Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan készül az igazi húsleves? fórum

Hogyan készül az igazi húsleves? (tudásbázis kérdés)


1 2
2012. aug. 24. 21:29

Az igazű tyúkhúsleves (ugyebár az a tyúk kb. 2 éves) kb. 4-5 órát fő. Az utolsó fél- 3/4 órában már a zöldségekkel. Amikor kész, kiveszünk belőle mindent, letesszük a kőre és öntünk bele 1-2 dl hidegvizet. Közben kifőzzük a tésztát, megterítünk, a húst, zöldségfélét pecsenyetálra díszítve kirakjuk. A levest lassan nagyon sűrű szűrőn átmerjük a forró leveses tálba.

És mehet az asztalra.

43. a0c1361e44 (válaszként erre: 40. - Noncsi18)
2012. márc. 31. 09:38

Tudom, hogy ízlések és pofonok, de én a sertéshúsos húslevest nem szeretem. A karajcsonton alig van húsi és nem is ad megfelelő ízt. Agyon kell fűszerezni, hogy kis köze legyen a húsleveshez és van egy mellékíze, ami számomra zavaró.


Próbáld far-háttal, sok és többféle zöldséggel.

42. globus (válaszként erre: 41. - Syria)
2012. márc. 30. 15:44
Lágy tojás, köménymagos leves :)
41. syria (válaszként erre: 39. - Globus)
2012. márc. 30. 15:02

Akkor nagyon peches vagy. :(

A jó húsleves egyáltalán nem hanyagolható. :) Pl. egy lábadozó betegnek ennél jobbat el sem tudok képzelni.

40. Noncsi18 (válaszként erre: 39. - Globus)
2012. márc. 29. 23:33
En azert probalkozni fogok :) Addig csinalom meg nem lesz izletes :) Vegulis igy is megettuk, de na.... szeretnek finomat fozni :D Igy mostmar konnyebb lesz, hogy megtudtam ezeket, ha kapok akkor csirkefarhattal probalkozom eloszor, azt legalabb megismerem :D Ha meg nincs akkor csontos karaj lesz :)
39. globus
2012. márc. 29. 17:31

Talán az egyetlen étel, aminek a titkára huszon-valahány év alatt nem tudtam rájönni.

Nem baj, hanyagolható :)

38. syria (válaszként erre: 32. - Noncsi18)
2012. márc. 29. 17:28

Kezdetnek próbáld ki csirke far-hátból, amit keresztben félbe vágsz. Nem kell nagyon sokáig főzni, mint a tyúkot, nem is túl drága, s van rajta hús is. (Nekem ez a kedvenc csirke"alkatrész"em.) A bőrtől, csonttól olyan lesz, mint a kocsonya.

De a főszabály: lassan kell főzni, mert a forralástól zavaros lesz.

37. a0c1361e44 (válaszként erre: 31. - Zsú1965)
2012. márc. 29. 06:17

Valóban:)

A pulyka nyakból nagyon finom levest lehet készíteni. Nagyon szeretjük:)


Egyébként én nem szoktam lehabozni. Nem lesz zavaros a levesem. A leves attól lesz inkább zavaros, ha forralod órákon át. Én amikor kész van leszűröm, de közben sosem habozom.

36. M_Marcsa (válaszként erre: 29. - Bnedora)
2012. márc. 28. 21:28

Én boltiból szoktam, sőt főztem fagyasztottból is, mindig szlp lett.

Ja, persze, házi tyúkból az igazi.

35. cel
2012. márc. 28. 14:38

Ahány ház, annyi szokás és ugye kinek mi a finom, az sem mindegy.

Részemről a jó húsleves alapja a sok benne fövő hús, ami lehetőleg csontos hús és ha vegyes (marha, sertés, baromfi) az sem baj, sárgarépa, pertezselyem gyökér, némi zeller, egy kisebb hagyma, egy zöld paprika, paradicsom, kérésre egy szem krumpli. Fűszerezni ételízesítőport szoktam használni és egész borsot, esetleg egy fél gerezd fokhagymát, de el is maradhat. A húst hideg vízbe teszem fel főni, forrás után leszedem a habját, ekkor kerülnek bele a zöldségek és az ízesítők, lassú tűzön, csak éppen pezsegve főzöm készre. Mi így szeretjük. Nyáron, amikor frisssek a zöldségek, főzök még bele karfiolt, karalábét is, de nem sokat, szeretjük, ha a hús levesnek hús íze van és nem zöldség:)

34. Zsú1965 (válaszként erre: 33. - Dokantu)
2012. márc. 28. 14:26

Én leszoktam habozni, de azért nem kardináli kérdés, hogy mennyire tiszta, bár nem szokott zavaros lenni.

Tyúkból pedig rábízom az anyukámra, mert abban ő profi a saját tyúkjaival, sőt gyöngytúkból:))

33. dokantu (válaszként erre: 31. - Zsú1965)
2012. márc. 28. 13:26
Amit leírtál az mind igaz kivétel a pulyka nyak!Próbáld ki kukoricán nevelt házi tyúkkal az az igazi.Hogy nagyon szép tiszta legyen a leves nagyon fontos a lehabozás amit úgy is lehet csinálni,hogy miután először felfőtt leöntöd a levét mindent átmosol hideg vízben újra felteszed és akkor már nem habzik.
2012. márc. 28. 13:26

Jo sok tanacsot kaptam koszonom :) De lenne meg par kerdesem :)


A burgonyatol nem lesz zavaros a leves?

Anyat is csak igy neten tudnam megkerdezni, mivel eleg messze lakunk egymastol :S

Nekem sajna nincs olyan nagyon nagy (15L-es) edenyem, ugyhogy pl egy egesz tyukot nem tudnek megfozni. Olyan husi kell ami elfer benne a zoldsegekkel egyutt.

Irtatok nagyon jo husikat csak azzal vagyok bajba, hogy nem mindegyik reszet ismerem meg pl a disznonak. Mivel kulfoldon elek ezert nem ugy van mint otthon hogy elolvasom mi az, szoval rengeteg husfelet nem tudok beazonositani. Hiaba forditom le a fordito se mindent ismer, mert vagy roviditik vagy nem tudom... :S Multkor is ra volt irva a papirra, hogy dolgok, na megorultem mondom bizots csirkeaprolekot veszek, de csak csirkeszarny volt benne... az nem tudom mitol dolgok :S

A paradicsomot is beleszabad tenni a tobbi zoldseggel egyutt? Nem fo szet? Es mert kell megbokodni?

A fuszereket akkor be kell szereznem, mert se sz.dio se szegfu bors se gyomber... :)

Irtatok meg a csontos karajt, azt szeletelve is bele lehet tenni? Mert en csak felszeletelve szoktam latni a boltba :)

Vegul is egyebkent akkor mindegy milyes hus, csak ha lehet tobbfele legyen es mindenkeppen csontos.


Nagyon szepen koszonom, remelem sikerulni fog majd, mert altalban semmi ize.... :S :)

2012. márc. 28. 11:15
Én a pulykanyakra esküszöm, nálunk ebből szeretik a legjobban. Sok zöldséget teszek bele? sárga és fehér répa, paszternák, paprika, paradicsom, vörös és fokhagyma, krumpli, zeller, karalábé, ha van kelbimbó, vagy kelkáposzta) és egy csapott kávéskanálnyi kristálycukrot (még anno Kudlik Julitól hallottam a tv-ben), mert ez nagyon jól kihozza a többi ízt. A vöröshagymát egészben teszem bele, és rajta hagyok egy réteg színes héjat, mert a pulykanyaktől önmagában nem lenne szép színe.
30. Darcy73 (válaszként erre: 24. - M_Marcsa)
2012. márc. 28. 09:48
Krumplit csak a legvégén szabad beletenni-10-15 perccel a vége előtt-és akkor nem fől szét.Persze ez igazán ízt nem ad,de aki szereti a husilevesben főtt krumplit-mint én is-az tehet bele.
29. bnedora (válaszként erre: 24. - M_Marcsa)
2012. márc. 28. 09:27
Bocsi, nem kötözködés képpen, de milyen pulykaszárnyból készíted, mert aranysárga csak az igazi tyúkból, csirkéből lesz a húsleves. Vettem már házi pulykaszárnyat is, de nekem nem lett aranysárga.
28. t.Ili
2012. márc. 28. 09:21

Az az igazi savanykás íz,ami miatt ennénk még,csak akkor lesz,ha elég zsiradék is van azon a többféle csontos húson.Én,van,hogy egy egész csülköt megfőzök a 8 literes fazékban,bőröstől,és mellé még csirke csontos részt is teszek,lábát, nyakát,farhátat.

Csak akkor öntöm le az első főzővizet,ha nem figyeltem eléggé, és nem, haboztam idejében. Akkor okosabb azt leönteni,és a húsokat lemosni,új vízbe feltenni,hogy bőven ellepje a húsokat.

Mindig hideg vízbe tesszük fel főni,és ha azt akarjuk,hogy a leveshús íze is ott legyen,akkor hideg vízbe kell tenni a sót is.

Egy egész hagymát beleteszek, és hagyom felforrni.

Közben,folyamatosan le kell szedni a habot.Addig megpucolom a zöldségeket. három répa,kettő zöldség,egy.két gerezd fokhagyma,egy citromnyi zellergumó,karalábé,karfiol,kelkáposzta,vagy káposzta,vagy kelbimbó,és krumpli.

Lényeg,hogy a K-betűs zöldségekből keveset,mert elüti a savanykás ízt!!!!

Egy csöves paprika,esetleg egy zöldpaprika,és egy paradicsom.

Öt-hat szem bors,két szem szegfűszeg,két szem,szegfűbors,csipet kömény,egy pici darabka szerecsendió,vagy virág,egy csokor petrezselyemzöldje,egy szál zellerlevél,vagy lestyán.

Gyömbért csak marhahúshoz teszek.

A zöldségeket fele időszakban teszem bele.Csendesen forrjon 3 órát összesen.

A zöldségekkel hagyom kihűlni,és ha túl sok a zsír a tetején,ha megdermed,leszedem.

Lényeg,hogy zsíros rész nélkül nem kapod meg azt a savanykás ízt,amit hiányolsz :)

A nélkül is nagyon finom,de akkor inkább csak csontlevest kapsz,. :)

27. 342402de6d (válaszként erre: 22. - Ncilány)
2012. márc. 28. 08:51
én is csak azért teszek bele,mivel sajnos egyáltalán nem eszek meg más zöldségfélét még gyümölcsöt is alig,pl egy almától vagy banántól már ha látom is rosszul vagyok.
26. NOA (válaszként erre: 2. - Noncsi18)
2012. márc. 28. 08:45

Számomra a legfinomabb az ököruszály leves marhafarokból vagy a fácánból készült leves.

Nem szabad túl zöldségezni mert elnyomja a hús ízét és a lelke a szerecsendió virág ami nagyon megbolondítja esetleg egy kis szárított vargánya.


a többi zöldségről már volt szó.Lassan főzni épp, hogy gyöngyözzön.

25. M_Marcsa (válaszként erre: 24. - M_Marcsa)
2012. márc. 28. 08:35
Csak só-bors a fűszer.
2012. márc. 28. 08:34

Az én nagymamám így főzte: hús lehet, házi tyúk vagy marha-csontos vagy disznó orja. Én leginkább pulyka szárnyból főzöm, szép aranysárga leves lesz belőle. Próbáltam pulykacombból, abból nem olyan szép.

1 kg pulykaszárny vagy más hús, 6 szál sárgarépa, fehérrépa arányosan, zeller, szemes bors, fej hagyma.

Hús lassan szinte teéjesen megfőzöm, van mikor egy nappal hamarabb készítem, mint az ebéd, bele a zöldség és a só. Nem teszek bele karalábét, mert erős az íze, se káposztát, krumpli szétfő, azért nem. Megfőzni, szűrni, bele tésztát.

Lányom imádja, minden hétvégén kéri.

23. Miramira77 (válaszként erre: 18. - Ncilány)
2012. márc. 28. 08:33

Én, ha vett húst használok (ami ált. csirke) előte egy éjszakát két edényben, sós vízben áztatom. A felső edény tésztafőző, az alsó natur fazék. A vér nehezebb mint a víz így a "zavar" alulra süllyed.

De még így is lesz hab.

22. Ncilány (válaszként erre: 4. - 342402de6d)
2012. márc. 28. 08:31

Krumplit nem szoktam, illetve nagyon ritkán.

Mikor már sípol a kukta, akkor karfiolt teszek bele. de azzal már csak picit, sípol tovább..

21. elbb
2012. márc. 28. 08:30

A tescoban lehet kapni csomagolva kistestű tyúkot. Igaz, aprólék nincs benne. Én abból szeretem csinálni, mert azok öreg týúkok, több bennük az íz. Sokáig is kell főzni öket. :) a zöldségek: s.répa,f.répa,v.hagyma,fokhagyma,zellergumó,karalábé,kelkáposzta.

Fűszerek: szemesbors,egészkömény,babérlevél,gyömbér,só. Ételízesítő porokat soha nem használok. Lassú tűz, és a többszöri habzástól lesz a lé tiiszta. :)

20. Babi87
2012. márc. 28. 08:21
A felsorost "ízesítők" közé tenném még a nagymamámtól tanult gyömbért is, ami igazán finommá teszi a húslevest! :)
19. syria
2012. márc. 28. 08:18

Összefoglalva amit előttem írtak: a jó húsleveshez az alábbiak kellenek:

- bármilyen hús, lényeg, hogy sok csontos rész legyen benne

- sokféle zöldség

- hosszú főzési idő, ami az első felforrás, lehabozás lassú lángon történik

- fontos az ülepítés, szűrés hogy a hab leszedése ellenére benne maradt részecskék ne tegyék zavarossá a levest.

18. Ncilány (válaszként erre: 16. - Survivor3)
2012. márc. 28. 08:17

Mikor én vágtam ( egyenlőre ) utoljára csirkét, Felemeltem a lábait a nyakája elvágása után " égnek " álltak, a szárnyait összefogtam. Ne tudjon mozogni.

És sokáig így tartottam. Ki tudott folyni a vére.

Nagyon rég vágtam így húsboltba vásárolttal Én másképp járok el.

Alaposan kiáztatom. Fazékba teszem amilyen forró víz van a csapon, azzal felforralom. Nem máckálok, hogy valóban pár percig forrjon így. 5 - él kevesebb!

Ronda fekete levet leöntöm! Átmosom a húst / csontot. Folyamat a kuktába teszem a zöldségeket amit akarok beletenni. Vizet természetesen, és az előforralt húsfélét is bele. És a sípolástól takarék, 30 - 1 órát fő.

Sose lett zavaros még! És mivel az a bizonyos vér nem ég rá az edényre, így mosogatás is könnyebb. Akkor is ha 2 edényt kell mosogatni.

( és akkor most nézem meg a többi hszt ).

2012. márc. 28. 07:57
Ahágy ház, annyi szokás. Mindenkinek az az igazi, amilyet szeret. Különben van több fórum is, ott is szét lehet nézni.
2012. márc. 28. 07:56

Fontos, hogy az állat húsa jól ki legyen véreztetve.

Ezt úgy tudod a legjobban elérni -pl. csirkénél - hogy elvágod a nyakát és elengeded, így vérmentes lesz a húsa. Ha a fejét levágod az sem baj, de az is illik a jó csirkehús levesbe.

2012. márc. 28. 07:52

Nagyon nem alkalmas a csirkecomb magában,főleg a ketreces,tápos csirke.

Próbálj többféle húsból-ahogy előttem már írták sokan!Legjobb a marhahús és a tanyasi tyúk.Ha ez nincs-illetve elég drága sajnos-akkor javaslom a kacsa,liba aprólékot is.Vagy pulykaszárnyat valamivel.(szárnyassal,vagy karajcsonttal)Lényeg,hogy csontos is legyen benne,mert jobb ízt ad neki.

Én hideg vízben teszem fel,első forrás után habozni,sózni.Aztán ha jön még hab leszedem.Utána zöldségek:répa,zöldség,paszternák (ha van),egész fej vöröshagyma(ne szedd le a héját,csak a legkülsőt,mert ez is színt ad a levesnek),pár gerezd fokhagyma,zeller,karalábé,kelkáposzta (aki ezt nem szereti hagyja ki),nagy csokor petrzselyem zöldje.

Végül a fűszerek:szemes bors,egész kömény és reszelt szerecsendió.Semmi más.Nem kell bele vegeta és társai ha rendesen be van zöldségelve.

Lassú tűzön,gyöngyözve főzd!Sok sikert!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook