Hittan/erkölcstan (beszélgetés)
Nálunk a lelkész nem arra készül, hogy megtérítsen bárkit is a hittan oktatáson. Hanem arra, hogy meséljen a hitről a bibliai történetekről, stb.
Van jópár ismerősöm nekem személy szerint aki bár nem vallásos és nem jár templomba, de pl. elolvasta a Bibliát. Többektől megkérdeztem, hogy miért ha nem hisz Istenben. A kedvenc (nem gúnyból írom, valóban értékeltem) válaszom az volt, hogy a Biblia is egy könyv, mégpedig az egyik legnagyobb példányszámban értékesített a világnak ezen a részén és kíváncsi volt rá, hogy vajon miért. Meg nem tért, de saját bevallása szerint bizonyos dolgokat jobban ért.
A privát véleményem pedig, hogy az ateista szülőnek is ugyan olyan feladata megmutatni a gyermekének, hogy van más út is, mint ahogy a vallásos szülőknek is kötelessége megértetni a gyermekével, hogy létezik másik út is és csak azért mert másik utat választ attól még ugyan úgy lehet jó ember és szeretni fogják.
Biztosan az én vallásommal van a "hiba", de azt tapasztalom, hogy ezt senki nem érzi kényszernek bármi miatt is kerül vele kapcsolatba. A férjemet katolikusnak keresztelték, egy papi pofon után, többet nem tette be a lábát katolikus templomba csak mondjuk kiránduláskor. Amikor mi összekerültünk akkor tudta, hogy szeretnék egyházi esküvőt, elsőre csak annyit ajánlott, hogy eljön velem a lelkészhez és meghallgatja, hogy mi lenne a menete (jegyesoktatás, stb.). Utólag bevallotta, hogy hitte is meg nem is, amikor azt mondtam, hogy semmire nem fogják "kényszeríteni". De kellemesen csalódott, mert ha valamire azt mondta, hogy erről nem akar beszélni, azt nem kérdezték meg tőle többször. Semmit nem volt kötelező. Nem akarták átkeresztelni, sem megtéríteni, így ő köszöni szépen jó élményekkel távozott, bár nem lett rendszeres vendég a templomban. Teszem hozzá, hogy én sem vagyok az a nagy templom járó, mert hiszem, hogy Isten nem csak a templom falai között hallja meg az imámat.
Mindent elmond...
Egyébként meg tessék előre kinyomtatni az erkölcstan könyveket, mert szeretném látni, hogy mivel tömik a gyerek fejét mielőtt döntök róla, hogy mit választok.
Innentől kezdve tök mindegy, hogy ki tartja az órát, mert felolvasni bárki tud.
"Sajnos ez egy bomlott elméjű ember következő hallucinációja csupán."
Nagyon találó és finom kifejezés! :)
Én személy szerint támogatnám, ha megtért bűnösök tartanának etikát. Ők már belekóstoltak mindkét oldalba, tudják miért rossz a rossz. (Leszokott drogosok, alkoholisták) :)
Én is ateista életet élek (azt gondolom, hogy egyébként a katolikus vallás miatt), mert amúgy hajlanék rá, hogy higgyek, de nem abban amit a Bibliában olvasni lehet, meg a papbácsi prédikál, mert szerintem az egy mesekönyv.
Viszont lehet eljáratnám a gyerekem mindkét órára, mert összeszedhet sok jót is ezeken az órákon... persze csak az után, ha tud rendesen olvasni meg számolni...
Akik ott fent irányítják az egészet úgy, hogy szakmailag lövetük nincs a dolgokról.
A szülők hogy cseszik szét az oktatást? Azt mondják a kölöknek, hogy nem fontos? :D
Nálunk eddig is volt hittan. Pedig én sima mezei általánosba jártam, de ott is órarendbe volt igazítva. Plusz még az oviban is volt valami. A gimnáziumi rész pedig úgy volt megoldva, hogy a héten volt egy nap, amikor délután szépen el lehetett battyogni a plébániára, ha valaki bérmálkozni szeretett volna. Én mondjuk sajnálom, hogy nincs nálunk ifjúsági hittan. Szívesen eljárnék, és nem csak én vagyok ezzel így.
Az meg hogy ki hova íratja a gyerekét: ha szeretné hogy a szentségeket felvegye (eucharisztia, bérmálkozás), akkor hittanra fogja így is járatni, meg úgyis. Ha órarendben van, ha nem.
Ha pedig ezeket nem akarja, akkor erkölcstanra. Egyik sem rossz, legalább egy kis műveltséget tanulnak. Hiába mondta lejjebb valaki, hogy otthonról hozzák.. Mit? Hogy kell lenézni egy pedagógust? Vagy hogy ne segítsen egy öreg néninek felrakni a csomagokat a buszra? Az a baj, hogy sok gyerek otthonról sem hoz túl jó példákat, így legalább esély van rá, hogy ragad rájuk valami.
Hidd el, nem háborognék, ha mondjuk irodalom óra keretén belül, emelt óraszámban tanítanák a vallásismeretet.
De így igenis háborgok, hogy olyat akarnak lenyomni a torkunkon, ami baromi sok ember, a pedagógusok , a hitoktatók szerint is full felesleges. Nem csak a szülők szerint.
Egyébként meg nem értem, hogy neked az miért baj, ha valakinek ez a szép új világ miért nem tetszik?
Miert? Jobb lett volna, ha az 50 km-re levo iskolat bezarjak, es 70 -re kellene jarni?
Ha ilyen okos vagy, akkor szedd ossze a penzt, aztan mukodtess iskolat ott, ahol jonak latod.
Ugy hoborogsz, mint egy lazadozo tini. En olyan felekezethez vagyok keresztelve, amelyiknek helyben nincs kepviselete. Beirattak romai katolikus hittanra, mert nincs athidalhatatlan szakadek, max. bizonyos ritualekbol kimaradtam.
Ha nagy letszamu az adott felekezetuek szama, es oktato is van, akkor jogos lehet a koveteles, de egy-egy gyerek miatt nevetseges.
Akinek annyira nincs inyere a vallas, az valaszthatja a profan erkolcstant (persze az majd ugyis kapcsolodni fog a vallasokhoz).
Bocs de a nagyobb rész az népi hagyomány a többi szól a vallási dologról. Pl nekem q húsvét az csak egy " zabáljunk megint egy jót" ünnep. És ezzel nem hiszem h egyedül volnék... Meg bevallom őszintén a pogány népi verzió szimpatikusabb is.
De hogy a témához is hozzászóljak... Nem tartom mindezt feleslegesnek ad egy pluszt amivel aztán azt kezd amit akar a gyerek. De az hogy vallásos is lesz az rajta múlik. Jó esetben...
Azt ugye vágod, hogy sarkítottam.
De akkor kérdezek mást.
Ha netán valaki jehova tanúja, ő ugye keresztény? Igen, az. És jééé, az iskolában nem lesz jehova oktatás. Sőt, hites sem. Sőt, még egy pár nem. csak 4. A többi keresztény vallással mi lesz?? Ők pont be vannak illeszkedve a kereszténységen alapuló társadalomba, sokkal jobban, mint sokan, akik reformátusok, katolikusok.
Ja, a zsidók nem keresztények, mégis lesz nekik állami hittan! Ezzel nekem nincs bajom, de akkor legyen budhista, netán krisnás is.
Ahhoz nem kell hittanoktatás, hogy ezzel tisztában legyen bárki is. Ehhez elég lenne irodalom, történelemoktatás keretein belül tanulni erről. mondjuk vallástörténetet. De pl egy katolikus totál másképp magyaráz majd el mindent, mint egy református, a zsidókról nem is beszélve. Holott a biblia az ugyan az :)
Ahhoz, hogy valaki ismerje a biblia keretét, meg a vallások történetét, nem kell, hogy hittanra járjon.
A Bibliáról, mint az alapműveltség részét képző alkotásról sokkal többet tudtam meg pl. irodalom órákon, mint hittanon, a keresztény történelmi Magyarország hagyományairól meg történelem órán. És ennek meg is kellene maradnia ezen a szinten, a hit és vallásosság hátterét adják meg a szülők otthon, templomba járva, nem pedig "muszájból".
Nemzetiségi településen nőttem fel, ahol már óvodás korunk óta németül tanultunk, általános iskolában is heti 6-7 idegennyelvi óránk volt, akkoriban az egyéni tanrend kialakításában az intézmények sokkal szabadabb kezet kaptak,- most nálunk is lecsökkentik a nyelvórák számát 3-4-re, mert kell a tesi meg ezek a tölteléktárgyak.
Szvsz. inkább nyelvet kellene oktati alsó tagozatban, amikor a gyerekek sokkal fogékonyabbak rá, hiszen a közoktatásban egy nyelvvizsgára való tudást nem nagyon lehet megszerezni.
"Nem mellesleg, a gyerekek nagy hányada nem tud értőn olvasni. Miért nem inkább ezzel foglalkoznak?"
1. manapság már nagyon nagy hangsúlyt fektetnek újfent az értő olvasásra az iskolákban
2. az értő olvasást nem csak az iskolában, de otthon is kell rengeteget gyakorolni.
Hittan/erkölcstan: felfelé menő rendszerben vezetik be ezt is. 4 féle hittanár közül lehet általában választani - római kat., görög kat., református, illetve hitgyülekezet. Az erkölcstanról, amit fájlalok egy kicsit azért, nem volt szó, hogy mégis pontosabban mit takar (kik fogják tartani, milyen értékrendet szeretnének, hogy képviseltetve legyen, illetve hogy kell-e könyv is hozzá.....)
Az én gyerekeim nincsenek megkeresztelve, bár én a férjemmel kiskorunkban katolikusok vagyunk, és kiskorunkban ott is voltunk minden vasárnapi misén, de azért ismerik rendesen a fontosabb részeket a Bibliából. A fiam most fogja kezdeni az első osztályt, úgyhogy mi is bajban vagyunk, hogy mi legyen bejelölve, nekünk a beiratkozós lapon van....
Hogy felesleges-e? Nem gondolnám....., sőt! A gyerekek többsége, vagyis inkább általánosságában a már 9-10 év körüli gyerekek sokkal inkább a saját kialakított közösségük értékrendjeiből alakítják énképüket . Persze ezzel nincs is addig semmi baj, ha előtte a saját családja megfelelő alapot tudott biztosítani a számára. Viszont ha a már alant említett kis cigánygyerek ismerkedik az erkölcstannal, hihetetlen fontosságú lehet további életére! Ne sajnáljuk hát az erkölcstant (vagy hittant) semelyik gyerektől sem - nem fognak szerintem belehalni.......:)