Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » "Apró" hazugságok a nevelés szolgálatában? fórum

"Apró" hazugságok a nevelés szolgálatában? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
42. trapiti (válaszként erre: 38. - Megi04)
2013. júl. 6. 16:53

És teljesen biztos vagy benne, hogy a te generációd a fenyegetésektől normális, a mostani meg a fenyegetések hiányától nem az?


Egyébként a kérdésedre válaszolva: amikor az én 3 évesem megkérdezte, hogy hogyan lesz a kisbaba, azt mondtam neki, hogy amikor egy néni és egy bácsi nagyon szeretik egymást, összeölelkeznek, összebújnak, abból lesz a kisbaba. 5 évesen már tisztában van a további részletekkel is, nem kellett soha hazudnom, és igen, számára érthető és emészthető formában elmeséltem a romantikus estét is. Nyilván nem kezdtem hazudozni a gólyáról és hasonlókról. Ettől függetlenül - és ezzel párhuzamosan - van egy közös mesénk, amiben ő születése előtt egy felhőn csücsült és onnét nézegette, hogy melyik anyuka és apuka tetszik neki, kihez pottyanjon... A két dolog kiválóan megfér egymással, a gyerek pontosan tisztában van az élettani történésekkel (jelenleg már ivarsejtek szintjén is, mivel elolvassa a könyvekből ill. kérdez is) de ezzel kiválóan megfér a mese is..

2013. júl. 6. 16:51

Hát drágáim akkor most vegyük elő Szent Miklóst, ő nem volt hazugság.

Ja és Finnországban meg ott van Joulupukki :)

Tényleg amúgy olyan baromságot nem kell mondani hogy a nyuszi tojta a tojást, mert ez nonszensz.

De hogy ekkora patáliát csapni azért, hogy eljátszunk egy olyat, hogy jön a Mikulás és mi készülünk, csizmát pucolunk és várunk izgalommal.

Persze lehet vegytisztán is nevelni gyereket, csak az igazat, a színtiszta igazat.

Mindenki úgy neveli a gyerekét ahogy akarja.

40. trapiti (válaszként erre: 37. - A0c1361e44)
2013. júl. 6. 16:47

Ezt most nem értem... szerinted kinek nem maradt meg az agya???


Én valahogy elég komoly különbséget érzek aközött, hogy várjuk a Mikulást, és eljátsszuk együtt, hogy hozott ajándékot (ami nyilvánvalóan "hazugság") és aközött, hogy megfenyegetem a gyereket valami valótlan dologgal, amitől fél - nyilván, mert az is a cél hogy olyasmivel fenyegesse amitől félni lehet, hiszen ha nem fél, akkor nincs visszatartó erő.

39. a0c1361e44 (válaszként erre: 38. - Megi04)
2013. júl. 6. 16:46

Így-így:)

Egyetértek!

38. megi04 (válaszként erre: 1. - Trapiti)
2013. júl. 6. 16:43
Egy generáció nőtt fel(vagy több)akiket azzal fenyegettek,hogy ha hazudik,megnő az orra! Sőt! A sarkunkat is feszt hátra akarták kötni!:) Merem állítani,hogy ETTŐL egyetlen gyerek sem szorong!Aztán jött a cicológusok sémája,és mi lett belőle? Emós,kábszeres,szorongó gyerekek..Az én fiaim marha jókat nevettek,miután rájöttek,hogy nem nő az orruk,és nem köthető hátra a sarkuk!Ha megkérdezi egy 3 éves gyerek,hogy mitől lett kisbaba a pocakodban,akkor elmeséled a romantikus estét? Vagy hazudsz neki?hazudsz,mert -tudom,az ő szintjén,meg stb-de tudnak meredeket kérdezni!És akkor bizony ne szépítsük,hazudni KELL! Ha megkérdezi,fáj-e az oltás,akkor elmondom az igazat.Régen volt fekete leves,meg tinta leves,papírgaluska,és társai.Mégis állítom,az előző generáció sokkal normálisabb volt,mint a mostani,tiszteletet hírből nem ismerő,idegbeteg kamasz(mert megteheti).Hiszen burokban vannak nevelve.Ismerik a jogaikat,csak a kötelességüket nem...Szomorú!:(
2013. júl. 6. 16:40

Nem mondtam, hogy el kell venni az örömüket, csak annyit mondtam, hogy ez is hazugság és színezhetjük akárhogy a varázslattal, stb., akkor is csak hazugság marad. Persze a gyerek erre nem úgy fog visszaemlékezni, mint egy csúnya hazugságra a szülők részéről és ezért aztán nekem ne dumáljanak, de akkor is csak hazugság, nem?

És nem hiszem, hogy valakinek ezekből messzemenő következtetéseket kellene levonni a télapós példa miatt, mert ettől függetlenül én lehet többet foglalkoztam a gyerekemmel, sőt én elég sokat foglalkoztam vele és nem csak mesét olvastam neki, hanem egyéb kreatív tevékenységeket is megtanítottam neki, de ettől még nem vesztem el az eszemet és tudom, hogy télapó is hazugság.

Tehát attól, hogy anya vagyok, attól, hogy szeretem ha a gyerekem jól érzi magát és felhőtlenül gondol vissza gyerek korára, attól még az agyam megmaradt....

36. Miss Sárika (válaszként erre: 35. - Trapiti)
2013. júl. 6. 16:37
Szerintem ugyanolyan kitörő örömmel fogadja egy gyerek az ajándékokat, ha azt a szülő "hozza"! :o)
35. trapiti (válaszként erre: 33. - Miss Sárika)
2013. júl. 6. 16:30
Szerencsés esetben a gyerekben pár év alatt letisztul a kép, általában jóval hamarabb tudják mi az igazság, mint ahogyan azt a szülők hiszik, de ettől még a Mikulás örömét nem kell elvenni tőlük :)
2013. júl. 6. 16:28
A Mikulás egyébként nagyon jó példa arra, hogy a gyerekek tudják az igazságot, mégis szükségük van arra, hogy megtartsák a varázslatát. 10 éves korom körül volt szokásom a családot Mikulás ajándékokkal meglepni úgy, hogy akkor tettem oda az ágyuk mellé amikor már aludtak. Pontosan tudtam, hogy ehhez ébren kell maradnom addig amíg anyukámék el nem fekszenek és előtte kiteszik az ajándékokat, így is tettem. Amikor ők elaludtak én akkor tettem oda mindenkinek a kis meglepetéseket. Pontosan tudtam, hogy nem a Mikulás teszi oda az ajándékot, és nyilván ők is tudták reggel, hogy én tettem ki az ő meglepetésüket, mégis jó érzés volt azt játszani hogy ott járt a Mikulás... A mesékről is tudjuk, hogy nem igazak, mégis jó dolog mesét olvasni. Akinek ennyi játék nem fér bele, annak elég szomorú élete lehet... Éppen ezért gondolom, hogy a gyerekek hitével nem szabad visszaélni, nem szabad fenyegetésre felhasználni azt, hogy ők még a mesékben élnek.
33. Miss Sárika (válaszként erre: 31. - A0c1361e44)
2013. júl. 6. 16:25
:o)) ..A Mikulás sem kap felmentést ez alól! El kell mondani minden esetben az igazat!
32. trapiti (válaszként erre: 31. - A0c1361e44)
2013. júl. 6. 16:23
A télapó egy mese, amit ha fenyegetésre használnak ugyanolyan rossz szerintem, mint ha más hülyeséggel fenyegetnénk. Ha nincs benne fenyegetés, nem kapcsolódik hozzá szorongás, akkor egy ugyanolyan mese mint a többi, örömet okoz.
2013. júl. 6. 16:17

Tehát akkor hazudhat a szülő, ha a mikulásról és társairól van szó, de ha az orr növekedéséről akkor nem. Ez álszentség és nem következetes.

Egyik sem jobb a másiknál, csak a télapót megidealizáltuk...

2013. júl. 6. 16:03

Nem ajánlatos soha hazudni!

Egy idő után a gyerek elveszti a szülőbe vetett hitét, bizalmát..

29. Kismanó86 (válaszként erre: 1. - Trapiti)
2013. júl. 6. 15:34

Sosem csináltam. Na jó egyszer mondtam, hogy ha sokat lőtyöl, béka nő a hasába.

Ha már "fenyegetés", akkor valami valóssal, pl. nem mehet valahová, vagy nem kap meg valamit. Én be is szoktam tartani ezeket.

2013. júl. 6. 15:27
Az alapkérdésre pedig az véleményem,hogy felesleges ilyen dolgokkal fenyegetőzni. Szerintem sem tesz jót é hitelét is veszti vele a szülő
27. 6b006fc769 (válaszként erre: 8. - Trapiti)
2013. júl. 6. 15:18
Szerintem a játékos büntetés nem ez. Inkább olyanra gondolok, hogy ha nem raksz rendet, akkor megcsiklandozom a talpad, bekapom a nagylábujjad stb.
26. trapiti (válaszként erre: 23. - Noarashi)
2013. júl. 6. 15:05
A varázslat részével teljesen egyetértek :) Éppen ezért nem tartom jónak ha a gyereket a Mikulással, Jézuskával fenyegetik... Egyébként szintén Vekerdy írt valahol a jutalom és az ajándék különbözőségéről. Az ajándék, amit a Mikulás hoz, arra való hogy örüljünk neki, és nem kell kiérdemelni. Az hogy kap-e a gyerekem karácsonyi ajándékot nem függhet attól, hogy megette-e a spenótos vagy két héttel előtte meghúzta-e az osztálytársa haját...
2013. júl. 6. 15:03

A mesét sem magyarázzuk meg. Eleve szomorúnak tartom hogy mostanában azok a mesék a divatosak amiben nincs semmi borzongás, rém, vagy boszorkány. Csupa bugyuta, semmitmondó történetek. Holott a mesének az a lényege, h általa a gyerek a feszültségeit átélje és feloldja.

Ehelyett szirupos szart kap. No miért akarunk bugyuta, keserű, álmodozásra képtelen embereket nevelni?

24. Kenderné25 (válaszként erre: 23. - Noarashi)
2013. júl. 6. 14:59
Egyet értek!Miért kell elvenni a gyerekektől a gyerekkorukat?Emlékszem én is mennyire vártam mindig,és olyan jó érzés volt hogy én sem maradtam ki a csomagosztásból. Ha már ebben sem hihetnek akkor miben? Elég szörnyű sors vár rájuk ha majd felnőnek...
2013. júl. 6. 14:39

A Mikulás szerintem nem hülyítés. Miért kell elvenni a gyerektől annak az örömét, hogy várják a Mikulást vagy Télapót? Ez egy varázslat.

Hetedhétország és Operenciás tenger sincs, mégis mikor mesélünk akkor ebbe a világba varázsoljuk a gyerekeket. És a gyerek pontosan tudja, hogy mi van és mi nincs, és 7-8-9 évesen már fogja sejteni hogy Mikulás sincs, mégsem fogja ellene szövő összeesküvésnek felfogni.

22. a0c1361e44 (válaszként erre: 14. - Kenderné25)
2013. júl. 6. 14:20

Én segíteni szoktam neki, illetve megvigasztalni a sikertelenség miatt....



[URL= [link] ]musicas[/URL]

21. a0c1361e44 (válaszként erre: 11. - Trapiti)
2013. júl. 6. 14:19

Ez az egész egy nagy hazugság. Nincs mikulás és éveken át hülyítjük a gyerekünket. Ez miért nem rossz, mint azt mondani, hogy meg fog nőni az orrod?

Egyébként a szülő nem hazudott az orral kapcsolatban, hiszen az egész életünk során nő. Az oka persze nem a hazugság, de ez lehet nem is lényeges.


A télapó, Jézuska, nyuszi miért jobb?


Mondjuk én a gyerekemnek sosem mondtam ilyeneket és csúnya dolognak tartom, ha azt mondják a gyereknek, hogy ha rossz jegyet kapsz haza se gyere és társai...

20. Noarashi (válaszként erre: 18. - Kenderné25)
2013. júl. 6. 13:58

Ajánlom elolvasni Vekerdy Érzelmi biztonság című könyvét.

Na ő ír benne egy olyan saját történetről, hogy a gyereke szorongva gubbasztott este az íróasztalánál, fogalmazást kellett volna írnia. De nem ment és csak idegesítette magát. Már vacsorázni kellett volna. Apuka fogta magát és tollbamondta a fogalmazást, és ezt még 1-2x megtette. Persze mindig hármast kapott a gyerek érte. Aztán egyszer a suliban kellett fogalmazást írni, azért jelest kapott a gyerek.

Hát amíg apuka tollbamondta a gyereknek, addig a gyerek eltanulta hogyan is kell fogalmazást írni, kitalálni mondatokat, és utána magától is ment.

Sok mindennel így vagyunk mi felnőttek is. Ha muszáj, megy az egyedül is.

19. trapiti (válaszként erre: 14. - Kenderné25)
2013. júl. 6. 13:36

Ha együtt csináltok valamit akkor is fejlődhet, pl. ha nemcsak nézi hogy te felépíted, hanem tényleg együtt csináljátok. Mondjuk te adogatod az elemeket hogy mit rakjon oda, vagy megfogod a többi elemet amíg ő beilleszti a következőt... ilyenektől fejlődhet.

Ugyanakkor szerintem ha nagycsoportos és még ilyen gondok vannak, esetleg érdemes valamilyen mozgásos fejlesztés után nézni még az iskola előtt, csodákat tud művelni a gyerekek figyelmével...

18. Kenderné25 (válaszként erre: 17. - Noarashi)
2013. júl. 6. 13:26
Ez megnyugtat egy kicsit.Remélem nem lesz baj.Gondolom még sokat fejlődik addig,van legalább 1 év.
17. Noarashi (válaszként erre: 16. - Kenderné25)
2013. júl. 6. 13:19

Ne aggódj emiatt. Az hogy segítessz neki, azzal szerintem nem ártassz. Majd ha muszáj lesz egyedül megcsinálnia, akkor a tőled tanultakat fogja alapul venni. Amit megfigyelt.

Eszembe jut, hogy ovis koromban (most is) elég rendetlen voltam otthon, anyum pakolt el, stb. Aztán oviban meg jött anyu értem és megdícsértek engem neki hogy milyen kis rendszerető vagyok :) Azt hitte hogy más gyerekéről van szó.

16. Kenderné25 (válaszként erre: 15. - Noarashi)
2013. júl. 6. 13:03
Persze mindig segítek neki de azzal nem fejlődik a türelme.Ha tudja hogy mindig segítséget kap tőlem,akkor nem lesz kitartása soha..Próbáltam beszélni is vele de a legelső alkalommal el is felejti amit mondtam.Még csak nagycsoportos óvodás,de félek mi lesz ha iskolába megyünk.Ott csak magára számíthat.
15. Noarashi (válaszként erre: 14. - Kenderné25)
2013. júl. 6. 12:46
Esetleg ilyenkor lehet segíteni kellene neki megépíteni. Vagy elhívni mást csinálni. Nem tudom. A türelem nekem még mindig nehéz dió, holott mrá nem vagyok mai csirke.
2013. júl. 6. 12:40
Na de mit tegyek,ha hisztizik a gyerek mert nincs türelme a játékhoz???Történt már párszor hogy idegből sír,mert nem sikerült felépítenie a síneket a vonatozáshoz...valahogy edzeni kellene a türelmét.De hogyan???
13. Noarashi (válaszként erre: 1. - Trapiti)
2013. júl. 6. 12:30

Ez kicsit olyan mint Carlo Collodi Pinokkiója :)

A gyerekek amúgy is kitalálnak mindenféle mumust, kár még ezt növelni. Sok szülő hülye módon ezekkel rémiszt.

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook