Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A védőnői szolgálat lemondása - ott, ahol ez nem szokás fórum

A védőnői szolgálat lemondása - ott, ahol ez nem szokás (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A védőnői szolgálat lemondása - ott, ahol ez nem szokás

1 2 3 4 5
134. bartaldora (válaszként erre: 121. - Mézgapaula)
2021. júl. 20. 10:47
Nekem van autó mm is, jogsim, de nem járok mindenhova azzal, csak ha messzebbre megyek. Nálunk is van busz, vonat, ha nagyon messzire mennék, el tudnék menni azzal is. Amúgy én már gondolkodom azon, hogy kihasználom a lehetőségemet, és mivel a kiskönyv felmutatása után a buszon ingyen utazom, így lehet, hogy ezt a lehetőséget is számba veszem. Igaz, kicsit időhöz lennék kötve, mint az autónál, de ha van buszjárat, akkor nem feltétlenül szükséges szerintem az autó. Csak kényelmesebb!
133. aniko900708 (válaszként erre: 132. - Marina998)
2014. okt. 3. 09:39

Kedves hozzászóló!

Terhesség alatt laborba jártam érdekes módon többször is...a háziorvos adja a beutalókat és ennyi.Ott igenis néznek vizeletet.Továbbá,amikor a táppénzes papírért mentem,nálunk akkor is automatikusan mérnek vérnyomást és néznek vizeletet is.Ezen felül terhesgondozásra jártam a magánorvosomhoz,talán megfelelő a szakmai tudása és tapasztalata ahhoz,hogy egy problémamentes terhességet végigkísérjen...

Jogszabályi hivatkozásokat igenis kerestem még terhesen(ahogy írtam is),ami leírja,hogy meddig kötelező beengednem egy idegent az otthonomba,de sehová nincs feketén-fehéren leírva,hogy "10" alkalommal mondjuk.Elhiheti nekem,hogy elegem lett,de mivel a drága családgondozó hölgy sem tájékoztatott,hogy kihez fordulhatnék,nem volt egyszerű.

Továbbá nincs takargatnivaló,egyszerűen nem szeretem,ha idegenek járkálnak nálam.Ennyi.Ahogy írtam is,ha ésszerűen meg lehetett volna oldani a védőnőhöz járást,akkor mentem volna,de nem lehetett,így inkább hagytam.Szerintem Ön sem szívesen biciklizett/gyalogolt volna 5-5 km-t nagy pocakkal vagy csecsemővel,ha más,jobb lehetőség is lehetett volna,de a területi határok sajnos nem engedik.Lehet hazudni kellett volna? Fiktív lakcímmel?

Az élettapasztalatról pedig annyit,hogy közel 10 éve élek egyedül,állok a saját lábamon,a középiskola mellett is főállásban,utána 10-14 órában dolgoztam,hogy megéljek és haladjak valamire!

Gyermeknevelésben valóban nincs tapasztalatom,de a híres anyai ösztön nekem időnként segít.Érdekes,hogy mégis boldog,kiegyensúlyozott gyerekünk van...

Ja,csecsemő mellett még tanulni is van időm,3.szakmámat tanulom esti tagozaton.Mindezt miért?Talán azért,mert olyan felelőtlen szülő vagyok,hogy enni akarok adni a gyerekemnek és gondoskodni róla,hogy legalább olyan jó körülmények között élhessünk,mint most és legyen hová vissza mennem dolgozni.Csoda,de szeretném,ha lenne rá lehetősége és mehetne főiskolára is,mivel ezt én nem tehettem meg.Van egy nagyszerű apukája is a gyermekünknek,aki heti 3 délutánra,amíg én iskolában vagyok,ellátja őt,gondoskodik róla.Ez aztán a nemtörődömség!

2014. szept. 19. 09:54

A cikk olvasása után…..

Nem hinném, hogy egy huszon éves fiatal anyukának olyan sok élettapasztalat lenne a háta mögött, hogy mielőtt kipróbálta volna mit nyújt egy védőnői szolgálat – felelősségteljesen le tudjon mondani a szolgálatról (második gyermeknél talán). Mint köztudott a védőnői szolgálat a terhes gondozás alatt folyamatosan többek között vizeletvizsgálatot végez a terhes mérgezés kiszűrése miatt. Kérdezem a cikk íróját, mi van ha isten ne adja belefut egy ilyenbe – mivel nem jár terhes tanácsadásra? Ez nem veszélyezteteti a magzat és saját maga életét?

Valóban a mai világban az internet egy - egy feltett kérdésre nagyon sok választ ad, de biztos az, hogy minden válasz hiteles és helytálló? Ennyi erővel orvoshoz se kéne vinni a gyerekeket, hiszen az ember csak beüti a google-ba a tüneteket és már is kiadja, hogy az embernek mi baja van, majd tovább keresgélve kezelés gyanánt azt is meg lehet találni milyen gyógyszerrel kezelendő….

A mai világban nagy dolog ha az ember kiáll az érdekeiért, csak kérdem én milyen határig? Miért nem keresett jogszabályi hivatkozásokat, ha már ilyen jól tájékozott és küldte el a családgondozót? Miért volt baj, hogy a családgondozó figyelemmel kíséri a család életét? Ha nem vagyok bűnös, és nincs takargatni valóm nem félek semmitől és senkitől….

Egyébként is, hogy van egy anyukának ennyi ideje az internetet bújni egy csecsemő mellett? Feltételezem a gyermek rovására…..


Én sok sikert kívánok mindazoknak akik egyedül próbálnak internet segítségével gyereket nevelni és gondozni..

2014. aug. 28. 15:44

Köszönöm mindenkinek a véleményeket,hozzászólásokat!

A cikkel nem az a célom,hogy bárkit is a védőnői szolgálat lemondására buzdítsak,csupán le szerettem volna írni,hogy engem hogyan próbáltak hü..ének nézni.

Egy jól megközelíthető védőnővel nekem sem lett volna bajom,ebben biztos vagyok.Azt az egyet bánom,hogy nem álltam hamarabb a sarkamra,bár alig volt időm,de már a családgondozó hölgy 2. vagy 3. látogatásánál ki kellett volna derítenem,hogy ki a főnöke.Jogszabályt sem tudtam,hogy mit lehet és mit nem,de abban biztos voltam,hogy nem kell a nyakunka járnia 2x fél évig./terhesség alatt és a pici fél éves koráig/

130. liera (válaszként erre: 127. - B8902ba415)
2014. aug. 27. 15:56
Gratulálok, sok ilyen védőnő kellene!!!Sajnos nekem nem ilyen jutott,pedig igényeltem volna a tanácsait a második gyereknél is ( a nagy 16 éves, a kicsi 2 éves) ezért én is úgy gondoltam,gondolom hogy az enyém a védőnők szégyene!!!!
129. Krisz42
2014. aug. 26. 08:16
Én Kanadában szültem a két nagyobbik gyerekem,se ismerős,se rokon,senki nem volt,aki bármit megmutatott,elmondott volna,mégis tökéletesen csináltam mindent.Védőnői szolgálat sem volt és itthon a 3.gyerekemnél zavart is,hogy állandóan vinnem kell,pedig normális volt a nő,de a mérlegeléseket feleslegesnek tartom,ha gond van vagy igényli valaki segítsenek,de egyébként csak tortúra a gyerekkel.
128. aniko900708 (válaszként erre: 127. - B8902ba415)
2014. aug. 24. 12:01

Kedves utolsó hozzászóló!

Hát,igen,vannak helyek,helyzetek,amikor igenis elkél a segítség,ezt nem vitatom.Nagyon összetett munkakör ez,telesen biztos vagyok benne.Gratulálok az elért sikerekhez,a szó legjobb értelmében természetesen. :-)

Nekem nem magával a védőnői szolgálattal volt bajom,ahogy írtam is,csak egyszerűen azzal,hogy számunkra megközelíthetetlen helyhez tartozunk.Ha járhattunk volna hivatalosan oda,ahová orvoshoz is,akkor semmi baj nem lett volna.Pusztán csak vannak esetek,amikor jó lenne,ha választani lehetne védőnőt.Sajnálom,hogy nem így van,mert hallottam olyanról is,akinek a védőnő stílusával volt baja;nekem tényleg csak a távolsággal.

2014. aug. 22. 14:35

Az, hogy nélkülözhető/nélkülözhetetlen a védőnő családfüggő. Ahol a legtöbbet segítek védőnőként, ott nincs internet, hogy ezt megosszák a nagyvilággal...De hogy kis fogalmatok legyen róla, ezen a héten történtek egy falvacskában a mezei védőnővel:

- ruhát és cipőt osztottam

- agresszív kisgyereknek soronkívüli időpontot szereztem nevelési tanácsadóba

- az ótvaros kisfiút háziorvoshoz irányítottam

- kérelmet adtam be az önkormányzatnak helyi rákszűrési program támogatására

- rendőrséggel kerestettünk önkényesen elvitt kisdedet

- környezettanulmányt írtam koraszülött hazaadhatóságáról

- kiosztottam 14 oltási értesítőt és 12 státuszrahívót (személyesen)

- a faluba menekült bántalmazott anyukát és gyermekei sorsát ideiglenesen megoldottuk a gyermekjólétivel

- javasoltam egy kisfiú pszichológiai kivizsgálását a háziorvosnak

- egyeztettem az iskolások névsorát, az iskolások szeptemberi oltását megszerveztem, iskolai munkatervet készítettem

- oltóanyagért és HPV szórólapokért jártam az ÁNTSZ-ben

- tanácsadást tartottam kedden és szerdán is

- és igen, látogattam is, mert sok helyen nagy szükség van táplálási tanácsra, a fejlődés figyelemmel kísérésére

Akkor vagyok a legboldogabb, ha minden rendben, de ettől függetlenül azt a csecsemőt a jövő hónapban is meg fogom nézni (annak ellenére is, hogy közben bejönnek tanácsadásra). Ez a dolgom. Nem diszkriminálhatok, hogy XY-nak erre nincs szüksége, mert bármikor beüthet valami és a mellékelt példák mutatják, hogy a védőnőt fogják először elővenni. A fentieket 20 példányban adminisztrálom, hogy védve legyek.

A heti kb 20 telefonos értekezést egy-egy anyukával meg sem említem. Sem azt, hogy szinte minden kollegina helyettesít is a saját körzete mellett.

Mindannyian érezzük, ha nem szívesen látnak minket, viszont senkinek sem javasolhatjuk, hogy mondjon le a szolgálatról. Igenis a feladatom, hogy elmondjam, a dohányzás káros, a hozzátáplálást nem pörkölttel kezdjük vagy hogy nem megoldás meghúzni a gyerek haját, ha ő meghúzta a miénket. Mert ez a rideg valóság. És elég ritkán van olyan család, ahol minden és mindenki tökéletes. Nem kritizálni kívánom őket se, csak tippet adni, hogy hogyan lehetne másként. Azt pedig mindenki szelektálja magának, hogy mit fogad meg ebből.

126. Nyusszmusz (válaszként erre: 125. - Aniko900708)
2014. aug. 21. 16:57
Jól meg van felétek bonyolítva. Nekem csak a magán dokimat írták be, azt se tudom, van e körzeti nőgyógyászom, illetve hogy ki az.
125. aniko900708 (válaszként erre: 121. - Mézgapaula)
2014. aug. 21. 14:32

Lehet,hogy szerinted nélkülözhetetlen az autó faluban vagy tanyán,szerintem igenis meg lehet lenni nélküle;különösen ha olyan helyen laksz,mint mi,hogy közel a busz,jó a járat több felé,továbbá van állandó ügyeleti rendszer tőled pár km-re,illetve simán meg tudsz közelíteni valami települést biciklivel(nálunk ez a kisváros,ott mindent el tudunk intézni)

Hidd el,semmivel sem rosszabb itt tanyán élni,mint egy másik város külvárosában:ott is ennyire laktunk a busztól,ugyanennyire a várostól,ott is ugyanúgy be kellett mindenért menni a városba,ott is összkomfortos házban éltünk,ahogy itt (csak ez nagyobb). Ennek ellenére van autónk,de hirtelen pont nem akartunk terhességem alatt rá költeni,mert,ahogy írtam is,mindent simán meg tudok közelíteni busszal,kivétel azt az adott falut,ahová a védőnőhöz is kellett volna járnom.


A terhesgondozás pedig:A kiskönyvben szerepel egyszer egy terhesgondozást végző orvos,oda elvileg a körzeti nőgyógyászt írják.Legalábbis felénk.Ő végzi a terhesgondozást.A vizsgálatoakt végző orvos rovatba írták a fogadott orvosom nevét.Az anyasági támogatáshoz meg elméletileg a terhesgondozást végző orvos igazolása kell;aki ugye felénk a körzeti nőgyógyász,hiába nem ő vizsgál.Azt hiszem ennyi :-)

2014. aug. 21. 11:28

Milyen furcsa, hogy nincs egységes protokoll ebben!


A legtöbb helyen a magánnőgyógyász pecsétje és igazolása elég, s ezek szerint van, ahol ezt ő nem adja meg, s el kell menni a körzeti sztk-s nőgyógyászhoz.

Brrrrrrr...

2014. aug. 21. 11:14

Nálunk nem választható a védőnő, hanem körzetes. Én ahhoz mentem, akihez csak szülés után kerülem volna (építkeztünk, terhesség alatt más körzetbe tartoztam volna. Megbeszéltem vele, nem volt gond). Az első védőnővel már - már baráti kapcsolat alakult ki. Soha nem jött váratlanul, mindig megbeszéltünk egy időpontot (általában engem/minket hagyott a végére, mert amikor megbeszéltük a kötelezőket, maradt beszélgetni még).

Én kimondottan örültem neki, hogy az első három hónapban nem nekem kellett húzni a gyereket, hanem ő jött. Ha szabadkoztam a "kupi" miatt, lerendezte annyival, hogy pici baba van, előfordul ilyenkor, hogy nincs teljesen tipp - topp rend.

Sajnos őt áthelyezték. Az utódját nem szeretem annyira, de kibirhatók azok az egyre ritkuló 5-10 perces találkozások.

2014. aug. 21. 09:50
Ja igen, és körzeti nőgyógyászhoz egyáltalán nem kellett mennem, nem is voltam egyszer sem. A kötelező UH-knak kell arra alkalmas helyen történniük. Ezt nem is értem, hiszen te is azt írod, hogy a fogadott orvos pecsételt, de azt is írod, hogy csak a "körzeti" pecsételhetett. Akkor most hogy is volt ez?:-)
121. mézgapaula (válaszként erre: 119. - Aniko900708)
2014. aug. 21. 09:43

Szia,

úgy látszik, ahány megye, annyi szokás. Nálunk csak a terhesség alatt kellett a védőnőhöz járni, a babához ő jön ki. Mivel ugyanoda járunk gyerekorvoshoz is, a méréseket az oltásokkal egyidőben végezték. Igaz, van itthon is mérlegünk.

Ráadásul a gyermek (meg az én) hivatalos lakcímem 55 km-rel messzebb van, mégis itt, a tartózkodási helyünkön járunk a védőnőhöz (ez a címünk hivatalosan sehol nem szerepel). Pluszban még az otthoni védőnővel is tartom a kapcsolatot, mert ott is sokat vagyunk.

Amikor jön a védőnő, lábzsákot húz a cipőjére, kezet mos. Nem mindig volt nagy rend az elején, soha nem azt nézte. Nem vagyunk nagy vendégfogadók, de engem mégsem zavart, sőt nem tekintem idegennek sem, örülök, hogy kérdezhetek tőle és segít. Szóval sztem hozzáállás kérdése:-)


Még annyi, hogy ha egy tanácsot elfogadsz, faluhelyen/tanyán kisgyerekkel nélkülözhetetlen a jogsi/működőképes autó, sztem ez az alap, amire érdemes beruházni.

2014. aug. 21. 09:24

Egyébként alapvetően hasznos dolog a védőnői szolgálat,csak jó lenne,ha rugalmasabb lehetne,esetleg választható.

(valaki írta,hogy az orvoshoz is el kell járni és nem biztos,hogy helyben van-itt megjegyzem,hogy a magánorvosom 40 km-re volt,simán elmentem,mert el tudtam oda jutni busszal,sőt,a gyermekorvoshoz is eljutunk mindig,mert mindkettőt olyan helyen választottuk,ahol nekünk jó közlekedés szempontjából)

119. aniko900708 (válaszként erre: 34. - Mézgapaula)
2014. aug. 21. 09:03
Ahogy írtam is,messzire volt.Szerintem te sem vinnéd az egy-két hónapos babádat a nyári 40 fokban 10 km-t(összesen) gyalog,mikor elvileg lenne ezerszer egyszerűbb lehetőség is.Terhesség alatt pedig "ráértem" kinyomozni,hogy lehetne könnyebb az életünk,mert akkor már iskolába jártam(amit munka mellett kezdtem el) és maradt szabad időm annyi,hogy utána járjak a dolgoknak.Ha tudom,hogy ennyi macerával jár és mindenhol fekete bárányként kezelnek,akkor is megteszem,mert a mi érdekünket szolgálja.Ahogy írtam is,nagyon jó helyen lakunk,csak pont körzethatár/két házzal arrébb már nem volna kérdés,hogy hová járhattam volna védőnőhöz/.
2014. aug. 21. 08:50

Köszönöm a hozzászólásokat,olvasgatom :-)

A védőnőhöz,akihez tartozunk,nem tudtam eljutni,mivel hiába van nagyon jó buszjárat felénk több irányba is,abba a faluba,ahová mennem kellett volna,napi 2 busz jár(1 oda egy vissza).A városba óránként van busz,közel a megálló;nem beszélve a további(pl bevásárlás,orvos,labor is ott van) lehetőségekről.

Szóval hozzánk a családgondozó hölgy járt ki úton-útfélen a védőnő lemondása után: tehát annyi lett volna,hogy kijön váratlanul 1-2x és lezárhatjuk az ügyet,mivel látható,hogy nem putriban élünk,dolgozunk stb...Ezzel szemben terhesség alatt is kellett vele tartani a kapcsolatot és a baba születése után is elvárta volna.Én pedig azt hittem,hogy valamilyen szinten így a normális,mert sajnos sehol nem találtam semmiféle jogszabályt arra vonatkozóan,hogy mi van,ha nem tartom a kapcsolatot a gyermekjóléti szolgálattal.Állítása szerint,mivel lemondtam a védőnőt,így vele kellene kapcsolatot tartani.Sajnálom,hogy ilyen sokára tudtam kinyomozni,hogy kihez kell fordulni,hogy végre békén hagyjanak minket.


A körzeti nőgyógyászhoz felénk azért "kell" menni,mert a hivatalos terhesgondozást ő végzi.Vagyis ő jogosult kiadni azt az igazolásst,amiben benne van,hogy legalább 4 alkalommal jártam orvosnál a terhesség alatt(ezt kérik az anyasági támogatáshoz,nem a kiskönyvben a pecséteket számolják és a magánorvos nem adott volna ilyen papírt-jártam kettőnél,mindkettő azt mondta,hogy a körzeti nőgyógyásztól kell kérni)


A védőnő nekem úgy lett volna jó,ha választhatok és a városba járhatunk.Amikor nem volt jó az autó,akkor azért elgondolkodtam,hogy majd bicajjal viszem a kicsit vagy babakocsival gyalogolok összesen 10 km-t vagy inkább felszállok a buszra és pár perc alatt ott vagyok a városban? Nyilván,hogy az ember próbálja a könnyebbet,a közelebbit vagy a jobban elérhetőt keresni mindenben.Tudtunk volna még távolabbi városba (20 perc busszal) is járni,tényleg több lehetőség lett volna elméletben,de sajnos elég kötöttek a körzethatárok;fiktív lakcímmel meg nem akartam hazudni.Viszont már békén hagynak minket,köszönjük szépen,jól vagyunk.

2014. aug. 21. 00:26

látom, erre járt Radírpók :)))


ideje volt már.....

116. Zsófi2014 (válaszként erre: 108. - Spinneli)
2014. aug. 20. 18:58
szo szerint en is igy csinalom. amint elalszik a gyerek meg a fakanal is kiesik a kezembol. na jooo. kis tulzassal. minden aprossagot egyutt csinalunk. nagyobb munkat ha van segitseg. ha alszik akkor pedig en is. jol esik. foleg hogy jon a kisteso.
115. Zsófi2014 (válaszként erre: 100. - F00f50e709)
2014. aug. 20. 18:52
en meg nem hivtam reggel 8-16 kozotti idointervallumon kivul maskor. de volt hogy csaladnal volt epp. halkitsa le ha zavarja bar a mienk nem csinalt ebbol gondot szolt hogy visszahiv. gondoltad volna?
2014. aug. 20. 17:11
Én még a hivatalosat sem tudom,mert ha bármi gond van szerdánként fogad!Bár egyszer volt gondom,szégyenszemre kedden bementem hozzá és nem csinált gondot belőle.Kb 1 percre tartottam fel és mivel bent volt nem hiszem hogy más gyerek idejét vettem volna el.
2014. aug. 20. 17:10

:) akkor én nagyon megnyerő tudok lenni, mert a nő dr privát száma is meg van:D - és azt sem kértem, kaptam tőle.


De soha nem zaklattam egyiket sem otthon, csupán munkaidőben.

2014. aug. 20. 17:08
Szerintem védőnőtől függ, én nagyon nem tartom jó ötletnek a magánszámot.
111. spinneli (válaszként erre: 110. - 2cc786c515)
2014. aug. 20. 17:05

Hát, mi lakásban lakunk, nem házban, így a nyári kert körüli teendők kilőve.

Egyelőre nem bánom.

:)

110. 2cc786c515 (válaszként erre: 108. - Spinneli)
2014. aug. 20. 17:02
A téli hónapokban nálam is így volt :) együtt henyéltünk :D :D - azokat az időket nagyon szerettem!
109. 2cc786c515 (válaszként erre: 107. - EsztyMorgan)
2014. aug. 20. 17:01

Igen!

Én császáros voltam. Nem tudtam szoptatni sem a kórházban, sem otthon. Kiegészítő tápszerek stb. Az anyatej csak desszert volt számára.

Egy hétig rendben ment minden, majd egy kedves rokon hozott egy cukrászdai sütit ajándékba. Attól olyan csalán kiütésem lett, hogy naponta járt ki hozzám a háziorvosom injekciózni.


Innentől kezdve csak segítséggel éltem, fürdetés, tápszer készítés... stb. ráadásul 40 fok meleg nyáron, víz pedig nem érhetett.


Kérdéses volt, hogy a napi injekciók miatt kaphat-e a kisfiam anyatejet? - na szóval ilyen piszlicsárék miatt zavartam? :D :D a védőnőmet, ebben az időben többet járt nálam szerintem mint másnál. És nem udvariasságból!!


...de szerintem mindenkinek meg van a saját története - és a mi védőnőnknek" is meg lesz majd :D :D

108. spinneli (válaszként erre: 106. - 2cc786c515)
2014. aug. 20. 17:00

Én akkor pihenek, mikor a baba is, a takarítás rendrakást meg játszva csináljuk együtt, a nagyobb dolgokat este és hétvégén...mondjuk a pihenőidőben többnyire olvasni vagy aludni szoktam.

:)

107. EsztyMorgan (válaszként erre: 106. - 2cc786c515)
2014. aug. 20. 16:52
A kórházban fél napokat aludt. Ahogy haza jöttünk aznap még szépen aludt de másnap már mikor kedve volt. Mivel gátmetszésem volt ülni alig tudtam meg érthető vagy "egyesek" számára érthetetlen okokból fáradt is voltam. Ehhez jött még az első gyerekes anyuka rutintalansága is.
2014. aug. 20. 16:41

Istenem! az enyém napközben fél órákat aludt csak. Az alatt mint a búgócsiga készítettem el mindent!!! Sosem volt időm traccspartikra, órák hosszat... vagy esetleg kiülni a parkba stb....


Lehet én csináltam valamit rosszul?

105. d0635eb92a (válaszként erre: 102. - EsztyMorgan)
2014. aug. 20. 16:37
Kb.ugyanez annyi külônbsèggel hogy a fiam màr 6 èves ès segit pakolni.De màr ûgy vagyok vele hogy majd egyszer rend lesz..Ha megnöttek..Addig meg nem erdekel:-)
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook