Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Milyen volt az élet a II. világháború idején? fórum

Milyen volt az élet a II. világháború idején? (tudásbázis kérdés)

1 2
35. 31bc25d879 (válaszként erre: 32. - Globus)
2017. febr. 27. 14:56

Igen, így volt. Akkor vezették be a kamatadót.


84'-ben kezdtem el dolgozni 3.500 ft.- volt a fizetésem.

34. 31bc25d879 (válaszként erre: 30. - Globus)
2017. febr. 27. 14:49

Nem számoltam el semmit:)

Én már nem tudom, hogy mennyi volt a törlesztő részlet/ hó. Nem írtam sehol, hogy 3.000.- mert már nem emlékszem. De azt tudom, hogy pár évi törlesztés után volt egy olyan rendelet vagy lehetőség, hogy aki kifizeti a hitel vagy a hátralévő tartozás? 60 %-át elengedik a 40 -et. Szóval aki akkor kitudta fizetni az igenis nagyon jól járt. OTP öröklakásról beszélek.

33. forrest2010 (válaszként erre: 32. - Globus)
2017. febr. 26. 20:33
akkor a fizetésem 1/3-a volt a havi részlet , de nem emelkedett a részlet és abba benne volt a biztosítás is , mikor befizettük a végén az 50 %-ot ahogy összeszámoltam nem fizettünk vissza többet , mint amit felvettünk az építkezéshez , igaz , h a házunk pici .
32. globus (válaszként erre: 31. - Forrest2010)
2017. febr. 26. 20:15

79-ben 930 Ft iszonyúan sok pénz lehetett, hiszen nyolcvan körül 3000 Ft-os fizetések voltak.

Erre a végtörlesztésre én is emlékszem, jó ötlet volt, aki nem tudta meglépni, annak sajnos maradt a kamatadó. Előtte nem sokkal vezették be.

31. forrest2010 (válaszként erre: 30. - Globus)
2017. febr. 26. 19:57
mi 79-be vettünk fel 200 ezret építkezéshez , 930 ft volt a havi részletünk és 91-be visszafizettük a maradék felét , a másik 50%-ot elengedte az OTP , / 87ezer ft-ot fizettünk vissza 2001-ben január v februárba / eredetileg 30 évre kaptuk a hitelt , 360 hónapra 11 és fél évig fizettük , 138 hónapig :)
30. globus (válaszként erre: 22. - 31bc25d879)
2017. febr. 26. 14:33

900 ezer Ft-os lakás/3000 Ft-os fizetés = 300 hónap, 15 millió/150 ezer = 100 hónap, valamit elszámoltál. Vagy legyen 15 M/80000 Ft= 187.5 hónap.

Több volt az régen is!

2017. febr. 26. 14:23
Még Anyum is gyerek volt a II. világháború idején 34-be született , 46-ba a családunk nagyobbik felét kitelepítették Németországba :( svábok voltak és hiába itt született már jó néhány generáció az 1700-as évek óta , menniük kellett / "dicső " politikusainknak köszönhetően !!! képzelem hogy örülhettek az ottani emberek annak a betelepítésnek ! mintha azok az emberek tehettek volna bármiről !!! amennyire emlékszem a Mamikám / Nagymamám / 59-be ment meglátogatni , meghívással a testvéreit és az Anyukáját , mert őt is kipaterolták ! Mamikám azért maradhatott , mert a férje bányász volt :( akkor már Németország azért kezdte összeszedni magát , építkezhettek még az odatelepített emberek is ! / gondolom a Marschall segélynek köszönhetően nem csak az országuk épülhetett újjá , hanem az egyszerű hétköznapi emberek is jutottak egyről kettőre :) / azért utána itt is megindultak az építkezések és aki hajlandó volt megmozdulni az boldogulhatott is , ha nehéz is volt , mégis ma már sokkal könnyebbnek tűnik az akkori lét .
28. csemár (válaszként erre: 1. - Jonisigerius)
2017. febr. 26. 09:28

Megdöbbentő volt hallani, amikor Nagymama (a férjem nagyanyja) arról mesélt egy alkalommal, hogy "vettem ki éppen a sütőből a kacsát, hogy meglocsoljam a szaftjával, amikor egy nagy robbanás, és mind betörtek a házon az ablakok. Hallottuk aztán, hogy a hidat robbantotték föl a Dunán." (II. világháború, egy kis faluban, az Al-Duna mentén.)

Akkor elgondolkoztam: ha nem frontzónában éltek éppen, akkor a civilek élték a mindennapjaikat, tévé, rádió nem volt, "naprakész" információik nem voltak a Nagyvilágból, csak a közvetlen tapasztalatok.)

27. forrest2010 (válaszként erre: 22. - 31bc25d879)
2015. máj. 26. 08:53
Szerintem nagyon nagyon sokan vagyunk így vele ! :) a mai ehhez képest iszony a többségnek !
2015. máj. 25. 11:26

ez soha nem jutott az eszembe, és sajnos szüleim, nagyszüleim már meghaltak, igy nem tudopm megkérdezni.

Apám és mindkét nagyapám a II vh-ba volt katona .

Az otthoan maradt asszonyok - városban, ahol nem jöhetett szóba önellátó gazdálkodás - miből éltek, a sorkatonák és tisztfeleségek, kaptak valamilyen ellátását ?,

25. 31bc25d879 (válaszként erre: 23. - Fincsi5)
2015. máj. 25. 10:13

Pontosan!! Most mehet ki merre lát, vagy mehetne de pénze nincs, nemhogy nyaralásra hanem egy hosszú hétvégére sem még itthon, belföldön sem.


Túl ezen, én akkor sem és most sem vágytam/vágyom külföldre (habár sok helyen voltam) mert vallom, hogy itthon is rengeteg páratlanul szép hely és különleges látnivaló van.

24. ec7efbffe4 (válaszként erre: 22. - 31bc25d879)
2015. máj. 25. 10:06
Igen,és ez semmiképpen nem nosztalgia!
23. fincsi5 (válaszként erre: 22. - 31bc25d879)
2015. máj. 25. 10:02

Én meg csak annyit, és tényleg nem szólok erről többet: Rengetegen azt hozzák fel, hogy nem volt szabadság, nem utazhattunk pl. nyugatra, csak 3 évenként.

Igen, de akkor nyaralni, világot látni mentünk.

Most mindenki mehet,bármikor,s mennek is sokan, főleg mosogatni, a megélhetés reményében.

2015. máj. 25. 09:46

Én csak ennyit tennék hozzá a "kommunizmus és kádár" témához, hogy ott és akkor volt létbiztonság, bizony-bizony a rendőrök kettesével járták az utcákat, ha valaki dolgozni akart, tudott, sőt volt olyan, hogy KMK = közveszélyes munkakerülés, aki akart jutott valamire, épültek a sok lakóépületek, házak, panelek. Aki hitelt vett fel, vissza tudta fizetni korrekt kamattal és már rég letudta. Ma mi épül? Stadionok!

A egészségügyi ellátás akkor sem remekelt, de hatékonyabban és beteg centrikusabban működött.

A tanároknak volt tekintélyük.

Volt olyan, hogy az autó hitelemből 1 hónapot nem kellett befizetnem, mert jött a levél, hogy rendben vagyok.

A lakás hitelnél is 1986-ban 900.ezer.- ft volt egy 60nm-es 1+2 félszobás panel. És akkor jött az a lehetőség, hogy ha a 60%-át kifizetjük a 40-et elengedik. Szóval...a kisembert hagyták élni.


Én abban az időszakban voltam gyerek. A szüleim vidékről jöttek fel Bp-re és a nulláról kezdték. Majd lett lakásuk, autójuk, telkük, ahová még építkeztek is. És elindítottak minket, engem is és a húgomat is. Kezdtük a nagybetűs életünket, pici garzonnal és egy skodával, akkor...30 évvel ezelőtt, 20 évesen.


Hirtelen ennyi jutott eszembe, de biztos lehetne még ezen polémiázni. És nem is kapcsolódik a fórumindító kérdéséhez, de ez eszembe jutott a kádári évekről.

21. jonisigerius (válaszként erre: 19. - Forrest2010)
2015. máj. 24. 11:08
Ezzel teljesen egyetértek, mégis úgy vélem, hogy a kommunizmus is egy véglet. Rengeteg családot csonkítottak meg, rengetegen szenvedtek hadifogolyként, ami örök nyomott hagyott bennük. Demokráciával kéne ugyanolyan helyzetet teremteni itthon, mint Nyugaton, de mi teljesen a másik irányba húzunk.
20. ec7efbffe4 (válaszként erre: 19. - Forrest2010)
2015. máj. 24. 08:33
Tökéletesen egyetértek.
19. forrest2010 (válaszként erre: 16. - Ec7efbffe4)
2015. máj. 24. 06:33
Hát nemtom ! van aki panaszkodik a Kádár-rendszerre , van , aki a mai állapotok miatt nosztalgiázik ! Az az 1 biztos , h akkor , aki akart dolgozni , talált is munkahelyet , a mai rendszerben nagyon sokunknak nem lenne lehetősége egy fedelet összevakarni a család feje fölé ! Pékségben dolgoztam az első időkben , aztán mosodában 30 évig , nem könnyű fizikai munka egyik se , de legalább jutottunk valamire , ma rettenetesen reménytelennek látom a helyzetét a fiatalságnak !!! Az ország java "prolikból " áll , nem is lenne ez baj , ha kiszámíthatóbb , élhetőbb lenne az országban a lét . Forrong az egész világ , csak háború ne legyen ! mert annak is leginkább a nép inná + a levét , a " dicső " politikus banda lenyúl mindent , kisajátít mindent , de előbb utóbb mindig elszakad a cérna !
2015. máj. 23. 12:59

Ne kezdjük ezt el, rendben? A háború olyan dolog volt, aminek nem szabadott volna megtörténnie (ráadásul kétszer), és bárcsak úgy lenne, hogy ne tudtam volna feltenni ezt a kérdést. De érdekel a téma.

Köszönöm a segítő válaszokat! Igen, tudom, hogy vannak kacsa sztorik, és gondolkodtam, hogy felkeresek valakit, aki átment rajta.

17. l.luiselotte (válaszként erre: 16. - Ec7efbffe4)
2015. máj. 23. 11:46
talán mert nagyobb anyagi biztonságban éltek, mint most.
16. ec7efbffe4 (válaszként erre: 15. - L.luiselotte)
2015. máj. 23. 11:04
A Kádár rendszer "prolijai" sem panaszkodnak...
2015. máj. 23. 09:00

Szerintem ettől a mostanitól még akkor is csak jobb lehetett ....


Szüleim nagyszületim különben nem igazén panaszkodtak, bár édesapámat az orosz fogság megviselte .

14. ec7efbffe4 (válaszként erre: 8. - Miss Angel)
2015. máj. 23. 06:11
Polc Alaine Asszony a fronton című könyve tökéletes képet ad az akkori civil életről.Kettős frontot élt át egy dunántúli kisvárosban.
13. jstefan (válaszként erre: 1. - Jonisigerius)
2015. máj. 22. 22:29
Nagyon sok dokumentumot megtalálsz itt a neten, azt nagyon fontos megnézni hogy ki írta. Mert a dokumentumok kb.50%-a hazugság , ha logikusan összerakod az írásokat akkor meggyőződhetsz arról hogy nagyon sok minden nem úgy történt ahogy tanítják.A dokumentumokban keresd az okokat ,előzményeket,és a miérteket mert nagyon sok fontos összefüggést elhallgatnak az utólagos történetírók.Ha van lehetőséged keress meg olyan idős embereket pro ,és kontra akik átélték a történelem eddigi legnagyobb üzleti vállalkozásából következett tragédiákat,mert voltak akiknek befektetés,és üzlet volt a háború.Ez így van napjainkban is,semmi nem változott, a pénz diktálja a hatalmat,és a háborút.
12. forrest2010 (válaszként erre: 6. - Jonisigerius)
2015. máj. 22. 18:37
...nem tudom , csak gondolom , h a keresztlevelébe kereszteléskor bejegyezték .
11. fincsi5 (válaszként erre: 6. - Jonisigerius)
2015. máj. 22. 18:16

Ez a kérdésed nem a bevásárlásról szól.

Amúgy mindent tudsz. Na, igen.:(

Elgondolkodtál? Árt.

10. ec7efbffe4 (válaszként erre: 6. - Jonisigerius)
2015. máj. 22. 14:29
Keresztlevéllel kellett bizonyítani,nagyapám mesélte mert neki sem volt és Pestre kellett menni érte.
2015. máj. 22. 13:59
Köszi!
2015. máj. 22. 13:36
szia,én csak annyit szeretnék segítségképpen ide fűzni,hogy olvasd el Irvin SHaw Oroszlánykölykök c. regényét,szerintem sokat segítene.Nem rövid a könyv,de rengeteget megtudhatsz belőle azokról az idökröl!
2015. máj. 22. 13:31
Borzadztó volt az mindenkinek. Sok férj és gyermek ment el a háborúba, s vagy vissza jöttek vagy nem. Nagymama ment vetni, aratni, vitte a lovas szekérrel a malomba a búzát. Bizo y nem a szomszéd faluba kellett menniük.
2015. máj. 22. 13:29
Azt amúgy honnan tudták, hogy valaki zsidó vagy sem? Megnézték a nyilvántartást? Sajnálom, ha hülye kérdés, csak elgondolkodtam.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook