Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Miért reped el minden élesztőt tartalmazó sütim sütés közben? fórum

Miért reped el minden élesztőt tartalmazó sütim sütés közben? (tudásbázis kérdés)


1 2
49. zumbi
2009. jún. 29. 12:19
Azért reped el, mert nem kelt meg a tészta rendesen, viszont az is ok lehet ha túl el kelt
2009. jan. 5. 19:43
elképzelhető, hogy túl sűrű a töltelék benne.
47. emrus (válaszként erre: 46. - 1e958693ca)
2008. júl. 25. 08:16
Köszi, ezt is megpróbálom.
2008. jún. 26. 13:12
Azért reped meg, mert kiszárad. Tegyél be a sütő aljába egy kis edénybe vizet, akkor nem szárad ki a pogi, bejgli.
45. emrus (válaszként erre: 43. - 533bb4d1fe)
2008. ápr. 12. 18:16

Szóval, te azt mondod, hogy a tésztának és a tölteléknek egyforma keménységűnek kell lenni.

Ezt, hogyan lehet összehozni? Valahogy nem akar összeállni a kép.

44. emrus (válaszként erre: 42. - Esztella100)
2008. ápr. 12. 18:11
Esztella éreztem, hogy a te beiglid is elreped, egyszer karácsonykor hallgattam a rádiót és akkor egy pék azt mondta, hogy nem is beigli amelyik nem reped el.
43. 533bb4d1fe (válaszként erre: 42. - Esztella100)
2008. ápr. 12. 12:28
Attól sem reped meg,csak ha lágyabb,mint a tészta./vagy keményebb/.
42. esztella100 (válaszként erre: 39. - 533bb4d1fe)
2008. ápr. 12. 08:18
Nekem mindig megreped a bejgli,de azért mert sok tölteléket teszek bele.Nem szeretjük kevés töltelékkel.
41. emrus (válaszként erre: 38. - D@nu)
2008. ápr. 12. 08:11

Rétestészta keménységűnek kell lennie.

Szerintem amitől még izgi ez a kalács, az a lekvár amit a töltelék alá kell tenni.

Én a helyedben kipróbálnám, végül is mit veszíthetsz?

40. emrus (válaszként erre: 39. - 533bb4d1fe)
2008. ápr. 12. 08:05
Érdekes és megfontolandó, amit mondasz.
39. 533bb4d1fe (válaszként erre: 7. - D@nu)
2008. ápr. 10. 09:48
Igen,de azért a tölteléktől,mert nem egyforma a tésztával a keménysége.A bejglinél,és a töltötteknél általában egyforma legyen az állaguk.A töltetlenek elvileg(nálam gyakorlatilag is),soha nem repednek meg,legfeljebb,ha túl kemények.
38. d@nu (válaszként erre: 37. - Emrus)
2008. ápr. 6. 10:11

:)))


A régi hagyományos tészták egy részét én is "hasra" készítem - így aztán van, amikor tökéletesen sikerül, de olyan is van, hogy sírni lenne kedvem - persze a családnak mindig ízlik, de ez engem nem szokott vigasztalni. :D Nos, régen tényleg nem igen volt mérleg a háztartásokban (amennyire emlékszem, nem is volt akkora választék, mint manapság), és néhány recept esetében valóban méricskélés nélkül is meg lehet oldani a sütést, de ilyen esetekben is mindig van valami irányadó leírás - amit én is kérdeztem tőled, hogy milyen állagúra kell a tésztát kidolgozni. Írod, hogy a tészta a bejgli és a kelt között van félúton és ezért ilyen finom. Igen, de az én bejglim olyan, mint a kő, a benne lévő zsiradékok kézmelegtől való olvadásával áll össze egy idő után és tej nem kell bele, éppen csak egy pici. A bejglinek a hagyományos kelthez semmi köze, inkább hasonlítanám a tésztát a linzerhez. Ehhez képest a kalácstésztába bőven teszünk tejet, a tészta lágy, mondhatni ragadós. Szóval mindig van valami, ami azért irányadó lehet. A te receptedben ezt hiányoltam, mert hát ugye nem mindegy, hogy bejgli keménységű, vagy kalács puhaságú tésztát kell kihoznom belőle.


Érdekes egyébként, hogy keltet is a nagymamámtól tanultam sütni és ő pl. sohasem készített kalácsot belőle - az ő keltje sem a hagyományos kalácstészta. A mai napig, ha káposztás tekercset készítek, az ő receptjét veszem elő, mert ezt a süteményt én ezzel a tésztával szoktam meg és nem is tudnám mással elképzelni. :)

37. emrus
2008. ápr. 6. 09:32

Annyi gondolatot indítottál el bennem, hogy nem is tudom hol kezdjem. A receptet egy ismerősömtől kaptam 5 éve azóta ezt készítem, mert a család leszavazta a rendes kalácsot.Ez a kalács a beigl és a kalács keveréke és ettől olyan finom még másnap is.

Én nem tudom te,hogy csinálod, de a kelt tésztát én sohasem receotből csinálom, hanem fejből, mert a tej mértékét az határozza meg, hogy a liszt puhitós, vagy keményítős, a tészta állaga mutatja az utat, a töltelék meg attól függ mekkora a tészta kisodorva, én nem szoktam nagyon vastagra hagyni,nagyon sok tölteléket sem teszek bele, mert tudom, hogy attól repedhet. A rétestésztát sem szoktam receptből csinálni nincs is mint ahogy

a kalácshoz sincs, csak ez az egy.

De csináltam sütit recept alapján, lehet, hogy azt amit te is említettél lekvárral kenni, feltekerni közé diós töltelék, na az is elrepedt.

Viszont az aprók, mint pl. bukta, túrós batyu, kakaós csiga, nem reped. De a kalács, Beigli(ez is receptes), kuglóf rendesen nyiladoznak.

Egyébként nagyon finom ám így repedten is és mire kihül elég jól összezárul, de akkor is zavar, mert másnak miért nem reped el.

Tudod nekem volt két nagyanyám és eggyik sem ismerte a mérleget, mert akkor még nem is volt, mert a süteményeket sem ismerték, a vasárnapi desszert a kelttészta volt fejből és olyan dolgokat alkottak, hogy még ma is emlékszem az ízére.

Képet ha sikerül megbundázni teszek fel, mert az én gépem erre nem alkalmas, de a fiamé igen majd próbálkozunk.

Bátran megpróbálhatod a kalácssütést csak ímigyen parasztosan, hidd el nem tudod elrontani,

legfeljebb elreped.

36. d@nu (válaszként erre: 34. - Emrus)
2008. ápr. 5. 09:32

Nekem van egy kis problémám ezzel a recepttel és megmondom őszintén, amikor elolvastam, eszembe sem jutott, hogy megcsináljam. Honnan kaptad?


Nem írod, hogy a tésztát milyenre kell kidolgozni. Lágyra, félkeményre, keményre? Miután a tej mennyiségét nem szabtad meg, így igen nehéz kitalálni...

Mitől jobb ez a tészta, mint a sima kalács? Maga a tészta állagától (az milyen? ha hasonlítanod kellene, mihez hasonlítanád?) vagy a tölteléktől? Nem írod, mennyi tölteléket használsz hozzá - ez sem mindegy, ha a tészta repedése a problémád, mint ahogy az sem, hogy mennyire szorosan tekersz fel egy fél kg lisztet tartalmazó hatalmas tésztatekercset...

Miért nem kell keleszteni? Nem sok olyan kelt sütiről hallottam, amit ne kellene megkeleszteni. Így viszonyt felmerül az a probléma is, hogy vajon hány fokra teszed be, hiszen a süteményed nincsen előkelesztve? (Van 1 pitereceptem, amihez a tésztát nem kell keleszteni, azt hideg sütőbe kell tenni és a bemelegedési idő alatt kel meg. De az pite, két vékony tésztácska, közötte töltelék - a tekercs esetében ez már nem hiszem, hogy ilyen egyszerű..)


Így hirtelen ennyi. Ha megcsinálod, teszel fel képet róla?

35. emrus (válaszként erre: 18. - Win)
2008. ápr. 5. 08:37
Elfelejtettem neked mondani, most pótolom, hogy nekem azért jön fel a sütőben a kalács, mert olyan a recept, hogy nem kell keleszteni, a sütőben kel meg. Szegények kalácsa néven fennt van a receptek között, de ez valami isteni egy kalács én csak ezt sütöm.
34. emrus (válaszként erre: 33. - D@nu)
2008. ápr. 5. 08:32

Igen, én amióta megvan ez a recept mindíg ezt csinálom, mert jobb mint a rendes kalács.

Csak mindíg elreped, ez is meg minden más is, de ma jön a próba a hőfokkal.

33. d@nu (válaszként erre: 31. - Emrus)
2008. ápr. 4. 15:44
Megcsináltad már korábban ezt a receptet?
32. supin
2008. ápr. 4. 08:38
Nekem is el szokott. Pedig az ajánlat szerint szurkálom. De a családom szerint azért mert nem sajnálom a tölteléket. És nekik inkább legyen repedt mint üres:.
31. emrus (válaszként erre: 29. - D@nu)
2008. ápr. 4. 08:14

Milyen igazad van, ki is lehet nyitni az ajtót, ez eddíg eszembe sem jutott.

Holnap következik (szombat 5-e) a próba kalács sütés lesz.

Nem lenne kedvetek velem tartani? Én a receptoldalra feltett szegények kalácsát fogom sütni, vajon mi lesz a végeredmény?

2008. ápr. 3. 16:51
Túl meleg a sütő! Melegnek kell lennie, de nem forrónak amikor berakod, mert ha forróba rakod, túl hamar megnő és szétreped, míg a kisebb hőfokon fokozatosan sül...
29. d@nu (válaszként erre: 28. - Emrus)
2008. ápr. 3. 16:42
A gázsütő sem hűl vissza azonnal, szóval eszerint nincsen különbség. Ha a recept azt írja, hogy 10 perc eltelte után vedd vissza a hőfokot, akkor az úgy van kitalálva, hogy bele van kalkulálva a sütő visszahűlési ideje, tehát nem éghet meg. Ha nem veszed vissza időben, és már nagyon közel a süti megégése, akkor ugyanúgy hűtesz, mint a gázsütőnél: kinyitod a sütőajtót pár percre. ;)
28. emrus
2008. ápr. 3. 16:09

Ti, hogy csináljátok a villanysütőnél a hőfokvisszavételt? Mert én a használati utasításban olvastam, hogy 10 perc kell mire hül. Akkor, hogy is van ez, mikor kell visszavenni?

Mert ha ilye soká kezd el csökkeni a hőfok akkor nem nyerek semmit ha visszaveszem, mert 10 perc alatt el is éghet.

27. win (válaszként erre: 25. - D@nu)
2008. márc. 31. 12:54

Én is mindig figyelem a sütiket, csak elsőre még fokozottabban. Van pl. olyan pogi receptem, ahol 45 percet ír sütési időnek, és már 35' után bőven készen volt. Ciki lett volna, ha bent hagyon 45'-re.

De amikor már ismerek egy receptet, akkor (pl. ennél az első 20-25'-re) nyugodtan ott hagyom a sütőt, és csak a vége felé ellenőrzöm jobban.

26. win (válaszként erre: 24. - Win)
2008. márc. 31. 12:51

"az egy elég nagynehéz és adag "


No, akkor talán lefordítom magam magyarra. :DDD

Tehát: az egy elég nehéz tészta és nagy adag.


Bocsánat!

25. d@nu (válaszként erre: 24. - Win)
2008. márc. 31. 11:11

Pontosan. :D

Hozzáteszem, hogy én mindig minden süteményt úgy sütök, hogy folyamatosan figyelem - a sütési idő csak irányadó még akkor is, ha már többször megsütöttem valamit.

24. win (válaszként erre: 23. - Emrus)
2008. márc. 31. 09:38

Szerintem ez függ a tészta töménységétől és mennyiségétől is. Amit én példának írtam (a 170fokon fél óra, majd 150 fokon 15-20 perc) az egy elég nagynehéz és adag (kb. 1,5 kgos) tészta.


Összességében nekem az a tapasztalatom, hogy nagy mennyiségű tésztát, ha nagy az átmérője (pl. kuglóf) alacsonyabb (tehát 170 fok körül) hőfokon, hosszabb ideig praktikus sütni, mert csak akkor sül át teljesen. Buktát, csigát, batyut lehet akár 200 fokon is sütni.


Én egyébként függetlenül attól, hogy mit ír a recept, ha első alkalommal sütök valamit, akkor mindig figyelem. Ha túl hamar pirul, akkor visszább veszem a hőfokot, esetleg letakarom alufóliával, hogy ne égjen meg. Amikor már sültnek tűnik, akkor hústűvel, fogvájóval meg szoktam azért bizonyosodni róla, hogy valóban nem ragad már a tészta belül.

Ha a sütési tapasztalatom a receptétől eltér, akár hőfokban, akár időben, mindig oda szoktam írni magamnak, hogy ne felejtsem le legközelebb sem.

23. emrus (válaszként erre: 18. - Win)
2008. márc. 31. 09:21

Nem akarom elkiabálni, de azt hiszem a sütő hőfoka lesz a dolog nyitja, mert én 200-220-ra

szoktam beállítani.

Szegény édesanyámmal mindíg ugyanazt a beigli receficét szoktuk sütni az övé nem repedt el,

az enyém igen, meg nagyon sok más receptet is sütöttem de minden elrepedt, kuglóf, kalács, kenyér minden.

Most már csak az a gond, hogy mikor tudom ezt kipróbálni, mert zűrös lesz a hetem.

Még azt mondjátok meg, hogy ilyen hőfok mellett

kb. mennyi ideig sül, mondjuk egy kalács?

22. win (válaszként erre: 21. - D@nu)
2008. márc. 31. 09:04
Jóvanna! Csak gondoltam, biztos én hülyültem el itthon teljesen, hogy nem értem.. :-OOO ;DDDDDD
21. d@nu (válaszként erre: 20. - Win)
2008. márc. 31. 09:03
Most min csodálkozol? Ha vele, hát vele. :DDDDDDDDDD
20. win (válaszként erre: 19. - Esztella100)
2008. márc. 31. 08:53
?????
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook