Mi a véleményed arról ha egy érettségi után álló diák szakmára megy tovább? (tudásbázis)
Ezt a kérdést nem is értem:)
Tehát: mindig bankban dolgoztam a végzettségemnek megfelelően, de 2007-ben elvesztettem az állasomat és közel 2 évig munkanélküli voltam. Már épp harakirin gondolkodtam, amikor felhívott az egyik volt főnököm, hogy van e már állásom. Mondtam, hogy nincs, mire ő azt mondta, hogy van:)
Még volt egy kis dolgom mielőtt munkába álltam, de kicsit több, mint 1 hónap múlva ismét a szakmámban dolgoztam. hogy miért nem maradtam konyhalány? Szerinted????
A válaszaim pedig:
- Van saját szakmám, abban jobban otthon vagyok, azaz ehhez értek:)
- Meg van a saját környezetem, amelyben otthonosabban érzem magam:)
- Itt jön ami téged érdekel:) Konyhalányként, vagy pincérként kb. 50-70 ezret kerestem, nem volt TB-m, bár kajám volt otthon. Jelenleg van TB-m, cafetériám, és az akkori fizetésem ötszöröse nettóban.
Miért maradtam volna konyhalány? De tudod??? Diplomás konyhalány voltam nettó 50-70 ezerért!
Világos.
Miért nem maradtál konyhalány?
Lehet:)
De még korán van:)))
Természetesen:)
Ugye nem vagyok igazi pincér, igy nem tudok ügyeskedni sem, ezért nekem csak az volt, amit a főnök adott, meg minimális borravaló, ráadásul nem bejelentett állás volt, igy TB-m sem volt.
Egyébként nekem van szakmám is. Varrónő is vagyok, de csak a gyes alatt dolgoztam, mint bedolgozó a szakmámban. Hát mit ne mondjak, megszakadtam és alig kerestem vele. Amikor munkanélküli lettem próbáltam abban is elhelyezkedni, de azzal rosszabbul kerestem volna, mint az étteremben és ráadásul minden nap kellett volna dolgoznom. Az étteremben csak heti 2 vagy 4 napot dolgoztam.
De azt gondolom, hogy egy jó szakmából meg lehet élni.
Én, mint diplomás a szakmámban jól keresek. de munkanélküliségem idején dolgoztam pincérként, konyhalányként. És senkit nem érdekelt, hogy nekem van diplomám, illetve, hogy a másik péncérnek, vagy konyhalánynak nincs. A fizetésünk egyforma volt. A különbség abban mutatkozott meg, hogy sok dologban megkérdezte a véleményemet a főnök.
Volt, hogy közgazdasági, vagy informatikai segítséget kért, akkor mondtam neki, hogy ezért nekem ha van rendes állásom ennyit és ennyit fizetnek:) Itt csak az van megfizetve, hogy kivigyek a vendégnek valamit, illetve elmosogassak, illetve a hozzá szükséges agyi tevékenység. Ha más munkát akar végeztetni velem, akkor kérjen meg, majd fizessen ki.
Nem zavart, hogy nem fizettek meg jobban, mert azzal tisztában vagyok, hogy ehhez a munkához nincs szükség a közgazdász, informatikusi diplomámra, így miért fizettek volna érte???
Ha nem vállaltam volna be a munkát, akkor a diplomám mellett simán éhenhalunk.
Ami kicsit zavart, hogy a pincérek nem beszéltek idegen nyelvet, így ha jött külföldi, akkor volt olyan, hogy én a konyhalány szolgáltam ki őket, illetve fecserésztem velük. És ezen a helyen a pincér magasabb fokon volt, többet keresett a konyhalánynál, azaz nálam. Én meg ingyen koptatttam a számat:)
Nagyjából egyetértek.
A fizetésről viszont nem esett szó. A diplomásoknak magasabb az átlagos fizetése.
Na, nem kell ám a diploma nélkülieket lehúzni!!!!!
A férjemről senki nem mondja meg, hogy nincs diplomája, sőt, ha megtudják, hogy nincs leesik az álluk. Úgy a megjelenése, az orgánuma, a választékos beszéde, stb. a szerinted elképzelt diplomást sugározza:)
A választékos beszéd kulcsa az olvasás, nem pedig a tanulás. Lehet bármilyen tanult valaki, ha sosem vesz tankönyvön kívül a kezébe semmit. Nagyban befolyásolja a választékos beszédet a környezet is. Ha egy választékos beszédű ember hónapokon át csak a kevésbé választékos emberekkel áll kapcsolatban, akkor elképzelhető, hogy hozzájuk idomul, de az is lehet, ha erős jellemű, akkor a többiek hozzá.
A munkáltatók nem emiatt részesítik előnybe a diplomásokat, hanem azért, mert úgy gondolják, hogy a diplomával egy magasabb szintű kreativitás is jár, illetve azt, hogy a logikájuk fejlettebb, mint a kevesebb iskolát végzett embereké.
Az ember nem attól lesz jobb, hogy elvégez egy főiskolát vagy egyetemet! Ennek birtokában is lehet egy gyökér, sőt lehet buta is, szűklátókörű, uninteligens.
Véleményem szerint a diploma csak elmélyíti addigi ismereteinket.
Nekem van diplomám, de nem érzem tőle okosabbnak magam, igaz hülyébbnek sem. Nem érzem azt, hogy hú de sokat tudok. A főiskolán is, mint a többi suliban egy csomó felesleges dolgot tanulunk, és ezek használhatatlanok is a való világban:) Még sosem kellett deriválnom, integrálnom, stb., de bevallom, hogy a logikámon segített, bár a fősuli előtt is jó volt:)
Tehát igenis sok esetben hasznosabb egy jó szakma. Persze olyanra gondolok, amely örökéletű, nem divatszakma. Egy szakma ha jó, biztosítja mindig a megélhetést!
Az, hogy a mai világban már a titkárnőnek is diploma kell pusztán sznobizmus a munkáltatók részéről. A mai emberek hajlamosak rosszul használni egy csomó mindent, köztük a fogalmakat is. Nem tudják mi a különbség a titkárnő és az asszisztens között. Már azt sem tudják kínjukban, hogy milyen végzettséghez kössék az általuk túlmisztifikált munkaköröket. Minden munka betanított munka. Én még nem ismertem olyan embert, aki bármilyen végzettsége is legyen azonnal tudta volna a feladatát egy új munkahelyen, hiába is csinálta ugyanazt az előző helyén. Mindent meg kell tanulni, azt is amit már tudunk....
Otthonról folytatom majd, ha érdekel valakit:))
További ajánlott fórumok:
- Kérdések és félelmek a felnőttkori érettségivel kapcsolatban
- Szerintetek szégyen, ha valakinek nincs érettségije?
- Újra érettségizek 2012-ben
- 2013-ban érettségizők továbbtanulása
- Diakonia érettségi előnyt jelenthet a továbbtanulás szempontjából?
- Ha képalkotó diagnosztikai analitikusnak szeretnék tovább tanulni, fontos, hogy legyen kémia érettségim?