Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan kell sajtot készíteni? fórum

Hogyan kell sajtot készíteni? (tudásbázis kérdés)


2011. dec. 16. 13:14

[link]

Én így csinálom!

29. alex58
2011. dec. 16. 12:49

Vagy ezt a variánst próbáld ki fűszeres olaban érleve nagyon finom


Havonta egyszer vadászok a leértékelt tejre az üzletben (ezeknek aznap jár le a szavatossága, de még semmi bajuk nincs), és csak 90 forintért adják literjét.

Minimum három litert vásárolok, kevesebbel szerintem egyszerűen nem érdemes nekiállni a dolognak!

Veszek hozzá egy doboz joghurtot is, az 45 forint.

A meglangyosított tejet elkeverem a joghurttal, és két nap alatt hagyom az egészet langyos helyen joghurttá változni.


Ha elkészült, késsel felvágom kockákra, így jobban kicsöpög. Hozzá keverek három gerezd zúzott fokhagymát, és két kiskanálnyi sót. Muszlinkendővel bélelt (pelenka) tésztaszűrőbe borítom, és hagyom lecsepegni egy órát.


Bekötözöm a muszlinkendőt, és egy fakanálra akasztom.

A hűtőbe teszem egy nagy fazékba, amibe a leve csepeghet, de vigyázok, hogy a csomag alja ne érjen a fazék aljára. Két nap múlva kibontom a csomagot, és átkeverem a krémet, hogy a keményebb, és lágyabb részek keveredjenek.Vissza kötöm a fakanálra, és csepegtetem újabb két napig.Az elkészült friss sajtot olajos kézzel gyúrom golyókká, amit tovább pácolhatok olívaolajban fokhagymával, fűszerekkel (bors, oregánó, fokhagyma, citromhéj, boróka, koriander mag, chili), de elkeverhetem dióval, borssal, és snidlinggel is.

28. alex58
2011. dec. 16. 12:47

Sajt házilag


(Isteni finom, ilyet üzletben megvásárolni nem lehet!)


Hozzávalók: 1 liter tej 1/2 kg túró 6 dkg vaj 1 egész tojás 1 kávéskanál szódabikarbóna 1 kávéskanál só


Így készítsd el a házi sajtot:


1 liter aludt vagy forró tejet, 1/2 kg túrót - melyet előbb áttörtél krumplitörőn - főzzél össze 5 percen át. Nyomás nélkül szűrd le róla a savót, majd lábasba téve 6 dkg vajjal, 1 egész tojással, 1 kiskanál (kávéskanál) szódabikarbónával, és 1 kiskanál sóval keverd jól össze.

Óvatosan 15 percig keverd főzés közben.

Amikor elválik a lábas oldalától, vedd le a tűztől és rakd tetszőleges formába.

2 óra múlva reszelhető is.


Jó étvágyat!


Fűszerezhetjük köménnyel, fokhagymával, snidlinggel, zöldfűszerekkel.

27. 6187eb1c9a (válaszként erre: 26. - E32d76b828)
2011. nov. 15. 13:26
XD,de bolond vagy!:D
2011. nov. 15. 13:24
pofon 1xü...akár a túró, béjoltod tejoltóval...lehet olykor kapni,- a folyékony jobb - majd ráülsz pár napra és kész
25. sztolyka (válaszként erre: 24. - Frutty)
2010. márc. 11. 08:52

Megírod,hogy sikerült?

Én is elkészíteném.

24. frutty (válaszként erre: 3. - Zebracsikó)
2010. márc. 10. 19:43
ki próbálom!
23. stulika (válaszként erre: 12. - 88e297a0b8)
2010. márc. 10. 18:13
Tejterméket csak házi tejből lehet, a bolti az már nem tej:(
22. de0bf0494c (válaszként erre: 17. - Molyka)
2010. márc. 10. 09:45

Én még nem csináltam sajtot, de ez attól is függ milyen sajtot szeretnél, mert ugye számtalan féle van.

[link]


bocsi h nem tudtam segíteni.

21. Molyka (válaszként erre: 20. - F3ef182e14)
2010. márc. 9. 19:54
Akkor megkérdeznéd Anyudtól hogyan kell?
2010. márc. 9. 19:48

anyu az minden félét csinál

chiliset meg borsosat

19. Molyka (válaszként erre: 18. - K.tünde78)
2010. márc. 9. 19:47
Valamit én is készítettem egyszer, de gőzöm sincs hogyan és milyen recept alapján. Férjem ette, nekem nem igazán ízlett. Köszi! :)
18. k.tünde78 (válaszként erre: 17. - Molyka)
2010. márc. 9. 19:40
a 2 hsz reci tuti jó,évekkel ezelőtt már én is csináltam ezzel a módszerrel.finom lett és kapós.és elég gyorsan meg lehet kezdeni,mi már másnap ettük.
17. Molyka (válaszként erre: 14. - De0bf0494c)
2010. márc. 9. 19:35
Azt elfelejtettem írni, hogy kipróbált recepteknek örülnék, tudom használni a guglit én is. :)
2010. márc. 9. 19:34
javítom magam: nem feltétlenül kell tehéntej, bármi más is lehet! bocsi
15. Molyka (válaszként erre: 11. - Zebracsikó)
2010. márc. 9. 19:33
Igen, valószínűleg én is azt fogom. Egyik nap kapunk házi tejet és bár nagyon szeretem meginni, most lehet sajnt lesz belőle. :)
14. de0bf0494c (válaszként erre: 2. - Molyka)
2010. márc. 9. 19:33
original tehéntej kell hozzá, nem pasztörizált, oltóanyag, ezt elvileg gyógyszertárban lehet venni, és idő, míg megérik! :-) ja, és egy könyv, hogy hogyan készítsd el, de ha beírod google-be, hogy sajtkészítés recept biztos kidob valamit!
13. zebracsikó (válaszként erre: 12. - 88e297a0b8)
2010. márc. 9. 19:32
csak házitejből lehet!
12. 88e297a0b8 (válaszként erre: 5. - Stulika)
2010. márc. 9. 19:31
Szerintem ha ezt MIZO tejjel csinálnám semmi nem lenne belőle. Ehhez házitejet kellene szerezni a piacon, nem?
11. zebracsikó (válaszként erre: 10. - Molyka)
2010. márc. 9. 19:30
nagyon kíváncsi vagyok, milyen lesz, ha én nekiállnék, fokhagymás-zöldfűszerest csinálnék, az tuti :))
10. Molyka (válaszként erre: 8. - K.tünde78)
2010. márc. 9. 19:28
Köszi. Gyűjtöm az információkat :)
9. zebracsikó (válaszként erre: 7. - Molyka)
2010. márc. 9. 19:28
nem, csak beírtam a gugliba, hogy "sajt készítése házilag"
2010. márc. 9. 19:27
7. Molyka (válaszként erre: 3. - Zebracsikó)
2010. márc. 9. 19:26
Köszönöm. Kioróbáltad?
2010. márc. 9. 19:26
az ecet helyett inkább oltóenzimet használnak a sajtkészítésnél a "hivatásosak"
2010. márc. 9. 19:25

Két liter tejbe teszek 1 evőkanál sót, felforralom, ha már jön felfelé leveszem és beleöntöm 2 db citrom levét. Óvatosan fakanállal kevergetem egy irányba, és ha már látom, hogy betúrósodott, teszek rá egy fedőt és kb. 15 percig pihentetem.


Közben 3 literes fazékra teszek egy pelenkaanyagot /konyharuha is lehet/, gumival az edény falához erősítem, ebbe fogom a sajtot leszűrni.

Ha letelt a 15 perc, merőkanállal óvatosan átmerem a keletkezett savóról a masszát /sajtot/ és leszűröm a savót. Ha kész a leszűrés, az anyagot összefogom és összekötöm, majd olyan helyre teszem, ahol ki tud csöpögni, ami még maradt.


Ez kb. 1-1,5 óra. Itt már kezd kicsit keményedni, de még puha. Utána jön a préselés. Egy kisebb szitába beleteszem a kicsöpögött sajtot a ruhával együtt, most lehet bele keverni - óvatos mozdulatokkal, hogy ne törjön össze a sajt -, köménymagot vagy zöldség zöldet vagy amivel ízesíteni akarod.


Ha kész tegyél a tetejére egy keményebb /a szűrő belső méretére kivágott/ lapot és a tetejére lenyomatként egy dunsztosüveget melybe tegyél vizet, hogy legyen súlya.

2010. márc. 9. 19:25
2010. márc. 9. 19:25

7. HÁZISAJT.

A friss tejből házisajt is készíthető. A 2 liter tejhez egy 3 literes fazékban adjunk 7 dkg sót, majd tegyük tűzre és állandó kevergetés mellett főzzük 25 percig. Utána levesszük a tűzről, beleöntünk 0,5 dl 10%-os ételecetet. A túrósodás mértékétől függően hozzáadhatunk még egy evőkanál ecetet, míg optimális állagú lesz. Ezután 15 percig állni hagyjuk, hogy hűljön és túrósodjon.

Ezután az egészet beleöntjük egy felfüggesztett (madzaggal szögre akasztott), csúcsos vászonzacskóba (konyharuhából lehet varrni). Hagyjuk a savót lecsurogni, időnként megrázzuk és megnyomkodjuk, hogy tömörödjön. Ettől a sajt rugalmas állományú lesz. Utána állni hagyjuk 1-2 napig. Kevesebb sóval a sajt lágyabb és kenhető lesz. Keverhetünk bele különféle fűszereket is (kaprot, reszelt fokhagymát, petrezselymet, õrölt köményt, kakukkfüvet, oreganót, szerecsendiót) ha valami különlegesre vágyunk.

2010. márc. 9. 19:17

Sziasztok. Egyik ismerősömtől annak idején vettem sajtot, annál finomabbat nem is ettem. Hogyan készítsem, mi kell hozzá, itthon is el tudom készíteni?

Adott el fokhagymásat, simát, hagymásat...

2010. márc. 9. 19:16
Hogyan kell sajtot készíteni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook