Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ha az inflációnál nagyobb a magánnyugdíj pénztárban a hozam, akkor kivehető? fórum

Ha az inflációnál nagyobb a magánnyugdíj pénztárban a hozam, akkor kivehető? (tudásbázis kérdés)

1 2
45. zsanci79 (válaszként erre: 44. - HViki)
2010. dec. 16. 09:18
Én is így gondolom
44. HViki (válaszként erre: 43. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 09:17
A számított hozamból már nem jön le működési költség, hiszen azt már menet kközben levonta a nyugdijpénztár. Ezt pontosan láttad a kimutatásban és amit hozamként mondtak az biztosan a tiszta hozamod. De ebből nincs leszámolva az infláció miatti értékvesztés, ami ugye a reálhozamot adja.
43. zsanci79 (válaszként erre: 42. - A0c1361e44)
2010. dec. 16. 09:13

Igen, ez nem az előző évi, hanem a teljes 12 évi.

De nem értem, mikor kimutatást kapok évenként, akkor abban már külön van szedve a működési ktg., likviditási tartalák, és ott van az ezekkel csokkentett egyenleg.

igaz ezt most telefonon kérdeztem, és erre nem kérdeztem rá hogy ebből lejön e még az is, de én laikusként úgy gondolom, hogy ezt ugyanúgy adták meg, mint az egyenlegközlőn.

na mindegy, úgyis hívom még őket, mert azt mondták a törvény után fognak tudni mondani reálhozamot is.


Az életbiztosításnál meg ha nincs évenkénti értékkövetés, akkor természetesen az a pénz is elértéktelenedik. Valamint nem is érdemes a 10, 20 évvel ezelőtti biztosításokat összehasonlítani, a mai modern, szintén befektetés alapú élezbiztosításokkal, pláne hogy ha még tőkegarancia is van rá.

42. a0c1361e44 (válaszként erre: 32. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 08:27

Én azt gondolom, hogy ezek a számok jelenleg igazak csak, azaz ezek csak elvi szinten létező számok. Ha ezt készpénzesítjük, akkor az a jó kis hozam, amiről most beszélgetünk, már nagyon kevés lenne, hiszen a pénztárak az összes működési költséggel megterhelik, így az igen magas hozamból nem marad semmi szinte. ez pont olyan, mint egy jó kis életbiztosítás. Annak idején kötöttünk jó kis biztosításokat, akkor azt mondták, hogy lejáratkor kapunk pl. 604 eFt-ot. Hűledeztünk, hogy mennyi pénz....Mire megértük azt az időt, amikor a szolgáltatást igénybe vehettük, addigra ez az összeg kb. a temetésünket fedezheti...A nyugdíjpénztárakkal ugyanez lesz. Amíg gyűjtögetünk, akkor gyönyörűséges számokkal dobálódznak, hogy náluk maradjunk, aztán a szolgáltatás teljesítésekor fogunk rádöbbenni, hogy az életünk során összegyűjtött pénz.


A reál hozam elvileg a tényleges növekedést hivatott megmutatni, adott időszakra, amelyet a nominális kamatláb segítségével tudunk kiszámítani. A nominál kamatot el kell osztani 1+inflációs rátával.

A 39% gondolom a x év alatt összegyűjtött tőke és annak hozamainak aránya, ugye? Ez nem az előző év hozama, ugye?

41. a0c1361e44 (válaszként erre: 40. - Globus)
2010. dec. 16. 07:57

?

Nem értem...Mit kapnak meg tálcán? Milyen jövőt? A nagyveneseknek van még kb. 20 év amit le kellene dolgozniuk, ahhoz, hogy nyugdíjasok legyenek. Addigra nagyon kevés aktív lesz, így őket már biztos nem tudják eltartani a befizetett nyugdíj járulékokból, mert ugye a negyvenesek még elég sokan vannak. Az ötvenesek lassan nyugdíjba mehetnek, és ugyan most még dolgozhatnánk többen de a munkahely miatt nem tudunk, így az ő nyugdíjuk is problémás lesz. A "megkapják a jövőt-tálcán" azt jelenti, hogy már meg is kapják a nyomort?

40. globus (válaszként erre: 34. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 06:58
Milyen furcsa, hogy nem vagyok meglepve :) Most őszintén, a mai negyvenes-ötveneseknek mikor volt/lesz jó? Ők éltek a rendszerváltás előtti nyomorúságban is, és megkapják a jövőt - tálcán.
39. HViki (válaszként erre: 38. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 00:11
:)
38. zsanci79 (válaszként erre: 36. - HViki)
2010. dec. 15. 23:45

szolidaritás jelentése: egyetértés, összetartás, kölcsönös segítségvállalás


A segítséget megadom, de ez nem kölcsönös. Összetartok velük, de ők velem nem.

Nos nekem mostmár azt jelenti a szolidaritási alap, amit a munkáltatóm fizet az én megtermelt javaim után

37. HViki (válaszként erre: 35. - Laszlozsu)
2010. dec. 15. 23:42
Ezért is gondolom én úgy, hogy a pénz az én nevemre szóló számlán jobb helyen van, mint az államnál. Mert akárhogy is, de már az enyém, és ha én nem is leszek nyugdijas, legalább a gyerek eszik belőle 1 darbig. Állambácsitól én nem várok semmit, Ő is ugyanezt várhatja tőlem.
36. HViki (válaszként erre: 31. - Globus)
2010. dec. 15. 23:37

Íme, 1 példa az igazságosságra. :(

Amit a munkáltatóm fizet az én bérem után, mint nyugdijjárulékot, az nem az én nyugdijalapom. Akkor kié? Nevez nyugodtan reménytelenül optimistának, de akkor is abban bízom, hogy ez 4, legfeljebb 8 év múlva megváltozik, és átgondoltabb nyugdijtörvény születik majd.

Ha meg nem, akkor az átlépők és a maradók között annyi lesz a különbség, hogy az átlépők az államtól kapott, az akkori költségvetésbe beleférő nyugdijból fognak éhezni, a maradók pedig a saját összegyüjtött pénzkből teszik majd ugyanezt.

2010. dec. 15. 23:36

Tudjátok, nekem ezzel a kormányváltás várással is vannak ám fenntartásaim. Közel sem biztos, hogy 4 év múlva, mégha más is kormányoz, nem fogja ezt így hagyni. Ha végiggondoljuk, a jelenlegi kormány is Bajnaiék minden lépésére azt kommunikálta, hogy "ha a Fidesz kerül kormányra, akkor ezt visszavonjuk". Aztán mi lett belőle. Van még szuperbruttónk, adózik továbbra is a cafetériánk, nem emelnek gázárat, megvédik a magánnyugdíjpénztárakat. Szóval erről ennyit, bárki is mondja. Politikusnak csak akkor hiszek el bármit, ha ló legel a sírján.

Az az érzésem, hogy nem nagyon lesz hol maradni nekünk, hiába is akarnánk maradni.

34. zsanci79 (válaszként erre: 31. - Globus)
2010. dec. 15. 23:35

Igen, ki lehet számolni. Jó esély van rá, hogy én már csak minimum 70 évesen megyek nyugdíjba. Az még majdnem 40 év! Dolgozom 12 éve.

Szóval ki lehet számolni, hogy ilyen nyugdíjkorhatár mellett jó eséllyel hány évet él még az ember, és az a pénz fedezi e a 4-5-6 évet. Mert több nem lesz. Esély arra is van hogy nem érem meg, ezáltal a gyermekemet pénzhez juttatom, ha nem is sokhoz, de több mint a semmi.

Jó eséllyel ki lehet számolni azt is hogy addig még 10 választás, kétlem hogy ez a garnitúra bebetonozódna, és nem fogják ezt még ezerszer változtatni.

Mondjuk ugyanilyen eséllyel ki lehet számolni, hogy mennyi lesz az akkori állami nyugdíj. Van rá tippem

33. HViki (válaszként erre: 30. - A0c1361e44)
2010. dec. 15. 23:31

Ha az államnak pénzre van szüksége, és megszabja a nyugdijpénztárnak, hogy a beérkezett összeg hány százalékát köteles állampapírba fektetni, akkor ez nem a nyugdijpénztár szabad döntése és nem is a nyugdijpénztár rossz működése teszi szükségessé, hanem az államé.

Nem dolgozom magánnyugdijpénztárnál, már pénzpiacon sem régóta, de attól még nem adom be az államkasszába a megtakarításomat. Ennyi.

Azért, mert feltettem pár kérdést, és más oldalról közelítem meg a problémát még nem jelenti azt, hogy bárkinek is tanácsot adnék, hogy mit csináljon. Ezt tényleg mindenkinek magának kell eldöntenie, de azért jobb a propagandán túl más oldalt is megvizsgálni. Aztán, ha tényleg minden (vagy a lehető legtöbb) tényt ismerünk, akkor döntsünk.

Tehát én maradok, mindenki más menjen, ha akar. Jó így?

2010. dec. 15. 23:27

Kedves kék írisz!

Mivel látom te szakértő vagy a témában, kérlek mondd meg hogy az én hozamom jó e vagy sem.

39% a tőke %-ában kifejezve a hozamom. Gondolom a tőke %-ában van megadva nem? Ennek mennyi lehet a reálhozama?


A másik meg a garancia a nyugdíjunkra:

A 0-9 éves korosztály száma 960 ezer fő, a 30-40 éves korosztály száma pedig 1 millió 600 ezer fő. És ugye a születések száma nem nő. No comment.

Amúgy ezt egy szakember mondta az egyik műsorban, mielőtt még azt mondanátok hogy honnan veszek ilyem számokat:))

31. globus
2010. dec. 15. 23:03
Egy találó megjegyzés szerint az önkéntesben maradás kb. olyan, mint amikor valaki utolsóként lép be egy pilótajátékba. Ki lehet számolni, hogy az a 8%, de csakis az önmagában, vajon milyen összegűre duzzad - folyamatos pénzpiaci kockázat mellett.
30. a0c1361e44 (válaszként erre: 23. - HViki)
2010. dec. 15. 22:55

Én ismerem a pénzpiacot, és ha te is akkor tudod, hogy a mögöttes befektetés nem állampapir. Ha az lenne, akkor 5-6 % hozamnál több nem lenne, ugye tudod? Ha nem akkor elmondom, hogy az állampapir hozam a jegybanki alapkamathoz igazodik, ami jelenleg 5,5 %, tehát az állampapir ez alatti hozammal dolgozik. És ha ott dolgozol, akkor azt is tudod, hogy a legtöbb pénztárnál 3 féle portfóliót ajánlanak. Az idősebbeknek a nem kockázatos befektetéseket, amely kp. állampapir és betét, a közép korosztálynak egy kockázatosabbat, amelyben már kötvény is van és a fiatalabbaknak, azaz akiknek még hosszú idő van a nyugdijig azoknak egy dinamikus azaz kockázatos mögöttes befektetést, amely részvény alapokat tartalmaz. Ez utóbbinál lehet nagyot bukni, ha a szakember nem azzal foglakozik amivel kellene, illetve nem ért hozzá. Nekünk azt igérték, hogy a pénzünket megfelelően fogják kezelni, igy elvártam volna, hogy ne veszitsek ennyit. A legnagyobb baj, hogy olyan emberek foglalkoznak ezekkel, akik nem nagyon értenek hozzá. A legtöbb tanácsadó azt sem tudja, hogy mi a különbség a részvény és a részvényalap között, igy azt sem tudják miről beszélnek. Na nem akarom azt mondani, hogy senki nem ért hozzá, de azért ügyesebben is csinálhatnák, gondolhatnának az ügyfélre is nem csak arra, hogy a saját zsebük tele legyen. Állami beavatkozás????? Tudod mikor van arra szükség? Ha erre van szükség, akkor már vagy nagy gázt csináltak a befektetést kezelők, vagy a pénzpiac teszi szükségessé.


Senki nem mondta, hogy hozd el a pénzed, ezt mindenkinek magának kell eldöntenie!!!! És te se adj tanácsot ilyen kérdésben, hiszen ha a pénzpiaci szabályokkal tisztában vagy, akkor azt is tudod, hogy nem szoktunk ilyet tenni.

29. HViki (válaszként erre: 26. - HViki)
2010. dec. 15. 22:22
Ja, még annyit az örökölhetőségről, hogy a hugom egyedülálló révén az én gyerekeimet jelölte meg örökösként. Tehát még így is örökölhető, nem csak egyenes ágon.
28. HViki
2010. dec. 15. 22:21

A gyerek megkaphatja, örökölhető. Eldöntheti, hogy kéri kp, vagy hozzácsapja a nyugdijához.

Az állminál csak özvegyi nyugdij van, a gyerek nem örököl semmit.

Egy tuti, ez a kormány sem marad örökké. Ha pedig másik kormány jön, az változtathat, de ha visszalépek az államiba a pénzem elveszett. Én maradok nem csak a szívem, de az eszem miatt is.

2010. dec. 15. 21:46

Én a magánnyugdíj pénztárban maradnék szívem szerint,de az eszemre kell,hogy hallgassak!

Gyakorlatilag kizsarolja tőlem az állam ezt a lépést hogy átlépjek az állami kasszába!

Egyvalamiben világosítsatok fel,ha tudtok!

Ha a magán nyugdíj pénztárban maradok és évek multán ne adj,de történik velem valami,a gyerekeim nem a felhalmozott nyugdíjamat öröklik,hanem az összeget hozzá csapják az Ő nyugdíj alapjukhoz,tehát pénzt Ők sem látnak belőle,csak majd ha Ők is nyugddíjba mennek!

Ezt jól tudom?

26. HViki (válaszként erre: 25. - Laszlozsu)
2010. dec. 15. 21:40
Igen, nem véletlenül találták ezt így ki. Még ha átlátsz is a szitán az ünnepek és a rövid határidő miatt ne legyen módod tenni ellene. Tudod, ha valaki ezt kicsiben csinálja rövid időn belül egy szűk cellában találja magát, de így nagyban, teljhatalommal rendelkezve még elvárja, hogy tapsikoljunk is hozzá.
25. laszlozsu (válaszként erre: 24. - HViki)
2010. dec. 15. 21:26

Igen, tényleg nem tudnak még ők sem többet mondani, ezt el is mondta az call-centeres hölgy.

Az már biztos, hogy csak személyesen lehet elintézni a maradást a területileg kijelölt helyen. A levél az a közalkalmazottak és állami cégeknél dolgozók körében van csak. Ott is csak arról szól, hogy a munkáltató felé kell nyilatkozni, hogy hogyan döntünk, nem lehet elintézni vele a maradást. Ez is olyan visszás. Persze, azt mondják, színtisztán arról szól, hogy a munkáltató hova utalja ezentúl a járulékot. Na, jah! Egyébként vélhetőleg ez a rövid idő az, ami megingathatja az egész pénztári életben maradást.

24. HViki (válaszként erre: 22. - Laszlozsu)
2010. dec. 15. 21:15

A helyzet az, hogy ők sem tudnak többet, mint mi. Amikor megszületett a döntés az átléptetésről az összes nyugdijpénztári döntéshozót behívták a minisztériumba és pontosan ugyanazt mondták el nekik, mint amit mi hallhattunk a hiradóban.

Egy teljesen bizonytalan törvényi háttérben nem tud mit igérni. Az meg, hogy fennmaradnak-e csak rajtunk múlik. Ha elég sokan ragaszkodnak a pénzükhöz, és maradnak a magánnyugdijpénztárnál, akkor fenn fognak tudni maradni. De egyenlőre még az sem tiszta, hogy lehet a maradás mellett dönteni. Mert ha elég 1 levélben jelezni, akkor OK, de ha csak személyesen lehet a maradást bejelenteni, akkor az 1 hónap alatt kivitelezhetetlen.

23. HViki (válaszként erre: 20. - A0c1361e44)
2010. dec. 15. 21:08

Ha ismered a pénzpiacot, akkor azt is tudod, hogy az állam mennyi mindent szabályoz. Ha a nyugdijpénztári szabályozásokban mégsem lennél annyira képben elmondom, hogy a pénztárak nem fektethetik be kedvükre a beérkező befizetéseket. Kötelezve vannak rá, hogy a meghatározó részt állampapírokba fektessék. Amióta léteznek a magánnyugdijpénztárak még nem nagyon volt 2 egymást követő év, hogy a pénzkezelésükkel kapcsolatban valamilyen módon ne legyen állami beavatkozás. Adott körlményék között kellett kihozniuk a legjobbakat.

Ezen túlmenően az itt levő pénz legalább az enyém, ha én nem is leszek nyugdijas a gyerekem megkaphatja.

Amit viszont az államnak fizetek az már nincs sehol, hiszen azt a mostani nyugdijasok kapják meg. Ez ugye a felosztó-kirovó rendszer lényege.

Én inkább hagyom olyan helyen a pénzemet ahol az én nevemre szól ténylegesen, és nem egy nyilvántartás, hogy mennyivel járultam hozzá az államkasszához.

2010. dec. 15. 20:36

Egy dolog azért nem világos számomra. Lesz-e nyugdíjpénztár, amiben benne maradhatok?

A jelenlegi biztosan megszűnik, hiszen eleve kicsi és állami cég áll mögötte.

Felhívtam egy nagy pénztárt és kérdeztem, hogy ebben a helyzetben fogadnak-e átlépőket. Azt mondták, hogy jelen pillanatban átlépőket nem. Maradjak a régi pénztáramnál jövő márciusig,ha nem akarok az államiba menni, majd csak utána próbáljak átlépni, mert addigra kiderül, hogy egyáltalán megmarad-e ez az ágazatuk, s lesz-e hova. S ez Magyarország 2. legnagyobb nyugdíjpénztáránál mondták.

2010. dec. 15. 20:33
Engem az háborít fel,h alapból fizet a munkáltatóm utánam nyugdíjat az államnak,magánnyugdíj pénztári befizetés mellett!Akkor ha nem lépek át államiba az már nem jár vissza???Fix, hogy sosem leszek nyugdíjas de hátha az addig összejött összeg segít majd a gyermekemen!:( (ha azt is el nem b**zák!)
20. a0c1361e44 (válaszként erre: 18. - HViki)
2010. dec. 15. 19:48
Papiron a hozam szépen mutat, de érdekes, hogy az egyenlegem nem nőtt annyira. Én befektetésekkel foglalkoztam sokat, van rálátásom a piacra. És ami nagyon zavar a magán nyugdijpénztárakban, hogy ők azt vállalták, hogy a pénzünket szakemberek fogják kezelni és ennek ellenére becsaptak minket. ha valóban szakember kezelte volna a pénzünket, akkor nem lett volna ekkora a veszteségem....Igen, hosszútávon talán jövedelmező is lehetne, de csak abban az esetben, ha valóban szakemberek foglalkoznak a pénzemmel és nem valakinek a valakijének a valakije, aki azt sem tudja mi az a befektetésijegy....
19. HViki (válaszként erre: 13. - A0c1361e44)
2010. dec. 15. 19:42
Ja, és a lényeg, hogy amikor a magánnyugdijpénztárak veszteségesek voltak, akkor az állam a csőd szélén állt. De annyira, hogy már itt voltak a küldöldi TV-stábok, mert Izland után mi voltunk a kővetkező csődbemenő állam. Ha nincs az IMF hitel, akkor most kb. úgy lennénk, mint az Izlandiak. Ennyit az állami garanciáról.
18. HViki (válaszként erre: 13. - A0c1361e44)
2010. dec. 15. 19:39

A válság idején minden befektetés veszteséges volt. De ugye azt is látod, hogy mostanra (2 évre rá) már nemhogy visszahozták, de felette vannak, és pozitív eredménnyel zárnak.

A hosszútávú befektetésekben mindig van olyan időintervallum amiben veszteség keletkezik, de "hosszú idő átlagában" (amig dolgozol 40-50 év) mindig nyereséges.

És így van, mire mi nyugdijasok lennénk már nem lesz nyugdij, ezért sem szabad azt amink van engedni, hogy elvegyék, mert csak ez marad.

17. Piglet001 (válaszként erre: 14. - HViki)
2010. dec. 15. 19:35
Hát igen...
16. HViki (válaszként erre: 11. - Emagdi)
2010. dec. 15. 19:34
Ne beszélj múlt időben, ha maradsz magánnyugdijpénztártag, akkor a pénzed is megmarad.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook