Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Felsőoktatási reform (?) fórum

Felsőoktatási reform (?) (beszélgetős fórum)

A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2
21. a74de3d08a (válaszként erre: 19. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 13:09

egyetemit nem fogsz kapni egy MSc-sért, ezt nem lehet így átváltogatni. :-(

mi lenne azzal a célod?

20. c4cd20e0ca (válaszként erre: 18. - A74de3d08a)
2009. ápr. 1. 13:08
Nekem az okleveles építészmérnöki diploma kellene, ami az egyetemi diploma volt régen.
19. c4cd20e0ca (válaszként erre: 17. - A74de3d08a)
2009. ápr. 1. 13:07
:) Értem. Lényeg a lényeg, hogy én még nem is kredit rendszerben tanultam, és csak 6 félévet, tehát ha átszámolják kreditekbe az a 6 félévet, akkor csak 180-am van. Nem tudom, hogy egyáltalán csinálnak-e ilyet. Mert régen, miután elvégeztél építészmérnök szakon egy föiskolai képzést, még nem voltál okleveles építész, magyarán nem csinálhattál semmit, nem tervezhettél. Ehhez el kellett végezni egy kiegészítöt valamilyen egyetemen, ami ált 2 év volt, így lett meg a 320 kredit. De mindegy, majd még utánajárok valahol... Köszönöm a válaszod különben :)
18. a74de3d08a (válaszként erre: 8. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 13:02

az egyetemi diplomát nem kapod meg, mivel te az MSc-t végezted/végzed el. az nagyjából megfelel a régi egyetemi képzési szintnek. vagyis utána mehetsz vele (ha van ilyen terved) doktori iskolába.

jól értettem? ez volt a kérdésed lényege?

17. a74de3d08a (válaszként erre: 15. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 12:59

hát ebbe tényleg belebonyolódtál. :-)

nem is biztos, hogy jól értem a problémádat.

az BSc-snek "megfelel" a régi főiskolai. azért tettem zárójelbe, mert valójában többet ér, mivel általában többet tanítottak a régi képzésben, mint a BSc-ben. régi főiskolai diplomával lehet jelentkezni MSc-s képzésre.

16. a74de3d08a (válaszként erre: 14. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 12:55
persze.
15. c4cd20e0ca (válaszként erre: 14. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 12:54
Senki nem tudja megmondani... Hiába keresgélek... Merthogy, ha az én 6 félévemet felszorozzuk azzal a 30 kredittel, ami általában szokott lenni egy félév, akkor az jön ki, hogy 180 kreditem van a diplomával, igaz? (Ha nem, akkor bocs, még mindig nem értem eléggé ezt a kredit-rendszert...) Na most a régi sulimban az alapdiploma most 240 kredit. A master, amit csináltunk, ami már a bolognai rendszer szerinti master, 90 kreditet ér, ami jó is, ha összeadjuk a kettőt =330, mert így megvan az egyetemi diploma, aminek min 320-nak kellene lennie. Ez az amit nem tudunk kideríteni..., mert ha 180-al kell számolni, még elég messze vagyunk ettől, és egyértelmű, hogy nem ér annyit a régi a diploma... Hú ebbe most jól belebonyóldtam, remélem érthető voltam azért.:)
14. c4cd20e0ca (válaszként erre: 12. - A74de3d08a)
2009. ápr. 1. 12:45
Hogy ér-e egyáltalán egy alapdiplomát?
2009. ápr. 1. 10:11

Hello!

Én is most vagyok harmad éves (végzős)... A cikk tetszik, azt hiszem, hogy sok helyt álló dolog van benne, de van egy-két dolog, amivel nem érthetek egyet. Például a felháborodás a felett, hogy nem mehet mindenki mesterképzésre. Szerintem ez teljesen ok, mert három éves tapasztalatomból mondom, hogy rengeteg ember van, aki nem is való mesterképzésre, sőt, az emberek nagy többségét már alapképzésbe sem kellett volna felvenni. Minek szívják el a levegőt azok elől, akik tényleg szeretik azt, mait tanulnak? A nyelvvizsgáról pedig csak annyit, hogy nem értem, miért nagy probléma, hogy a mesterképzés feltétellé teszi... Mondjuk én a két nyelvvizsgám nélkül már a mostani alapképzésemre sem tudtam volna bekerülni, de azért engedtesség már meg, hogy ennyi minimális követelményt támaszthassanak az egyetemek, főleg mesterképzésen, mert ha egyszerűen semmilyen idegen nyelven nem tud valaki olvasni, csak magyarul... hát, az szerintem sem való egyetemre. Sőt, én két nyelvet is kötelezővé tennék. Az alapdiploma értékéről pedig annyit, hogy én sem elégednék meg vele, de nagy részt azon is múlik, hogy hol szerzi meg az ember. Mert tudok olyan századrangú fizetős sulikat mondani, aminek - ha lenne - a doktori képzésével is kitörölhetnéd...:D Viszont van olyan egyetem, ahol azért elég sokat ér az alapdiploma. Egyébként összességében egyetértek a cikkel, alapjaiban rossz az egész felsőoktatási rendszer.:( Viszont hány tüntetés volt ez ellen a diákok részéről??? Csak tanulunk a véleménynyílvánításról, de sajnos nem lép senki semerre.

12. a74de3d08a (válaszként erre: 9. - C4cd20e0ca)
2009. ápr. 1. 09:24
hogy érted, hogy mennyit ér?
11. Awela (válaszként erre: 9. - C4cd20e0ca)
2009. márc. 31. 18:28
Fogalmam sincs. Én is kérdeztem már, de csak "nem tudom" a válasz.
10. Awela (válaszként erre: 7. - 56288d981e)
2009. márc. 31. 18:27
Majd valahogy... Azt sajnos senki se tudja megmondani, hogyan, mert még nem futott ki az első próbaévfolyam. Nálunk is csak bizonytalant tudnak mondani a tanárok, vállalják is szerencsére. Minden rosszra felkészítettek minket, ne érjen semmi váratlanul. Csak nagyon sajnálom, hogy nincs időnk rendesen a fő tárgyakra, mert nem adtak rá elég időt. Az egy félév tényleg arra elég, hogy belekóstoljunk.
2009. márc. 31. 12:13
Valaki egyébként tudja, hogy a hagyományos főiskolai diploma mit ér? Sehol nem találtam róla infót!
2009. márc. 31. 12:07
Sziasztok! Azt hiszem ez most probléma sokaknak, ahogy nekem is, és a páromnak is. Nekünk főiskolai építészmérnöki diplománk van, ami azt jelenti, hogy 3 éves. Már egy ideje külföldön élünk (Spanyolo.), és itt közben elkezdtünk egy master képzést, ami már a bolognai rendszer szerint indult. Ez volt itt az első, itt is most kezdték ezt bevezetni. Na szóval akárhányszor kérdeztük, érdeklődtünk Magyarországon, sehol sem tudták megmondani, hogy most mi van, mit ér a mi diplománk, amit még akkor végeztünk el, amikor még kredit rendszer sem volt (mi voltunk az utolsó évfolyam)! Ezen kívül azt sem tudjuk, hogy ezzel a masterrel megkapjuk-e az egyetemi diplomát, amit szeretnénk. Ez még egy szép utánajárás lesz!
2009. márc. 31. 10:30

Sziasztok!


Nem akarom a sulim rossz hírét kelteni - Szegedre járok -, de ismerőseim elmondása szerint több pesti egyetem vagy főiskola is bajlódik hasonló problémával, mint a mi intézményünk, igazából nem hiszem, hogy ez elsősorban a tanáraink hibája. Őket is utasítják fentről, őket is kötik a rendeletek meg a különböző szabályok - amibe én, mint egyszerű halandó nem láthatok bele. Ugyanakkor az eredmény, amit látok, elég kiábrándító. Mondhatni, az ostor csattanós fele megint nekünk jutott. Mindemellett érdekesnek találom azt, hogy míg nálunk a tájékoztatás elég siralmas, mert véletlenszerűen lehet tudomást szerezni 1-1 ilyen célirányos előadásról, és hát ugye a létszám limitált; addig más intézményekben legalább időben és rendesen informálják a hallgatót. Hozzáteszem, hogy szerintem ez a normális hozzáállás.


Nem akarok hosszasan belefolyni, vagy ismételgetni magam, valahogy csak lesz ez :)


Ja, és amit még írni akartam: a cikk február 6-án íródott, egy véletlenül elkapott MA-s tájékoztató után. Azóta már van, ami világosabb. :)

2009. márc. 25. 16:28

Én most a második szakomat csinálom, de szerencsére nem érint a kérdés.


Azokon a szakokon, ahol tájékozott vagyok a rendszert illetően, az oktatók sajnos nyíltan bevallják, hogy ez az egész átalakítás a pénzről szól, a diákok, az oktatók, az intézmény kárára - míg a rendszert átalakítók állítólagos előnyökkel kecsegtetnek.


Az intézmény kevesebb pénzt kap (fejkvótát), mert először bachelorra veheti csak föl az összes diákot, utána masterre. Viszont így pénz hiányában nem tudja ugyanazt a képzést nyújtani, mint korábban. A diákoknak így kisebb lesz a tudásuk, kisebb az esélyük a masterre, a színvonal romlik, közben a pénzt folyamatosan vonják ki az oktatásból.


A diák a bachelor képzéssel nem kapja meg azt a diplomát, amit korábban a főiskolai diploma ért, ez annál kevesebb, a munkaerőpiacon így jóval kisebbek az esélyei, tehát mehet masterre, ha fölveszik.


Természetesen lehet sorolni további következményeket is.


Nem tudom, hová jársz, de együttérzek veled.

2009. márc. 24. 19:37

Nem tudom, hogy Te melyik iskolába jársz, de ahová én járok, nem voltak olyan problémák, amiket említettél. Első félév eslő napján tisztán és érthetően elmondtak minden kimeneteli követelményt, a TO-n totál rendesek velünk, és a tanárok is baromi segítőkészek. Már a 4. félév közepén szakdolgozati és államvizsga tájékoztatót tartottak nekünk, plusz szakmai gyakorlat tájékoztatót. Június 15-ig kellett leadjuk, hogy milyen témából írunk, kit választunk konzulensnek, és már vele lehetett egyeztetni irodalomról, ha gondod volt a témával kapcsolatban, arról is. Én pl. először nem is azt választottam, amit most írok. Felkerestem a konzulensem, hogy ez mégsem jó, ő erre ajánlott néhány más dolgot, amiből választottam, azóta folyamatos a közös munka. Nekünk április 15-ig kell leadni, pénteken szándékszom befejezni. Nálunk is lesz sok vizsa az államvizsga mellett, 14 tárgyunk van erre a félévre, pontosan 63 kreditem van, és hozzáteszem, munka mellett levelezőn tanulok. Plusz nekünk 2 nyelvvizsga kell. De áldozatokkal jár a dolog. Az más kérdés, hogy már bánom, hogy azt tanulom, amit, ezért másba is belekezdtem időközben. Szeretem, amit tanulok, de nem tudom, hol fogok tudni elhelyezkedni.

Jelenleg MAra nem akarok tovább menni, mert a másik egyetemet folytatom, nem is biztos, hogy lenne értelme. Majd kiderül úgy is, hogy hol tudok elhelyezkedni, fog-e kelleni még kiegészítés.

4. SF
2009. márc. 24. 18:49

Engem az bosszant, hogy még a bolognai előtt befejeztem a tanítóképzőt, ami akkor főiskolai végzettség volt. Ma már csak alapképzés, pedig 4 évet húztam le, nem 3-t. Próbáltam rákérdezni, hogy akkor milyen szakon kellene elindulnom, ha mesterképzésre akarnék menni. Falakba ütköztem mindenhol.

Ha valaki tudja a választ, megmondhatná!

2009. márc. 24. 17:31

Sajnos én sem tudom, mire jó ez az egész. Én történelem szakos vagyok, még jó, hogy év elején észnél voltam és vettem fel szakirányt (mert ugye azt rögtön fel kell venni, vagy lecsúszol róla) és így legalább látok valami értelmet is a dologban. Viszont már most mondják a tanárok, hogy kapjuk össze magunkat, mert ennek a létszámnak csak a negyedét veszik fel további két évre. És hogy mi lesz azokkal, akik csak 3 évet tudnak végezni? Hát így járnak...

Mivel a szakirányt el kell végezni 3 év alatt, a tanárok mindent próbálnak tömöríteni, mert a régen 2-3 féléves tárgyak most 1 félévre korlátozódtak. Szóval jegyzeteljünk gépi gyorsasággal és olvassunk, míg bírjuk, hátha utána továbbjutunk. Persze ennek kicsi az esélye, az országban csak egy helyen van nekem megfelelő master.

2009. márc. 24. 17:11

Hát nem csodálom.hogy ki vagy.Én is felsőoktatásra járok de nekem sem volt egyszerű.Kezdtem pesten és az első év után kértem halasztást amit meg is kaptam.Aztán amikor vissza akartam iratkozni mondván folytatom akkor közlik,bocs de a szakod megszünt.Átiratkoztam egy másik fősulira szekszárdra.Ott tudtam,hogy a mi évfolyamunk az uccsó.De a terhességemnek nem lehetett parancsolni.Mert a 2 félévet ismét kihagytam és senki nem mondta,hogy tudom magántanulóként is csinálni mert van ilyen is kismamáknk és kitünő tanulóknak.És mivel nem volt hová beiratkozni étjelentkeztem sulin belül pécsre.És ott fogadtak.De amit a szekszárdi kihelyezett tagozaton vizsgáztam azt nem fogadták el mert az a régi rendszer és az újban más a követelmény.Ez nekem olyan volt mintha az első házasságbeli gyerekemet egtagadtam volna a második miatt-És ami tematikát kértek az nem piskóta.És még ig is van olyan amiből még az első suliban szigorlatoztam és az itteniben azt mondták hogy nem jó.

Akkor mit kezdjek egy 4-es közgáz szigorlattal?mert meg van de ne használható semmire.

szóval a nagy kavarásnak nem tudom mi lessz a vége.

2009. márc. 24. 17:03
Osztatlan helyett osztott képzés, segítség helyett mellébeszélés, vállrángatás, motiváció helyett sivár jövőkép és bizonytalanság. Az ún. "bolognai rendszer" belülről...
Nekünk még most kéne reményekkel telve tekinteni a jövőbe, lendülettel törni előre, minden akadályt könnyedén legyőzve... Ehelyett kapjuk a fejünkre, hogy hiába teszünk bármit is, semmire nem való, amiért évek óta dolgozunk. A kezdeti lelkesedést felváltja a kétely és a düh, hogy ha fél évvel később születek, már kitaposták volna előttem az utat, ha pedig egy féllel korábban, akkor semmi dolgom nem volna ezzel az új találmánnyal.

A cikk, amihez ez a fórum nyílt, már nem aktív.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook