Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Egyéni vállalkozói engedélyről tudna valaki tanácsot adni? fórum

Egyéni vállalkozói engedélyről tudna valaki tanácsot adni? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
48. Bözsi néni (válaszként erre: 47. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 19:54

Már ha van könyvelője. Mert tudod, sajnos a kormányzati szlogen az, hogy "KATÁS-nak nem kell könyvelő".


Hát itt az eredménye.

47. Napsugár8 (válaszként erre: 46. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 18:25
Mert úgy tudtam, hogy mint "Szabad szellemi foglalkozást végző" adószámos magánszemélyként dolgozik. Hát akkor viszont jó kérdés lesz a könyvelőhöz, hogy miért nem készítette el ezeket a bevallásokat???
46. Bözsi néni (válaszként erre: 45. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 18:17
Vonatkozik, ő KATÁS egyéni vállalkozó.
45. Napsugár8 (válaszként erre: 43. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 16:44

Most az jutott eszembe, hogy egyáltalán Guruljkára vonatkozik-e az IPA???? Ő tudtommal nem vállalkozó, "csak" adószámos magánszemély. Az IPA törvényben az adó alanya az egyéni és társas vállalkozók, ill. őstermelők... nem írja oda, hogy az adószámos magánszemélyekre is vonatkozik.

Szerinted???

[link]

44. Napsugár8 (válaszként erre: 43. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 16:14
Persze hogy nem szabad megvárni. Az egyébként igaz, hogy ebben a naptári évben már inkább célszerű kivárni, és majd januárban elintézni önként és dalolva az IPA alá a bejelentkezést és elkészíteni a pót bevallásokat, minthogy ők jöjjenek rá a hiányosságokra.
43. Bözsi néni (válaszként erre: 40. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 16:05
Az ellenőrzést nem szabad megvárni :-)
42. Bözsi néni (válaszként erre: 39. - Guruljka)
2019. dec. 13. 16:05

Kár, hogy nincs mentesség. De még akkor is élhetsz az adóalap megállapítás egyszerűsített módjával, ami azt jelenti, ha nincs évi 8 millió nettó (áfa nélküli) bevételed, akkor a bevétel 80%-a az adóalap.


Először mindenképp könyvelőhöz fordulj, adjátok be a bevallásokat pótlólag. És fizess be, amennyit tudsz.


Polgármesterhez egyelőre ne fordul, arra ráérsz majd akkor, ha szükség lesz rá - pl. bírságot szabnának ki.


A bejelentkezéssel, bevallásokkal szerintem már érdemes megvárni a januárt. Mert ha év végén 100 ezer Ft-ot elérő adótartozásod van, kivághatnak a KATA-ból.

Most úgyis ünnepek jönnek, már a kutya sem foglalkozik ilyesmivel, majd jövőre ráérsz, ha már eddig ráért.

41. Bözsi néni (válaszként erre: 38. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 15:59
Igen, most a "támogató adóhatóság" a módi :-)
40. Napsugár8 (válaszként erre: 39. - Guruljka)
2019. dec. 13. 15:19
Nálunk azért kérték be mindig az elmúlt 4-5 év anyagát egyszerre, mert ugye az elévülési idő 5 év, ha addig nem került ellenőrzése egy anyag és nem kezdték el követelni a tartozást, akkor az már el is úszott a részükről. Másrészt az már elég szép idő, hogy esetleg a késedelmi pótlék közel annyi legyen, mint az adóhátralék...
39. Guruljka (válaszként erre: 38. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 15:11

Én még nem tartok 5 évnél. Mindenképp a könyvelőhöz fordulok majd először.

Utána a polgármesterhez.

38. Napsugár8 (válaszként erre: 33. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 14:44
Ennyire megenyhültek volna az elmúlt 10 évben??? Felénk kifejezettem megvárták a 4-5 évet ellenőrzésre, és az összes késedelmi pótlékkal, és bírsággal megfejelve adták a szeretetcsomagot a vállalkozónak.
37. Guruljka (válaszként erre: 35. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 14:43
Köszönöm, megnéztem. Nincs mentesség.
36. Bözsi néni (válaszként erre: 34. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 14:43
Utolsó előtti oszlop neve: Adóelőny
35. Bözsi néni (válaszként erre: 34. - Bözsi néni)
2019. dec. 13. 14:39

Bocs, a link lemaradt:


[link]

34. Bözsi néni (válaszként erre: 32. - Guruljka)
2019. dec. 13. 14:39

Helyi iparűzési adó rendeletet nézted? Mert abban kell benne lennie, nem az általánosban.


Itt megtalálod a településed adó szabályait, betűrendben. Az adott adónemnél a "részletek"-re kattintva kiadja, ha van valami mentesség. (utolsó előtti oszlopban)

33. Bözsi néni (válaszként erre: 29. - Napsugár8)
2019. dec. 13. 14:37

Manapság nem bírságolnak, ha te önszántadból rendezed a bevallásokat.


Sőt, először nekik is felhívást kell küldeniük a bevallások pótlására, és ha arra nem reagálsz, csak akkor bírságolhatnak.

Szerencsére.

32. Guruljka (válaszként erre: 31. - Napsugár8)
2019. dec. 12. 19:46

Én ehhez hülye vagyok, azért nem mentem könyvelőnek.

Nem találok mentességet, mindenképp fizetni kell.

31. Napsugár8 (válaszként erre: 30. - Guruljka)
2019. dec. 12. 17:03
Ez az adó mértéke a bevallott bevételre számolva, amennyiben semmi jogcímen nem illet meg adófizetési mentesség. Ott vannak lentebb felsorolva a mentességi jogcímek, de ha a nyomtatványt nézed, abból is kitűnik...
30. Guruljka (válaszként erre: 29. - Napsugár8)
2019. dec. 12. 15:15

Ijesztő egy adatlap, majd a könyvelő kitölti.

Valami kötelezettségem van, mert 2% szerepel nem a honlapon, hanem egy tájékoztatóban.

A honlapon az ünnepi szemétszállítási rend sem szerepel.

29. Napsugár8 (válaszként erre: 28. - Guruljka)
2019. dec. 12. 14:14

Ha van a településnek honlapja, ahol élsz, akkor ott van fent a bejelentkezési lap is, pdf. formában. Először azt töltsd ki és küldd be, majd visszamenőlegesen a korábbi évek SZJA-bevallásával egyezően!!! az évenkénti IPA-bevallást is. Persze, lehet hogy jobb lenne személyesben intézni és egy kis "lapos-kúszás" bemutatót tartani nekik, amiért x évvel határidő után teszed mindezt. :))


Valószínű az összeg nagysága miatt "adómentes" bevallásokat fogsz gyártani. Már eleve mellé írhatsz egy kérvényt, hogy:


"Tekintettel arra, hogy adóbefizetési kötelezettséged nincs, így az állam háztartásnak anyagi hátránya nem keletkezett, kéred a büntetés kiszabásától eltekinteni sziveskedjenek!"


Ez az a sablonszöveg, amelyet a nav is figyelembe vesz! (Ők mondták, csak nem reklámozzák.)

28. Guruljka (válaszként erre: 27. - Napsugár8)
2019. dec. 12. 12:44

Tök jó, senki nem szólt.

Na nem baj, majd leküzdöm ezt is.

27. Napsugár8 (válaszként erre: 19. - Guruljka)
2019. dec. 12. 06:40

Az iparűzési adó hatálya alá be kell jelentkezni amikor az adószámot megkapja az illető. (=ezt szinte szándékosan nem mondják az új ügyfeleknek az önkorm.-nál, de a könyvelőnek tudnia kell!).

Évenként a bevallást be kell adni még akkor is, ha valamilyen § alapján az adózót mentesség illeti meg. A bevallás nyomtatványon erre is van megfelelő sor!

2019. dec. 12. 01:14
Előbb majd megnézem, mennyire jön ki, ha az egész eddigit követelik. A könyvelő majd segít ebben.
25. Bözsi néni (válaszként erre: 24. - Guruljka)
2019. dec. 12. 00:51
Polgármesteri hivatal adócsoportja? Hívd fel, ők megmondják.
24. Guruljka (válaszként erre: 21. - Bözsi néni)
2019. dec. 12. 00:03

Egy portálon annyit találtam, hogy 2% az állandó jellegű iparűzési adó nálunk, de ez 3 éves adat.

[link]

23. Guruljka (válaszként erre: 21. - Bözsi néni)
2019. dec. 11. 23:58
Kerestem volna, itt a honlap nem működik normálisan. A bevallási nyomtatványt megtaláltam, majd a könyvelő feladata lesz. Abban 8 milliót emlegetnek határösszegként, de mentességet nem találtam.
22. Bözsi néni (válaszként erre: 20. - Bözsi néni)
2019. dec. 11. 23:17

"Mert az egyéni vállalkozók adózási és könyvviteli szabályai eléggé különböznek egymástól. És egy nem kellően hozzáértő sokat tud ártani."


Javítom, kimaradt, hogy és egy társas vállalkozás, szóvsl:


az ev. és a társas vállalkozás (bt, kft, stb) könyvviteli és adózási szabályai eléggé eltérnek egymástól.

21. Bözsi néni (válaszként erre: 19. - Guruljka)
2019. dec. 11. 23:14

Mindenképpen járj utána, nehogy egyszer csak kiderüljön, hogy kellett volna fizetni.


De sok önkormányzatnál van mentesség. Hívd fel a helyi önkormányzat adó csoportját, vagy ha van honlapja a településnek, keresd meg a hatályos helyi iparűzési adó rendeletet.

20. Bözsi néni (válaszként erre: 18. - 4cb1f3a3b9)
2019. dec. 11. 23:11

Ha vállalja a munkahelyi könyvelő, és ha ért hozzá.


Mert az egyéni vállalkozók adózási és könyvviteli szabályai eléggé különböznek egymástól. És egy nem kellően hozzáértő sokat tud ártani.

19. Guruljka (válaszként erre: 15. - Bözsi néni)
2019. dec. 11. 23:07

Majd utánanézek, itt van-e mentesség.

Köszönöm, hogy felhívtad erre a figyelmem!

Amikor a támogatással vállalkozóvá váltam, senki de senki nem mondott semmit, pedig rá is kérdeztem.

Még azt sem tudták, hogy az iparkamarai tagságot is fizetni kell. Utólag fizettem, a Kamara felhívására.

Hogy az önkormányzatnak is fizetni kell, végképp senki nem mondta. Valahogy ott is elsikkadt ez.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook