Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Donor fórum

Donor (beszélgetős fórum)

1 2
32. siba22 (válaszként erre: 31. - 16b5d6ae34)
2015. febr. 2. 12:15
Unokahúgod előtt le a kalappal :)
2015. jan. 28. 12:01

Régi a fórum, de nam baj:)


Unokahúgom minden tiszteletet megérdemel.

Férje egy biciklibaleset következtében koponyaalapi törést szenvedett. Kórház, gépek...és minden erőfeszítés ellenére agyhalott lett. Mikor az orvosok ezt kimondták -erőt merített valahonnan- és felajánlotta, hogy a szerveit használják fel.


...élt 38 évet és azóta él tovább 2 emberben!

30. siba22
2014. aug. 19. 10:30
én a családot megelőzvén a donor központban pár éve jeleztem,hogy az agyhalál esetén a szerveim felhasználhatóak :) én döntöttem így tiszta fejjel átgondolva,nekem más ne döntsön ellenkezően mert nem róluk van szó.amúgy meg a szerveim más embernek reményt adhatnak a teljes értékű életre is akár,így bennük élhetek tovább ki tudja hány évig még :)
29. cirmoscicajaj (válaszként erre: 28. - -Mimi-)
2012. máj. 22. 16:32
igen,bizti nem lehet könnyű,de talán kis öröm az ürömben,h akár több életet is megmenthet
28. -Mimi-
2012. máj. 22. 12:54

3 éve agyvérzést kapott édesapám. Súlyos, agytörzsi agyvérzése volt. A kórházban azt mondták gyakorlatilag agyhalott. Nagyon nehéz ez a hozzátartozónak!!! Hiszen a szerettünk éppen úgy néz ki mint aki békésen alszik... Megmondom őszintén, nem tudom mit mondtam volna, ha odajön egy orvos, hogy kellenének a szervei... Nyílván nem fenyegetőztem volna feljelentéssel vagy ilyesmi de az ellen hadakoztam volna, hogy levegyék a lélegeztetőgépről. Az utolsó pillanatig hittem, hogy fel fog ébredni, bíztam a csodában... :-(((


Egyébként én is mondtam a családomnak, hogy ha úgy alakul ajánlják fel a szerveim. Akkor már nekünk teljesen mindegy de aki itt marad, annak borzasztó nehéz....

27. cirmoscicajaj (válaszként erre: 26. - Trapiti)
2012. máj. 22. 12:12

nem azt mondtam,h ülnek meg tévéznek az orvosok.

akkor remélem én simán nyugisan halok majd meg egyszer soká,mert én ezt tényleg nagyon szeretném :)

26. trapiti (válaszként erre: 20. - Cirmoscicajaj)
2012. máj. 22. 12:07

Felhábotodni persze lehet... ha nem vállalják, akkor sem azért mert a munka helyett inkább ülnek és tévéznek, hanem mert egyszerűen képtelenség adott esetben 12 intenzív ellátást igénylő beteget tisztességgel ellátni mondjuk egy orvosnak és 3 nővérnek...


Lelövés, gázolás a legtöbbször eleve kizáró ok, mivel tisztázatlan körülmények között meghalt beteg szerveit eleve nem engedik eltávolítani, hiszen ilyenkor vizsgálat folyik, akár büntetőeljárás is. Amennyiben az agyhalál olyankor áll be, amikor már minden körülmény tisztázott, akkor lehetséges hogy engedélyezik, de ez elég ritka...

25. trapiti (válaszként erre: 21. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 12:03

Renegete a baleset, de az agyhalott azért szerencsére nem olyan sok...


Nálunk évente 5-7 donáció történik úgy hogy az osztályunk elég aktív ezen a téren és nem marad el lustaságból egy sem. Esetenként átlagosan 2-4 szerv kerül beültetésre, a legnagyobb számban a vesék. A tüdő és a máj sajnos nagyon sokszor nem alkalmas az alkoholizmus és a dohányzás miatt. Nagyon sok a tumoros beteg is, az Ő szerveik szintén nem használhatóak pl.

24. trapiti (válaszként erre: 22. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 12:00

Szinte mindegy mit csinál az adott orvos, valaki úgyis támadja...

Én a magam részéről azt tudom mondani, hogy annak ellenére hogyrengeteg plusz munkával jár, minimális díjazás mellett, az elmúlt 12 év alatt amióta intenzíves vagyok egyetlen esetet tudok, amikor a család nyomására elálltunk a donációtól, és egyet sem azon az osztályon ahol dolgozom, amikor ne jelentettünk volna donort ha a beteg alkalmas volt. De ez biztosan nincs mindenhol így, és sajnos abban is biztosa vagyok, hogy ez adott esetben nehezítette az osztályon fekvő többi beteg ellátását... egy-egy donorgondozással töltött éjszaka után nem egyszer éreztem már, hogy a többi 10-11 beteghez szinte oda sem értem...

23. cirmoscicajaj (válaszként erre: 22. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 11:59
eggyet értek,jó,h valaki nevén nevezi a dolgokat nem csak hímel-hámol
22. mkriszti81 (válaszként erre: 18. - Trapiti)
2012. máj. 22. 11:54

na erről van szó (sajnos)

köszönöm, hogy őszintén leírtad

Megértem az orvosok oldalát is, de hangsúlyozom, ÉN megértem. Egy gyerekét/akárkijét felajánlott szerv hiányában elvesztő ember nem biztos, hogy megértené... pedig ezek szerint lenne több szerv is :(

21. mkriszti81 (válaszként erre: 16. - Cirmoscicajaj)
2012. máj. 22. 11:52

persze, ezt eddig is tudtam, hogy nem mindenki alkalmas, de azért rengeteg pl a baleset


más lesz itt az ok..

20. cirmoscicajaj (válaszként erre: 18. - Trapiti)
2012. máj. 22. 11:50

Akkor ha lelőnek,vagy elüt az autó akkor nem lehetek? vagy attól függ milyen mértékű sérülés van?

egy kicsit felháborít amit írtál,h vannak olyan helyek,ahol a velejáró munka miatt,nem szeretnek ezzel foglalkozni. :(

19. trapiti (válaszként erre: 16. - Cirmoscicajaj)
2012. máj. 22. 11:46
Ez is komoly szempont, Mo-on nagyon betegek az emberek, kevés az egészséges szerv...
18. trapiti (válaszként erre: 14. - Cirmoscicajaj)
2012. máj. 22. 11:45

Az okok:

- nem sok ember alkalmas, csak bizonyos állapotú agyhalottak meghatározott alapbetegségekkel stb.

- a kórházaknak kell jelenteni az esetlegesen alkalmas donorokat, amit több-kevesebb lelkesedéssel tesznek... ennek is megvan az oka. pl. ha egy intenzív osztály donort jelent, a következő 24 órában minimum egy orvos teljes idejét a donorgondozás és a donáció körüli teendők kötik le. Én egy 12 ágyas intenzív osztályon dolgozom, ahol sokszor 12 lélegeztetett beteg egyike a donornak alkalmas beteg. Sok esetben a 12 beteget egyetlen orvosnak kell ellátnia, és bár nem értek egyet vele, de megértem ha egyes kórházak inkább bele sem fognak... Nálunk ha ilyen eset van, erőn felül teljesít mindenki, de nem ez az általános.

- a harmadik hogy sokan egyszerűen nem tudnak, akarnak a hozzátartozókkal küzdeni, sokszor nagyon nehéz elfogadtatni a donációt, sem erő, sem kedv nem nagyon van ehhez a küzdelemhez még az egyéb munka mellett.

17. cirmoscicajaj (válaszként erre: 15. - Trapiti)
2012. máj. 22. 11:42

na ettől tartok én is,h a hozzátartozóim,megtiltják :)

nekem meg az lenne a legjobb ha a lehető legtöbb emberen tudnék segíteni

16. cirmoscicajaj (válaszként erre: 13. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 11:39

lehet,h sok embernek nem megfelelők a szervei?egy alkoholista máját,vagy egy lánc bagós tüdejét nem lenne tul értelmes dolog átültetni.ha lehet egyeltalán :)

vagy esetleg nem fogadja be? ki tudja,de ez tényleg egy jó kérdés.

még azt hallottam,h van valami a szemnél amit át szoktak ültetni,h lássanak.azt nem tudom mi

15. trapiti (válaszként erre: 13. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 11:39

A szervdonáció csak bizonyos állapotok esetén lehetséges, és közel sem minden halottból minden körülmények között. Amennyiben valakinél AGYHALÁLT állapítanak meg, és a szervei még alkalmas állapotban vannak, ebben az esetben lehetséges a donáció, szigorúan meghatározott feltételek szerint.

Az eljárás során lekérdezünk egy adatbázist, amelyben a tiltakozó nyilatkozatokat tartják nyilván, csak abból lehet szervet eltávolítani, aki életében nem tiltakozott írásban, meghatározott módon. Ha minden feltétel teljesül akkor elvileg a család megkérdezésére nem vagyunk kötelesek, vagyis a szervkivételhez nem szükséges a család beleegyezése. Ettől függetlenül amennyiben csak lehetőségünk van mindenképpen igyekszünk a családot felvilágosítani és velük egyetértésben meghozni a döntést. Volt már rá példa, hogy a család tiltakozása olyan mértékű volt, hogy nem mertük felvállalni a donációt annak ellenére hogy minden feltételnek megfelet a halott és mi is mindenben az előírásoknak megfelelően jártunk el.

14. cirmoscicajaj (válaszként erre: 13. - Mkriszti81)
2012. máj. 22. 11:36
ez az 1 milliós kérdés :)
2012. máj. 22. 11:19

én csak azt nem értem, ha alapvetően sok ember alkalmas így donornak (nem hiszem, hogy sokan tesznek ellenző nyilatkozatot), akkor miért olyan hosszú a várólista, miért kap olyan kevés ember szervet?

egy barátunk 6-7 éve teljesen leállt vesékkel él (heti 3x több órás dialízisre jár, nem tud dolgozni, hozták már vissza a halálból is), és azóta még csak fel sem került arra a bizonyos listára... :(

12. villam
2012. máj. 22. 11:12
Hát igen ez nagyon helyes nálam sajna mindezek ellenére(cigi,pia,sport,egészséges táplálkozás, könnyű fizikai munka...) alakult így 32 évesen. De most is azt mondom vigyázni kell amire lehet ami jön az úgyis jön.
11. cirmoscicajaj (válaszként erre: 10. - Villam)
2012. máj. 22. 11:05

lehet,h automatikusan donor lesz mindenki,csak attól tartok,h anyámék v. valaki más,ellenezni fogja és akkor nem leszek donor.de mondtam nekik,h akkor visszajárok kisérteni :)

ez lehet beteges,de ezért nem iszok alkoholt (persze 6 éve kostolgattam),és ezért szoktam le a cigiről,meg ezért kezdek majd nemsoká rendszeresen sportolni.

azt kívánom,h ne kerülj a listára teljes gyógyulás miatt :)

10. villam
2012. máj. 22. 10:59
Nemtudom ez a része hogyan működik de a gondolat nagyon szép!!! Én sajnos érintett vagyok mert 2-3 éven bellül várólistára kerülök. Így ezt most nagyon jó volt olvasni. Köszönöm
9. homern (válaszként erre: 5. - Eec2089081)
2012. máj. 22. 10:59
Én is így tudom,nálunk nem beleegyezés kell,mert alapból donor mindenki aki alkalmas,hanem írásbeli nyilatkozat a bele nem egyezésről.
8. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Cirmoscicajaj)
2012. máj. 22. 10:58
Nemrégiben meghalt egy 59 éves anyuka. Minden használható szervét előre felajánlotta. Meg is történt a szervek eltávolítása.
2012. máj. 22. 10:58

ez nálam is alapvető, miért tartsam meg "magamnak" a szerveimet, ha van akin segíthetek


én megbeszéltem ezt családtagjaimmal, így ha arra kerülne a sor, ők tudni fogják, mi a szándékom :)

6. cirmoscicajaj (válaszként erre: 5. - Eec2089081)
2012. máj. 22. 10:56
nagyon remélem,h nem,mert én mindenkinek mondtam,h ezt szeretném
2012. máj. 22. 10:55
Nem kell semmilyen donor kártya. Magyarországon mindenki automatikusan donor lesz, ha életében ez ellen nyilatkozatot nem tett, illetve a családja sem tagadja meg a dolgot.
2012. máj. 22. 10:55
és,h ha kirabolnak és megölnek?
2012. máj. 22. 10:55
de hát azt nem lehet mindig :)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook