Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Apukám beteg, segítséget nem fogad el, mit tehetnék én?! fórum

Apukám beteg, segítséget nem fogad el, mit tehetnék én?! (beszélgetős fórum)


1 2
2013. máj. 10. 23:23

En hetfon korbeszimatolnek a korhazban, hgy melyik az a normalis hozzaallasu doki,aki nem fel vallrol veszi es mit tud javasolni... Aztan annak fenyeben. Csak addig at kene mosni icit az agyat,hgy ez nem trefadolog!

Ilyenkor nem ertem, hgy valoban nem erzi at az allapota sulyossagat vagy mar feladta? :-/

31. 9c57fd10dc (válaszként erre: 28. - Cucicsillag)
2013. máj. 10. 20:13

Sajnos a házidokija nem túl normális és ez enyhe kifejezés. Alig tudok lenyomni egy liter folyadékot a torkán :(

Asse tudom mit csináljak. Oké, hétvégén nem érdemes mozogni, nincs nagy élet ilyenkor a kórházakban. Oké, ha romlik a helyzet, azonnal hívom az ügyeletet. De ha nem romlik hétfőn mit csináljak?? Elkísérjem reggel az infúzióra, meg haza, aztán menjek dolgozni és késő estig üljek a suliban ?? Annyira jó lenne, ha belemenne a befekvésbe és bejutna a KK-ba, és magánkórtermet is bevállalom. Ez a házidoki az ideggyére fektetné be a rehabilitáció miatt, hogy javítsunk a jelenlegi helyzeten. Az egyik kórházas a belgyogyira a gyógyszerek rendezése miatt, a másik kórházas meg a neurológiára a mittomén mi miatt....

30. 9c57fd10dc (válaszként erre: 29. - Cucicsillag)
2013. máj. 10. 20:08
Hétvégén meg én se fektetném be, mert csak ügyeletes dokik vannak, azok csak vészhelyzet esetén hajlandóak cselekedni...
29. Cucicsillag (válaszként erre: 27. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 10. 20:00
Siman eltom kepzelni,mivel akkor az az oldali verellatas elegelen igy vele az osszes funcio:( Gondolom, eddig sem vette a jeleket,ilyenkor meg mar az orvosok sem kepesek csodara, plane,ha O nem is akarja. Nehez ugy!
28. Cucicsillag (válaszként erre: 26. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 10. 19:56

Ngyon fontos a doki stilusa, azon sok mnden all vagy bukik. A meg a beutalo szovege,amit ( gondolom) a hazi doki majd szepen megir! Es akkor irsz meltanyossagit, mellekeled a leleteket es kaptok idoponyot? Nehogy akkor lepjen vissza!!

Es mitol lenne jobban!? Fokhagymat kene etetni vele, bar inkabb az megelozes,mintsem kezeles...

Es folyadek ezerrel, hgy tisztitsa az erpalyait.

Remelhetoleg, tekintettel lesz raaaad:)


A csekk befizetese, hmmm, Anyum, ha " dogrovason van" ahogy O szokta fogalmazni, akkor is megcsinal mindent, hisz nobol van. Apu ezt megszokta:(

A szomzedok?aaaaaa, totalis elzarkozas!

2013. máj. 10. 19:31
Most esik le, hogy asziszem azért köhécsel majdnem minden pohár víz után, mert lehet hogy a bal oldali nyelés sem működik rendesen. A nővérke mondta neki, hogy próbáljon jobb oldalt enni-inni, most emlékeztettem rá, bólogatott...biztos azért köhécsel, mert valahogy félrenyel. :(
26. 9c57fd10dc (válaszként erre: 25. - Cucicsillag)
2013. máj. 10. 19:11

Cél, amiért érdemes egészségesnek maradnia... (még mindig hajtogatja, hogy hogy s mint, mi van a végrendeletében, szedi elő a papírokat...)

Ma délután bementünk a házidokihoz, persze csak a másik doki rendelt, hiába volt kiírva a mi dokink. (Meg tudnám rugdosni ilyenkor ezeket a pénteki dokikat, akik rendelnek de mégsem, mert nem nyílik az ajtó, legalább írná ki az ajtajára, hogy hé te marha, ne lesd a zárt ajtót...) Te, ez a másik doki egy lelkiismeretes ember. Nyugodtan elolvasta töviről hegyire apa összes papírját (ideggyogyi, egyik kórház, másik kórház, elkérte apa gyógyszeres listáját) megmérte a vérnyomását, kifaggatta, hogy ez fáj? és az? és amaz változott? Mindenre rákérdezett, és nem az volt, hogy no mondja mi a gondja, oszt apa vagy elmondja vagy nem, neeeem, rákérdezett. Komolyan lenyugodtam egy kicsit a stílusától. Érdemben nem tudott segíteni, de tájékoztatott. Magas volt apa vérnyomása megint, 185/120/112, a gyógyszereit rendszerezni kell, be kell őket lőni, de ezt csak a háziorvos teheti meg (szeretnék apával legkésőbb kedd reggel elmenni a házidokijához ez ügyben). Nem lenne rossz, ha befeküdne, komolyan kérdezte apától, hogy le akar maga bénulni? Nem. Beszédképtelenné akar válni? Nem. Kerekesszékbe kíván kerülni? Nem. Kiszolgáltatott állapotba akar kerülni? Nem. És mégse tudta meggyőzni a doki, de a doki nem is erőszakoskodott vele. Értelmesen beszélt vele, meg is jegyezte, hogy ő sem tud rá hatni, ugyanis látta rajta, hogy már a harmadik perc után kereste az ajtót, hogy hol a kijárat :o) Megkérdeztem, hogy hogyan kerülhet be abba a kórházba, ahova nem jogosult, az osztály főmuftiját kell megkérnem, hogy méltányosság alapján engedjék be, csak el tudnám érni a két szép szememmel és apa rettentő rossz értékeivel ... Ahogy jöttünk ki a házidokitól, apa a viccei között azt is mondta, hogy ha hétfőre nem javul, akkor befekszik. Remélem nem abban bízik, hogy hétfőn már muszáj tényleg dolgoznom és suliba is kell mennem... Házidoki aszonta, hogy ha bármelyik tünet rosszabbodik a hétvégén, ne késlekedjek, azonnal hívjam ki az ügyeletet, akármit mond Vater. Ő meg asziszi majd kimegyünk a Tescoba tálat venni :o) Elrángatom az infúzióra és lekötöm itthon :o) Addig meg játszom a hülyét, mint aki nagyothall és többször visszakérdezek rá, hogy mit mondott, figyelem a beszédét, a dadogását...

Egyébként persze arra is gondoltam már, hogy vélhetően az agyi infarktusa is befolyásolja a döntéseit, pl hogy nincs betegségtudata. Látod, ez a köztes átmenet. Nem mondhatják rá, hogy beszámíthatatlan és le kell kötözni, befektetni, mert azért képben van. Bakker, hogy mi van a sürgősségi osztályon, komolyan én is beteg lettem amíg ott voltam azalatt a pár óra alatt, hát meg apa ...


Apukádnak fontos az, hogy időre be legyen fizetve a csekk? Anyukád eljátszhatná, hogy jaj de beteg, jaj de rosszul érzi magát, apjuk pont ma kell befizetni a csekket, amikor mozdulni sem bír... vagy kezdhetné egy rövidebb sétával, pl ha a szomszéd áthívná egy nyárköszöntő rövid kerti partyra, akkor a szomszédig kénytelen lenne elmenni...

25. Cucicsillag (válaszként erre: 24. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 10. 15:23

Sajtos, makacs, mint az oszver! Mta Anyumnak multkor ,minek valtotta ki a gyoszikat, nem fog O ennyi cart beszedni!

Remek...

Szval, nem lehet ra hatni, pedig az O eseteben a seta eveket hosszabbithatna az eleten. Anyunak volt amugy ertagito infuzicios kura,ez vmikor hasznal,vmikor nem, de tuti egy kezeles nem lesz eleg Apudnak sem!

Kell(ene) neki vmi cel, amiert "erdemes" lenne egeszsegesnek maradnia, csak nemrom, az O eseteben, mi lenne az.

Mndjuk Apum is azert ment csak bele a mutetbe,mert latni akarta meg az unokajat...

24. 9c57fd10dc (válaszként erre: 23. - Cucicsillag)
2013. máj. 10. 13:45

Hála ezt még nem mondta, hogy meg akarok tőle szabadulni.

Folyton azt lökte, hogy menjek már el, menjek már dolgozni, ne vele legyek, ne kísérgessem, nem gyerek, el tud menni. Ez a betegségtudaz hiánya.

És azt hiszi, hogy majd elmegy szépen, de nem csak lerobbanni fog és gyötrelmes lesz az élete magatehetetlenként.

Apukádra sincs SENKI, aki hatni tudna?

23. Cucicsillag (válaszként erre: 22. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 10. 13:14

Hat, sajnos, nem! Anyum is hiaba segit(ene) Apunak, hgy menjenek egyutt piacra, gyogyszertarba, vasaroni (csupa csabito hely:) de nem! Neki eleg a kertben a seta, az is csak a hintaagyig tart es vissza:( Igy a berakott ere is el fog meszesedni. Hja, es mindemelle cukorbeteg lett,szte az elet itt megallt, mert nem ehet annyit es azt,mint eddig. Ezek miatt az unokajat sem tudja olbe venni,mert nem tartja biztosan,mivel total feloldalas...

Nem tudszmit tenni, sajnos, max.ostorozhatod magad.

Ill.kezelesre sem lehe "befektetni" mert az a kovetkezo fokozat, hgy meg akarsz tole szabadulni... Reeeemes az ilyen, tudom:(

22. 9c57fd10dc (válaszként erre: 21. - Cucicsillag)
2013. máj. 10. 11:34

Pontosan nincs betegségtudata.

Ma a "szokásos" infúzió alatt, míg ő feküdt én elcsíptem a dokit, hogy gáz van, a bal oldala egyértelműen nem működik, mondta, hogy oké előszedi a papírokat, megvizsgál egy beteget és utána ránéz apámra. Hát lefolyt az infúzió, ő máris meg akart pattani, 20 percig tudtam ott tartani, utána elrongyolt. Mondom legalább hadd köszönjek el a dokitól, jó addig ő megvár a folyosón. Oké, le is ült és mire végeztem a dokival már eltűnt. Elhúzta a csíkot!!!!!! Jó, megtaláltam, meg jött hozzám, de akkor is!

Nem tudom rádumálni, akarata ellenére senkit sem lehet ott tartani.

Mindjárt megpattanok melóból, most otthon van egyedül ... aztán délután bemegyünk a házidokihoz, megkérem a dokit, hogy írjon valami akármit akárkihez, aki legalább a gyógyszereit be tudná állítani. Meg legalább a vérnyomását mérje meg, mert sztem még mindig az egekben van, az otthoni készülékünkben meg már nem annyira bízunk. Próbáltam rábeszélni, hogy menjünk el az országos kardiológiai intézetbe, mert ott hű de fain minden és mindenki, nem kell befeküdni se, már csábítom is, de ő NEM!

Önmagában a 10 infúzió nem fog a helyzeten javítani. Nem tudom mit tudnék még tenni. Nem tudom odaragasztani az ágyhoz!!!

2013. máj. 9. 23:52

Vegigolvastam. En Apumnak tavalyelott volt agyverzese, korhazba kerult. Ott a vizsgalatok soran kiderult,hgy erelmesezsedese van, de olyan merteku,hgy rogton 2 mutet is vegrehajtottak rajta. Nem sok valasztasa volt,mert az egyik oldali er 50% os a masik pedig 100% ban elzarodott. A helyzet nem sokat javult, ezt az "uj" eret is edzeni kene es tornaztatni, de azt hisze, az eleg seta,ha kimegy a kertbe.

Sajnos, sokat nem tudsz tenni. Az a tapasztalatom (mint ex.noverke)hogy ez a generacio eleg elutasito a kezelseket illetoen, foleg a ferfiak. Nincs betegsegtudatuk sem tobbnyire:(

Mindenesetre jobbulast Apudnak!

20. 9c57fd10dc (válaszként erre: 19. - Eandi78)
2013. máj. 9. 22:45
Idén tölti az 58-at. Nem cukros. Édesanyja szívinfarktusban halt meg, neki is baj van a szívével IS. Nagypapája agyi érelmeszedéssel került gondozásba, egy kisgyerek értelmi szintjére került. Minden vizsgálat negatív lett. Oké, a vérnyomása meg minden ilyesmi enyhén szólva rossz volt, de komoly dolgot nem mutattak ki. De ha nincs semmi komoly, akkor az ügyeletes orvos miért hívta ki a mentőket és miért nem mozog hirtelen rendesen a bal oldala és miért nem tud ugyanúgy járni-kelni mint azelőtt, ha semmi komoly nem történt. Valaminek lennie kell, ez nem a front miatt van ...
19. eandi78 (válaszként erre: 18. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 22:27
Jobb nem is olvasni ezzel kapcsolatban az interneten:( Sok a szörnyűség. Legjobb amikor nem is tudod miért alakult ki. Gondolom trombofilia vizsgálat is negatív volt. Sötétben tapogatóznak. Lysis az infarktust követő infúzió, amit 3 órán belül lehet adni. Mennyi idős? Cukorbetegség?
18. 9c57fd10dc (válaszként erre: 17. - Eandi78)
2013. máj. 9. 21:56

A jelenlegi gyógyszerei között van Nootropil, de megkérdezem holnap, hogy az infúzióban mi található. Ő se túlsúlyos, nem dohányzik, nem iszik, nem kávézik, a zsíros/olajos/mócsingos ételek ki nem állhatja! Egészségesen, változatosan étkezik, cukor helyett édeskét tesz a teába, mert amúgy ihatatlannak tartja. Jó az édességet imádja, de azt se viszi túlzásba. Most már azt is mondja, hogy folyamatosan zsibbad a bal keze kisujja vonalában. Most kedd este óta folyamatosan szédelegve, faltól falig közlekedig.

Tudom, hogy jobb lenne a kórház, én is megnyugodnék, de elhiszem hogy nem akarja a kínzást, és azt is elhiszem, hogy jobb neki itthon az otthonában. Volt már, hogy járt infúzióra, elég régen, de akkor nem volt ekkora gáz. Mi az a lysis? Annyi sz@rt olvasok a neten, lebénulnak, magatehetlenek lesznek, elnémulnak, ő meg abban bízik, hogy ha nagy lesz a baj majd simán megússza egy infarktussal, ami elviszi őt :(

17. eandi78 (válaszként erre: 16. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 21:44

Lehet valami értágítót kap. Ennyi gyógyszert kap biztos van közte nootropil is. Agyi infarktuson átesett betegeknél előfordul, hogy visszakerülnek a kórházba infúzióra. Ahogy hallottam nootropilt kapnak ilyenkor. Sajnos előfordulnak keringési gondok, soha nem lesznek 100%-osok, de az ilyen rosszullét/gyengeség nem kellene, hogy napokig tartson.Jobb lenne neki a kórház, de itt vidéken se jobb a neurológia:( Ha meg ct negatív lehet sokat ők se tehetnek az infúziót leszámítva:( Lysisre gondolom nem volt szükség.

Csúnya betegség. Láttam neurológián 40-es embert, agyi infarktusa volt, nem tudták levinni a vérnyomását a kórházban se. Nem volt túlsúlyos, nem ivott, nem dohányzott:(

16. 9c57fd10dc (válaszként erre: 15. - Eandi78)
2013. máj. 9. 20:33

CT-t végeztek, nem mutatott újabb romlást, de tudni kell, hogy nem minden baj mutatkozik meg rögtön, van ami csak napokkal, hetekkel később mutatható ki. De az számomra szemmel látható, hogy romlott az állapota.

Kb. 18 féle gyógyszere van: vérnyomáscsökkentő, depire, gyomorégésre, fájdalomcsillapító, trigliceridre is szed vmit, könnyebb lenne azt felsorolni, hogy mit nem szed...

Az infúzióról nem tudok semmit, de akkor ezt is megkérdezem holnap reggel.

15. eandi78 (válaszként erre: 13. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 20:12
Milyen infúziót kap? Nootropil? Milyen gyógyszereket szed? CT-t végeztek?
2013. máj. 9. 20:02
Most mondta, hogy a bal keze se működik rendesen... szerintetek a B Complex vitamin javítana? Az jó hatással van az idegekre ...
2013. máj. 9. 15:14
Szerintetek javulni fog a helyzet, ha túl lesz a 10napos infúzió projekten? :S
12. 9c57fd10dc (válaszként erre: 10. - Mézesmadzag)
2013. máj. 9. 14:34

Á, így már értem, hogy melyik utolsó mondat.

Nem hajlandó befeküdni.

Mondtam már neki, hogy ki fog engem az oltárhoz kísérni ha ő nem lesz?! Meg, hogy nem biztos, hogy olyan szerencsés lesz, hogy egy infarktus révén elmegy, lehet, hogy lebénul és magatehetetlen lesz?!

Nem hatotta meg.

11. 9c57fd10dc (válaszként erre: 8. - Szneinda)
2013. máj. 9. 14:29

Nem is az erőszakosság jellem miatt utasít el, hanem mintha szerénykedne. Mintha beletörődött volna, hogy ő beteg és beteg is marad és ő ilyen marad örökre. Vettem neki villi jegyet, legalább sétálni ne kelljen a kórházig, nem-nem, be tud ő sétálni. Most mondtam neki ezt a házi-infúziót, á, nem-nem, nem kell neki, be tud ő sétálni.

A kórházi bentmaradással kapcsolatban persze vannak rossz élményei. Szinte hagyták meghalni az egyik szobatársát, meg nem kellemes pl pelenkás emberekkel egy szobában lenni ... De én is láttam, hogy milyen állapotok uralkodnak a kórházakban és ma reggel is, amikor bementünk az infúzióra, ha én nem vagyok olyan pofátlan, hogy odalépek a doki irodájához és bemegyek hogy szevasz, itt vagyunk, legalább egy pillantásra méltasson, akkor talán még mindig ott ülünk és várunk ...

Az orvosokkal kapcsolatban nagyon depis. Ezt megértem, mert pl a házidokija elszúrta a leszázalékoltatását, csak akkor mér vérnyomást ha fizet neki. Az ideggyógyász mindig elképed, hogy miért nem kapta meg a leszázalékolást ....

10. mézesmadzag (válaszként erre: 4. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 14:26
"bal oldali ajkát nem úgy mozgatja mint a jobbot, nincs meg a szimmetria beszéd közben"erre írtam,hogy tipikus tünetek!Muszáj lesz befeküdnie,az életével játszik!Csak nem akar meghalni,vagy teljesen lebénulva élni?Ha ki akarják vizsgálni,ahhoz be kell feküdni a kórházba,mert ezt otthon,sajnos nem lehet megcsinálni!Utána,már lehet beszélni az otthoni betegápolásról,meg az otthoni infúziózásról..
9. 9c57fd10dc (válaszként erre: 7. - Mézesmadzag)
2013. máj. 9. 14:17
Najó, nem toporzékol, és azért mondja hogy ne kísérgessem, mert nem akarja, hogy hiányozzak a melóból, és különben is jól van ő ... Egész életében mindig talpra állt, mint a macskák, a nulláról is tudott építkezni, ez a természete. Remélem, hogy legalább ezek a nyamvadt infúziók adnak neki egy kis erőt.
2013. máj. 9. 14:11

Szia!

Ez egy nagyon nehéz helyzet amiben most vagy. Sajnos tudnod kell hogy az hogy így ellenáll az agyi keringési zavar következménye. Sajnos valószínű hogy az előző kórházi bentléte miatt is ilyen elutasító. Nem tudja elfogadni hogy bizony beteg és súlyos következménye lehet ha elutasítja a tartós kezelést. Meg kell próbálnod türelemmel beszélni vele és megértetni vele hogy ez mind azért van hogy a korábbi önállósága helyreálljon valamennyire.

Nem ajánlották fel a háziorvoson keresztül intézhető házi betegápolás keretén belüli infúziós kezelést? Itt nálunk az alföldön már ez is egy alternatíva. Kicsit emberbarátibb mint minden nap besétálni a kórházba. A háziorvossal kellene erről beszélni majd ha erre van lehetőség akkor felvetni ezt az apukádnak és rábízni a döntést, ezzel is kicsit erősíteni benne hogy csak jót akarsz neki. Nem szabad erőszakosan mindig erről beszélni vele mert az csak még nagyobb ellenállást vált ki. Sajnos sok ilyen beteget láttam már.

Nem vagy könnyű helyzetben, de sok erőt és kitartást kívánok. Hátha sikerül meggyőznöd hogy csak a javát akarod.

7. mézesmadzag (válaszként erre: 4. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 14:09
Az utolsó mondatodban leírt tünetek,tipikus agyvérzéses tünetek!
2013. máj. 9. 14:05
Esetleg magánkórház, ahol ha keményen fizetsz, azért igenis maximálisan törődnek vele?
5. 9c57fd10dc (válaszként erre: 3. - Dill)
2013. máj. 9. 14:01

Két kórházban is azt mondták neki, hogy minimum egy hétre be kell feküdnie. Komfortosabbá tudnám neki tenni, hogy magán kórterembe kérem az elhelyezését, a pénz nem érdekel, de nem akar a kórházban maradni. Tudom, hogy szar kórházban lenni, mert egész nap le se tojják az embert, akkor se ha fizetsz, akkor se ha magánkórteremben vagy, tudom, de ha ezt kellene tenni ?!

Azt mondja nincs olyan rosszul. O.K. Tegnap ramaty állapotban volt. Ma már AHHOZ képest JOBBAN van, de nem jól. Azt is mondja, hogy úgyse tudnak vele mit kezdeni... volt már, hogy többször befeküdt, és tény, hogy azóta sincs jól.

2013. máj. 9. 13:55

Sziasztok!

A helyzet az, hogy apukámnak 2005-ben volt egy agyi infarktusa. Akkor a bal oldala (kéz, láb) nem működött rendesen, azóta már egész jól helyrejött, olyan 90%-osra. Persze lettek más következményei is az infarktusnak. Pl. dadog, a rövidtávú memóriája irtó gyenge, szédelegni szokott, bizonytalan a járása, hamar kifárad, ha csak a szemetet viszi ki, akkor is zihálva jön vissza. Természetesen nem százalékolták le, nehogy már jó legyen neki egy kicsit is ... de ez más téma. Tegnap olyan rosszul volt, hogy a szomszéd kihívta az ügyeletet. (Én dolgoztam, csak a mentőből hívott apa.) Kettős látása volt, magas vérnyomása (205/102 volt), és rettentő gyengén tudott beszélni, csak egy-két szót tudott mondani azt is rettentő nehezen. Bevitték a sürgősségire onnan átirányították volna egy másik kórház belgyógyászatára, de apa azt mondta, hogy ő sehova sem fog egy percre sem befeküdni! Szépen kértem, kérleltem, könyörögtem, kiabáltam vele, már a lelki szadizást is bevetettem, de nem hajlandó befeküdni. Még fizetős magán kórterembe se megy. Mondtam, hogy a Nagyvárad tér közelében van az országos kardiológiai intézet, de oda se hajlandó elmenni, még egy napra sem, és különben sem tudnak mit kezdeni vele az orvosok... Jelenleg az van, hogy a magas vérnyomása miatt minden reggel bemegyünk infúzióra a kórházba és hazasétálunk. De ez is órákig tart, és kifárasztja. Ma már kicsit jobb a beszéde. Pl. reggel egészen jó volt, de amikor a kórházba való séta közepén jártunk már kezdett rosszabbodni a beszéde, gondolom azért mert kezdett nagyon elfáradni a sétától. Azt vettem észre, hogy a bal oldali ajkát nem úgy mozgatja mint a jobbot, nincs meg a szimmetria beszéd közben. Apa azt mondja, hogy nem kell őt kísérgetnem, de olyan gyengének tűnik. Komolyan úgy hisztizik mint egy gyerek, ő nem hajlandó befeküdni, ne kísérgessem ...

3. Dill (válaszként erre: 1. - 9c57fd10dc)
2013. máj. 9. 13:53
Mit nem fogad el? Hogy ápold? Miért? Szégyelli a tehetetlenségét? Vagy miben? Hogy elvidd orvoshoz?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook