Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Albérlet: A főbérlőnek van saját kulcsa a lakásához, illetve bármikor bemehet? fórum

Albérlet: A főbérlőnek van saját kulcsa a lakásához, illetve bármikor bemehet? (beszélgetős fórum)

1 2
2014. máj. 4. 08:22
alapjaban veve igen,de altalaban cask akkor szokott menni amikor a berloi is otthon vannak.
2014. jan. 22. 19:22

Szia!


Én 9 évig laktam albérletben. Nálunk nem volt szerződésben lefektetve a dolog, de általában mindig akkor jött a főbérlő, amikor valamelyikünk otthon volt. Egyszer-kétszer volt úgy, hogy akkor jött az albi pénzért,amikor üres volt a lakás,de nem ez volt a jellemző.

Persze ez embertől függ, de ha nem lesz gond, akkor szerintem nem fog feljárni hozzátok úgy, ha senki nincs otthon.

40. 171925f409 (válaszként erre: 39. - Milli10)
2014. jan. 22. 14:04

Igen azért mi is előre szólunk,hogy megyünk fel az albérleti díjét vagy a számlákért tudnak róla ha nincsenek otthon.De szó nélkül nem.Mondjuk mi nem csináltunk szerződés hanem szóban még az elején megállapodtunk ebben.


Na meg azt is megmondtuk nem ingyen szálló,hogy ha 3 embernek adjuk ki ne legyen itt fent 6-an.Azt nem szeretjük mikor más is itt él amiről nem tudunk.

2014. jan. 22. 12:01
lemaradt: mi ugy egyeztünk meg, hogy a kertbe bemehet bármiért, mert a szerszámos műhelyét otthagyta felszerelve. (de szokott szolni előre hogy mikor megy be)
2014. jan. 22. 12:00
Albérletben lakom 6éve. Minden megegyezés kérdése. a szerzősésbe le kell írni, amiben megegyezett albérlő és főbérlő. ha valamiért(pl. kertes háznál) be kell ugrania , azt előre jelezve megteheti de csak a kertbe, vagy ha a megegyezés szerint csengetnie kell, de nem tartja magát ezekhet a dolgokhoz szerintem az albérlő felléphet ezellen...
2014. jan. 21. 04:49
joga van barmikor bemenni,de ezt egy sem teszi.
2014. jan. 19. 14:23
Van kulcsunk bármikor felmehetünk hozzájuk így állapodtunk meg,még ha ők nincsenek otthon akkor is.
35. last
2011. aug. 10. 17:19

Én 3albérletben laktam 3év alatt és mivel abban a házban lakott a tulaj is mindig/nagy családi ház,sok kiadható helységgel pl.:garázs átalakítva)

ezért többször is észrevehető volt hogy bizony járt benn.Az első 2helyen még nem is volt annyira nyilván való hogy szóljak,de az utolsóból már azért jöttem el,mert szinte napi jelleggel fenn volt és arrébb tett dolgokat,..stb...ennél durvábbak is.


De mindenki azt mondta hogy nincs joga bemenni egy főbérlőnek.

De ha belegondolunk,mi megtennénk-e fordított esetbe hogy körülnézzünk?

34. salabakter (válaszként erre: 33. - Kmeli)
2011. aug. 10. 17:02

Nem mehet be,és kulcsa sem lehet hozzá,mert magánlaksértésnek számít.Ha megbízol benne,és ezért adsz neki kulcsot vész esetére,az más!

Önkormányzati lakásba sem mehet be a tulaj,és albérletbe sem.

33. Kmeli (válaszként erre: 1. - Ferkó50)
2010. jún. 8. 11:09
Ez gyakori kérdés és probléma,és az én személyes véleményem az,hogy szerintem nincs joga hozzá.A főbérlő és albérlő közti kapcsolat egyfajta bizalmi kapcsolat is,mely mindkét félre vonatkozik.Az hogy kulcsa van a saját lakásához,egyértelmű,de mivel ő lehetőséget adott arra hogy úgymond "idegenek" lakjanak benne,ez feltételez egy olyan bizalmat,hogy szerintem utána nincs joga "rajtaütés" címen,főleg ha az albérlő nem tartózkodik otthon,a lakásba bemenni.Ugyanis a beköltözés után az már az illető személyes milliője,az ő személyes dolgaival,holmijaival együtt,ahová előzetes bejelentés nélkül nemcsak hogy nem illik,de szerintem nem is szabad bemennie még a főbérlőnek sem.Előzetes egyeztetés után,amikor mindkét félnek alkalmas,úgy igen.És szerződés nélkül SOHA ne menjünk albérletbe,ezt fogadja meg mindenki.Nekem nincs még erről személyes rossz tapasztalatom(én is alb. lakom de mindenhol irtunk papirt)de nem egy ismerősöm megjárta már,mert nem volt szerződés. Ez is egyfajta üzlet, és a szó elszáll,az írás megmarad,mint tudjuk.
32. huan81 (válaszként erre: 31. - 07c4794583)
2010. máj. 30. 16:15
Persze, csak felkészítem magam hátha át akarnak vágni.1 hét múlva találkozom velük,meglátom hogyan kezelik a dolgot.Köszi mégegyszer hogy foglalkoztál a dologgal.
31. 07c4794583 (válaszként erre: 30. - Huan81)
2010. máj. 30. 16:11

Mindenképp kommunikálj ezzel kapcsolatban udvariasan, mert lehet, hogy a főbérlőben fel sem merült, hogy ne fizesse vissza korrekt módon (sőt az sem, hogy te ezt egyáltalán megkérdőjelezed) - nem érdemes megsérteni az embereket.

Ezért mondtam, hogy először szóban/telefonon rá lehet kérdezni udvariasan, finoman.

30. huan81 (válaszként erre: 29. - 07c4794583)
2010. máj. 30. 16:07

Igen és a lényeg pont ez hogy le szeretném írni, hogy meddig fizeti nekem vissza, mert elhúzhatja a végletekig ha nem írjuk le.Meg tényleg nemtudom mit szólna ha én tartoznék neki és sok hónapon keresztül részletekben fizetném.

Köszönöm a tippet, meg is fogalmazom.

29. 07c4794583 (válaszként erre: 28. - Huan81)
2010. máj. 30. 15:58

A következőt érdemes csinálni: kiköltözéskor elhívni egy "állapotfelmérésre" a főbérlőt, ebbe biztosan belemegy, sőt, lehet, hogy ő kéri.


Ehhez előkészíteni és kinyomtatni egy papírt, amin a következők vannak:


1. Egy lista a lakásban található olyan tárgyakról, amik beköltözéskor is ott voltak, pl

konyhabútor

hűtőszekrény

függyöny, csillár stb bármi ilyesmi

Alá oda írni, hogy "A lakásban található fenti berendezést és gépesítést megfelelő állapotban bérbeadó átadta bérlőnek".

2. A lakás általános állapota kielégítő, bérbeadónak további követelése nincs

3. A mérőórák kiköltözéskor való állása

(amit lehet, ide felírni)

4. A fűtéssel kapcsolatos, bérlő számára visszatérítendő járulékok a következő módon kerülnek rendezésre:

(példa: "a visszatérítendő összeg x.y. dátum utáni egyértelmű megállapítása után az összeget bérbeadó bérlő számára a megállapítás utáni 14 naptári napon belül átutalással visszatéríti." vagy ilyesmi, nem igazán értem a rendszert, szóval ahogy nektek megfelel.)


ezt mindkét fél szépen aláírja, meg 2 tanú, és agyő.

28. huan81 (válaszként erre: 27. - 07c4794583)
2010. máj. 30. 15:47

Hát nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást, egy csomó dologgal nem voltam tisztában, mert ez az első albink és az első elköltözésünk is albiból.

Mégegyszer köszönöm szépen a segítséget, megnyugtattál, hogy nem csak kötelezettségeink, hanem jogaink is vannak.


Üdv

27. 07c4794583 (válaszként erre: 26. - Huan81)
2010. máj. 30. 15:41

Ez bőven elég.


Először is, fontos, hogy nyoma legyen, hogy amíg ottlaktatok, fizettétek a rezsit.

A legjobb, ha banki átutalás volt, de az összegyűjtött csekkszelvények (víz, villany, tévé, közös költség, stb) is bőven jó.


Ezekkel felfegyerkezve egyértelmű, hogy amit fogyasztottatok, az fizetve volt, és a fűtéssel kapcsolatban visszajárna a pénz.


Egy esetleges bírósági per esetén úgy elkaszálják a bérbeadót, mint a huzat.


Akármelyik bérbadó, akinek több az iq-ja ötvennél, ezt nagyon jól tudja, különös tekintettel arra, hogy egy per esetén - mivel Magyarországon a főbérlők nagy része nem fizeti a forrásadót a bérbeadás után, mivel akkor a bérleti díj majdnem negyven százalékától elesne - ha még az APEH is megneszeli (és miért ne neszelné meg, hiszen simán feljelentheted te is meg a bíróság is őket), akkor olyan büntetést kapnak, hogy arról koldulnak.

Ezt nagyon kétlem, hogy megkockáztatnák.


Ha meg fizették a forrásadót, akkor általában a kevés, tisztességes állampolgár rétegéhez tartoznak, biztos, hogy nem fognak átverni titeket.


Én a helyedben, ha nagyon aggódnék, felhívnám a főbérlőt, és rákerdeznék, hogy ezt hogyan tervezik rendezni. Sőt, ha hímez-hámoz, vagy gyanús válaszokat ad, azt is megkérdezném, hogy hajlandók-e ezt írásba adni, és kérném, hogy írjuk le tanúk előtt, írjuk alá.


Ha ellenségesen vagy kitérően viselkedik, belengetném az ügyvédet meg az APEH-ot.


De szerintem nem érdemes ágyúval verébre menni, tessék telefonálni és udvariasan meginterjúvolni a főbérlőt. Nem kell szégyellni, hogy írásban kéred a dolgot!

26. huan81 (válaszként erre: 25. - 07c4794583)
2010. máj. 30. 15:31

Nincsen szó tisztességtelenségről, eddig, de fel szeretnék készülni arra, ha netán lenne.


"A bérlet megkezdésétől kezdődően a bérlő viseli a lakás közüzemi díjait."


Ennyi van benne.

25. 07c4794583 (válaszként erre: 24. - Huan81)
2010. máj. 30. 15:26

Egyáltalán miért merül fel, hogy tisztességtelenül járna el veled szemben a főbérlő?


A szerződésben egy betű nincs arról, hogy a bérlő köteles az ottlakás során felmerülő közüzemi számlákat (azaz rezsit) fizetni? Miféle szerződés ez?

24. huan81 (válaszként erre: 22. - 07c4794583)
2010. máj. 30. 15:23

A szerződés nem ír közüzemi számlák egyenlítéséről,csak annyi, hogy eredeti állapotában adom vissza a lakást.Mérőóra jelen esetben nincs,mert ez egy egyedi lépcsőházfűtés rendszer párolgó kapilláris (olyan mint a higanyos hőmérő) hőmennyiségmérővel,tehát sajnos ezek éves lecserélése után kiértékelésre kerülnek és "forintosítják" hogy mennyit takarékoskodott az ember.

A probléma az is hogy az utolsó albérleti díj és összes utolsó havi rezsi is kevesebb ennél az összegnél, kb.3-szor, tehát ha nem is fizetek mostantól, akkor is sokkal fog tartozni.

2010. máj. 30. 15:02
Egyébként ezért kell a mérőórákat albérlet esetén IS saját névre íratni.
22. 07c4794583 (válaszként erre: 21. - Huan81)
2010. máj. 30. 15:01

- A szerződés szövegének

- Az írásbeli felmondás szövegének, mikéntjének

- A mérőórák pontos vezetésének


ismerete nélkül elég nehéz lesz erre válaszolni.


Ha bennem felmerülne, hogy a tulajdonos ne akarná visszafizetni a jussom, a felmondást úgy tenném meg, hogy nem fizetnék utolsó (vagy utolsó két) havi lakbért, illetve közüzemi számlát, olyan nagyságrendben, hogy a kaució ezt fedezze.

Békés megegyezésre törekednék, mely írásban is rögzítésre kerül.


A szerződésben nem szabályozott pontokban egyébként a PTK rendelkezései irányadóak, tehát per útján akkor is érvényesíthetitek a nektek járó követelést, ha nincs explicit leírva a bérleti szerződésben.

21. huan81
2010. máj. 30. 10:06

Tisztelt Hoxa Fórum!

Segítségüket szeretném kérni albérletünk elhagyása miatt hátramaradó közüzemi számlatartozások rendezésével kapcsolatban.

Szerződésünk nem tartalmazza pontosan a számlák kiegyenlítését,de természetesen mindenkinek egyértelmű.A tartozás jelen esetünkben a tulajdonos részéről lesz esedékes, ugyanis a fűtésrendszernek és a fűtési szokásainknak köszönhetően viszonylag sok megtakarítást halmoztunk fel.

Az aggodalmunk ezzel kapcsolatban a következő:

Július 1.-ével elhagyjuk az albérletet. Minden számla egyenlítve lesz, kivéve a fűtést, mert a redszer miatt itt költségmegosztók vannak és csak szeptemberben jön az elmúlt téli időszak fűtésmegtakarításának visszatérítése. (kb. 6 havi teljes fűtésdíj lesz a megtakarítás,ami minket illet)

Mivel itt pénzről van szó, nem pedig bizalomról és szimpátiáról, segítséget szeretnék kérni hogy mi a teendő ilyen esetben hogy véletlenül se tudjanak kijátszani abból, ami minket illet, mert most nekik kell fizetni és ilyenkor megváltozik a hozzáállása az embereknek. Bonyolítja a helyzetet az hogy a bérleti szerződésünk megszűnésekor még pontosan nem fogjuk tudni, hogy mennyi lesz a megtakarítás,csak kb.2 hónap múlva. Van-e értelme írni valamiféle papírt hogy tudomásul veszik hogy tartozásuk áll fenn felénk? Mit tartalmazzon ez a papír?


Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Péter

20. judy47 (válaszként erre: 15. - Margareta51)
2010. ápr. 25. 13:03
Szia! Nekem is ki van adva a lakás.Havonta 1 er megyek amikor a lakbért felveszem.Mindenröl papir van.Kulcs is van természetesen de nem használom.Benne van a szerzödésbe,hogy csötörés v hasonlo helyzet miatt beléphetek kulccsal.
19. 07c4794583 (válaszként erre: 16. - Bentley86)
2010. ápr. 25. 10:54

Természetesen miután az ember először szóban, majd írásban (én rendes ajánlott postai levelet írnék) kommunikálta a szomszédnak a kívánságait, természetesen udvariasan, és nem történet semmi,

a főbérlőhöz, először szintén szóban, ha nem történik semmi, írásban kell fordulni.

Ha a második vagy harmadik írásbeli megkeresésre sem reagák a főbérlő, akkor rendkívüli felmondással lehet élni, de én megkeresnék egy ügyvédet ezen a ponton, szerintem egy ügyvédi levélre minden tulajdonos reagál.

18. 92687f1305 (válaszként erre: 16. - Bentley86)
2010. ápr. 25. 10:39
Mindenképp érdemes a lakás tulajdonosát megkeresni. Nyilván neki sem lenne jó, ha leélnék a lakását, viszont az fontos neki, hogy valaki fenntartsa. Én is albiban lakom, utalással fizetünk a tulaj 1 éve nem volt itt, hogy megnézze állnak-e még a falak. Érdemes megkeresni és beszélni vele!
2010. ápr. 25. 10:31
???
2010. ápr. 25. 09:58

Sziasztok! Szeretném felfrissíteni ezt a fórumot!!

Egy nagy problémánk van...Panelben lakunk (saját),viszont a szembe szomszéd albérlő.Már 3. éve megy a vitatkozás,mert nagyon koszosak,és nem takarítják a folyosót,gyakorlatilag csak mi (férjem és én).Ma,hogy szóltam ismételten,rendesen nekem támadott a nő,hogy neki ilyenre nincs ideje.Azt tudni kell,hogy én a 10 hetes babámmal vagyok itthon,nem hinném,hogy több időm lenni,mint nekik.

Mit lehet ilyen esetben tenni,ha panasz van rájuk????


A főbérlőt kell megkeresni,hogy beszéljen velük??Ha az sem használ vmi módon meg lehet oldani,hogy kitegyék őket???

Igen zajosak és mondom,legnagyobb gond,hogy antiszociálisak :((


Aki hozzá tud szólni ehhez a témához,kérem szépen,hogy segítsen!!!!

2009. szept. 19. 20:10
Vannak nekem is alberloim/ van kulcsom a lakashoz/, olyan esetben megyek be ha valami van a vizzel vagy a kozponti futessel egy udvarban lakunk sose zarjak az ajtott kulccsal.
14. ferkó50 (válaszként erre: 13. - Agis)
2009. aug. 11. 20:25

igen-igen a tulajdonosról van szó.Rosszul kérdeztem.Egyébként KeA 7.hozzászólása is igaz.

Köszönöm a hozzászólásokat.

13. agis
2009. aug. 11. 09:29

Tisztázni kellene a fogalmakat: a főbérkő az aki a tulajdonostól bérbe vesz egy ingatlant, majd további bérleti jogviszonyt létesít, azaz albérletbe adja az ingatlant. Ha az ingatlan tulajdonosával kötöttetek bérleti szerződést, az a tulajdonos és nem a főbérlő:)


Egyébként előzetes egyeztetés mellett léphet be a lakásba, kivéve, ha vis major esete áll fent(amit írtak többen is, pl. csőtörés)minden más esetben szerződést szeg a Bérbeadó.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook