Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Aki az Uzsokiban szült tágították-e kézzel? Meg lehet ezt beszélni előre, hogy NE csinálják? fórum

Aki az Uzsokiban szült tágították-e kézzel? Meg lehet ezt beszélni előre, hogy NE csinálják? (tudásbázis kérdés)


1 2
2014. júl. 21. 10:50

[link]


Egy egy jó kis összefoglaló, bár ha jól láttam, pont a kérdésben felvetett téma nincs benne, de sok minden más igen.

45. GKriszta82 (válaszként erre: 44. - Temmp)
2014. jún. 28. 16:23

Egyet értek Veled főképp az általam korábban is említett esetleges későbbi szövődményeket tekintve, melyekkel kapcsolatban utólag nem lehet tudni biztosan, hogy honnan jönnek /korán nyíló méhszáj későbbi terhességben/.

Sosem tudom meg biztosan, hogy mi okozhatja ezt nálam, de ha csak egy kicsi esély is van rá, hogy ez, egy következő alkalommal biztos nem engedem - egy esetet kivéve: ha az épp születő babámnál ezzel tudnak segíteni, ha baj van. Szerintem mérlegelni kell: "kockázat-haszon" - ahogy azt mondani szokás.

44. temmp (válaszként erre: 42. - Ardilla)
2014. jún. 24. 00:46

Egészen biztos, hogy a szülés beindulását nem ezzel nézik. Az is erősen vitatott, hogy van-e értelme egyáltalán.

Nem a paráról van szó, hanem az emberi méltóságról, az önrendelkezési jogról, a kismamák felnőttnek tekintéséről alárendelt szerep helyett, az események aktív alakításáról annak elszenvedése helyett, meg sokmindenről, de nem kifejezetten a fájdalomról, meg paráról.

Néhány évtizede apás szülés nem létezett, szülőágyak paravánnal voltak elválasztva, nem volt azonnal két óra együttlét a babával meg mellretétel és baba a szobában éjjel nappal. Ezket is kiharcolta néhány hisztis, parás kismama meg néhány akkoriban alternatívnak számító orvos.

Van még mit javítani. Ez lehet a következő lépés. Nincs fájdalmas (óvatosan, türelemmel lehetne szinte fájdalommentes is!!), kérdezés vagy legalább előzetes tájékoztatás nélküli menetrendszerinti kézzel tágítás. Aki úgy gondolja ezzel több összehúzódást meg fog úszni, az vállalja ha akaraja, de az legyen a saját döntése, ne kizárólag az orvosé.


Mikor NST eredményre vártam elfeledkeztek rólam. Már délután volt, és új kismamák jöttek. Szinte mind fájdalomtól görnyedve, elgyötörve jött ki a vizsgálóból, voltak akik sírtak is. Borzasztó volt látni őket így. Akkor tudtam meg, hogy ez az ún. bemutatás. Ilyenkor a 40. héten túllevőket a főorvos vizsgálja meg, és cseszegeti a méhszájakat. Szerencsére jött saját orvosom és kikérte az NST-s papíromat és ő is látta mi folyik ott, hogy "jól megvizsgálták őket". A következő rendelésen kikérdeztem pontsan mi volt ez az egész és kikötöttem, hogy én ilyen barbárságot nem akarok átélni ő se tegye és zokszó nélkül egyetértett, merthogy vannak más módszerek is és a burokleválasztást is lehet óvatosan csinálni.

43. Nikimiki01 (válaszként erre: 42. - Ardilla)
2014. jún. 22. 22:17

Hát nekem a mehszajat simitgattak, jo sokaig, mar vagy a 10.tolofajast kellett elsohajtoznom mire nyomhattam, es miután sikerult nekik, akkor sem volt zsupsz, mert onnantol még toltam 1,5 orat mire kiküzdóttem valahogy :)

Vajudtam 4orat, kitagultam, a kitolas meg volt vagy 2 ora.. A doki azzal indokolta h "szűk a rendszered".. Koszi, mondom egy sargadinnyéhez képest mindenkeppen... :)

Engem a vajudas alatt óssz 2x vizsgaltak, az elejen amikor bementünk (magzatviz elfolyassal), aztan amikor már 5ujjnyira nyitva voltam. Biztos volt utana több vizsgalat is, de az nekem már az egybefüggő fajasok es mehszajbuzeralas kizben fel sem tunt.


Egyebkent ahany ember, annyiféle para, en az oxitól tartottam, kertem is a dokit ha egy mod van ra mellozze, de a vegen kellett mert fajasgyengén tolni nem tul elonyos, de nem ereztem kulonosebben rosszabbnak magát a fajast mint elotte.


Na mindegy ez mar elegge off, senki se kivancsi itt a szulestortenetünkre, mindenesetre azt megfogadtam hogy a kovetkezonel meg kevesebb elvem lesz ;)

2014. jún. 22. 17:45

Nekem úgy volt, hogy az esti látogatásnál már éreztem hogy elkezdődött. És akkor szóltam a férjemnek, hogy megkeresem az orvost, hogy vizsgáljon meg, és azt várja még meg, mert akkor majd tudjuk, hogy mi lesz, marad vagy hazamehet.


Megvizsgált, nyomkodott, ügyködött, fájt is, de azért nem ájultam el. Utána kérdeztem tőle, hogy te most mit csináltál? A kezeddel tágítottad, vagy mi? Azt mondta, hogy hát igen. Ennyi volt.


Még az is lehet, hogy ez része annak, hogy meggyőződön róla, hogy elindult-e a szülés. Nem tudom. A gyerek végül hajnalban lett meg, tehát nem a méhszájat simította el, hanem még az elején történt az első rásegítés, és szerintem utána még többször is, de az az igazság, nem tudom, hogy voltatok vele, hogy szülés közben minden vizsgálat egy rettenet. Átmászni a vizsgálószékbe, szóljak ha jön a fájás, és akkor nyúl be, amikor a legszarabb. De ha jó hírt mond, hogy egy ujjnyit megint haladtunk, csak boldogabban mászol vissza az ágyra.


Egyébként nem tudom, hogy azt szokták-e kézzel elsimítani a méhszájat. Elég neccesnek tűnik, mert ha az utolsó akadály elhárultával a gyerek zsupsz megindul és oda beszorul valakinek az ujja... Szóval akár el is törhet.


Aki ennyire parázik, legjobb ha kér epit, és akkor mindenkinek egyszerűbb lesz. Sajnos a természetesen jelentkező fájdalom is nagyon erős, kevesen ússzák meg, a méhszájbuzera pedig csak eggyel több, de mihez képest. Mert lehet, hogy egy ilyennel húsz normál fájást megspórolsz, és akkor már lehet, hogy megéri.


Várom a kérdező szüléstörténetét. :-)

41. Nikimiki01 (válaszként erre: 39. - Temmp)
2014. jún. 22. 15:47

Értem, akkor én is fogalomzavarral küzdök, ezesetben fogalmam sincs nalam mit csinaltak, mert kb 15 fajason keresztül nyomkodtak ott bent, és igen, kb 500x annyira fajt mint egy normál fájás. Viszont ugy tűnik a kérdező sincs tisztában ezzel a különbséggel, mert nem jelezte az egyertelmű felreértést, csak pánikolt és elhajtott mindenkit aki ilyen olyan formában nyugalomra intette. (Tenyleg, egyebkent Ő hova lett?)

És ezzel együtt sem értem, hogy mire megy ez a topic tulajdonkeppen, mert ez kifejezetten az a téma amit az embernek az orvosával kell egyeztetni, mi nem tudunk ebben segiteni. Max abban hogy kicsit engedje el a félelmét, mert ahogy Te is irtad, az sok szempontböl káros. De ezt mindenkinek magában kell agyban elintézni. Erre van 9hónap :)


Szerintem nem is lett volna itt semmi gond, csak a kérdező kissé nyersen reagált azok ak, akik nem 100%ban azt a választ adták amit ő hallani szeretett volna.

De már mindegy, es az is mindegy hogy mi itt mit okoskodunk szegénynek, mert igy is ugy is megtudja ha eljön az ideje, es valszeg hiaba talal majd ki 3 fajta optimalis forgatókónyvet hogy ő mit es hogy zseretne, fix h máskepp fog törtenni sokminden, es igazan EZ az amire én ugy gondolom hogy érdemes felkészülni lelkileg. Pontosan arra, hogy bizonytalan az egesz, nem a te kezedben van az iranyitas, es ra kell bizd magad olyan emberekre, akik bár idegenek, de jobban értenek hozza mint te.

Legalabbis én igy mentem szülni, és milyen jól tettem..... Pedig egy magánkorhazban kb bármit megigernek előre, orakon at ecsetelheted hogy te mit hogy szeretnél, bologatnak, es elmodnjak h ok, de ne zuhanjak ossze ha megsem ugy alakul. Es tenyleg.

40. temmp (válaszként erre: 11. - Ardilla)
2014. jún. 22. 13:44
Neked is írom, kitolás előtt a méhszáj peremének elsimítása kézzel nem az a kézzel tágítás amit sokak brutális fájdalomként élnek meg. Ez már a vége, az a durva amikor az éretlen, pár ujjnyira nyitva levő méhszájat feszegetik.
39. temmp (válaszként erre: 15. - Nikimiki01)
2014. jún. 22. 13:40

A kérdező esetében nem arról van szó, hogy nem tud "eltűnni" a méhszáj, ill. annak a pereme magától és el kell simítani az amúgy teljesen kitágult méhszájat. Itt az a baja a kérdezőnek, hogy a vajúdás elején pár ujjnyira nyitott méhszájat elkezdenek tágítani.


Szerintem igenis kell foglalkozni a kismama félelmeivel és előre megbeszélni mindent, mert ha telve félelemmel szül, akkor az sokkal rosszabb lesz, mintha nyugodtan felkészülve a szükséges (!!) fájdalomra is készel áll. Az állatvilágban a szülés le is áll, ha az anya nem érzi magát biztonságban.

Szerintem a kérdező sem azért fogad orvost, hogy kevésbé fájjon, de igenis joga van a felesleges és fájdalmas gyorsítások nélkül szülni, ahogy mindenkinek joga lenne, csak ugye ez fogadott orvossal ez könnyebben megy, ha valaki előre megbeszéli.

38. Ardilla (válaszként erre: 37. - GKriszta82)
2014. jún. 22. 09:56

OK, nem fogjuk megtudni, hogy a te esetedben mi volt.


Nagyon fontos, hogy az ember bízzon azokban, akik segítenek neki a szülésnél. Nekem az elsőnél nem volt orvosom, és egyszer sem volt fogadott szülésznőm, és mivel sokáig szültem, még műszakváltások is voltak, szóval több szülésznővel szültem, mint ahányszor szültem. A harmadik madámtól ránézésre semmi jót nem vártam.


Aztán mindig azt csináltam, amit kértek tőlem, és ha én szerettem volna valamit, akkor megbeszéltük. Nagyon rendesek voltak velem, elnézést kértek a neccesebb helyzetekben, és csak annyit mondtak el a beavatkozásról, amennyit muszáj volt, amire most már azt mondom jobb is. Csak utána tanultam anatómiát és kórélettant, szóval nem kell mindent előre tudni.


És a harmadik szülésznő, akitől beparáztam, látszott, hogy erős és határozott, de mivel maga is négygyerekes anyuka, ezért olyan empatikus volt, hogy egy percig nem volt kétségem, hogy minden rendben lesz. :-D

37. GKriszta82 (válaszként erre: 36. - Ardilla)
2014. jún. 21. 22:39

Nem tudom igazából, hogy nálam mi történhetett csak olvastam, hogy ez is lehet oka a korai méhszájnyílásnak későbbi terhességben, így ha ezt tudtam volna, illetve ha akkor tudom mi történik, csak amiatt nem választottam volna a tágítást, inkább kibekkelem még azt a pár órát, míg magától kinyílik. (persze ha ez nem okoz problémát az épp zajló szülésnél).

Lényeg, hogy sok esetben mi magunk nem tudjuk, hogy mi történik velünk sajnos ilyen létfontosságú kérdésekben, a szakembernek pedig nincs mindig ideje elmagyarázni, hogy mi van. Ezért neki kell döntenie. Csak remélhetjük, hogy minden esetben jól döntenek.

Az tény, hogy terhesen egyébként is kímélôbb életet kell élni, de nem mindegy, hogy dolgozhatsz, vásárolhatsz, foglalkozhatsz a többi gyerekeddel VAGY a nyílt méhszáj miatt 24-ből 22 órát szigorúan feküdni kell akár fél éven keresztül vagy tovább, mint most nekem is.

Nem azt mondom, hogy 100 százalék, hogy a tágítás miatt van ez, de elôfordulhat. Csak annyit akartam mondani, hogy ha választhattam volna, hogy akkor még pár órát vajúdok vagy most feküdnöm kell hónapokig ráadásul az elôzô babánkat elvesztettük, akkor inkább elôzôt választottam volna.

Ha a születô baba nincs veszélyben nem támogatom ezt a műveletet, ellenkezô esetben én is azt mondom, hogy szükség van rá.

36. Ardilla (válaszként erre: 29. - GKriszta82)
2014. jún. 21. 19:28

Tágítás ide vagy oda, ha nem ettől, akkor a gyerek fejétől fog elszakadni, mert az a méhszáj egy milliméterrel sem lesz tágabb akárki akármit csinál vele, mint amekkora ippeg elég a gyereknek.


A méhszáj nagyobb eséllyel sérül úgy, hogy aztán ne tudja megtartani a terhességet, ha művi vetélésnél nekiesnek és túl gyorsan tágítják.


Viszont ha valaki szül, a méhszáj már felkészülten várja, hogy tágulnia kell. Persze biztos vannak páran, akiknél másképp van, de kezelhető, meg nyilván nem küldik szénbányába csillésnek, amíg várandós. :-D

35. Ardilla (válaszként erre: 28. - Nikimiki01)
2014. jún. 21. 19:22
Széles a csípőm, kifért. :-)
34. kisj (válaszként erre: 33. - Nikimiki01)
2014. jún. 21. 18:38
nekem tényleg csak 1 pillanat volt
33. Nikimiki01 (válaszként erre: 31. - Kisj)
2014. jún. 21. 18:36
Pillanatig? Huu nalam vagy 15 fajason át tartott az a pillanat :/
32. kisj (válaszként erre: 22. - 848af36cf9)
2014. jún. 21. 18:33
szóval te egy mindenre elszánt bio-ősanya vagy:)és szeretsz hosszan szenvedni, csak hogy "természetes" legyen
31. kisj (válaszként erre: 13. - 848af36cf9)
2014. jún. 21. 18:28

Szerintem most se foglalkozz ezzel a témával. Tény, hogy nagyon fáj, de csak egy pillanatig tart.

A szülés viszont hosszabban fáj.

Ha ezzel lerövidíthetik ezt az időt, akkor mi a problémád ezzel?

2014. jún. 21. 17:55
Ha persze az épp születô baba élete múlik rajta az más tészta, de ha nem szükséges, én sem szeretném. Egyébkéntszülésnél én sem kaptam semmit, de a szülési fájásokon kívül semmit nem éreztem. Pedig volt gátmetszés is, ráadásul a kisfiam még tovább szakított, mert olyan pózban jött ki, hogy a kis könyôkét berakta a füle mellé. De én akkor ezt a szakadást sem éreztem FÁJDALOMCSILLAPÍTÓ NÉLKÜL sem. Akkor a szülési fájás eelnyomja ezeket.
2014. jún. 21. 17:20

Sziasztok!

Ez csak egy kérdés, mert nem tudom biztosan így van-e, de olvastam, hogy elôfordulhat: kézzel való tágításnál (sőt bármilyen tágításnál) sérülhet a méhszáj, és következô terhességnél korai méhszájnyílást, méhnyakgyengeséget ennél fogva koraszülést és vetélést idézhet elô. Azért is sejtem, h. így lehet, mert nálam nem szóltak, hogy épp az a folyamat zajlik az elsô szülés közben, de utólag jöttem rá, h. az egyik vizsgálatnál ezt csinálhatták. Majd késôbb a 2. babám korai méhszájnyílás miatt a 17. héten ment el, a mostani terhességemben pedig a 13. hét óta nyitva vagyok. Szóval én nemcsak a fájdalom miatt nem pártolom.

28. Nikimiki01 (válaszként erre: 27. - Ardilla)
2014. jún. 21. 16:41
Atyagatya, le a kalappal, 4 kilo feletti gyerekek... :):) az en lánykám ha 3 kg felett lett volna, szerintem ki se fér a lyukon.. ;)
2014. jún. 21. 16:24

Nikimiki lájk:-)


Van aki a beöntéstől fél, van aki a gátmetszéstől, és van aki a tágítástól. Szerintem, amióta a világ világ, ezzel a módszerrel a bába támogatta a szülést, nyilván nem szadizmusból, hanem az anya és a gyermek érdekében. Köztünk szólva, nem ez lesz a legfájdalmasabb a folyamatban, de majd ha odajutsz, rájössz. Én három gyereket szültem 4,2 és 4,65 kg közti súllyal, nem könyvben olvastam erről, és akkor még nem volt rutin az epi. Én pl. egyszer sem kaptam.


Olvastam a naplódat is. Szerintem próbálj meg egy kicsit rugalmasabb lenni, mert ilyen hozzáállással az egész szülést rémálomként fogod megélni. Ugyanis még ha minden úgy is indul, hogy ígéretet kapsz rá, hogy a te elképzeléseidet figyelembe veszik a szüléskor, az élet itt-ott közbeszól, és nem lesz kinek reklamálni, hogy miért úgy alakult, ahogy alakult. Örülsz majd, hogy végül minden rendben lesz.


Szóval szerintem ne ekézd a tapasztaltabbakat, mintha neked akarnának rosszat, egyszerűen csak tudnak valamit, amit te még nem! ;-)

2014. jún. 21. 15:31
Engem nem tagitottak kézzel, de se a vágásból se a varrasbol semmit sem éreztem. És ezt értsd szó szerint. Körbe erzestelinett ott lent varrasnál, a vagasnal meg egy helyre adott jó adag erzestelenitot. Amikor a szülés után tisztított bent valamit az kicsit furcsa volt, de kellemetlen inkább, egyáltalán nem fájdalmas.
25. Nikimiki01 (válaszként erre: 23. - 848af36cf9)
2014. jún. 21. 14:29

Magadbak ne mondj ellent, az én hozzaszolasomra irt valaszodban az volt hogy neked ne mondja senki hogy a kezzel tagitason mulna a baba egeszsege...

Parttalan vita ez... Tulajdonkeppen mit szeretnel hallani?

Nyilvan letezik olyan doki aki ha kell ha nem csinalja, letezik olyan aki csak indokolt esteben.

Es ez ervenyes minden olyan beavatkozasra ami antermeszetes es haboruitatlan szuleshez nem tartozik hozza a nagykonyv szerint.

Azert valaszt az ember orvost hogy meg tudja beszelni a kivansagait, egyeztesse a dolgokat.

Ennyi. Szerintem nincs ezen mit rugozni, de lehet hogy tenyleg én ertettelek félre, akkor elnezest,

24. Nikimiki01 (válaszként erre: 21. - 848af36cf9)
2014. jún. 21. 14:24

Kepzeld el, az én gyerekem egeszsege azon mulott. Többek kozott. és ha te ezt kétségbe vonod, bizonyára orvos vagy, vagy csak ugy gondolod hogy nagyon értesz a témához. (Arra nem emlkeszem hogy ott lettél volna ...)

Kicsit rápörógtél erre a kézzel tagitasra, nem akarlak elkeseriteni de ott, abban a helyzetben kssebb gondod is nagyobb lesz ennél.

(Csak zarójelben, amikor egy gyerek feje ott a szülőcsatorna szajaban,de nem jut előre mert egyszeruen nem simul el a mehszaj, egy oraja probalsz tolni, es a gyerek szivhangja esik, két lehetőseg van, aze gyik hogy kezzel rásegitenek, a másik meg a surgossegi csaszar. Lehet valasztani.)

Egyebkent meg igazad van, lehet nem ertettem meg a kérdésed. Nyitottal egy topicot, hogy majd az itteniek megmondják neked, hogy a valasztott orvososd és szülésznőd az uzsokiban leteszik e a nagyesküt hogy nem fognak tagitani??

Talan ezt tőlük kéne megkerdezni, nem?

Allitsd sorba a dokikat es szulesznőket, es mondd: ki az aki megigéri hogy nem fog kezzel tagitani?? Az lesz az en valasztottam, annak fogok egy valag penzt fizetni!

:):) neharagudj de kicsit nevetseges hogy ennyire rettegsz ettől

En csak arra probalatm ravilagitani a sajat esetemmel hogy igenis VAN az az allapot amikor szukseg van rá, es nem minden esetben köcsög es tudatlan az az orvos aki ezt alkalmazza.

23. 848af36cf9 (válaszként erre: 18. - Laszti)
2014. jún. 21. 09:58

Én se ezekről az esetekről beszéltem, amikor valami miatt indokolt.

Nem tudom itt hoxán miért nézik helyből buta tudatlannak az embert.

Szerintetek nekem nem a gyerek érdeke az első? Mert akkor köszi a feltételezést. Szerintem ilyet egy szóval nem írtam.

22. 848af36cf9 (válaszként erre: 17. - Vikucka)
2014. jún. 21. 09:55
Neked is hangsúlyoznám, hogy tudom h a szülés fáj, attól nem tartok, hanem az ilyen nem természetes beavatkozásoktól. És nyilván nem arra gondoltam ha indokolt, hanem ha csinálják ha kell ha nem csak hogy előbb végezzenek.
21. 848af36cf9 (válaszként erre: 15. - Nikimiki01)
2014. jún. 21. 09:52
Szerintem világosan leírtam, hogy a természetes fájdalomtól nem félek. És nekem ne mondja senki h a kézzel tágításon múlna a baba egészsége stb. Szerintem nem értetted meg miről beszélek.
20. 848af36cf9 (válaszként erre: 19. - Agnik1)
2014. jún. 21. 09:49

:(

Mi az h muszáj? Rohadjon meg. Gondolom nem volt kedve kivárni... Amúgy a kaparás az miért kellett? Azt nem altatásban csinálják? Ki volt a fogadott dokid?

19. Agnik1 (válaszként erre: 6. - 848af36cf9)
2014. jún. 21. 00:09
Szia! Én 5 éve szültek az Uzsokiban. Fogadott orvosom volt, tágítottak kézzel, pedig elcsukló hangon könyörögtem hogy ne mert belehalok :( az orvosom nem győzött elnézést kérni, hogy ne haragudjak de higgyem el muszáj... Én a gátmezszést nem akartam de bejött az egyik főorvos és közölte hogy vágjanak... Sz@rba se vette az a k*cs*g főorvos a kérésem... A varrást 4 injekció ellenére éreztem ahogy a kaparást is :( nekem ezek jobban fájtak mint a szülés maga pedig epidurál nélkül szültem... Szóval nem volt egy leányálom :( remélem te szerencsésebb leszel.
18. Laszti
2014. jún. 20. 23:52
Az utolsó két hozzászólóval totálisan együtt értek!
2014. jún. 20. 22:39
Nem olvastam végig a hozzászólásokat. En szulesznore bíztam magam, és 44 óra vajúdás után örültem, hogy rasegitett kézzel. Ne haragudjatok, hogy ezt írom, de a szülés fáj, rohadtul fáj. És attól, hogy orvost és szülésznőt fogadtok egy valag pénzért nem fog kevésbé fájni. Nyilván ha a doki direkt sietteti a folyamatot az más tészta, de haa a gyerek be van ragadva a szülőcsatornába és nem tud kijönni, romlanak az értékei, akkor szerintem az en jogaim érdekelnek a legkevésbé. A legfontosabb, hogy a kisbaba élve egészségesen megszülessen.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook