Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » A neurotipikusokra miért jellemző, hogy csak annyi tiszteletet adnak az embernek amennyit az kiharcol magának? fórum

A neurotipikusokra miért jellemző, hogy csak annyi tiszteletet adnak az embernek amennyit az kiharcol magának? (beszélgetős fórum)


2021. márc. 25. 18:58

Egy cikk alapján én is aspergeres vagyok:

jó megfigyelő vagyok, szuper a memóriám, érzékeny vagyok a fényre, baromi nehezen tanultam meg bicajozni, olvashatatlan a kézírásom.

Egyedül az nem igaz rám, hogy rossz lenne az egyensúly érzékem és a térlátásommal sincs gond.


És ráadásul, van aki lazán meg is állapítja, hogy autista vagyok, pusztán azért, mert tudom az összes iratom számát fejből, és a férjemét, és a gyerekemét és a bátyámát és azét, akiét láttam egyszer vagy elmondta egyszer és valamiért "fontosnak" tartok.


Tehát, én nem venném komolyan az ilyen teszteket;)

20. unom (válaszként erre: 19. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 17:56

Szinte mindenki kevert típus.

Arra tippeltem, hogy szülőként vagy érintett. Egy tipikus Aspergeres jóval racionálisabban közelíti meg a kérdést.

19. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 16. - Unom)
2021. márc. 25. 17:43

Nem diagnosztizáltam magam és nem is szoktam. Egyszer csináltam egy Asperger tesztet abból az jött ki, hogy vegyesen vannak Aspergeres és neurotipikus tulajdonságaim. De nem ez a lényeg. Nem kell minden kérdést a kérdezőre kivetíteni. Ez is neurotipikus szokás? Kezeljük a kérdést a kérdezőtől különálló valamiként.


A szociális készségeik fejletlenek a neurotipikusokkal való kommunikációban. De más Aspergeresekkel való kommunikációjuk tökéletesen fejlett.

18. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 17. - Sz123)
2021. márc. 25. 17:38

Igen, én is ezen a véleményen vagyok, hogy csupán annyiról van szó, hogy másképp működik az agyuk de semmiben nem akadályozza meg őket ez az életben, csupán a neurotipikusokkal való kapcsolódásban, kommunikációban.


Más Aspergeresekkel tökéletesen tudnak kommunikálni és kapcsolódni.


Nem tudom ennyi alapján kórosnak szabad-e nyilvánítani az állapotot.

17. Sz123
2021. márc. 25. 16:26

Az Asperger/autizmus nem betegség, hanem egy állapot, az agy másfajta, átlagtól eltérő huzalozása (erről vannak tanulmányok is). Csak sok esetben szívás, mert mondjuk lehet, hogy a fekete lyukakról mindent tudsz, de önállóan boltba elmenni nem...


Az abnormális meg, ha magát a kifejezért veszed, az átlagtól eltérőt jelöli. Nem csak az extrémet!

16. unom (válaszként erre: 15. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 16:22

Érintett vagy, hogy ennyire rápörögtél erre a témára?

Én úgy tudom, nem minden Aspergeres egyforma.

Vannak köztük kiemelkedő képességűek, de nem mind az.

Extrém szabálykövetők, gyerekként igénylik a szabályokat, napirendet.

A szociális készségeik fejletlenek, természetesen általában.

15. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 14. - Asgardi)
2021. márc. 25. 16:07
Igen, de innen odáig, hogy az Aspergereseket betegnek nevezzük, nagyon hosszú az út. És szerintem rosszindulatú is. Mert sok esetben sokkal jobb képességekkel rendelkeznek mint a neurotipikusok. Tulajdonképpen az egyetlen terület ami más az a kommunikáció, de az is csak a neurotipikusokkal való kommunikációra szorítkozik és nem az Aspergeresk közöttire, hiszen egymást ők nagyon jól értik. Tehát szerintem helytelen őket betegnek nyilvánítani. De a sok sokdiplomás orvos ezt biztos jobban tudja és feleslegesen koptatom a klaviatúrát.
14. asgardi (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 15:09

Ilyen nincs, amiről Te beszélsz, ne haragudj... agyi variáns??? Önmagában véve is értelmetlen szókapcsolat.


A neandervölgyieket kár idekeverni. Egy pont az ember törzsfejlődésében, hogy csak a legfőbb idevonatkozó eltéréséket soroljam, más koponyaforma és méret, valamint agytérfogat, különböző csontképletek megléte vagy hiánya és mérete... a felsoroltak mellett a kultúrájukkal kapcsolatban fennmaradt leletek alapján arra lehet következtetni, hogy a gondolkodásuk és szellemi képességeik, kommunikációs készségeik nincsenek a mai ember szintjén.

13. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 12. - Asgardi)
2021. márc. 25. 14:57

Á, elkerülhetetlenül is visszakerülünk ahhoz a vitához, az Asperger-szindróma betegség vagy csupán egy variáns. Tehát mintha a Neadervölgyiekre azt mondanánk, hogy beteges emberek.


Szerintem ez egy agyi variáns és nem patológiás.


De ki vagyok én, hogy ezt mondjam, ha a többdiplomás orvosok szerint igenis betegség.

12. asgardi (válaszként erre: 9. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 14:47

A 2. hszban leírtam, pl. milyen bizonyosságok alapján lehet valami patológiás, ha úgy tetszik kóros, a fiziológiástól eltérő, abnormális. Ha egzakt szempontsor mentén lehet azonosítani a fiziológiás állapottól való eltéréseket, azt lehet patológiásnak nevezni.

Ezzel a szóval nem dobálóznak csakúgy, nem billogként használják neurológiai érintettség esetén.

2021. márc. 25. 14:42

Ok. Definiáljuk akkor a normálist először is.


Tanulmányokban sem olvastam arról, hogy a szépség abnormális lenne, csak mert ritkább mint az átlagos külső.


Vagy a nagyon jó fizikai adottságok, izomzat, állóképesség sincs sehol sem úgy említve mint patológiás tulajdonságok.

10. Kacsahercegno (válaszként erre: 8. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 14:36
Mert nem tudod elválasztani a szó valódi jelentését a hétköznapi nyelvben használt konnotációjától. Senki nem fogja azt mondani a másikra, hogy abnormálisan szép, mert a hétköznapi nyelvben ezt a szót negatív többletjelentéssel használjuk. De attól még az hogy abnormális, az annyit jelent, hogy a normálistól eltérő.
9. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 7. - Asgardi)
2021. márc. 25. 14:35
Írnál egy példát arra, hogy mikor patologiás és miért?
8. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 6. - Unom)
2021. márc. 25. 14:34

De a nagyon szép emberekre még nem hallottam, hogy mondták volna, hogy abnormális külsejűek.


Miért?

7. asgardi (válaszként erre: 3. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 14:33

De meg lehet magyarázni, az extrém szélsőségest jelent. A jó-rossz skála tengely egyik szélső értékét.


Ahan, lehet furcsa, csak tudod van tudományos alapja. Nem állítom, hogy minden esetben patológiás, de van olyan is. Persze Te ezt biztos jobban tudod, mint az évtizedekig tanuló, dolgozó, önfejlesztő orvosok, pszichológusok, kutatók hada....

Nem tényeket írsz, hanem a véleményed próbálod erőszakosan tukmálni a valódi leírt és bizonyított információkra fittyet hányva. Ezzel nem tudok és nem is szeretnék vitába szállni. Értelmetlen.

6. unom (válaszként erre: 5. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 14:30
Pont ezért, mert eltér az átlagtól. Te az abnormálist negatív értelemben használod, pedig nem az.
5. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 4. - Unom)
2021. márc. 25. 14:23

Aham. Viszont ott a szépség. Arról még nem hallottam soha, hogy abnormális, csak mert eltér az átlagtól.


Ellenben a jóság miért abnormális, amennyiben eltér az átlagtól?

4. unom (válaszként erre: 3. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 14:16

Az extrém olyan, mint az abnormális. Alapból nem rosszat jelent, hanem az átlagostól eltérőt.

Pl. a 170-es IQ is abnormális, de attól még nem rossz.

3. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 2. - Asgardi)
2021. márc. 25. 14:05

Igen, csak azt nem értem, hogy ami jó az hogy lehet extrém.


Lehet extrém lenni sok mindenben, például alkoholizmusban, drogozásban, agresszióban de hogy lehet valamit extrémnek, és kórosnak nevezni ami kívánatos.


Ezt nem nagyon lehet kimagyarázni. Mindenkinek jobb lenne, ha mindenki “extrém” jó lenne, tehát kívánatos lenne az a felállás.


Patologizálni a becsületességet, jóságot...hát elég furcsa számomra. Most képzeld el, egy teljesen becsületes ember milyen szarul fogja amiatt érezni magát. A végén még bűntudata lesz a becsületessége miatt.


Szerintem ezt jobb lenne elkerülni. A becsületességet ösztönözni kéne és nem patologizálni, mert az mindenki érdekeit szolgálna. Vagyis kevés kivétellel mindenkiét.

2. asgardi (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. márc. 25. 13:19

Lehet betegesen becsületesnek, őszintének lenni, ez annak is a függvénye, hogy különböző agyi struktúrák működése és morfológiája, neuronális kapcsolatok és idegsejtek neurokémiája miként változik.

Bármilyen neurológiai kórképtől függetlenül is létezhetnek ilyen emberek. Extrém "tiszta" értékrenddel.


Nem értem, miért kell kitekerni mindent és propagandát látni benn.

2021. márc. 25. 13:05

Az Asperger szindrómásokra ez nem annyira jellemző. Ők látszólag mindenkinek megadják a tiszteletet indulásból.


Ja és volt egy tanulmány miszerint az Asperger szindrómásak betegesen becsületesek. Nem tudnak önérdekből csalni.


Lehet betegesen becsületesnek lenni? Vagy csak azért titulálták betegesnek mert a tanulmányt neurotipikusok végezték és a neurotipikus viselkedésformák helyességét kell népszerűsíteni ezerrel?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook