Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » 40 nap van húsvétig- böjt? fórum

40 nap van húsvétig- böjt? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2010. febr. 28. 21:48
Nalunk az ortodoxoknal meg szigorubb a bojt semmi fele allatteredetu etelt nem esznek van aki a cukrot se fogyassza ebben az idoben a halra is van bojt.Szerda es pentek ha unnep napra esik nem kell bojtolni,kicsi gyerekeknek,betegeknek,nehez munkat vegezoknek/banyaszok/ nem kell bojtolni.
2010. febr. 28. 21:46

Most úgy hirdetik a korhatárokat, hogy 14 évestől 60 éves korig. Ez az egészségesekre vonatkozik. Aki beteg, diétáznia kell, bizonyos gyógyszereket szed, más elbírálás alá esik. A 14 év alattiak az irgalmasság testi cselekedeteit alkalmazzák: "éhes voltam, ennem adtatok, szomjas voltam, innom adtatok, ruhátlan voltam, felruháztatok, úton voltam, befogadtatok, beteg voltam, meglátogattatok: szomorú voltam, megvígasztaltok.

A négy sarkallatos erény: Mértékletesség, irgalmasság, lelkierősség, okosság.

2010. febr. 28. 21:38

Igen. Hamvazószerdától nagypéntekig. Ezen a két napon szigorú böjt, ami azt jelenti, hogy naponta 3x étkezhet, 1x lakhat jól, és a pénteki napon nem fogyaszt húst. Aki nem a saját konyháján étkezik, az az irgalmasság testi cselekedeit gyakorolja...

A többi napokon is a böjti időszakban ajánlott a lemondás élvezeti szerekről: csokoládé, alkohol, televíziózás, számítógép használati idejének korlátozása. Ezeknek inkább személyiségfejlesztő hatásuk van, hiszen nem lehet mindig mindent megenni, meginni, megnézni. szóval uralkodjunk egy kicsit önmagunk felett! a jelszó. Fontos a másik ember segítése. Azt hiszem, nem tragédia, ha egy nap nem húst eszük, hanem zöldséget, gyümölcsöt, főzeléket, tojást, ásványvizet. Halat viszont lehet fogyasztani egész nagyböjti időszak alatt, mert az hidegvérű gerinces.

Az idősebbek az egész 40 nap alatt egyáltalán nem ettek húst!A régebbi böjti fegyelem még szigorúbb volt: zsírosat sem ehettek pl. zsíroskenyeret a pénteki napokon, vagy a leves nem zsírral volt megfőzve. Ezért volt spenót- salátafőzelék, mákos és diós tészta, aludttej, paradicsomleves, palacsinta üresen, madártej, tejberizs, tejleves, tejbegríz. Tulajdonképpen egy alapos tisztítókúra volt sok hideg vízzel... A nők sötét ruhában jártak, a férfiak nem borotválkoztak, a házasok pedig tartózkodtak az együttléttől, ezzel is kifejezve az önmaguk feletti uralmat. Zenés,táncos szórakozás, esküvő-lakodalom nem volt ebben az időszakban. Mindenképpen a bűnbánatra, a megtisztulásra, a nagytakarításra, festésre, a kert rendbetételére gondoltak. Testi-lelki lemondásra, elcsendesülésre koncentráltak. Mértékletesség, lemondás, lelkierősség.

2010. febr. 28. 21:30

Egy reszlet a bojtrol


A Ny-i egyházban általánosan előirt böjtök a következők: 1. az adventi B., vagyis minden szerdán és pénteken, ádvent I. vasárnapjától kezdve karácsonyig; 2. a negyvennapi (nagy) B., vagyis minden nap hamvazó szerdától kezdve husvétig, kivéve a vasárnapokat; 3. a kántor-B., vagyis szerdán, pénteken és szombaton az év minden negyedében, amely negyedek ez ismeretes latin versben vannak megjelölve: «Post Crux, post Cineres, post Spiritus atque Lucia.» Vagyis kántorböjti napok a Szent Kereszt felmagasztaltatását, a hamvazó szerdát, a pünkösdöt és szt. Lucát követő szerda-, péntek- és szombat-napok, mint ez a naptárakban rendesen ki van téve: 4. a vigilia-B.-ök némely nagyobb ünnep előtt való napokon. A tdki böjti napokon nemcsak a huseledelektől való megtartóztatás, de meg van parancsolva az is, hogy azokon a napokon napjában csak egyszer, délben, együnk; este azonban szabad valami keveset enni. A teljes B.-re egyszeri jóllakással nincsenek kötelezve a 21 éven aluli ifjak és a 60-ik évet meghaladott öregek, betegek, viselős asszonyok, és mindazok, kik igen nehéz és erőt fogyasztó munkákat végeznek, papok, ha kivételes időben hivatásuk teendői által rendkivüli fárasztó módon vétetnek igénybe, tanárok, kik naponkint legalább négy órán át tanítanak, utasok ha hosszabb és terhes uton vannak; általában mindazok, kiknek a B. v. egészségök ártalmára lenne, vagy hivatásuk teljesítésére képtelenítené. A huseledelektől való megtartóztatás, amennyiben fölmentés nem történt, meg van parancsolva: 1. minden pénteken; 1. a nagy B. vasárnapjain: 3. minden szorosan vett böjti napon.


Azelőtt nálunk a szombati nap is abstinenciális, vagyis a huseledelektől megtartóztató nap volt; de a vatikáni zsinaton (1870), a magyar püspöki kar kérelmére, IX. Pius pápa felmentette Magyarországot e napon a huseledelektől való megtartóztatástól; de e kérelmet a magyar püspököknek minden ötödik évben meg kell ujítaniok a római pápánál. A husételtől a nevezett napokon köteles minden keresztény megtartóztatni magát hétéves korától fogva, ha csak törvényes ok, mint betegség, szegénység, köz- v. külön engedély föl nem menti alóla. Mindazok, kik mellett az említett felmentési okok nem szólnak, a böjti parancsokat megtartani kötelesek. Csak különös fölmentés által szabadulhatnak fel egyes személyek, községek, vagy megyék e parancs alól. Fölmentési joggal az egész egyházra nézve a pápa, az egyházi megyékben a püspökök birnak. A B.-re vonatkozó közelebbi tudnivalók és felmentések évenkint, a püspöki körlevelekben szoktak megjelenni; a plébániatemplomok ajtain pedig «Hirdetmény» alakjában a hivekkel tudattatni.


A g. kat. egyházban a legrégibb időktől fogva a szerdai és pénteki napok vannak a B.-nek szentelve. Szerda, mert e napon árulták el az Üdvözítőt, péntek, mert akkor szenvedett és halt meg. Szigoru B. van, vagyis csak száraz ételek vannak megengedve, karácsony és vizkereszt vigiliáján, nagypépteken, a Szt. Kereszt felmagasztalása és Ker. Szt. János fejvételének ünnepén. Az év folyamán négy böjti időszak van: 1. Karácsony-B., nov. 15-től ill. a zamoszciai zsinat óta szt. Miklós püspök ünnepétől dec. 24-ig. 2. Nagyböjt: vajhagyó vasárnaptól husvétig, vagyis teljes négy héten át, tdk. azonban csak 36 és 1/2 napig tart levonva 6 szombatot és 6 vasárnapot és nagyszombat délutánját. 3. Szt. Péter és Pál apostolok böjtje: mindenszentek vasárnapjától az ünnepig, jun. 29-ig. Ez, miután a mindenszentek vasárnapja változó ünnep, nem egyforma tartamu, néha majdnem 7 hét, máskor alig kettő. A zamoszciai zsinat csak egy napra redukálta, t. i. az ünnepet megelőző napra, junius 28-ra. 4. Az Istenszülő B.-je: aug. 1-től aug. 15-ig, mely szintén egy napra van redukálva, t. i. az ünnep előnapjára.

Böjtelő hava


a. m. február hónap, Böjtmás hava a. m. március.

73. 40163fd81d (válaszként erre: 71. - 3a6ceb0e76)
2010. febr. 23. 20:18
Így van:)
72. 40163fd81d (válaszként erre: 68. - B4a3a4979d)
2010. febr. 23. 20:18
Ezt nem tudtam.Kössz:))
71. 3a6ceb0e76 (válaszként erre: 60. - 62980793fa)
2010. febr. 23. 18:45
A böjt nem véletlenül van húsvét előtt. Pontosabban a tél után. Régen bölcsebbek voltak az emberek, tudták, hogy a téli méreganyagokat a nehezebb ételeket ki kell tisztítani a szervezetükből. Gabi
70. 0cf5deea07 (válaszként erre: 69. - Masször)
2010. febr. 23. 18:07
:)
69. Masször (válaszként erre: 67. - 40163fd81d)
2010. febr. 23. 15:45
Év milliók alatt az őseim verejtékezve másztak fel a táplálék lánc csúcsára. Nem képzeled, hogy nyúl tápon fogok élni!?!:-D
68. b4a3a4979d (válaszként erre: 10. - 40163fd81d)
2010. febr. 23. 09:55

Mindig ennyi, hisz hamvazószerdától húsvétig tart, a holdtól függetlenül, csak az, hogy mikorra esik, az változó.

A vasárnapok nem tartoznak bele.

67. 40163fd81d (válaszként erre: 65. - Masször)
2010. febr. 23. 09:23

Meredek volt,az biztos:))


A feszültséget én is éreztem,és a hirtelen felindulást,de ez csak akkor van,ha nem tud az ember elvonulni közben:))

És a "vegaságot" nem próbálod meg?:)

66. 40163fd81d (válaszként erre: 62. - 62980793fa)
2010. febr. 23. 09:20
Na az nekem megy,ha átesek a ló túlsó oldalára,de életmódommá nem tudom tenni sajna:D
65. Masször (válaszként erre: 59. - 40163fd81d)
2010. febr. 22. 16:58

Eszembe se jutott:-)

Húsvét előtti Teliholdtól újholdig tartok majd egy 14 naposat. Még egy 40. napost nem szeretnék végig csinálni:-)

64. Masször (válaszként erre: 60. - 62980793fa)
2010. febr. 22. 16:56

Nem kell követned senki utasításait!

Valóban akkor kezdesz neki amikor kedved és motivációd van rá.

Amiért érdemes néhány időpontra figyelni az a spirituális energia amivel "feltöltötték" az előtted böjtölök. Illetve ha csak úgy kezdesz bele, akkor a Hold fázisra érdemes figyelni, mert teliholdtól újholdig, hatékonyabb a méregtelenítés.

63. Masször (válaszként erre: 61. - 40163fd81d)
2010. febr. 22. 16:53
:-DDDDDDDDDDDDD
62. 62980793fa (válaszként erre: 61. - 40163fd81d)
2010. febr. 22. 15:20

Sőt, ajánlatos!

Az orvosok azt mondják gyakran egyél keveset.

Egy "ELTEMETETT GYÓGYULT" azt mondja: ritkán egyél keveset.

(Bessenyei Odette)

Én neki hiszek.

61. 40163fd81d (válaszként erre: 60. - 62980793fa)
2010. febr. 22. 14:46

Ez természetesen így van:)


De azért szabad végig csinálni úgy ,hogy semmiféle vallási indíttatás nincs mögötte?:))

2010. febr. 22. 14:26

A 40, a 20, a 10 napos böjt kezdetét is te döntöd el.

Nehogy már az egyház számolja ki, hogy mikor jó nekem..., mármint a böjt, nem egyébre gondoltam:)

Te is részese vagy Isten végtelen bölcsességének - van akin ez nem látszik, de arról nem a forrás tehet -, tehát önmagad is meghatározhatod, hogy mikor van szükséged böjtre - ha egyáltalán van.

2010. febr. 22. 07:58

családom****



Elolvastam .

:))


Idén is belekezdtél ebbe?:)

58. 40163fd81d (válaszként erre: 57. - Masször)
2010. febr. 22. 07:38

Váuu,minden elismerésem,komolyan.

Épp ma jár le este 6 órakor a 14 napos böjtöm.Többnyire csak vizet,és citromlét ittam,natúr teát csak a legelején kívántam ,később nem.

De hogy 40 napig így végig csináljam,az úgy érzem nem menne,na nem azért ,mert nem lennék elég kitartó,hanem mert nagy csalásom van,és néha most is úgy éreztem közben,hogy a fenébe is ,pont elveszik a lényeg,az elvonulás,a nyugalom.

Szóval így nem sok értelme lenne ,azt hiszem.


Megnézem a naplódat:))

57. Masször (válaszként erre: 56. - 40163fd81d)
2010. febr. 22. 01:04

Olvasd el a naplómat:-)

Az a tavalyi 40 naposról szól.

De igen, csak vízzel, illetve néha-néha narancslével - segített fenn tartani a motivációt.

56. 40163fd81d (válaszként erre: 55. - Masször)
2010. febr. 21. 19:21

"A böjt az böjt!"

A teljes böjt igen,az a vízről szól,de itt most a negyvennaposról van szó,gondolom ,azt nem csak vízzel tartod,vagy igen?:)

55. Masször (válaszként erre: 52. - 62980793fa)
2010. febr. 21. 19:03

Mit is jelent a böjt?

Egy részt testi, másrészt spirituális megtisztulást, de egyben energoinformációs kapcsolatot is az évezredek alatt előttem böjtölőkkel.

A böjt az böjt! Csak iszom, inkább csak vizet - néha ezt feladom egy-egy napra, és gyümölcslevet is fogyasztok.

A fentebb említett spirituális kapcsolat okán péntekenként böjtölök.

Illetve évente egy-két hosszabb böjtöt is tartok - többnyire a Napfordulók körül. Ezek 14 naposak, Hold töltétől, Újholdig.

54. 40163fd81d (válaszként erre: 52. - 62980793fa)
2010. febr. 21. 09:13
Számomra ,testi lelki megtisztulást,abszolút mértékletességet (egyszeri étkezés ,egy nap),az állati dolgok elhagyását ,és természetesen vízböjtöket jelent.
53. 40163fd81d (válaszként erre: 51. - Satc235)
2010. febr. 21. 09:10

Eszemben sincs:)))


Ez az én ügyem,ha úgy érzi Mk(férj),akkor majd csatlakozik, a gyerekektől pláne nem várom el,és meg is főzöm nekik,bár igazán ,csak hétvégén van húsos főtt étel egyébként is.

2010. febr. 21. 02:07

Ha már ez a téma. Mit jelent számotokra a böjt?

Kevesebb evés? Hús elhagyás? Léböjt? Máshogy eszem, mint eddig? Nem jólakottságig eszem?

Van valami rátok jelemző "böjt stílus"?

51. Satc235 (válaszként erre: 50. - 40163fd81d)
2010. febr. 21. 02:03
Vedd rá a család többi tagját, hogy mondjanak le a húsról, hogy Téged támogassanak :D
50. 40163fd81d (válaszként erre: 49. - Satc235)
2010. febr. 19. 15:59

Igen,ki:))

De a sült,rántott,pörkölt,párolt főtt,akármilyen hús,az nagyon szokott hiányozni,főleg ,hogy főznöm is kell ilyeneket:)

49. Satc235 (válaszként erre: 48. - 40163fd81d)
2010. febr. 19. 15:25
Hát ha így nézem akkor kibírható :)
48. 40163fd81d (válaszként erre: 46. - Satc235)
2010. febr. 19. 11:05

Á,nem érdemlem meg:))

A tejet soha sem szerettem,húst csak hétvégén eszem,hétközben semmit,mert a szalámikat sem nagyon díjazom.Persze tejfölös,tejes főzelékekben azért ott van az állati fehérje,vagy a zsíroskenyérben,sajtban.


Szóval igazán a rendes hús az ami hiányozni szokott,más nem :))

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook