22 hós fiú nem beszél még! Szerintetek ez gond vagy fiúknál normális? (tudásbázis)
És ez igy igaz!!
Nekem egy nagyon eleven kis ördögfiókám van ,alig tudom lekötni valamivel ,izeg mozog megy mindig ,igy nálunk a mese kilőve,2 mondat és ott sincsen.
mondókát tud ugy 3 db ami teszik neki ,mutogatja és mondja néha jól néha halandzsázva,de érti mert tudja mi következik ,készségfejlesztő játékot is vettem kicsit elvan mondjuk 5 perc majd földhöz dobja és fut a dolgára,nos az ilyen gyereket nagyon nehéz lekötni ,próbáltam ,ő nekem a 3. gyerek a másik kettővel nem volt gond a nagy fiam 1.5 évesen már beszélt.Mikor 7 évesen tanulta a Talpra magyart ,az akkor 3 éves lányom megtanulta tőle...fogékonyak a versekre nagyon..De a kicsivel nem tudok mit kezdeni ezért viszem el szakemberhez és nem magam próbálok esetleg rosszat tenni neki...
Az én lányom 3 éves lesz áprilisban.
Ő sem egy szószátyár gyerek. Mond szavakat, de inkább a habraty nyelven beszél.
De én megtettem az első lépést, és elvittük szakemberhez. Már október óta jár, és van változás. Egyre több szót mond.
Én vissza tudom vezetni arra, hogy alig 2 évesen megszületett a kis tesója, és ez megzavarta az Ő kis lelki világát.
Nekünk is azt mondták ráér még beszélni, de én nem hallgattam az orvosra, védőnőre, és elvittük szakemberhez.
Ott megállapították, hogy értelemes, okos, és ha elkezd majd beszélni, akkor annak fogunk örülni, ha csöndbe lesz.
Végig olvastam a topicot. Baromira le vagyok döbbenve, hogy bármelyik szülő, aki nem szakember, azt meri leírni valamely esetre, hogy teljesen nyugodt lehet az anyuka. Honnan a fenéből tudjátok ezt ti látatlanban megítélni?
A fiam januárban múlt 3 éves és nem beszél.Eddig nem izgatott különösebben a dolog, most sem görcsölök ezen túlzottan. De. Még a szakemberek sem egyformán gondolkodnak. A nevelési tanácsadótól segítséget kapok, vizsgálják, felmérik a képességeit, logopédus fog vele foglalkozni, ugyanakkor a Beszédvizsgáló Központ munkatársa kapásból azzal próbált lerázni, hogy nagyon kicsi még a gyerek. Aha. Ezt el is tudom fogadni, akkor, ha majd elvégezték a vizsgálatokat és szakemberek mondanak így véleményt, nem valaki egy telefonon történt 2 mondatos beszélgetés kapcsán. Nem gondolom, hogy tétlenül kellene itthon ülnünk és várnunk, hátha majd egyszer el kezd beszélni, mert a szomszéd gyereke is csak 4 évesen kezdte. 1 év múlva meg majd közlik, hogy kár, hogy nem jártunk korai fejlesztésre?
Úgyhogy én azon a véleményen vagyok, hogy fel kell keresni a nevelési tanácsadót, ahol szakember méri majd fel a gyermeket és mondja el a véleményét arról, hogy szükséges-e a fejlesztés vagy várhatunk még vele.
szia drága
sok sok türelem
szeresd nagyon, ami azt jelenti figyeld a reakcióit, a saját korának megfelelően tanitgasd
nekünk volt egy ablak zsiráf könyvünk és én mondogattam mit látunk a képen
elöször sokáig csak egy szavas dolgokat, pl: alma, bácsi, néni, gyerek stb...
egy két hónap után megunta lányom és mivel tudta, a reggeli olvaás után jön a reggeli...
elkezdte mondani, ő
és én meg dicsérgettem, na ettől szárnyakat kapott...
dicsérgesd minden pici jóért, változásért legyen vissza jelzése,
semmi negativ....
azt ne mond
csak jó szóval lehet nevelni, " nevelni" milyen gyarló szó
a gyerekeknek példamutatásra van szükségük, abból tanul, olyat tegyél mondj, adj, amit akersz hogy utánozza....
sok sikert
foglalkozz vele sokat szeretettel....
a kor nem számit csak a szeretet, az oda figyelés , a gyengédség, éreznie kell hogy biztonságban van.
a gyerek olyan mint a membrán azt is észre veszi amit te még meg se fogalmaztál....
élj példamutatóan, szeresd magad, bocsáss meg mindent mindenkinek
ezeket is érzi és befolyásolják életét
nem is hiszed , milyen sokat tud ....
legyen szép napod
legyél partner, játsz vele, ne szülő légy... hanem gyerek (példamutató ookos gyerek)
nem is tudom abba hagyni....
a diszfázia súlyos beszédfejlődési zavar, a bezsédfejlődés akadályozottságát jelenti
leginkább a szavak mondattá fűzésének nehézségében és ragozási, toldalékolási hibákban nyilvánul meg, esetleg szavakon belül sokszor cserél fel hangokat, stb..
ha csak elharapja a szavak végét, az nem ez!
Szia!
Teljesen nyugodt lehetsz, az én fiam is elmúlt 2 éves, amikor elkezdett beszélni, én is meg voltam ijedve, a lányaim akkorra már folyékonyan beszéltek, de a gyerekorvosunk megnyugtatoot, hogy a fiúk lustábbak:)
"Diszfázia: szóvégződések és azok alkalmazási szabályainak megtanulásánál nincs automatikus készségszint, ami a folyamatos beszédhez nélkülözhetetlen."
Ezt kifejtenéd nekem hétköznapi nyelven?
Én írtam, hogy a fiam leharapja a szó végeket, ez azt jelenti? Mite lehet tenni? Mitől van?
Ha az 5 éves gyermek dadog, hibásan szerkesztett mondatokban beszél, vagy esetleg nem szólal meg kérjük szakember segítségét, mint logopédus, pszichológus. A zavart beszédfejlődés hátterében pszichés okok is állhatnak, mint agresszív szülő, túlzott elvárások.
A beszédfejlődés nemtől is függ. Jellemzően a lányok gyorsabban kezdenek el beszélni.
A helyes, szép beszédre a gyermeket nevelni kell, fontos, hogy tisztán, megfelelően hangsúlyozva beszéljünk előtte!
Természetesen az is nagyon fontos, hogy meghallgassuk őket, ilyenkor forduljunk feléjük, figyeljünk rájuk, s legyünk türelmesek.
Óvodáskorban elsajátítják a megfelelő ragozási módokat. 800-1000 szót használnak, összetett mondatokban beszélnek. Már nem a MI, hanem a MIÉRT kérdés jellemző rájuk. Érdeklődnek a körülöttük lévő világ iránt, mindent szeretnének megismerni.
3 éves kortól az általános köznapi beszédet megérti.
A többes szám 4 éves kortól jelenik meg. Előtte a többes szám használata még csak utánzás.
4-5 év között logikusan hibáznak: ott is követik az általuk elsajátított szabályt ahol nem kellene.
Minden normálisan fejlődő gyerek a nyelvhasználatot erőlködés nélkül produkálja, de néhány gyermeknél eltéréseket tapasztalunk.
Diszlexia: gyakran nem hallja a kimondott hangok közötti különbséget, később az írással problémák. Segítség: A hangok eltéréseit mesterségesen felerősítő beszéd
Diszfázia: szóvégződések és azok alkalmazási szabályainak megtanulásánál nincs automatikus készségszint, ami a folyamatos beszédhez nélkülözhetetlen.
A beszéd felfogását segítő egyéb nyelvi jelek: hanglejtés, arcjáték, kézmozdulatok
1-3 évesek szókincse rohamosan fejlődik. Szókincsük akkor kezd el rohamosan fejlődni, amikor a problémákat belátással kezdik el megoldani, és az eldugott tárgyakat logikusan kezdik el keresni (Piaget szakaszai!). A szavak kétszavas mondatokba rendezése egybeesik azzal, amikor játék közben a mintha játékokban tárgyakat kezdenek kombinálni.
A babák először a 3. hó táján „szólalnak „ meg. Ekkor már érezhető a közlés szándéka. Jellemző, hogy a párbeszéd ritmusát felveszik, ezek a hangok még nem nyelvspecifikusak.
7-8 hótól több szótagos gőgicsélés
Első szavak: 1 éves kor
18 hótól beszédük lendületessé válik, amely összefüggésben van a fent említett problémamegoldással.
18 hó körül általában 10-20szó, Mi ez kérdések használata
24 hó 50-100 szó, 2-3 szavas mondatok
Mondatalkotás: 3 éves kor előtt vállnak a gyerekek erre képessé.
Első kombinációk: két szavas mondatok
Kisgyermekgondozást és nevelést most a fősulin tanítják.Ezeket ott mondták a tanárok.
És tudom hogy oda kell figyelni a gyerekre csak nem minden elmaradt beszéd lehet éppen baj.
tehát legyen mindenki nyugodt pl. egy hét múlva 3 éves gyereknél, hogy még van egy hete megtanulni??
nem így van.
hol tanultad ezeket?
és ott nem mondták, hogy létezik megkésett sőt akadályozott beszédfejlődés, súlyosabb elmaradás?
Szóval szerintem igenis oda kell figyelni a gyermekek beszédére, és az okos szülő éppen azt tezsi, amit itt a kérdés feltevője: ha bizonytalan, kérdez.
Sem rémisztgetni nem szabad senkit, sem a szőnyeg alá söpörni a dolgokat. Józanul mérlegelni kell és szakember segítségét kérni, ha bizonytalanok vagyunk.
nem olvastam csak egy két hsz-t.
Az én fiam 2 éves múlt 3 hónapja. Szavakat mond, 2-3 szót egymás után, sok betűt nem mond, de attól függ milyen kontextusban van. Amúgy tényleg egy okos gyerkőc. Ismeri a színeket, autókról mondja milyen márka, holott nem tanítottam, csak megkérdezte, megjegyezte.
Minden mondókát egy-két mondás után megjegyez, de nem velem együtt mondja a mondókákat, meséket, dalokat, hanem mindíg előre mondja, a következő sort. Azt mondta valaki, hogy előrébb jár az agya, mint ahogy mondaná, ezért beszél még így. A szavaknak leharapja a végét, mióta bölcsibe jár 2 hónapja, azóta sokkal többet beszél, de nem szebben, csak egy kicsit.
Én aggódom, megmondom őszíntén, pedig mindenki azt mondja nem kell. A bölcsiben majdnem mindenki mondtaokban beszél már ragozva...
Szia!
Nagyon sok a hozzászólás, nem olvastam végig, én csak a mi esetünket írnám le hátha segít valakinek. A fiam áprilisban lesz 4 éves. 3 éves korában kezdett el beszélni addig csak alap dolgokat mondott(mama, papa, baba....). A védőnő 2 éves kora óta macerált , hogy vigyem el fejlesztésre (még mindíg mondja), én nem vittem , mert mindenki ellene volt a családban és nem volt erőm küzdeni velük. 3 évesen beindult a nyelve:) Na azóta be sem áll a csőre. Nem beszél tökéletesen , vannak betűk amik még hiányoznak, viszont nagyon választékosan , nagyon sok szóval beszél. Tavaly szeptemberben elvittem az óvódai logopédushoz (nem jár óviba) Aki teljesen meg volt elégedve a beszédével és azt mondta, hogy ha 5 évesen is gond lenne vele, akkor fog vele foglalkozni és mire suliba megy jól fog beszélni. Azt tanácsolta sokat rágó gumizzon és az segít a beszéd fejlődésben. Remélem tudtam egy kicsit segíteni.
További ajánlott fórumok:
- Mit gondolsz arról az emberről, akivel legutoljára beszéltél?
- Anyukák, akik "különleges" gyermeket nevelnek (tartósan gondozásra szoruló, fogyatékossággal élő kismanók). Beszélgessünk!
- Ha tanulási gondjai vannak a gyermekednek gyere beszéljünk róla.
- Mi lehet a gond? Nem hall a másik fél, ha skype-on beszélünk!
- Várom beszélgetni azokat akik legmélyebb gondolataikat nem merik elmondani senkinek mégis elmondják mindenkinek!
- Ti mit gondoltok, hogy lehet még jövőről beszélni?