Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tudnátok ajánlani régi magyarságról szóló könyvet? fórum

Tudnátok ajánlani régi magyarságról szóló könyvet? (tudásbázis kérdés)


1 2
2021. jan. 11. 14:32

A fórumot november közepén indították, gondolom karácsonyi ajándékként szánta a könyvet. Nem hiszem, hogy várna további ajánlásokat.

Mondjuk azt azért megírhatná, hogy a végén milyen ajándékot vett. :)

55. tumbo2 (válaszként erre: 52. - Guruljka)
2021. jan. 11. 14:03
nekünk is megvan valahol a szülőfalumé.
54. tumbo2 (válaszként erre: 53. - Guruljka)
2021. jan. 11. 14:00
az unokaöcsémnek van ilyen heppje.van neki egy sámándobja,ő csinálta.mint az erdei faházat.nyilazik,maga készíti ki a bőröket.bár jobb,mintha a kocsmában múlatná az időt.igaz,most nem lehet.
2021. jan. 11. 02:10

Kérdésem van még: mennyire legyen régi az a magyarság?

Komjáthy Istvántól a Mondák könyvét olvastad? Varázslatos.

(nyilván nem hiteles... :D )

52. Guruljka (válaszként erre: 43. - A97b9a4e4e)
2021. jan. 11. 02:05

Itt is volt egy helytörténeti írás. Talán én vettem meg az utolsót, anyámnál kallódott el, de talán megtalálom még a könyvei között.

Egy helytörténeti gyűjtemény azért nem kis dolog, de ettől még nem lép elő íróvá a szerzője.

A kötet pedig nem válik irodalommá.

Egyébként, dehogy baj, ha ilyet ír valaki. Mindig sajnálom, ha azt hallom, hogy valaki azért nem vesz könyvet, mert "minden megvan már a neten."

51. Guruljka (válaszként erre: 34. - Unom)
2021. jan. 11. 01:59

Egy aprólékos kutatások után megírt, a lehető legpontosabb és sok részletre kiterjedő életrajz egy híres magyarról óhatatlanul történelmi.


Egyébként nem rossz műfaj az életregény, de nem mindegy, ki az író. Mert azért legyenek benne pontos adatok.

A kedvencem ebben a műfajban Kertész Erzsébet: Vilma doktorasszony. Az első magyar orvosnő életéről szól.


(Van még több jó, de nem magyarokról szól.)

50. Guruljka (válaszként erre: 37. - A97b9a4e4e)
2021. jan. 11. 01:54

Nem, én szigorúan különválasztom az irodalmat és a ponyvát.

Újabban a bulvár is műfaj akar lenni, de irodalmilag értéktelen.

Mert ponyva bizony van jó is!

49. Guruljka (válaszként erre: 40. - Tumbo2)
2021. jan. 11. 01:52
Ő maga sem tartja annak magát, szerencsére.
48. Guruljka (válaszként erre: 44. - Napsugár8)
2021. jan. 11. 01:51
Akkor nem jól értelmezted.
47. Guruljka (válaszként erre: 39. - Napsugár8)
2021. jan. 11. 01:50

Derék sváb gyerek, a svábok általában "jó magyarok", sok kirúgás után is visszajöttek dolgozni.

Nem azt értem nem hiteles alatt, hogy nem is élt.

Úgy értem a nem hitelest, hogy jó néhány apróságot, amiről nem volt adat, azt az író (bárki, nemcsak Dallos) a fantáziájából egészíti ki.

46. tumbo2 (válaszként erre: 43. - A97b9a4e4e)
2020. nov. 18. 18:33
Homok Erzsébet,családi történet.ő is a történetüket írta meg.
45. tumbo2 (válaszként erre: 43. - A97b9a4e4e)
2020. nov. 18. 18:32
nem baj.de ennyi erővel naplót is írhatna,kevesebbe kerülne.de hát az ő dolga.az én régi osztályfőnököm is írt az életéről könyvet,nem kapkodtak utána.pedig ő elég sikeres ember volt.főleg a gimis színjátszás terén-
44. Napsugár8 (válaszként erre: 42. - Tumbo2)
2020. nov. 18. 18:26
Én úgy értelmeztem Guruljka hsz-ét, hogy megkérdőjelezte egyáltalán a festészeti nagyságát, teljesítményét, valódiságát... persze, sok minden van benne, ami kérdőjeles. De melyik életrajzi regényben nincs ilyen. Attól még az ember, és mindaz, amit megtett élete során, az valós.
43. a97b9a4e4e (válaszként erre: 41. - Tumbo2)
2020. nov. 18. 18:05

Én régebben olvastam egy könyvet, egy könyvtáros írta asszem, régi megtörtént esetek voltak benne, ezek mind itt történtek a környékünkön, csak nem most már hanem jó pár 10-20 évvel ezelőtt. Leginkább a tanyavilágról szólt. Egy serdülőfélben levő legényt éjszaka fejbevertek a társai szódásüveggel mert tetszett nekik a lány akinek udvarolt. A gyerek hülye lett egész életére. Vagy egy másik történet, egy lányt csecsemőkorától kezdve bezárnak egy szobába, pontosabban az anyja mert szégyenli hogy a lánya visszamaradott. A lány napokig nem kap enni. Éhenhal.

Ezek mind megtörtént esetek. Felkutatta, leírta. Sajna nincs meg a könyv, a nagyanyámé volt de kölcsönbe kapta, pedig jól lenne újra elolvasni. Akkor amikor olvastam nagy élmény volt, némelyik név még úgy rémlett is, tényleg voltak ilyen nevű emberek a faluban. leszármazottak.

Ezt csak arról jegyeztem meg, hogy miért baj az ha vki hobbiszinten ír? Attól még alkothat maradandót. Ha már egy embernek tetszik az már eredmény, nem?

42. tumbo2 (válaszként erre: 39. - Napsugár8)
2020. nov. 18. 17:31
a festészetét senki nem vitatja,de szerintem a könyv egy borzasztó,hatásvadász volt.de hát ízlések?
41. tumbo2 (válaszként erre: 32. - A97b9a4e4e)
2020. nov. 18. 17:28
hát,ha az a heppje.egy munkatársam is könyvet írt az életéről,gondolom mind a hat családtagja megvette.
40. tumbo2 (válaszként erre: 35. - Guruljka)
2020. nov. 18. 17:25
nem is író
39. Napsugár8 (válaszként erre: 33. - Guruljka)
2020. nov. 18. 17:12
Azért azt már ne mondd, hogy az a Munkácsy életregény történelmileg nem volt hiteles, amikor még a különböző festményeit a helyszínen bárki megtekintheti a Vatikánban, Firenzében és akárhol is... és ő is magyar!
2020. nov. 18. 09:02
Jaaah de jó! Köszönöm a sok javaslatot! Kedvesek vagytok! Nem győzök csemegézgetni köztük... Valamelyik biztos befutó lesz! 👌
37. a97b9a4e4e (válaszként erre: 36. - Guruljka)
2020. nov. 17. 21:16
Nem is írta kimondottan azt hogy életrajzot keres. Mármint ebben a témában vár ajánlásokat. Aki bulvárosabban ír, az már nem is író szerinted?
36. Guruljka (válaszként erre: 34. - Unom)
2020. nov. 17. 21:08

Amit ajánlottam, Bedegi Nyáry Krisztina is régen élt, híres magyar, csak nő lévén kevesebbet szólhatott bele a politikába.

A maga idejében Thurzó Imre felesége volt, majd Thurzó halála után Esterházy Milós nádor lett a férje. Ma alig ismert a neve, de a maga idejében nem lehetett ismeretlen.

Az író Ipolyi Arnold, történész, püspök, magyarságkutató.

Hitelesebb, mint pár más író másokról írott életrajza vagy akár régebbi kori történet-feldolgozása.

És érdekfeszítő is amellett, hogy megnevezi az írott forrásait, tehát akit érdekel a téma, maga is még kutathat utána.

35. Guruljka (válaszként erre: 32. - A97b9a4e4e)
2020. nov. 17. 20:46

Azért ezeknál a példáknál egy fikciókra "szakosodott" író, akitől nagy magyarok életrajzát várná valaki, kicsit elrugaszkodottabb.

Más író is írt életrajzot, miért ne tehetné. Náhány történeti adat, sok regényesség, szimpatiksra rajzolt figura.

De pl. Kepest nem tartom írónak akkor sem, ha a szakterületeiről tud élvezetesen írni. Ő maga, ha úgy gondolná, írt volna elmélyült tanulmányt nagy magyarok életéről, de hát nem tette.

34. unom (válaszként erre: 33. - Guruljka)
2020. nov. 17. 20:45

" Ez lehet irodami vagy színművészeti, valamint történelmi témakörben is."

Nem volt feltétel, a történelmi téma.

Én úgy értettem, hogy régen élt, híres magyarokról szóló könyveket keres, nem történelmi szakkönyveket.

33. Guruljka (válaszként erre: 29. - Unom)
2020. nov. 17. 20:38

Biztos, de Munkácsy nem volt igazán történelmi személyiség, még magyar is csak annyira, amennyire a Lieb név magyar.

Dallos meg egy jó tollú újságíró volt.

Írhat bárkiről, nem biztos, hogy történetileg pontosak az adatai. Egy életregénynek nem is kell pontosnak lennie.


Arról nem volt szó, hogy ki milyen előképzettsggel képes jól írni.


Viszont azért én jobban örülök annak, hogy általában a történelmi kutatásokkal inkább a történészek foglalkoznak, nem a bulvárlapok közlik folytatásokban.

32. a97b9a4e4e (válaszként erre: 31. - Guruljka)
2020. nov. 17. 20:35
Egy magyar nyomozó írt könyvet József Attila életéről. Haláláról, pontosabban. Mert ő abban volt jó. Egy építész miért ne írhatna könyvet mondjuk Gaudiról, ha az a heppje? :)
2020. nov. 17. 20:30
Ne legyen történész, aki abban a témában ír. Oké.
30. Mirrmurr2 (válaszként erre: 28. - Guruljka)
2020. nov. 17. 19:17
Miért kellene történésznek lennie???
29. unom (válaszként erre: 28. - Guruljka)
2020. nov. 17. 18:03
Dallos Sándor se vagyok történész, mégis nagyon jók a Munkácsyról szóló könyvei.
28. Guruljka (válaszként erre: 27. - Mirrmurr2)
2020. nov. 17. 17:56
Matekban sosem voltam erős, de legyen akkor 40 éve kezdőcske, ettől még nem lesz ma sem történész.
27. Mirrmurr2 (válaszként erre: 5. - Guruljka)
2020. nov. 17. 16:48
Kepes András 40 éve volt a Magyar Televízió akkor induló kulturális hetilapjának, a Stúdió ’80-nak alapító főszerkesztő-helyettese és egyik műsorvezetője. Előtte és utána is színvonalas kulturális műsorokban vállalt szerepeket - róla írod azt, hogy "kb. 20-30 évvel ezelőtt volt kezdőcske a képernyőn"?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook