Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Születés hat ujjal fórum

Születés hat ujjal (beszélgetős fórum)


25. janszi
2021. ápr. 2. 19:01
Az én mostoha nagyapám is 6 ujjal született mindkét kezén,a mutatóból volt plusz egy-egy,ugyan úgy nézett ki,használta is,de kisdiák korában mégis leoperáltatták neki,hogy ne csúfolják miatta.Nem volt spirituális élete,viszont szerencsés volt mindenben és mindenkor,könnyű középosztálybeli élete volt,becsületes volt és igazságos,kedveltem nagyon.Ma is látom az arcát,és hallom a hangját ha akarom(mint bármelyik szerettemét).
2021. ápr. 2. 17:55

Sziasztok . Regi a forum .

De hat ha ir meg valaki . Nekem kisfiam 6 honapos most .

O is 6 ujjal szuletett , nagyon felek mert 1 eves koraban mutenek . Hogy mennyire faj majd neki . Jobb lett volna elobb muteni? Olvastam itt valakinek mar 2 honapos koraban volt a mutet.

23. a14deb9047 (válaszként erre: 22. - Luxika)
2010. dec. 4. 21:21
Mielőbbi felépülést és kívánom, hogy hamarosan csak egy rossz emlék legyen ez az egész!!
22. luxika
2010. dec. 2. 20:51
Túl vagyunk a műtéten,Kiara nagyon jól viselte,mostmár neki is öt ujjacska díszeleg a bal kezén is:-)Köszönjük mindenkinek az együttérzést,bíztatást...
21. luxika (válaszként erre: 20. - Orsóka78)
2010. szept. 25. 22:56
Köszönöm.Jó tudni,hogy más is volt ilyen helyzetben.Múlt héten döntöttük el végleg,hogy vállaljuk a műtétet,voltunk is konzultáción,nov.17.-én operálják Kiarát.Nagyon aggódom már most,de állítólag 1 óra alatt kész...
20. Orsóka78 (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 20. 23:01

Szia! A mi kislányunk is hat ujjal született. Neki a jobb kéz hüvelykujjából volt kettő. A pót kisujjacska csontosodott volt, körömmel (ami ugyanúgy nőtt is, mint a többi)

Mi csak a szüetése után tudtuk meg, így meglepetés volt(ő is császárral született)

De örülök neki, mert Ő valóban nagyon különleges kisbaba! :D

Ő most 5 és fél hónapos és mi már túl vagyunk a műtéten. 2 hónapos korában műtötték meg és nem bántam meg. Egy napos műtét volt, elaltatták, délután már jöttünk is haza 5 öltéssel varrták össze neki. Végig ott lehettünk vele mindketten. Egy hét múlva ki is szedte a varratokat a doki. Az I. sz. Gyermeksebészeten csinálták, és minden nagyon profi volt!

Nagyon sajnáltam és sokat sírtam, de ő nagyon hősiesen viselte! Nem bántam meg, hogy megcsináltattuk (és hogy már akkor), nem volt vele semmi gondunk. Engem sokkal jobban megviselt, mint őt.

Javaslom, hogy hívd fel őket telefonon és elég hamar be is lehet kerülni.


Sok szerencsét!

2010. aug. 7. 12:30

Czeizel Endre cikke:


Ady Endre családfájának és sorsának értékelése


A sorsfaktor


A talentum korábban említett 2x4 faktoros modelljét szükségesnek tartom még a sorsfaktorral kiegészíteni, és ennek szükségességére Ady Endre életműve kivételes bizonyíték. Életébe a sors számos alkalommal beleszólt a ritka fejlődési rendellenességétől kezdve szenvedélybetegségein át a vérbajig. Magam nem vállalkozom kórtörténetének megírására, csupán e sorsfaktoroknak tehetsége-talentuma alakulására gyakorolt hatását kísérlem meg bemutatni.


A „táltosjel”: hatujjúsága


A fejlődési rendellenességek a betegségek sajátos csoportját képezik. Egyfelől jelentkezésük az élet legkorábbi időszakára, a születésre esik. Másfelől olyan defektállapotról van szó, amelyben teljes gyógyulás (mint a betegségek többségében, gondoljunk például a tüszős mandulagyulladásra) nemigen várható. Természetesen a fejlődési rendellenességek súlyossága is széles spektrumot fog át a feltétlenül halálos agy- és koponyahiánytól, a sebészileg korrigálható ajak- és szájpadhasasékon át a csupán kozmetikai elváltozásnak számító ujjrendellenességekig. Az utóbbiak egyike a sokujjúság (ún. polidaktilia), amely leggyakrabban hatujjúságában nyilvánul meg, főleg a kéz kisujji oldalán jelentkező ujjtöbblet formájában. A hatujjúság e típusának is két formája ismert. A súlyosabb megnyilvánulásakor szinte egy teljes hatodik ujj látható, amely az összes csontot magában foglalja. Az enyhébben a csökevényes hatodik ujj lényegében csak bőrnövedéknek számít. Ady Endrénél ez utóbbi rendellenesség fordult elő. Madame Preterite-höz címzett levelében írta: „Rólunk hétszáz éves krónikák úgy szólnak, hogy hatujjúak vagyunk, én is hatujjú voltam, s az ilyesmit nem tudják a kakukkok szállítani.” Édesapjának és egyik testvérének (eszerint pedig egyik apai nagyszülőjének és az ő felmenő őseinek) is volt hatujjúsága. Ady Endre ujjcsökevénytöbbletét a születés után hamarosan eltávolították: a „tudósasszonynak” számító bába vékony cérnával szoros hurkot kötött a tövére, ezért a növedék lassan elsorvadt. Annyira, hogy Székely Aladár híres Ady Endre-portréfényképén, ahol kezének az érintett része is látszik, nem fedezhető fel a heg. (A magyarázat persze a retusálás is lehet.) A kétoldali sokujjúság többsége öröklődik, méghozzá dominánsan, ami azt jelenti, hogy a valamelyik szülőben előforduló sokujjúság a gyermekek felében várható. Ady Endre is e rendellenesség több generációban történő előfordulása alapján zárta ki a kakukktojás (vagyis a szülői „félrelépés”) lehetőségét az ő születésekor. S emiatt bizonyos apasága Léda halva született gyermeke esetében.


A sokujjúság jelentkezése a költőnél sajátos jelentőséget kap az ősmagyar mitológia tükrében. Mint köztudomású, honfoglaló eleinknél a jós-varázsló-orvos szerepét a sámán vagy táltos névvel jelölt személyek látták el. E küldetés vállalhatóságának azonban olyan testi jelei voltak, mint a szám feletti csont, mégpedig a születéskor is meglévő (ún. táltos-) fog vagy a sokujjúság, illetve az ebben lévő csont többletformájában. Ma megmosolyognivalónak tartják sokan e hiedelmet. Mégis, érdemes e fejlődési rendellenesség néhány sajátosságára utalni. Egyrészt ritka, kb. minden háromezredik újszülött között fordul elő egy ilyen fejlődési zavar, egyenlő arányban a két nemben. Sámán azonban csak férfi lehetett. A szociológiai vizsgálatok szerint optimálisnak pedig a kb. ötezer emberre eső vallási vezető számít. Másrészt e rendellenesség, örökletessége miatt, általában már előfordult a családban, így a sámán apa képessé vált megtanítani leendő sámán fiát a mesterség minden csínjára-binjára. Emiatt egész sámándinasztiák alakultak ki, például a hét magyar törzs között éppen az Álmosé volt ilyen, ebből adódóan sok Árpád-házi király hat ujjáról tudunk. Harmadrészt e rendellenesség nem jár semmiféle testi fogyatékossággal vagy értelmi visszamaradással, tehát nem akadályozza a sámánt küldetése teljesítésében. Végül megjelenése a kiválasztottságnak szembetűnő jele, amit a közösség elfogad. A vezető ilyen formában történő determináltsága nem biztos, hogy rosszabb hatásfokú, mint amilyen mostanában a politikusok kiválogatódása…


A táltosság jelének számító hatujjúság hiedelme sokáig élt a magyarságban, hiszen például a sárréti néprajzi gyűjtés szerint „az lehet tátussá, aki tizenegy ujjal jött a világra”. Csik megyében pedig azt jegyezték fel, hogy „A táltos mindenbe belelát, olyanokat beszél, ami még nincs megtörténve. Aki gyermek hat ujjal született, ebből ilyen jövőmondó lett.” Szilágyban is táltosjelnek tartották a hatujjúságot. Így amikor a kis Endre megszületett, és kiderült róla a hatujjúság, a faluban azt suttogták: Adyéknak „táltosfiuk” született. Ady Endre is sokaknak mutogatta kezének kis hegét mint táltosságának a bizonyítékát. Ezért írta Nagy Andor róla: „A fiatal Ady Bandi… hisz a maga táltos… megszállottságában is – a predesztinációs erőkben pedig egészen bizonyosan hisz…” Ady Endre e küldetéstudata verseiben is tetten érhető, hiszen ő a „táltosok átkos sarja” (Egy párisi hajnalon), akit a sors rendelt a magyarság Váteszének, és ő e feladatának meg is akart felelni. Még akkor is, ha A civódó magyarok között „…a lázadót ma már nem védi a / Táltos-düh és a magyar muszáj”. De ő „Góg és Magóg fia”, mint írta: „nem bűvésznek, mindennek jöttem” az „új idők új dalaival”.


Ady Endrének a hatujjúságnál és mindkét oldalt lenőtt fülénél azonban nagyobb bajai is voltak, amelyek már kedvezőtlenül befolyásolták egészségi állapotát. Feltűnően nagy szeme rövidlátással társult. Hiúságból nem hordott szemüveget, de olvasni-írni csak a papírhoz közel hajolva tudott. Járásának bizonytalanságát gyenge és vézna lábai okozták, nagy bütykei miatt pedig speciális cipőket hordott. Később e baját tetézte köszvénye. Ezért is fohászkodott A nagy Cethalhoz: „Hogy két gyönge lábam megálljon.”


Ady Endre életművének megítélésében az utókor egységes: a magyar irodalom egyik páratlan költőgéniusza, és csak a sajnálatos nyelvi korlátok akadályozzák meg a világirodalomban kivívott méltó helyének elfoglalását. Élete ugyanakkor szomorú példa arra, hogy „sámáni” küldetése teljesítéséért mekkora árat kellett fizetnie. Eme Ismeretlen átokról neki is sejtése volt.

2010. aug. 7. 12:24
Közben eszembe jutott, hogy "Vak" Béla királyunk is hatujjú volt. Persze ez nem biztos, hogy vigasztal. Ne legyen ettől nagyobb gondotok, viszont valószínűleg ezt a hibás gént hordozni fogja magában és adhatja tovább.
17. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 7. 12:19

Csak érdekességként: a hatujjúság genetikai probléma, a magyar monda szerint őket választották ki sámánnak, akiknek nagy tekintélynek örvendtek az akkori társadalom ranglétráján.

Ady Endre is így született és büszke volt rá!!

A műtéti eljárás ma egyszerű rutin. Minél korábban megműttetni, annál nagyobb a valószínűsége, hogy még a heg alig fog meglátszani, és mikorra óvodába kerülne, szinte csak ti tudnátok, hogy mi történt.

2010. aug. 7. 08:18
minél kisebb annál könnyebben esik túl rajta. a fiamnak csupán lágyéksérve volt és tavaly műtötték 2,5 évesen. műtét utáni napon úgy rohangált mászkált mint akivel semmit nem csináltak előző nap. igaz hónapokig emlegette a branült és az infúziót
2010. aug. 7. 06:56
Én mindenképpen megcsináltatnám.
14. blerka (válaszként erre: 12. - Luxika)
2010. aug. 6. 22:27

Hát,azon kívül,hogy a világ legjobb férje és apukája,nincs semmilyen különös adottsága.

Ezt sokan kérdezik tőle,de a fentieken kívűl nincs különös tehetsége vagy hasonlók!

Köszi a jelet!!

13. luxika
2010. aug. 6. 22:12
fgh34 Kiaránál is ez a helyzet,kisujj,köröm.de ezt altatásban végeznék,mert csont is van benne.igaz nem tudja különállóan használni,mozgatni.
12. luxika
2010. aug. 6. 22:10
Blerka,westsidegirl!A férjednek,barátnődnek van valami különleges tehetsége valamiben?Hallottam már olyat,hogy azért van több ujja,mert valamiben tehetségesebbek.Híres emberek pl.Ady,Mátyás király...hat ujjal születtek.
11. fgh34 (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 6. 22:05
Barátnőm-1955-ben-6 ujjal született. a 6. ujjacska a kis ujjából nőtt ki, kis köröm is volt rajta. Néhény napos korában lecsippentették. Egy kis fehér vonal van a kisujja oldalán, kb. 1cm-s. Én megcsináltatnaám. Biztos, hogy érzéstelenítésben végeznék, s az egész pici babáknak állítólag még jóval magasabb a fájdalomküszöbük, mint később!
2010. aug. 6. 21:59

Szia!

Igaz az én fiamnak nem 6 ujja volt, de 3 éves korában leszakadt a kisujja a jobb kezén. Visszavarták neki. 4 napot volt korházba vele, nem fájt neki. Biztos kapott fájdalomcsillaptót. Aranyosan tartotta a kezét, ahogy a doktorbácsi kérte a vérkeringés miatt:)

Sokáig jártunk kötözésre, de minden rendben van nála. Az ujja nem lett olyan mint a balesett előtt volt. A gyerekek csúfolták is miatta.

Altatásban végzik az biztos. Nem lesz semmi baja, ha a műtét mellett döntesz:)

9. luxika (válaszként erre: 5. - Molyka)
2010. aug. 6. 21:59
Viktorka is cuki baba:-)
8. 236fe2f68e (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 6. 21:59

szia,

nem hsizem, hogy az látszana..nekem egy kedves barátnőm 6 ujjal született, mindkét kezén..mégis ügyeskezü fodrász lány :D és én SOHA nem vettem észre, h neki 6 ujja volt valamikor..most tudtam meg nem rég :)

7. blerka (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 6. 21:59

Az én férjem is 6 ujjal született 1970-ben,de úgy látszik,akkor más volt a "technológia",mert egyből elkötötték és lesett magától.Igaz,hogy csont nem volt benne,csak egy nyúlván volt az egész..

Én azt mondanám,vetesd le neki minél előbb,amíg kicsi,jobban viseli a fájdalmat.És nagyobb korában biztosan csúfolni fogják!

A mi ikreinknek 2 évesen vették ki az orrmanduláját,semmire nem emlékeznek az egészből és szuperul viselték a kórházat!

6. luxika (válaszként erre: 3. - 31b7b5919f)
2010. aug. 6. 21:57
Köszi babianyu,mindjárt benézek hozzátok is a klubba.Szerveződik a bababuli?Remélem olvashatok majd beszámolókat...
2010. aug. 6. 21:54
Hát tényleg szép kislány!
2010. aug. 6. 21:53
Tanítványomnak volt 6 ujja, kb 7. végén tudtam meg, hogy megműtötték annak idején... Megcsináltatnám.
3. 31b7b5919f (válaszként erre: 1. - Luxika)
2010. aug. 6. 21:51

Szia!

Szerintem ne aggódj.Ez ma már egy rutin műtét.Én biztos megcsináltatnám a helyedben.Neki is jobb lesz a jövőben.

2010. aug. 6. 21:49

Az a lényeg, hogy egészséges legyen szerintem, a többi nem számít!

Én nem műttetném meg, de nem vagyok olyan helyzetben mint te, így csak objektív tanácsot tudok adni!

2010. aug. 6. 21:44
Sziasztok.Az én kislányom hat ujjal született a bal kezén.Most 11 hónapos gyönyörű baba.Még a pocakomba volt,már akkor tudtam erről a plusz dologról,akkor nagyon kikészültem ettől,de mostmár egyáltalán nem zavar.Az orvosok azt mondják,egy éves kora után leoperálnák,mert zavarhatja őt az irásban később,ha bal kezes lenne(aminek nagy az esélye,mert mindenki balos a családban).Nem igazán tudom mit tegyek,mert nem szeretném,ha nagyobb korában ezért csúfolnák,viszont nagyon féltem,hogy a műtét során valami komplikáció lép fel,esetleg utánna elviselhetetlen fájdalma lenne.Sohasem bocsátanám meg magamnak ha bármi baja esne.Kérem aki volt (van) hasonló helyzetben,irjon,adjon tanácsot...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook