Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szoptatási kérdésekben segítségnyújtás fórum

Szoptatási kérdésekben segítségnyújtás (beszélgetős fórum)


1 2
2011. júl. 23. 20:47
Bontihoz csatlakozva én is javaslom, hogy ne hagyd aludni. Ha kicsit meghuzigálod a szája mellett az arcát, arra felébred és szív tovább. Ha nem eszik rendesen és elalszik, valszeg felébred ismét hamarabb, újra picit eszik és újra bealszik. Ez ellen úgy tudsz tenni, hogy megpróbálsz kivárni 2,5-3 órát, addig adj neki cumit, mert az segít a szívóreflex-re. Az elsö pár alkalommal nehéz, de a baba éhes lesz és garantáltan fog rendesen enni.:-)
2011. ápr. 14. 15:12

Kedves Zsóka!

A segítségedet szeretném kérni, nem olvastam végig a lenti hozzászólásokat, ezért ha netán válaszoltál már hasonló típusú kérdésre, akkor előre is elnézést kérek, bár szerintem az én problémám egyedi, mint mindenki másé:)

Kisfiam 10,5 hetes és érzem, hogy keveset szopik. Hízogatott, lassan ugyan, de biztosan, egészen 2 hónapos koráig. aztán lejárt a mérleg bérlése, és csak most, 2 hét után mértük először újra és összesen 4 dekát hízott, aami a minimálisnál is minimálisabb.

Reggel mindig sokat és intenzíven szopik, napközben pedig alig-alig, sokszor elalszik közben. Ennek valószínűleg az az oka, hogy napközben szinte egyáltalán nem alszik, max. 20-30 perceket (nem tudom miért van ilyen alvásfóbiája...). Így aztán a tejem is alig termelődik. Fejni szoktam, reggelente kb. 50-60 ml összejön, a többi fejésnél kb. 10-30 ml. Pisije, széklete van rendesen, régebben napi 4-6, mostanában kevesebb: 2-4, bár a védőnő szerint ez normális, hogy már kevesebb.

Tudnál abban segíteni, hogy mi lehet a kevés szopás oka? Az én tejem fogyott el/kevés és ezért nem szopik,mert nincs mit? Vagy fordítva: mivel nem szopik, azért kevesebb a tejem?

Előre is köszönöm a választ!!!

egy kétségbeesett kismama

31. *Pillango* (válaszként erre: 30. - Dc565d70af)
2010. febr. 16. 18:07
köszi, három napig csinálta ezt a babóm, amíg görcsöltem a mensi előtt. amint megjött, nekem sem fájt, neki sem. köszi, még egyszer!
30. dc565d70af (válaszként erre: 28. - *Pillango*)
2010. febr. 9. 18:55
én azt olvastam, hogy nagyon sok esetben fülgyulladás miatt nem tudják szívni a tejet, de lehet más oka is , lehet pl. az íze miatt is
29. *Pillango* (válaszként erre: 28. - *Pillango*)
2010. febr. 9. 18:41
kaki volt, pisi is, ez is kizárva. de a hasa fájhatott mondjuk, reggel pukizgatott felkelés előtt.
2010. febr. 9. 18:40

sziasztok! előfordulhat, hogy a babám hasa a mensis görceim miatt fáj? vagy hogy a mensi miatt más ízű a tej?


tegnap és tegnapelőtt babucim 10 perc szopizás után cicivel a szájában üvöltött (csak este volt ez mindkétszer), a ciciben volt tej bőven, szívott egyet-kettőt, majd üvöltött. visszatettem a szájába, ismét két szívás és keserves sírás. büfizés kipróbálva, pózváltás kipróbálva. majd a teát elfogadta, kb 10-20 milit ivott belőle (nem cukros). köszi előre is!

2010. febr. 9. 18:36
jah és voltak olyan fejlődési szakaszai amikor nem volt elég neki a tejem, akkor pár napig minden szoptatásnál mindkettőből adtam neki és utána újra lett elegendő mennyiség
26. dc565d70af (válaszként erre: 24. - Sulawesy)
2010. febr. 9. 18:33
a melled nem fog mindid úgy bedurranni a sok tejtől, ez csak időnként van, attól még lehet elég a tejed, és mellszívónál nekem is csak pár csepp jött akárhogy próbáltam
25. dc565d70af (válaszként erre: 24. - Sulawesy)
2010. febr. 9. 18:31
"A szopott mennyiség megítélésében fontos szerepe van a vizeletes, székletes pelenkák számának. Naponta 6-8 pisis és 3-4 székletes pelenka azt jelzi, hogy a baba eleget szopott. Ugyanezt jelzi, ha a csecsemõ bõre rugalmas, hangulata jó, megfelelõen fejlõdik szellemi és testi értelemben egyaránt."
2010. febr. 9. 12:17

Kedves Zsóka és többiek!


9 napos a kisfiam, és minden riadalmam ellenére a szülés után egyből jött előtej, mely két nap múlva teljes értékű anyatejjé avanzsált. Viszont mióta itthon vagyok bármennyire is próbálok bennem van a szorongás, hogy van e elég tejem? Kritikus szemmel figyelem a melleim duzzadását. Tudom, hogy nem szabad szorongani, meg negatívan gondolkodni, mert az kihat a tejtermelésre, de sajnos nem sikeredik teljesen kiiktatnom az aggodalmat. Próbálom cicire tenni amikor csak kéri, mert azt hallottam az fokozza a tejtermelést. Ez van, hogy 3 óra alvás után van, van, hogy csak másfél... Ez így jó?

A másik gondom a mellszívó. A szoptatások után próbálkozom, hogy a maradékot még leszívjam, de semmi. Tudom, hogy van tej a mellemben, mert Artúr vissza böfizi, látom, a színét, állagát, és elvben megfelelő. A mellszívóval meg nem megy a fejés, de még akkor sem ha a nem cicizett mellből próbálok leszívni. Max. 1-2 csepp... Viszont van olyan, hogy a felsőm elázik a tejtől, mert folyik ki mind a két mellemből. Ezek mitől lehetnek?

Van ám még kérdésem. Igaz az, hogy egy idő után a mell már nem keményedik meg annyira, mint az első napokban, de akkor is van benne elegendő tej?? Tehát nem olyan fájdalmas ha hozzányúlok a mellemhez... Előre is köszönöm a válaszokat, akár itt, akár privátban.

23. erdoszsoka (válaszként erre: 21. - 366c3cc959)
2010. jan. 19. 11:40

Kedves Csekme!


Ugyan nagyon csak néhány kérdésemre írtál választ, de azok fényében még inkább az a véleményem, hogy a pici cumizavaros lett. Ennek az a lényege, hogy a cumit,cumisüveget sajnos teljesen más technikával kell szopizni, mint a melleddet, és ha a szoptatott kisbaba üveget is kap, akkor bizony kialakul a cumizavar. Egy ilyen korú kisbaba általában 8-10 alkalommal szokott mellre kerülni és szopizni ahhoz, hogy elegendő mennyiségű anyatejhez jusson. Ezért szoktam azt javasolni, hogy az első jelekre érdemes mellre helyezni a babát, függetlenül attól, hogy mikor történt az utolsó szoptatás. A szoptatás nem feltétlenül csak táplálást jelent, ez inkább egyfajta csecsemőgondozás és életmód. És azért, mert az anyatej rengeteg olyan anyagot tartalmaz,amely megnyugtatja, elaltatja a picit, és még fájdalmat is csillapít.


Jelen pillanatban az lenne a megoldás, hogy a cumi és cumisüveg használatát mellőzni kellene. Ha nem akar szopizni, akkor próbáld inkább félálomban mellre tenni, akkor ugyanis ösztönből jobban elfogadja. Néhány napig természetesen ez nem lesz zökkenőmentes, de én azt gondolom, hogy a kizárólagos szoptatás visszaállítása megér egy kis áldozatot:)


Még annyit szeretnék elmondani neked, hogy az anyatej nem a két szoptatás között termelődik, hanem a szopik alkalmával. Ha tehát megpróbálod minél többször mellre tenni a babát - ha csak kis mennyiséget is szopik -, akkor egy idő után termelődik annyi tej, amennyire jelen korszakában szüksége van.


Ha van még kérdésed, tedd fel bátran, és írj majd, hogy boldogultok:) Addig is nagyon sok szopizást, és boldog, egészséges együtt töltött napokat kívánok!


Szeretettel: Zsóka

2010. jan. 16. 06:53

Szia,

Betegség miatt mi is így kezdtük, másfél hónapig kínlódtam a mellre tétellel szoptatni akartam a lányomat, másfél hónap alatt sikerült úgy ahogy már leírtam egyik előzőben. Sajnos sose volt elég a tej, mindig pótolni kellett naponta egy-két alakalommal.Így szopott hat hónapig, ekkor teljesen elutasította, sem mellből, sem kanálból, sem pohárból nem fogadta el az anya tejet. Én ennek is örültem, ahhoz képest,ahonnan indultunk .... .

21. 366c3cc959 (válaszként erre: 20. - Erdoszsoka)
2010. jan. 15. 22:06

Nagyon szépen köszönöm a választ.A kisfiam most 3 hónapos,és 5 és fél kiló.Azt elfelejtettem az előbbi cikkembe odaírni,hogy tápszeres baba,plusz adok neki köményes-ánizsos teát .Kakis pelus általában 2,pisi van ahányszor tisztába teszem,tehát napi 6,7 alkalom.Májkárosodás miatt szedek gyógyszert.

Amint előbb is írtam,az alatt a néhány hét alatt szertintem rendesen szopizott,erre a székletéből is következtettem,sokkal könnyebben kijött és a színe is szép sárga volt.

20. erdoszsoka (válaszként erre: 18. - 366c3cc959)
2010. jan. 15. 19:46

Kedves Csekme!


Ha megengeded, akkor én is kérdeznék néhány dolgot Tőled:


- hányszor kerül mellre a kisbaba egy nap alatt?

- hány kakis-pisis pelusa van egy nap alatt?

- milyen a súlygyarapodása?

- használtok-e (vagy használtatok-e valaha) cumit, cumisüveget, esetleg bimbóvédőt?

- változtattál-e valamit az étrendeden, esetleg kezdtél-e gyógyszert szedni?

- kap most valami pótlást a baba az anyatejen kívül?

- mennyi idős most a kisbaba?


Az biztos, hogy a kisfiúnak még inkább szüksége lenne a szopira, hiszen korábban született, és mivel sokáig nem lehettetek együtt, így a kötődés szempontjából is nagyon jót tenne neki ez fajta kontaktus. Azt gondolom, nem reménytelen az, hogy tudjatok közösen szopizni. Nézte valaki a babó szopizási készségét, szopi reflexeit, száját, nyelvét? Azok rendben vannak? A mellretételt nézték? Az helyes?


Nekem így elsőre az a véleményem, hogy a kisfiú cumizavaros lehet, ezért nem akar rendesen szopizni. Fontos lenne, hogy legalább 10-12-szer mellre kerüljön egy nap a kisbaba, ha másként nem megy, akkor félálomban, amikor még nincs ideje arra, hogy sírni kezdjen - természetesen ügyelni kell a helyes mellretételre.


Ha viszont egyáltalán nem akarja bekapni a cicidet, csak sír, akkor azt kellene kipróbálni, hogy egy napig ne kapjon semmit. Se cicit, se cumit, se cumisüveget. A lefejt tejet CSAK pohárból, vagy ha máshogy nem megy, akkor kiskanálból, fecskendőből, vagy ujjetetőből add neki. Ha ez megvolt, akkor másnap meg lehet próbálni a már jóllakott babát mellre helyezni egy kis komfortszopi céljából.


Ám cicire rakás előtt érdemes lehet a nyelvtorna is. Ezzel a helyes száj- és nyelvtartást ellenőrizheted, illetve a babát is rávezetheted. Ezt úgy kell csinálni, hogy a tiszta, rövid körmű mutatóujjadat ujjbeggyel felfelé beleteszed a szájába, had szopizza. Az ujjadnak kb. a kemény és a lágy szájpadlás határáig kell beérnie - mintha a cici lenne. Engedd neki, hogy egy ideig így szopizza, majd fordítsd meg az ujjadat, és finoman nyomd lefelé a nyelvecskéjét. Hagyd, hogy egy kis ideig így is szopizza, majd húzd ki az ujjadat, és gyorsan mellre... Ha a komfortszopi már megy, akkor meg lehet próbálni az etetéseket is csak ciciből.


És még valami. Az lenne a legjobb, ha nagyon sok közvetlen bőrkontaktust tudnál kialakítani, vagyis lehetőleg meztelenül legyetek sokat az ágyban és bújjatok össze minél többet. De az is jó, ha sokat alhatna a mellkasodon egy szál pelusban.


Remélem, tudtam neked segíteni, de várom a válaszaidat, hogy még jobban átlássam a helyzetet. Írj mindenképpen, hogy boldogultok.


Szeretettel: Zsóka

2010. jan. 15. 08:42

Az igazi szopó reflex a 34.héttől váltható ki, de 36.hét előtt nincs annyi ereje a babának,hogy csupán szopással eleget egyen.

A beteg újszülöttek az életük kezdetén több stresszes hatást élnek át, mint az egészségesen születettek. Elég,ha csak a vérvételekre gondolunk, plussz,aki intenzív osztályra kerül beteg, a közérzete is rossz, fájdalmai lehetnek,sajnos a kezdeti élmények nem esnek ki nyom nélkül. Ezek a babák kicsit sírósabbak, nehezebben szoptathatóak, van egy másik csapat,aki pedig ezt követően sokkal több időt tölt mellen,mint az átlag baba. Talán így nyugtatja magát.

Most cumiból eszik? Jól ügyesen szívja, folyamatosan nyel és közben jól veszi a levegőt? Ha ezekre igen a válasz próbáld meg a következőket: Ha cumizik nehéz a mellre szoktatni, mert az teljesen más technikát kíván, a cumit inkább fékezni kell a mellet pedig pumpálni és kicsit szívni, több erőfeszítés a szopi.

Lehetséges,hogy a kisfiaddal meg kellene próbálni a mellre tételt,amikor még nem sír csak keresgél, nyalogatja száját, kezét. Közben halkan beszélni hozzá, nyugtatgatni. Ki lehet próbálni más pozíciókat is, pl.:hónalj tartás, ültetve szoptatás, fekve,de hátulról meg kell keresni a kedvező pozíciót.

nak

2010. jan. 14. 22:22
Szia Zsóka.Az én kisfiam 34.hétre született,császárral,muszály volt sűrgösen közbeavatkozni.Két hétig intenzíven volt,nem volt alkalmam szopiztatni.Miután hazavittük,otthon sokat próbálkoztam vele,de nem ment.Aztán következett egy rövid időszak-kb.3 hét-amikor rendesen szopizott.Ezután ismét nem akar a mai napig,hiába próbálkozom vele,rendesen sír ha próbálkozunk.Nekem pedig lenne tejem,még ha kevés is,de az is sokat jelentene.Van erre valami magyarázat?
17. Mariann7533 (válaszként erre: 16. - Helena66)
2010. jan. 14. 22:18
Hát elég szomorú,hogy vannak olyanok akik nem is akarnak.Hát a vajúdás alatti fájdalomcsillapítás,hát erre mit mondjak.Én megmondom őszintén,hogy imádok szülni.Lehet,hogy sokan furcsálják ezt,de ez van.
16. helena66 (válaszként erre: 15. - Mariann7533)
2010. jan. 14. 21:54
Tudna, de sajna ennyien nem is akarnak. Érthetetlen,hogy miért nem. A vajúdás alatti fájdalom csillapítás pedig gátolja az első mellre tételt, mert a baba majd egy napot alszik. Ekkor kell nagyon ügyeskedni a mamának és a csecsemős nővéreknek.
2010. jan. 14. 21:38
Sziasztok.Ha nem haragszatok,én csak saját tapasztalatot szeretnék leírni,nem tanácsot kérni.Nekem három gyermekem van.A két nagyobbat 2,5 éves korukig szoptattam.A kicsi most 16 hónapos,és intenzíven szopizik.Imádok szoptatni,és üzenem minden leendő anyukának,hogy nyugodjanak meg,fognak tudni szoptatni.Ahogy a baba tudja a dolgát,hisz ösztönösen cicit akar,és benne van a szopási ösztön,úgy az újdonsült anyuka is tudni fogja,hogy hogyan is kell szoptatni.Persze ehhez meg kell,hogy mutassák a szülészeten a csecsemős növérkék,de szerintem az anyukák 95%-a tud szoptatni.
14. helena66 (válaszként erre: 4. - Fbogi)
2010. jan. 14. 20:13
Nem tök mindegy ki van a névsorban, vannak,akik vizsga nélkül is tudnak szakmailag helyes tanácsot adni, és sajnos levizsgázottak is hibázhatnak. a dolgozik hibázik. Pont Te tudod a legjobban két egyforma helyzet nincs. A legfontosabb a betegség miatti táplálási probléma ne sikkadjon el, mert van ere is példa. Az a jó,ha minél több kérdés felmerül, így akik csak olvassák az oldalakat valaszt kaphatnak kérdéseikre.
13. erdoszsoka (válaszként erre: 4. - Fbogi)
2010. jan. 14. 19:46

Kedves Bogi!


Nem haragszom. Azért nem találod a nevemet, mert védőnőként vagyok számontartva. A szopis tanácsadás "mellékállás".:)


Szeretettel: Zsóka

12. erdoszsoka (válaszként erre: 3. - KatKatus)
2010. jan. 14. 19:44

Kedves KatKatus!


Ha megengeded, én is kérdeznék:

Miből gondolod és látod, hogy nem elég a tejcsi?

Hány kakis és pisis pelusa van a babának egy nap?

Miból pótolsz?

Cumit, cumisüveget, bimbóvédőt használtok-e?

Hányszor kerül mellre a babácska egy nap?


Előljáróban annyit írnék, hogy a szopis tea is okozhat önmagában kevesebb tejcsit. Az anyatejszaporításnak ugyanis egyetlen módja a helyes és megfelelő számú mellretétel.:)


Várom válaszaidat!


Szeretettel: Zsóka

11. erdoszsoka (válaszként erre: 2. - Sulawesy)
2010. jan. 14. 19:41

Kedves Sulawesy!


Az, hogy úgy érzed, nem csöpög a terhesség alatt az előtejed, az még NEM jelenti azt, hogy később nem lesz elég tejed, és nem fogod tudni szoptatni a kisbabádat:) Amennyiben szeretnéd szoptatni, akkor annak valóban a fejedben kell eldőlnie, még pedig úgy, hogy tisztázod magadban, hogy így szeretnéd táplálni a kisbabát. Az, hogy nem tudod elképzelni magad, mint szoptatós kismama, még nem jelent semmit. Szerinted azok a 16 éves lányok, akik oly korán anyai örömök elé néznek, el tudják képzelni magukat?


Ne gondold, hogy hozzájuk hasonlítalak Téged, ezzel csak a lényeget szerettem volna éreztetni veled. Az előtej még annyira átlátszó, hogy szinte vízszerű, ezért tehát nem törvényszerű, hogy a jelenléte duzzadt melleket eredményez. Az igazi tejbelövellés egyébként majd a szülést követő 3-4. napon történik meg, tehát ráérsz majd akkor aggódni, ha esetleg nem így történik. De én nem hiszem, hogy így lesz. A lényeg: ne foglalkozz előre semmivel, csak határozd el magadban, hogy szopiztatni fogod a babácskádat.


Remélem, segíthettem, de bátran fordulj hozzám, ha kérdésed van.


Szeretettel: Zsóka

2010. jan. 14. 19:23

Hetei 10 dkg hízás a minimum, 15 az optimális a 20 a felső határ. Ha van napi rendszerességgel széklete és az anyatejes kissé savanykás szagú akkor nincs nagy baj. Ebben a korban hirtelen nőhet az étvágy, amivel a tejtermelésnek lépest kell tartania, ez minden alakalommal a szoptatás után a kiszopott mell fejését jelenti, pihenés és bő folyadékfogyasztást. DE,ha a baba nem ideges és szopik egy-két napig éjjel-nappal közben Te fekve tudsz pihenni az is jó módszer. Most egy pár napig hanyagold a házimunkát, esetleg kérj a családtól segítséget és csak szoptass. Ha ez az élethelyzeted miatt lehetetlen, (gyerek több, nincs segítség) akkor a fent leírt fejés segít. Amit kifejsz azt a következő szopi végén add oda, mert az a zsíros tej az jóllakatja,ha az elején kapja meg esetleg nem lesz kedve a mellen dolgozni. Szoptatás és büfi után, ha nem erőlködik nem sír, nem akar kakilni tapintsd meg óvatosan a kutacsát, ha nincs beesve akkor eleget evett.

Éjjel,amikor ő alszik Te is aludj, mert a pihenés is kell a tejtermeléshez.

9. fbogi (válaszként erre: 8. - KatKatus)
2010. jan. 14. 19:21
Semmi gond, én a kérdésemre szeretnék választ kapni! Csak ezért írtam ide!
8. KatKatus (válaszként erre: 4. - Fbogi)
2010. jan. 14. 19:19

helló Bogi! :)


én az októberieknél nem akartalak már a saját ügyemmel zaklatni, mindenkinek annyit segítesz...:)


de jó, h.mindenhol ott vagy, ahol csak szoptatás a téma :))))))

7. KatKatus (válaszként erre: 6. - Helena66)
2010. jan. 14. 19:14

minden szopi után, azt a cicit, amiből szoptattam, plusz esténként, az ut.szopi után mindkét ciciből, mert a kiscsaj reggel 5-6 körül eszik először.

Nem hízott eleget per hét - a dokinő megvizsgálta a popsiját és a combját és az alapján "diagnosztizálta"...

6. helena66 (válaszként erre: 3. - KatKatus)
2010. jan. 14. 19:10
Milyen gyakran fejsz, mennyi ideig? Miből gondolod,hogy nem eszik eleget a baba?
5. helena66 (válaszként erre: 2. - Sulawesy)
2010. jan. 14. 19:08
Mindent akarni kell, mert senki nem tudja helyetted ezt a feladatot teljesíteni. A 37. héten nem kell termelődnie előtejnek, ennek jelentős termelődése a vajúdás és szülés alatti hormonváltozások hatására indul meg jelentősen, majd pedig az újszülött szoptatása fokozza termelődését. a mellretétel nem megy mindenkinek egyformán könnyen, de erre való az a négy nap,amit a szülészeten töltesz és a csecsemős nővérek tanácsai, segítsége mindennél többet ér. Fontos, hogy akármilyen fáradt is vagy szülés után azonnal kérd csupasz mellkasodra gyermekedet, hadd érezze bőröd melegét, puhaságát, illatát, a melledet és kezdje keresni az emlőbimbót. Esetleg kezdjen nyalogatni is. Ha akarod sikerülni fog a szoptatás, ezt a mellek mérete, a bimbó alakja, formája nem hiúsíthatja meg. Egy egészséges baba mindent megtesz a szopásért, mert ez életösztön. Ha akadnak is nehézségek arra aktuálisan meg lehet találni a megoldást az esetek 99%-ában. De előre ezen ne törd a fejed. Nagy érzelmi változáskon fogsz a szüléskor átmenni, most el se tudod képzelni. Én is izgultam a szülés előtt, de azzal vigasztaltam magam sok millió nőnek sikerült, nekem is fog. NEKED IS SIKERÜL!!!!
2010. jan. 14. 19:07

Szia Zsóka!

Ne haragudj, de megkérdezhetem, hogy melyik évben vizsgáztál? Nem találom a nevedet a A magyar latációs szaktanácsadók névsorában, a hivatalos honlapon!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook