Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Svédországi magyarok topicja! fórum

Svédországi magyarok topicja! (beszélgetős fórum)


357. 1tündérke (válaszként erre: 349. - Muraja)
2011. júl. 26. 10:59
Konkrétan: Techniks, Videotéka, Könyvtárba is csak ezzel lehet bejelentkezni, a Bankban is kérik/Karlstadt-ban legalábbis/ bármilyen tranzakciót akarsz kivitelezni...PN nélkül képtelenség bármit is tenni...
356. 1tündérke (válaszként erre: 353. - Bacivadász)
2011. júl. 26. 10:47

Szia Linda!


Itt érdemes meló kereséssel kezdened:

[link]

Az orvosokat, diagnosztikában jártas embereket, kórházi asszisztenseket tárt karokkal fogadja az állam, és jó megbecsülésben is van részük...

Ezen a portálon a város, végzettség megjelölésével tudsz keresgélni.

B.

355. 1tündérke (válaszként erre: 352. - 274c9996b8)
2011. júl. 26. 10:41
Ez nagyon-nagyon szomorú....
354. kk0761
2011. júl. 26. 01:38

Sziasztok!

Mit gondoltok, melyik lenne jobb? Érettségi után kijönni, és az egész egyetemet itt végezni, vagy itthon elvégezni az egyetemet aztán kimenni?

2011. júl. 25. 20:51

Üdv mindenkinek!


Nemrég ugyan kérdeztem az egészségügyi elhelyezkedési lehetőségekről (senki sem válaszolt, még annyit sem, hogy: "Nem tudom.")


Most azonban megakadt a szemem Virág32 hozászólásának ezen a részén:


"én még életemben nem találkoztam szerintem svéd busz-vagy villamosvezetővel ittlétem során. :)))"


Nos, az a helyzet, hogy a pénzügyi kilátástalanság (és a rengeteg mobbing) miatt épp most készülök váltani - jobb híján: itthon, az egészségügyből villamosvezetésre:)


Csakhogy, az 2 év röghöz kötöttséggel jár Pesten.


Nemrég hallottam, hogy San Franciscóban sem igen hallani helyi akcentust a helyi buszsofőrökről...


Nos hát, tudtommal elterjedt nézet az, hogy a nyugati, főleg a "jóléti" államok született polgárai bizonyos szottyos, veszélyes, vagy csak egyszerűen számukra negalázó munkákat végeztetik külföldiekkel.


Kínáncsi lennék, vajon a villamosvezetés, vagy kamionsofőrség miért tartozhat ebbe a kategóriába?


De ami még inkább érdekelne: szerintetek, ha itt lejár(-na) majd a két évem, mennyi esély lenne odakint folytatni továb a sínen gurulást (nem feltétlen villamossal, lehet vonat is), esetleg a bacivadászatot (vagy bármilyen orvosi, esetleg egyéb laboratóriumi melót)?


Szép napokat!


B. Linda

2011. júl. 25. 14:44
351. virag32 (válaszként erre: 347. - Hzsu)
2011. júl. 24. 23:07

No meg is néztem gyorsan. Hát a Migrationsverket honlapján egyértelműen az áll,hogy az ember csak úgy kaphat tartózkodási engedélyt, ha a svéd illető, akihez ki szeretne költözni, az élettárs, házastárs, szülő vagy gyerek.... Ahogy látom, sajnos baráti, vagy távoli rokoni kapcsolatra nem adják meg az engedélyt, még ha felelősséget is vállal az illető.

[link]

Ez a passzus vonatkozik erre svédül, itt írja le, mik a követelményei annak,hogy az ember ideiglenes tartózkodási engedélyt kapjon. Persze lehet,hogy vannak kiskapuk, de azt hiszem, csak ezekben az esetekben ítélik oda az engedélyt.

350. virag32 (válaszként erre: 347. - Hzsu)
2011. júl. 24. 22:58
Utánanézek a svéd honlapon, és megírom! Lehet,hogy járható út!
349. Muraja (válaszként erre: 348. - 1tündérke)
2011. júl. 24. 20:43
de mi az uzlet neve konkretan ?
348. 1tündérke (válaszként erre: 344. - Muraja)
2011. júl. 24. 20:08
"..söt vannak üzletek, ahol a Personnummer bediktálásával tudsz csak vásárolni..." miután bediktálod, utána állnak szóba veled és vásárolhatsz....
347. Hzsu
2011. júl. 24. 19:43
Köszi a választ, Amikor voltunk a migrations.-be akkor mondtuk a srácnak hogy hogyan élünk itt. Nem fizetünk a szállásért stb... Akkor azt mondta, hogy a svéd barátunk írjon egy levelet, amiben nyilatkozik arról hogy itt lakhatunk. Valószínűleg akkor ez a nyilatkozat arra is jó, hogy megnézzék az ő anyagi hátterét illetve hogy el tud e "tartani minket".????
346. virag32 (válaszként erre: 340. - Hzsu)
2011. júl. 24. 17:58

Szia, Hzsu!


Hát attól függ a dolog,hogy milyen jogcímen akartok ideiglenes tartózkodási engedélyt(tillfälligt uppehållstilstånd)kérni. Ez ugyanis négy esetben kérvényezhető:

1. Egy svéd illető, vagy pedig svéd állampolgár nyilatkozatot tesz és felelősséget vállal azért,hogy ő keres annyit,hogy amíg munkát nem kaptok, kvázi el tud benneteket tartani.

2. Ha valaki munkát kap Svédországban.

3. Ha valaki egyetemen tanul itt.

4. Ha van egy vaskos bankszámlája.


Ha az első három változat közül egy sem stimmel, akkor sajnos rossz hírem van, ugyanis a vaskos bankszámla kb. havi 14 000 SEK-et jelent, vagyis sajnos ez legjobb esetben is minimum havi 300 000 magyar forintnak megfelelő összeget...Ennyi kell ugyanis körülbelül ahhoz, hogy az ember itt fent tudja magát tartani lakással együtt. Tehát ha meghaladja a három hónapot az itt-tartózkodásotok (ami EU- állampolgárként jár nektek), akkor sajnos csak úgy folyamodhattok ideiglenes tartózkodási engedélyért, ha ez a havi összeg (azt hiszem fejenként) a rendelkezésetekre áll. A segély alapvetően azt hiszem 5000 kr körül mozog, de mivel EU-állampolgárok vagytok, semmilyen segélyre nem számíthattok. Ha nincs olyan svéd lakcímmel rendelkező családtagotok, rokonotok, aki megteszi a nyilatkozatot értetek, és nem áll rendelkezésetekre havi kb. 10-14 000 svéd korona, akkor valószínűleg sajnos nincs esélyetek egyelőre megkapni az ideiglenes tartózkodási engedélyt.

345. virag32 (válaszként erre: 341. - MohiZoli)
2011. júl. 24. 17:49

Sziasztok!

Kedves MohiZoli, szerintem gépkocsivezetőként van esély munkát találni, de előtte mindenképpen meg kell tanulnod a nyelvet, minimum egy erős alap-középszintig. Sjanos ez elég kellemetlen itt,hogy bár kb. 9 éves kortól mindenki beszél angolul, gyakorlatilag azon kívül,hogy az ember tud vásárolni és ügyet intézni angolul, a világon semmit nem ér. Csak a svéd számít, ezért mindenkinek azt tanácsolom,hogy nyelvtanulás, nyelvtanulás! Ez a legontosabb. Ha van rá egy fél éved, hogy gőzerővel ráfeküdj, akkor egyáltalán nem reménytelen szerintem, mert eddig pl én még életemben nem találkoztam szerintem svéd busz-vagy villamosvezetővel ittlétem során. :)))

344. Muraja (válaszként erre: 343. - 1tündérke)
2011. júl. 24. 12:35
Kedves B. es melyik az a uzlet hol personumeral lehet vasarolni? Udvi. m.
343. 1tündérke (válaszként erre: 341. - MohiZoli)
2011. júl. 24. 09:32

Szia Zoli!


Jól teszed, ha a nyelvtanulással kezded, anélkül ugyanis azitteniek nem igazán kommunikálnak veled, mégha az angolt szite minden svéd beszéli is...ha ebben jól vagy, akkor sincs nagy gáz.

Itt a bevándorlóknak az állam ingyenes SFI képzést biztosít, ami 6 hónapos kurzusokból áll, persze lehet ugrálni a csoportok között a tudásszintnek megfelelöen. Ami pedig a munkát illeti, nos soföröket szinte mindig keresnek, kamionosokat is és buszsoföröket.... ezt az oldalt nézegesd: [link] általában 3 hónap az, ami alatt megkapod a tartózkodási engedélyt, s persze az sem mindegy, hogy mi az OK amivel megkéred...az idén már nagyon sok szigorítás lett, és nagyon sokat vissza is utasítanak....érdemes már otthonról elkezdeni intézni, mivel enélkül nem adnak a Skatteverket-nél(Adóhivatal) Personnummert (Személyi számot)...itt csak ezzel lehet bármit is kezdeni, beleértve a tanulást és a munkavállalást is...söt vannak üzletek, ahol a Personnummer bediktálásával tudsz csak vásárolni... Èn azt mondom, hogy ha eldöntötted, hogy mit akarsz, akkor annak irányába haladj és valósítsd meg! Hogy van-e értelme, azt csakis Te tudod eldönteni. Ha mindenképp úgy látod, hogy amiben vagytok az már nem jó, vagy nem elég, akkor érdemes változtatni...de ezt neked kell belülröl érezned. Ha van kérdésed, és tudok segíteni, akkor csak írj!

üdv: Bea.

342. 1tündérke (válaszként erre: 337. - Íjász41)
2011. júl. 24. 09:15

Gábor!


Szívesen! èn a segítökész emberek csoportjába tartozom....

Gondold át mégegyszer, hogy mit szeretnél és tégy ennek megfelelöen. Hidd el, midenütt vannak hozzám hasonló emberek, akiknek a mások örömei épp annyira fongosak, mint a sajátjai....

Nem könnyü,hiszen tudjuk jól, hogy minden csak addig nehéz, ameddig nem tanultuk meg jól megcsinálni....

Hidd el, történik ugyan annyi jó is, mint rossz...

üdv:Bea.

341. MohiZoli (válaszként erre: 339. - Virag32)
2011. júl. 24. 00:11

Szia:)


Az én érdeklődésemet is felkeltette Svédország,így megköszönném ha tudnál néhány tanácsot adni.

A feleségemmel szeretnék majd jövő évben kijutni Göteborgba :) ,igaz ő nem szeretné itt hagyni az országot.

Sajnos ezekből a fizetésekből nem fogunk felépíteni semmilyen jövőt sem magunknak,de ezt próbálom tudatosítani is vele.A foglalkozásomat tekintve gépkocsivezető vagyok a honvédségnél.Nem tudom milyen munkalehetőségek vannak,de gondoltam teherautó sofőrnek vagy buszvezetőnek nem túl nehéz elhelyezkedni egy nagyobb városban.Malmö nem jönne be,mert azt hallottam ott túl sok már a bevándorló.Nomeg Göteborgban van a Volvo bölcsője is :)


A legközelebbi svéd nyelvtanfolyamra akarok majd beiratkozni a Soter nyelviskolába.Gondolom legalább fél évig kell gőzerővel tanulni hogy egy erősebb alapfokot szerezzen az ember.

Először majd én mennék ki az alapokat letenni és munkát szerezni,utána pedig jönne a párom is utánam.Olvasgattam már több fórumon is hogy nagyjából mik a játékszabályok a PN megszerzésével,meg a többi bürokratikus okossággal együtt,ami azért nem semmi.

Szóval szerinted van értelme megpróbálni?

Előre is köszönöm.


Zoli

340. Hzsu (válaszként erre: 339. - Virag32)
2011. júl. 23. 23:01

Szia!

Jaj de megörültem a bejegyzésednek!!!!

SZóval mi ketten érkeztünk egy majdnem családtagunkhoz, itt élünk vele. Borasban élünk, és megkaptuk a papirokat a migrations.-ből amit ki is töltöttünk és kedden feladtuk a levelet Göteborgba. Mármint az ideiglenes letelepedés miatt, mivel ahhoz hogy megkapjuk a skatteverketben a pn-t ha jól tudjuk először innen kell megkapnunk a választ a levelet.Remélem eddig jól tudjuk... De, olyan előfordulhat, hogy elutasító lesz a válasz???Aztán ha megvan és minden ok, akkor megyünk a skatteverketbe, és igényeljük a PNt, de mondták hogy bankszámla kivonatot kell vinni, hogy megnézzék hogy mennyi pénzünk van.És itt merül fel nekünk a következő kérdés, hogy mennyi pénzt akarnak itt látni???Hallottuk hogy itt a segély kb 3000kr, tehát ha van rajta kb annyi pénz, az elegendő lesz nekik???


Üdv,

Zs

339. virag32
2011. júl. 21. 11:14

Sziasztok! Két éve élek Göteborgban, megtapasztaltam a bevándorlók nagykönyvben megírt kezdeti (és folytatási) nehézségeit, a nyelv nem tudásától a marha "segítőkész" magyar "testvérek" tárt karjain át az adó-és bevándorlóhivatal beláthatatlan útvesztőit, a munkakeresést, a beilleszkedés problémáit, stb. Én másfél év alatt eljutottam minimális svéd tudástól a gimnáziumi "érettségi" szintre úgy,hogy most már továbbtanulhatok bármilyen egyetemen, találtam munkát, ami ugyan nem állandó jellegű, de mégis munka és jövedelem, és most már kiismerem magam a bürokrácia világában is (amire itt egy élet is kevés. :))))


Szívesen válaszolok kérdésekre, ha valakinek segíthetek ezzel, erősítve annak a nagyon kevés itteni magyarnak a számát, aki segíteni szeretne azoknak,akik ki szeretnének költözni egy jobb élet reményében vagy más miatt,hogy jobban átlássák az itteni életet, nem pedig elriasztani egyből azzal,hogy "húúúúúúú,ha ideköltözöl, nagyobb próbatétel vár rád, mint a Kerekasztal lovagjaira egüttvéve, és neeeeeeem fog sikerüüüülniiiiiii!!" (Örültem volna legalább egy magyar segítségének anno. :)


Üdv mindenkinek!

2011. júl. 15. 11:13

sziasztok, Svedorszag gyonyoru, mi jelenleg itt vagyunk, igaz csak nyaralni, es nemsokara megyunk is haza, de aki teheti jojjon ide, es nezze meg a csodas tajat, itt minden gyonyoru, kedvesek az emberek, a termeszet erintetlen, kristaly tisztak a tavak, az erdok..imadok itt lenni.


csak sajnos nem sokara megyunk is vissza..

337. íjász41 (válaszként erre: 332. - 1tündérke)
2011. júl. 12. 17:32
Szia 1tündérke! Köszönöm szépen kedves vagy! Talán még jól jöhet a cím. Legyen szép és vidám a napod,ahogy minden kedves olvasónak is. Üdv: Gábor
2011. júl. 11. 19:59

Szép napot mindenkinek!


Azt szeretném megtudni, ha valaki informálni tudna róla: mit tudnék kezdeni manapság Svédországban egy orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitikus diplomával (főiskolai), netán elektronikai műszerész szakmunkás végzettséggel? (Nyelvismeret csak angol van mellé, de kész vagyok újat tanulni).


Üdv: B. Linda

2011. júl. 8. 14:16
Kiss Csaba vagyok.Kérem segítsenek valami Svédországi munkát.Asztalos üveges szakmám van.Targoncából 5t-ig van papírom, méhészkedéshez is értek.Köszönöm előre is a segítséget.
2011. júl. 7. 11:13

sziasztok, mi holnap megyunk Laholmba..

mar nagyon varom, hogy odaerjunk, az utat annyira nem,mert 28 ora...busszal eleg faraszto lesz...

de mar nagyon varom, hogy ott lehessunk.

szep napot nektek,es sok sikert aki oda keszul.

333. icekroy
2011. júl. 6. 19:48
Szia Gábor.Bromma környéken tudok albérletet.Milyen területen keresel munkát?
332. 1tündérke (válaszként erre: 331. - Íjász41)
2011. júl. 6. 07:29

Ûdvözöllek íjász41



Munka kereséshez ajánlok Neked egy web-oldalt, ahol tudsz keresgélni, ha úgy látod, hogy

Svédországot választod új lakhelyedül.


B.

331. íjász41 (válaszként erre: 329. - Icekroy)
2011. júl. 4. 20:05
Üdvözlök mindenkit! Kedves icekroy az írásodva reagálva annyit szeretnék modani,hogy Téged munka várt Svédországba.de rám nem vár semmi és senki! Ha volna fix munkám,azonnal indulnék ki,már másnap ott lennék!!! Ez kettőnk közti ÓRIÁSI külömbség.Neked az volt ami a legfontosabb,ami mindketi számára a lényeg MUNKA!!!! Munka nélkül nem csak én hanem tesem ,senki nem tudna érvényesülni sem kint Svédországban sem sehol e földön. Egyszerüen meghalsz ha nincs munkád,nincs pénzed. Ezekszerint te is a szerencsések közül vagy. Becsüld meg magad és élj boldogan. További szép és vidám napot neked ,és minden kedves ólvasónak. Üdv: Gábor
330. 274c9996b8 (válaszként erre: 329. - Icekroy)
2011. júl. 3. 20:41
A lehetö legokossabban csinaltad, itt ertem alatta hogy a csaladodat biztonsagban otthon hagytad !
329. icekroy (válaszként erre: 324. - Íjász41)
2011. júl. 3. 18:22
Üdv Ijász.42 éves vagyok.Kaptam lehetöséget Svédországi munkára,éltem vele, ennek már három éve.Idegen ország ,idegen nyelv,idegen minden.A családom otthon, de ha muszáj akkor menni kell. És ez nem a bátorság vagy a hülyeség csak egyszerűen kényszer.
328. csutkababa (válaszként erre: 326. - 1tündérke)
2011. júl. 1. 18:21

szia, igazan koszi a linket.

en a digitalsparet-rol tanulok, most #kostolgatom #a C szintet:)


szerintem jol haladok,1 honapja tanulom, 0 alapom volt hozza.

vagyis kicsi angol, kicsit tobb nemet tudas, de a sved,az sved, azt nem tudom hasonlitani semmihez:)

kulon vilag,es kulon nyelv is.

nekem nagyon tetszik a nyelv, ugyerzem jol megy a tanulas,es igazan szorgalmas is vagyok, napi szinten foglalkozom a tanulassal, hogy el ne felejtsem :))

de naprol napra jobban megy.

az amit belinkeltel, majd megnezem,biztos az is nagy segitseg lesz.

koszonom szepen.

mi jovore szeretnenk kimenni,remelem addig mar alapszinten fogok tudni beszelni.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook