Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Segítsetek! 5 hós pici fiam nyelvén fehér foltok vannak, mintha valami lepedék lenne, mi lehet? Hívjam a dokit vagy ráérhet hétfőig? V fórum

Segítsetek! 5 hós pici fiam nyelvén fehér foltok vannak, mintha valami lepedék lenne, mi lehet? Hívjam a dokit vagy ráérhet hétfőig? V (tudásbázis kérdés)


1 2
33. bry083
2010. aug. 24. 19:36
Köszi mindenkinek, voltunk dokinál kaptunk szép lila ecsetelőt, amitől úgy néz ki mintha ki lenne rúzsozva, lila nyál bubikat fúj és persze az összes ruhácskáját összefogja....
2010. aug. 24. 16:03
Szájpenész és gomabaőlő ecsetelő nekűnk ez kelett
2010. aug. 24. 10:05
szájpenész.Rózsaméz rendbe teszi.
2010. aug. 24. 09:50

Esetleg térképnyelv ? Az én kisfiamnak is ez van.

Ez nem betegség és nálunk sincs belölle semmi probléma.

29. piroska103 (válaszként erre: 22. - Bry083)
2010. aug. 24. 09:39

Szia!

A cumisüveget nem elég kifőzni, ha elmúlt a szájpenész, dobd ki szerintem az egészet. Inkább mindent dobj ki, minthogy még egyszer visszatérjen. A borax valóban jó, mi is azt használtuk. De ha elmúlt, akkor a játékait, amiket bekapott, fertőtlenítsd le, mert az a biztos... Utálatos dolog ez a szájpenész, de anyatejes babáknál előfordul. Kb. egy hét kell, míg elmúlik.

2010. aug. 20. 17:21

jaj értem most már

Szerintem nem kell lemosni

De a legjobb akkor ha gézlappal kitörli a száját a babának a boraxal

2010. aug. 20. 17:20

Mit mosol le szoptatás után és honnan??

Nem értem bocsi

26. a221b99626 (válaszként erre: 23. - Zsanetta)
2010. aug. 20. 17:06

borzasztóan keserű, nem hiszem, hogy utána elfogadná...

Szptatás előtt 2 órával kell bekenni, és közvetlen szoptatás után lemosni.

25. a221b99626 (válaszként erre: 1. - Bry083)
2010. aug. 20. 17:05
Szájpenész, hétfőn vidd el dokihoz, kapsz rá ecsetelőt, és hamar elmulasztja. Ne ijedj meg.
2010. aug. 20. 15:41
tényleg a módja és a sokszorosság teszi meg a hatást.
2010. aug. 20. 15:40
Nem téged nem fertőz meg,ezt azért írtam mert ha bekened vele a bimbódat,ahogy szívja és bekapja úgy a nyeléssel a szer lejut a gyomrába stb igy ott is kifejti hatását
22. bry083 (válaszként erre: 21. - Zsanetta)
2010. aug. 20. 14:51
Pont ezt akartam kérdezni, hogy engem megfertőzhet-e? Nem cumizik a cumisüveget, pedig naponta kifőzöm
2010. aug. 20. 14:16
a és többször fertőtlenítsd a cumiját,vagy a umisüvegét,sőt ha rám hallgatsz,még a cicicet is bekened vele mikor szoptatsz!!
20. bry083
2010. aug. 20. 14:12
Azért nem hangzik túl jól....:(
19. bry083
2010. aug. 20. 14:11

Hú, köszi a sok hozzászólást! Anyatejes még, nem lerakódás először én is azt hittem, de már két napja láttam, próbáltam tiszta tetra pelussal letörölni, de nem jött le!


Még egyszer köszi, kipróbáljuk a kamilla teát meg a firstöt aztán hétfőn doki!

2010. aug. 20. 14:08

a fültisztítóval nem lehet rendesen kitörölni,igy gézlapot vegyél hozzá.

Én ahol dolgozom csecsemőosztályon igy csináljuk és 1 héten belül megszünik.

Ja és minden evés előtt kell csinálni.

2010. aug. 20. 14:07

Szájpenésze van,soor.

Borax glicerinnel,vagy nistatin vagy citrom levével kell isztitani.

Vegyél gézlapot,tekerd az egyik újjadra,mártsd bele valamelyikbe,a citromnál csepegtess rá és jól töröld ki a száját mindenüt,a szájpadlásán ,oldalt,nyelvét,a maradék majd hátra csurog mert valószínüleg van a torkában is.

Ez egy gombás fertőzés,ilyenkor lehet étvágytalanok lesznek stb.

Jó tanács tényleg jól töröld ki a száját,mert ez lejut egészen a gyomráig,belébe és még a popsija is kisebesedhet.

Ha kicsit felmaródik a nyálkahártya az nem baj,ilyenkor kicsit vérezhet neki,de a lényeg hogy használ.

2010. aug. 20. 13:56
Szia! Nekünk is volt! Patikában vény nélkül kapható Borax glicerin (vagy Glicerin Borax), azzal, és fültisztítóval kb. egy hét alatt elmúlik. (ezt a Boraxos ecsetelőt Rózsavíznek is hívják (így emlékszem)). Egyébként ha bemész a patikába, és azt mondod, hogy szájpenésze van a kicsinek, tudni fogják, hogy mi kell rá. Ne ijedj meg, nem komoly!
15. Heni86
2010. aug. 20. 13:49
Igen tényleg szájpenész lesz, nekünk is ilyen volt. :( Belül a száján oldalt nincsenek foltok? Az ecsetelőtől hamar elmúlik majd ne aggódj. :) Jobbulást!
2010. aug. 20. 13:47

Bár a babákat valószínűleg csak a súlyosabb formája zavarja, a kismamák egyik rémálma a szájnyálkahárya gombás fertőzése, a szájpenész. Valójában nem is betegségről van szó, hanem egy állapotról; kialakulásáért a legyengült immunrendszer lehet felelős, és felnőtteket, időseket ugyanúgy elérhet, mint a legkisebbeket. Hogyan kezeljük, mit kell tudni a szájpenészről?


Mi az?


A szájpenész, orvosi nevén soor, a szájnyálkahárya gombás fertőzése, melyet a candida albicans nevű faj okoz, és mely elsősorban csecsemőknél és időseknél alakul ki, akiknek még (vagy már) gyenge az úgynevezett sejtes típusú immunvédekezése. Mint a gombás fertőzések általában, ez a típus is a nyálkahártyát, a bőrt és a bélrendszert támadja.


A candida gomba az egészséges ember szervezetében (pl. a hüvelyben) is jelen van, kis mennyiségben. A nedves, sötét, meleg helyeken él, ezért jelentkezik újszülötteknél és csecsemőknél elsősorban a szájüregben.


A babák a szülés alatt is megfertőződhetnek az anyai hüvelyváladéktól, de a nem megfelelően sterilizált cumik, gumieszközök is okozhatják. Lappangási ideje 2-5 nap.


Hogyan ismerhetjük fel?


A szájpenész először a szájüreg belsejében, majd a nyelven (ritkán a garaton is) megjelenő vastag, fehéres-szürkés lepedék. Eleinte kisebb foltokban láthatjuk, súlyosabb esetben összefüggő lepedékréteget alkot.


Ez a leírás akár a szoptatás után a szájban maradt tejlerakódásra is illene, ám míg ez utóbbit könnyen letörölhetjük, a szájpenész igen makacs; erősen ragaszkodik a helyhez, ahol egyszer megtapadt, és erőteljes dörzsöléssel is nehezen távolítható el. Ilyenkor az alatta lévő nyálkahártya vöröses, vérzékenye marad egy darabig, de ez idővel elmúlik.


Ebben a fázisban a babák általában észre sem veszik, nem látszik rajtuk semmi - ritkán azonban már ilyenkor is előfordulhat étvágytalanság, nyugtalanság. Az igazi nyűgösség azonban később várható, amennyiben nem sikerül megszabadulnunk a fertőzéstől.


Mivel jár?


Ebben az esetben ugyanis a gombatelepek leválnak a szájüreg faláról, a baba lenyeli azokat, így áthaladnak a bélcsatornán - ahol emésztési zavart, hasfájást okozhatnak - és a széklettel ürülnek. Ezért, jellemzően körülbelül két héttel azután, hogy a szájüregben megjelenik a szájpenész, a baba popsiján is észrevehetővé válnak a kiütések (pelenkakiütés).


Ilyenkor már a baba viselkedése is biztosan megváltozik; a fenti okok miatt változhatnak az étkezési szokásai, nyűgössé, ingerültté válhat.


Mit tehetünk?


Ha nem vagyunk benne biztosak, vajon csak a lerakódott tejről vagy valóban szájpenészről van-e szó, tekerjünk egy steril gézlapot a kezünkre, mártsuk kamillateába és töröljük át a baba szájüregét. Ha ez segít, nyugodtak lehetünk, hogy csupán az ottmaradt tej okozott riadalmat.


Amennyiben valóban szájpenészről van szó, de még csak a szájüreg fertőződött, gombaölő ecsetelőre lesz szükségünk. Legelterjedtebb vény nélkül kapható ecsetelő a borax-glicerines oldat (rózsaméz), de például a gyógynövényboltokban kapható grapefruitmag-kivonat olaja is hatásos lehet. Mártsuk bele az ujjunkra tekert steril gézlapot, és erőteljes mozdulatokkal, jól rányomva töröljük át a baba szájüregét. (Nem elég finoman törölgetni, mert úgy soha nem tűnik el.) Érdemes ilyenkor a mellet, a cumikat, vagyis mindent alaposan fertőtleníteni és áttörölgetni az oldattal, ami a baba szájába kerül, hogy elkerüljük a felül- és visszafertőzést.


Általában napi hat alkalommal kell ezt a műveletet elvégezni, vagy minden szoptatáskor. Aki nem bánja, hogy ordít ilyenkor már a pici, könnyebben hozzáfér a száj belső felületéhez, de van, aki szívesebben időzíti szoptatás utánra.


Amennyiben már a bélrendszer is fertőződött, mindenképpen orvoshoz kell fordulni (ha csak külső fertőzésről van szó, azaz csak a szájüregben jelentkezik, akkor is érdemes a kicsit megmutatni az orvosnak, kikérni a tanácsát). Ilyenkor általában tartósabb, babát is, mamát is érintő kezelést javasolnak, a fertőzés súlyosságától függően.


Amikor már a bélcsatorna is fertőződött, érdemes kifejezetten boraxos popsitörlőt és specilis popsikenőcsöt beszerezni, és ezeket körülbelül a fertőzés megszűnése után még egy-két hétig használni.


Nagyon fontos ilyenkor a baba bőrének minél gyakoribb szellőztetése. Amennyit csak lehet, hagyjuk szabadon a popsiját. Jótékony lehet még az óvatos infralámpázás; a babát fektessük le meztelenül, takarjuk le egy textilpelenkával, a lámpát pedig tegyük fölé (a polcra, falra szerelve) olyan magasságba, hogy ne égesse, csak kellemes meleg jusson el hozzá. Akár egy órát is szunyókálhat így a lámpa alatt, a bőrének nagyon jót fog tenni.


A mama


Néha a fertőzés átterjedhet a kismama mellére, mellbimbójára. Feltétlenül forduljon orvoshoz; valószínűleg gombaölő port fog javasolni, szükség esetén gyógyszert ír fel. Sebes mellekkel a szoptatás nagyon fájdalmas is lehet, de fontos, hogy ilyenkor a fájdalom ellenére is kitartsunk, ne hagyjuk abba a szoptatást. Előtte-utána azonban törölgessük át a mellet is, a baba száját is borax-glicerines oldattal, és fokozottan ügyeljünk a cumik, mellszívó stb. sterilizálására.

2010. aug. 20. 13:47

EZT TALALTAM...


A szájpenész, orvosi nevén soor, a szájnyálkahárya gombás fertőzése, melyet a candida albicans nevű faj okoz, és mely elsősorban csecsemőknél és időseknél alakul ki, akiknek még (vagy már) gyenge az úgynevezett sejtes típusú immunvédekezése. Mint a gombás fertőzések általában, ez a típus is a nyálkahártyát, a bőrt és a bélrendszert támadja.


A candida gomba az egészséges ember szervezetében (pl. a hüvelyben) is jelen van, kis mennyiségben. A nedves, sötét, meleg helyeken él, ezért jelentkezik újszülötteknél és csecsemőknél elsősorban a szájüregben.



A babák a szülés alatt is megfertőződhetnek az anyai hüvelyváladéktól, de a nem megfelelően sterilizált cumik, gumieszközök is okozhatják. Lappangási ideje 2-5 nap.


A szájpenész először a szájüreg belsejében, majd a nyelven (ritkán a garaton is) megjelenő vastag, fehéres-szürkés lepedék. Eleinte kisebb foltokban láthatjuk, súlyosabb esetben összefüggő lepedékréteget alkot.


Ez a leírás akár a szoptatás után a szájban maradt tejlerakódásra is illene, ám míg ez utóbbit könnyen letörölhetjük, a szájpenész igen makacs; erősen ragaszkodik a helyhez, ahol egyszer megtapadt, és erőteljes dörzsöléssel is nehezen távolítható el. Ilyenkor az alatta lévő nyálkahártya vöröses, vérzékenye marad egy darabig, de ez idővel elmúlik.


Ebben a fázisban a babák általában észre sem veszik, nem látszik rajtuk semmi - ritkán azonban már ilyenkor is előfordulhat étvágytalanság, nyugtalanság. Az igazi nyűgösség azonban később várható, amennyiben nem sikerül megszabadulnunk a fertőzéstől.


Mit tehetünk?


Ha nem vagyunk benne biztosak, vajon csak a lerakódott tejről vagy valóban szájpenészről van-e szó, tekerjünk egy steril gézlapot a kezünkre, mártsuk kamillateába és töröljük át a baba szájüregét. Ha ez segít, nyugodtak lehetünk, hogy csupán az ottmaradt tej okozott riadalmat.


Amennyiben valóban szájpenészről van szó, de még csak a szájüreg fertőződött, gombaölő ecsetelőre lesz szükségünk. Legelterjedtebb vény nélkül kapható ecsetelő a borax-glicerines oldat (rózsaméz), de például a gyógynövényboltokban kapható grapefruitmag-kivonat olaja is hatásos lehet.


Mártsuk bele az ujjunkra tekert steril gézlapot, és erőteljes mozdulatokkal, jól rányomva töröljük át a baba szájüregét. (Nem elég finoman törölgetni, mert úgy soha nem tűnik el.) Érdemes ilyenkor a mellet, a cumikat, vagyis mindent alaposan fertőtleníteni és áttörölgetni az oldattal, ami a baba szájába kerül, hogy elkerüljük a felül- és visszafertőzést.


Általában napi hat alkalommal kell ezt a műveletet elvégezni, vagy minden szoptatáskor. Aki nem bánja, hogy ordít ilyenkor már a pici, könnyebben hozzáfér a száj belső felületéhez, de van, aki szívesebben időzíti szoptatás utánra.


Amennyiben már a bélrendszer is fertőződött, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ilyenkor általában tartósabb, babát is, mamát is érintő kezelést javasolnak, a fertőzés súlyosságától függően.


Amikor már a bélcsatorna is fertőződött, érdemes kifejezetten boraxos popsitörlőt és specilis popsikenőcsöt beszerezni, és ezeket körülbelül a fertőzés megszűnése után még egy-két hétig használni.


Nagyon fontos ilyenkor a baba bőrének minél gyakoribb szellőztetése. Amennyit csak lehet, hagyjuk szabadon a popsiját. Jótékony lehet még az óvatos infralámpázás; a babát fektessük le meztelenül, takarjuk le egy textilpelenkával, a lámpát pedig tegyük fölé (a polcra, falra szerelve) olyan magasságba, hogy ne égesse, csak kellemes meleg jusson el hozzá. Akár egy órát is szunyókálhat így a lámpa alatt, a bőrének nagyon jót fog tenni.

2010. aug. 20. 13:45
Szia!Ami kialakult a pici fiad szájában szájpenésznek hívják.Ne aggódj nem lesz semmi baj.Hétfőn ha elviszed orvoshoz ír rá ecsetelőt és pár nap alatt rendbe jön.
2010. aug. 20. 13:43
ecsetelni kell majd szerintem, de ne ilyedj meg ebben a korban szinte minden baba átesik ezen, hiszen mindent a szájukba vesznek, amiben igazat adok ha elhanyagolod akkor veszélyes is lehet
10. cicaanya (válaszként erre: 7. - Cicaanya)
2010. aug. 20. 13:43
van ügyelet patika
2010. aug. 20. 13:43
talán szájpenész, de ezt így nem lehet biztosra mondani..
2010. aug. 20. 13:42
Mit eszik ?Szopik még? Vagy táp ? Feles tej ?
2010. aug. 20. 13:42

ha szopikálik még,akkor szájpenész

boraxos száj kencefice,patikába ecsetelőt vegyél,menjél nyugodtan!

2010. aug. 20. 13:42
Ha van a közelben valakinek First vagy Activator,az nagyon jó lesz rá.
2010. aug. 20. 13:42

szájpenész - ha nem tápszer maradék

Hívd fel az orvost, adni fog rá krémet. Ne hanyagold el, mert veszélyes is lehet.

2010. aug. 20. 13:42
Hivd a dokit,nem lehet,hogy szajpenesz?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook