Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Receptek allergiásoknak fórum

Receptek allergiásoknak (beszélgetős fórum)


1 2
2009. jún. 2. 20:26

[link]


Kakaós csiga


Tej- és tojásmentes!


Hozzávalók:


* 2,5 dkg élesztő

* 2 dl mandulás rizstej

* 1 csapott ek. cukor

* 25 dkg liszt

* 1 csapott ek. tojáspótló por

* 1 csipet só

* 1/2 cs. sütőpor

* 8 dkg tejmentes, kerek dobozos margarin


A töltelékhez:


* 2 ek. kakaó

* 2 ek. cukor

* 8 dkg tejmentes margarin (kockamargarinból)


Ízlés szerint rakható bele a kakaó helyett fahéj, dió, vagy dejó is.


Az elkészítés menete:


Az élesztőt a cukrozott rizstejben felfuttatom, és a többi hozzávalóval együtt lágy tésztát dagasztok. Tapasztalatom szerint a tészta készítéséhez a kerek dobozos margarin jobb, mert krémesebb, jobban eldolgozható. Előfordulhat, hogy a tészta ragadós, nyúlós lesz, ilyenkor 2-3 dkg liszt még bártan hozzáadható. A tésztát meleg helyen fél órát hagyom kelni. Ez idő alatt a tölteléket elkészítem. A margarint megolvasztom és a cukrot, és a kakaóport felolvasztom benne. A tésztát téglalap alakúra és egy centi vastagra nyújtom, és a tölteléket rákenem. Érdemes ekkor egy pár percig állni hagyni, hogy a megolvasztott margarin megdermedjen, mert akkor a feltekerés és darabolás közben nem folyik ki a tésztából. Egy közepes nagyságú tepsit kizsírozok, kilisztezek, a tésztát feltekerem és ujjnyi vastag karikákat szelek belőle. A szeleteket a tepsibe fektetem, egymás mellet 1-2 cm-es távolságot hagyva. Közepes lángon 20 perc alatt készre sütöm.

2009. jún. 2. 20:24

[link]


Piskóta


Tej- és tojásmentes


Hozzávalók:


* 2,5 dl almalé

* 12 dkg cukor

* 0,5 citrom héja és leve

* 1 cs. van. cukor

* 25 dkg liszt

* 1 cs. sütőpor

* 1 csipet só

* 1 kk szódabikarbóna

* 4 ek étolaj



Ízlés szerint rakható a nyers tésztába kakaó, fahéj, gyömbér, aszalt vagy friss gyümölcsök.


Az elkészítés menete:


Az almalevet a cukorral, a vanília cukorral, a fél citrom héjával és levével összeturmixolom. A fehéres színű léhez hozzáadom a lisztet, sütőport, sót, szódabikarbónát és az olajat is. A hozzávalókat alaposan összedolgozom. Kivajazott, kilisztezett formában, közepes lángon 15-20 percig sütöm.


Tipp: Ha a forma aljára alma-, vagy ananászkarikákat teszel szépen elrendezve, és arra öntöd a nyers masszát, akkor sülés után a piskótát kifordítva dekoratív és ízletes süteményt kaphatsz. (Köszönet az ötletért!) Szeletelve, fahéjas porcukorral meghintve tálalható.

2009. jún. 2. 20:22

[link]


Lángos


Tej- és tojásmentes!


Hozzávalók:


* 30 dkg liszt

* 2,5 dl víz

* 2,5 dkg élesztő

* 1 tk cukor

* 1 kk só

* a sütéshez olaj



A feltét lehet:


Reszelt sajt, tejföl.

Tejérzékenyeknek: sült sonka, fokhagymás olaj, sült hagymakarikák.

Édesszájúaknak: fahéjas porcukor, nutella, lekvár, csokiöntet.



Az elkészítés menete:


Cukros vízben az élesztőt felfuttatom, majd belekeverem a többi hozzávalót is. Lágy tésztát dagasztok. A nyers tésztát meleg helyen hagyom egyszer megkelni, ami kb 20-30 percet vesz igénybe. Ezek után olajos kézzel kis halmokat készítek a tésztából, amiket gyengéden két kézzel megnyújtogatok, és forró olajban mindkét oldalát kisütök. A sütésnél figyelni kell nagyon, mert nagyon gyorsan megéghet. A tetejére feltétet teszek, és még melegében tálalom.

2009. jún. 2. 20:21

[link]


Répatorta


Tej- és tojásmentes!


Hozzávalók:


* 4 dl liszt (rozsliszt vagy korpaliszt a legjobb)

* 10 dkg tejmentes margarin

* 2 dl cukor

* 1 cs vanília cukor

* 4 dl finomra reszelt répa

* 2 ek tojáspótló por

* 8 ek víz

* 0,5 dl almalé

* 0,5 csomag sütőpor

* 1 tk szódabikarbóna

* 1 tk só

* 1,5 tk fahéj

* 0,5 tk őrölt szerecsendió

* 0,5 tk gyömbér

* 1 ek méz



Az elkészítés menete:


A tojáspótló port a vízzel simára keverjük, hozzáöntjük a langyos olvasztott margarint, az almalevet, majd beleforgatjuk a reszelt répát. Egy másik edényben összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd kanalanként az előző elegyhez adagoljuk. Csomómentesre dolgozzuk. Kivajazott, kilisztezett tepsiben, 180 fokos sütőben 25 percig sütjük. Ha a közepébe szúrt fogvájóra nem ragad nyers tészta, akkor már majdnem készen is vagyunk, csak a tetejét még melegében le kell kennünk olvasztott mézzel. Ettől lesz szép fényes a teteje.

2009. jún. 2. 20:18

[link]


Vaníliás koszorú:


Tej- és tojásmentes!


Hozzávalók:


* 10 dkg cukor

* 20 dkg tejmentes margarin

* 30 dkg liszt

* 1 csipet só

* 1/2 csomag vaníliás pudingpor (tejmentes)

* 1 tk. sütőpor

* 1/2 dl víz


Színezéshez:


* kakaó, puncs pudingpor, kurkuma...


Elkészítése:


Közepes méretű keverőtálban összekavarom a száraz hozzávalókat, a cukrot, lisztet, sót, pudingport és a sütőport. A margarint felolvaszton, az előző keverékre öntöm és kevés víz hozzáadásával jól gyúrható, nyújtható tésztát készítek. A húsdarálóra süteménykinyomó formát rögzítek, azon átdarálom a tésztát, majd a két végét összenyomom kicsit, kör alakot formázva. Sütőpapírral bélelt tepsübe teszem sorba, és 180 fokon 15 percig sütöm. Nagyon ízletes, ropogós édesség. Aki szeretné kicsit extrábbá tenni, az helyenként olvasztott étcsokoládéval lecsorgathatja, vagy akár az egész karikát beleforgathatja.


Elárulok egy titkot. Nekem nincs ilyen húsdarálóra erősíthető kinyomó formám. Tudom milyen, láttam már hogyan működik, mert édesanyámnak van. Nekem nincs. Hogy akkor mivel csináltuk a karikákat? Kisfiamnak van egy szuper gyurmakinyomója, amihez majdnem ugyanolyan minták vannak, mint az eredeti húsdarálós változathoz. Nem tettem mást, csak alaposan elmosogattam, és szárazra töröltem a kinyomót is és a formát is, majd kicsinyem kezébe adtam az egészet egy nagy tál tésztával. Neki már volt lehetősége gyurmával gyakorolni a kinyomást, most a sütit ezért önállóan tudta csinálni. Csak úgy gyártotta nekem a sok "hosszú kígyót". nekem pedig nem volt más dolgom, csak karikát formázni belőlük és sorba rendezni a tepsüben.


Tipp:


* Nem csak karikákat és hosszú kígyót lehet csinálni belőle, hanem az abc legtöbb betűjét. Előnyös olvasni tanuló kicsiknek.

* A színét is változtatni lehet egy kis kakaó hozzáadásával barna, vanília puding helyett puncs használatáva rózsaszín, kurkuma hozzákeverésével napsárga, kevés spenót hozzáadásával zöld karika nyerhető.

2009. jún. 2. 20:16

[link]


Fánk


Tej- és tojásmentes!


Hozzávalók:


* 30 dkg liszt

* 2 dl mandulás rizstej

* 2,5 dkg élesztő

* 2 ek cukor

* 1 kk só

* a sütéshez olaj



A tetejére lehet tenni:


Baracklekvárt, fahéjas porcukrot, karamell öntetet, vagy esetleg csokoládé pudingot.



Az elkészítés menete:


A mandulás rizstejet kissé meglangyosítom, elkeverek benne egy evőkanálnyi cukrot, hozzádarabolom a friss élesztőt és hagyom, hogy felhabosodjon. Közben kimérek 30 dkg lisztet, hozzáadom a sót, a maradék cukrot, és kb 4 ek olajat is hozzácsorgatok. Közben az élesztő kellően felfutott, így a többi hozzávalóhoz keverem, és könnyű tésztát dagasztok belőlük. A nyers tésztát meleg helyen hagyom egyszer megkelni, ami kb 20-30 percet vesz igénybe. Ezek után olajos kézzel kis korongokat készítek a tésztából, a közepüket a mutató és a nagyujjam között kissé összenyomom, majd azonnal bő, forró olajban mindkét oldalát kisütöm. A sütésnél figyelj nagyon, mert gyorsan sül, nehogy elégjen. A tetejére porcukrot szórtam, és baracklekvárral tálaltam.


Frissen a legfinomabb. Másnap kicsit szikkadt a tészta, de még ehető... feltéve, ha marad belőle.

2009. jún. 2. 20:13

[link]


Linzerkarika


Tojás- és tejmentes!


Hozzávalók:


* 30 dkg liszt,

* 20 dkg tejmentes margarin,

* 10 dkg cukor,

* 1 ek kukoricakeményítő,

* fél dl víz.


Két karika közé tehető:

baracklekvár.

Tetejére szórható:

porcukor.



Az elkészítés menete:


Az összes hozzávalót közepes kavaróedénybe tesszük, összekavarjuk, könnyen nyújtható, de nem ragadós tésztát gyúrunk belőle. Fél centiméter vastagra nyújtjuk, és kör alakú kiszúróval szaggatjuk. A korongok felének a közepét kicsi kör alakú kiszúróval kilukasztjuk. A kiszúrókat használat előtt célszerű lisztbe mártani, így a kész formák könnyebben kivehetők lesznek, nem ragadnak hozzá. A kész formákat, kivajazott, lisztezett, vagy sütőpapírral bélelt tepsüben, 180 fokos sütőben, 15 perc alatt világosra sütjük. Egy teli és egy lukas korongot baracklekvárral összeragasztunk, és a tetejét meghintjük porcukorral.

2009. jún. 2. 19:02
Olvassátok el a green magma-ról szóló írásokat.Ez egy étrendkiegészítő zöld ital.Mindenki döntsön belátása szerint. Én két hete iszom, azóta pl.nem akarok megfulladni a légköri gombáktól, amikre (sok minden más között) allergiás vagyok.
2009. jún. 2. 18:53

[link]


tej- és tojásmentes


Fahéjas csiga és gyümölcsös kalács


Hozzávalók 1 adag fahéjas csigához és 1 adag gyümölcsös kalácshoz:


80 dkg liszt

20 dkg teljeskiörlésű liszt

2 zacskó szárított élesztő

10 dkg cukor

1/2 l langyos víz

20 dkg margarin (tejmentes, pl. LIGA)

1 mk só


A kétféle lisztet, cukrot, sót és a szárított élesztőt összekeverjük. A margarint megolvasztjuk, összekeverjük a liszttel, hozzáöntjük a vizet is, és alaposan összegyúrjuk, dagasztjuk. A meggyúrt tésztát meleg helyen 1 órát kelesztjük.

A megtelt tésztát kétfelé osztjuk. A tésztából két, kb. 35*45 cm-es lapot nyújtunk.


Hozzávalók a töltelékhez:


fahéjas csiga:


5 dkg olvasztott margarin

6-8 dkg cukor (ízlés szerint)

őrölt fahéj (1-2 tk)


A fahéjas csigához a tésztalapot margarinnal megkenjük. A cukrot és a fahéjat összekeverjük, és a tésztát egyenletesen megszórjuk vele. A tésztát hosszabik oldalától feltekerjük, majd kb. 4 cm széles szeleteket vágunk belőle. A szeleteket vágott felükkel egymástól kicsit távol tepsibe helyezzük. A csigák oldalát és tetejét a maradék olvasztott margarinnal megkenjük.

Ha valaki édesebben szereti, még egy kis cukrot szórhat a tetejére. A tésztát negyed órát kelesztjük, majd 200 fokra (légkeverés) előmelegített sütőben 10 percig sütjük, majd a hőmérsékletet 150 fokra csökkentjük, és további 20-25 percig sütjük.


gyümölcsös kalács:


3 dkg olvasztott margarin

4-5 dkg cukor

20-25 dkg vegyes aszalt gyümölcs


Az aszalt gyümölcsöt, ha szükséges apró darabokra vágjuk. A kinyújtott tésztalapot margarinnal megkenjük, a cukorral megszórjuk. A gyümölcsöt egyenletesen elterítjük rajta. A tésztát a rövidebb oldala felől feltekerjük, a feltekert tésztát sütőlapra helyezzük. A kalácsot a maradék olvasztott margarinnal megkenjük. Negyed órát kelni hagyjuk, majd 200 fokra (légkeverés) előmelegített sütőben 10 percig sütjük, majd a hőmérsékletet 150 fokra csökkentjük, és további 25-30 percig sütjük.


A tejes-tojásos kelt tésztákhoz képest ez a kalács nem áll olyan jól el, hajlamosabb gyorsabban kiszáradni. Ha másnapra is marad, érdemes kicsit benedvesíteni és újramelegíteni.

A gyümölcsös kalács pirítósnak is nagyon finom.

2009. jún. 2. 18:44

Bácskai rizseshús recept


Kategória:

Egytálételek


Hozzávalók:

50 dkg sertéslapocka

1 nagy fej hagyma

30 dkg zöldpaprika

15 dkg paradicsom

4+2 evőkanál olaj

1 kávéskanál pirospaprika

25 dkg közepes szemű rizs

4-5 szál petrezselyem


Elkészítés:

Előkészítés: A húst leöblítjük, apró kockákra vágjuk. A hagymát meghámozzuk, finomra aprítjuk. A zöldpaprikát megmossuk, kicsumázzuk, felkarikázzuk. A paradicsomot leforrázzuk, meghámozzuk, apróra vágjuk.

Elkészítés: Felforrósítunk 4 evőkanál olajat, és megfonnyasztjuk benne a hagymát, rádobjuk a húst, erős tűzön fehéredésig pirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, ízlés szerint sóval, és saját levében, fedő alatt 20 percig főzzük. Hozzáadjuk a zöldpaprikát és a paradicsomot, és az egészet további 20-25 percig pároljuk, azaz pörköltet készítünk. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra (gázsütő 3. fokozat) A rizst megmossuk, lecsepegtetjük. A maradék 2 evőkanál olajat felforrósítjuk, rádobjuk a rizst, 2-3 percig pirítjuk. A rizst a húshoz adjuk, felöntjük 5 dl forró vízzel, egy kevés sót adunk hozzá, összekeverjük, felforraljuk, és áttesszük egy csinos tűzálló tálba (ebben fogjuk tálalni). Lefedjük, és a forró sütőben az egészet puhára pároljuk (20 perc), félidőben egyszer megkeverjük, és többet nem! Néhány paprika- és paradicsomszelettel, vágott petrezselyemmel díszíthetjük, azonnal tálaljuk.



A receptet beküldte: Eve20

2009. jún. 2. 18:43

Burgonyas kremzli recept


Kategória:

Egytálételek


Hozzávalók:

35-40dkg burgonya, 1 fej hagyma 3 tojas 3cikk fokhagyma so,bors,piros paprika 1-2 evokanal liszt 3-4 evokanal tej olaj a suteshez


Elkészítés:

A krumplit hamozas utan lereszeljuk a reszelo durvabbik felen,a hagymat is reszeljuk de a finomabb oldalon.Eloveszunk egy talat beletesszuk a krumplit a hagymat hozza utjuk a tojasokat ,hozzatorjuk a fokhagymat,raszorjuk a lisztet,izles szerint fuszerezzuk,es az egesszet osszekeverjuk a tejet aprankent adagolva hozza.Kapunk egy felkemeny masszat amelyet kézzel nem formálhatunk,hanem evokanalal szaggatjuk bele a forro olajba.Amikor mind megsult melegen talaljuk,melle friss zoldseget es izles szerint tejfolet teszunk.JO ETVAGYAT HOZZA


Elkészítési idő: 45 perc


A receptet beküldte: eni28

2009. jún. 2. 18:36

Tutireceptek.hu


Rakott krumpli cukkinivel recept


Kategória:

Egytálételek


Hozzávalók:

krumpli

kolbász

cukkini

tejföl

kis fűszerek pl:só,bors,delikát,foghagyma

szalonna

sajt


Elkészítés:

Mindenböl tetszés szerint teszek a krumplit megfőzőm karikára vagy kockára vágva,a cukkinit megpuccolom és vékony szeletekre hosszú csikokra vágom.A kolbászt összevágom karikára szalonát kis csikokra.Majd jénaiba teszem rétegezve krumpli,cukkini,kolbász,szalonna majd egy kicsi tejföl esetleg füszer utánna cukkini krumpli a tetejére tejföl ,füszer sajt.Beteszem a sütőbe egy ideig letakarva sütjük majd fedő nélkül egy kicsit megpiritjuk.Nagyon finom.


Tanácsok:

Nem teszem dugig kolbászal és szalonnával a cukkinit pedig én tojás helyett raktam bele mivel fiam tojásallergiás.Még lehet belerakni hagymakarikát is úgy is nagyon fincsi.



A receptet beküldte: bálintkáné

2009. jún. 2. 18:34

Babaszoba.hu-ról:


Receptek szója-, tojás-, tej- és lisztallergiásoknak.


Kapormártás

Hozzávalók: 10 dkg Liga margarin, 5 dkg kukorica- vagy rizsliszt, 3 dl csontlé, 1 csomó kapor, 5 dkg porcukor, 1 db citrom, só

Elkészítés: rizslisztet felhevítjük és hozzáadjuk a Liga margarint. Ha a margarin megolvadt, felengedjük a csontlével. Legyen mártás sűrűségű. Hozzákeverjük a finomra vágott kaprot, a sót, és amikor lehűlt, a citrom kifacsart levét.


Rántott zöldségek

Felhasználhatunk burgonyát, sárgarépát, kelkáposztát, padlizsánt, patisszont, brokkolit, karfiolt

Hozzávalók: 50 dkg zöldség, 15 dkg gluténmentes morzsa, 20 dkg kukoricaliszt vagy rizsliszt, só, zsiradék a sütéshez

Elkészítés: zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, és ízlés szerint daraboljuk. Enyhén sós vízben vagy csontlében megfőzzük. A főtt zöldséget kukoricalisztbe forgatjuk. Belemártjuk a 2 dl vízből és kukoricalisztből készült masszába, majd a gluténmentes morzsába forgatjuk. Bő forró zsiradékban pirosra sütjük.


Vagdalt

Hozzávalók: 35 dkg sertés- vagy csirkehús, 1 db közepes burgonya, 10 dkg gluténmentes száraz kenyér, 10 dkg gluténmentes kenyérmorzsa, zsiradék, só, hagyma, paprika, fokhagyma, bors, petrezselyemzöld

Elkészítés: darált húst összedolgozzuk a megáztatott, kinyomkodott kenyérrel, a diétában fogyasztható fűszerekkel, az apróra vágott vöröshagymával és fokhagymával. Tojás helyett a megmosott, megtisztított, lereszelt nyers burgonyát keverjük a vagdalthoz. Pogácsákat formálunk a masszából, kenyérmorzsába forgatjuk, bő zsiradékba sütjük.


Zöldséges vagdalt

Hozzávalók: 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 5 rózsa karfiol, 1 kis zellergumó, zsiradék, só, fűszerek, kukoricakása

Elkészítés: megtisztított zöldségeket a reszelő durva fokán gyufaszál vékonyságúra reszeljük. Kevés zsiradékon megpirítjuk, majd az elkészített kukoricakásával keverjük. Kis golyókat formálunk a masszából, forró zsiradékban kisütjük.


Vaníliás karika

Hozzávalók: 20 dkg coelipan süteménypor, 10 dkg liga margarin, 10-15 dkg porcukor, 10 dkg főtt burgonya, 3 dkg élesztő, 2 teáskanál szódabikarbóna, 2 dl langyos víz, só (4 dkg vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja)

Elkészítés: Az élesztőt a langyos, cukros vízben felfuttatjuk. A coelipan port a szódabikarbónával, majd a zsiradékkal, s a főtt, áttört burgonyával, a felfutatott élesztővel és a diétában megengedett ízesítőkkel alaposan összedolgozzuk. Habzsákba töltjük, a zsiradékkal kikent sütőlapra tetszés szerinti formákat készítünk. 10 percig pihentetjük, mérsékelt tűznél világos rózsaszínűre sütjük. Melegen (vaníliás) porcukorba forgatjuk.


Burgonyás keksz

Hozzávalók: 10 dkg rizsliszt, 15 dkg burgonya, 1 evőkanál zsiradék, 1 teáskanál szódabikarbóna, só

Elkészítés: megmosott burgonyát héjában megfőzzük, leszűrjük, megtisztítjuk, forrón áttörjük. Összekeverjük a liszttel a szódabikarbónával, a sóval, a zsiradékkal és annyi vízzel, hogy könynyen gyúrható massza legyen. Félujjnyi vastagra kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Zsiradékkal kikent sütőformába tesszük, és forró sütőben megsütjük.

2009. jún. 2. 18:31

Házipatika.com-ról


Tojásallergiásoknak:


Halas egytál


80 dkg filézett pontyszelet (vagy legalább 1,5 kg-os halból házilag filézett halhús)

80 dkg hámozott,főtt burgonya

25 dkg zöldpaprika

10 dkg paradicsom (konzervlecsó vagy fagyasztott is lehet)

10 dkg füstölt szalonna

3 dl tejföl

1 nagy fej vöröshagyma

2 evőkanál liszt

1 teáskanál piros fűszerpaprika

1 mokkáskanál törött fehér bors,

ízlés szerint só.


Elkészítése:


A füstölt szalonnát nagyon vékony, hosszú csíkokra vágom. Felét kis serpenyőben megsütöm, majd a kisült szalonnazsírral kikenek egy tűzálló tálat vagy tepsit, és belekarikázom a főtt burgonyát. Megsózom, és a szalonnapörcöt rászórom. A halszeletek mindkét oldalát sóval, borssal fűszerezem, sűrűn beirdalom (milliméterenként mélyen bevágom), majd lisztbe mártom. A zöldpaprikát meg a paradicsomot is felszeletelem, a hagymát apróra vágom. A tejfölt összekeverem pirospaprikával és egy teáskanálnyi liszttel.

A burgonyára sorban ráfektetem a lisztes halszeleteket. A vágatokba belenyomkodom a nyers füstöltszalonna-csíkokat, majd a halat beborítom paradicsomkarikával, hagymával és zöldpaprikaszelettel. Megsózom, és a tejföllel meglocsolom. Előmelegített, közepesen meleg sütőben fedetlenül addig sütöm, amíg a teteje meg nem pirul.

2009. jún. 2. 18:29

Palacsinta:


Hozzávalók:


10 dkg finomliszt

10 dkg zabpehelyliszt

300 ml rizstej

kis só

500 ml ásványvíz

olívaolaj


Tej- és tojásmentes!!!


Elkészítése:


A hozzávalókat összekeverem, 2 órát pihenni hagyom, és olajon, palacsintasütőben kisütöm. Tölteni ízlés szerint lehet.

2009. jún. 2. 18:22

Ezek mind Nagy Zsuzsa recpetje alapján:


Kukoricagombóc


Hozzávalók:

50 dkg kukorica dara

1 citrom reszelt héja

1,5 l víz

pici só

esetleg feldarabolt aszalványok (elhagyható)

30 dkg kókusz

méz ízlés szerint (6-10 ek.)

Tegyük fel a vizet főni, és reszeljük bele a citrom héját, sót, majd keverjük hozzá a kukoricadarát, és a kókuszt és folyamatos kavargatás mellett főzzük puhára a darát. Amikor már majdnem kész akkor akkor keverjük hozzá a mézet, hogy ne veszítsen a vitamin tartalmából. A lábasban hagyjuk kihűlni, majd vizes kézzel gombócokat formálunk belőle, és kókuszba forgatjuk. Gyümölcsös (következő recept) vagy karobos öntettel tálaljuk.

2009. jún. 2. 18:21

Diótej


Hozzávalók:

1 csésze dió

3-4 evőkanál méz

1 teáskanál szárított vanília örlemény

4 csésze víz


Turmixoljuk el a szárazanyagokat először 1 csésze vízzel krémesre, majd további 2-3 csésze vízzel.

Bulgur reggeli


Hozzávalók:

60 dkg bulgur, azaz aszalt búzatöret

4 liter diótej

50 dkg gyümölcs feldarabolva


Készítsük el hidegen a diótejet, majd tegyük fel főni. Ha elérte a forráspontot, akkor forrázzuk le vele a bulgurt, és takarjuk le az edényt, hogy a melegben megdagadhasson a bulgur. Ha megdagadt adjuk hozzá az elozetesen feldarabolt gyümölcsöt. Azonnal fogyasztható.

Főtt búza kesudió tejszínnel


Hozzávalók:

50 dkg főtt búza

15 dkg kesudió

1/2 csésze víz

5 cm-es vanília rúd megszárítva

2-3 ek. méz

gyümölcsök beledarabolva


A búzát tisztítsuk meg, majd áztassuk be egy éjszakára, és reggel 1 mokkáskanál sóval főzzük meg. A többi hozzávalót turmixoljuk krémesre és öntsük a megfőtt búza tetejére. Díszítsük különböző darabolt gyümölccsel.

2009. jún. 2. 18:20

Kukoricás palacsinta


Hozzávalók:

1 dkg élesztő

1/2 liter melegvíz

6 evőkanál kukoricaliszt

3 evőkanál kukoricakeményítő

10 dkg szójatej szűrlemény

1/2 dl olaj

1 közepes alma lereszelve tökgyalun


Futtassuk fel az élesztőt egy csavaros üvegben a 1/2 liter vízben. A többi összetevőt keverjük össze egy nagyobb tálban, majd ha felfutott az élesztő, akkor azt is keverjük hozzá. Ha szükséges, akkor higítsuk még fel vízzel. Majd olaj hozzáadása nélkül süssük ki TEFAL Resistal (vagy hasonló) palacsintasütőben.

2009. jún. 2. 18:20

Kelt tészta szójasűrítménnyel


Hozzávalók:

5 dkg élesztő

3-4 evőkanál méz

3 dl meleg víz

50 dkg teljes kiőrlésu búzaliszt

50 dkg finomliszt

30 dkg szójatej szűrlemény

1 dl olíva olaj

1 csipet só


Futtassuk fel az élesztőt egy csavaros üvegben a 3 dl vízben. A többi összetevőt keverjük össze egy nagyobb tálban, majd ha felfutott az élesztő, akkor azt is keverjük hozzá. Gyúrjuk össze, ha szükséges, akkor adjunk még vizet hozzá, de csak annyit, hogy rugalmas tésztát kapjunk. Meleg helyen kelesszük meg a tésztát, majd 1/2 óra mlva gyúrjuk át mégegyszer és kelesszük ismét 1/2 óráig. Készíthetünk belőle zserbót, de töltött kifli, vagy bukta, esetleg egyszerű béles alaptésztájául is szolgálhat.

2009. jún. 2. 18:19

Vegetáriánus.hu-n talált receptek:


Szójatej I.


Hozzávalók:

1/2 kg száraz szójabab


Áztassuk be a babot 3-4 szeres vízmennyiségben, legalább 6 órára. Ha megdagadt 1 csészény szójababot turmixoljunk le először 1, majd további 3-4 csésze vízzel és 1/2 mokkáskanál sóval. Tegyük fel főni, és főzzük forráspontig folyamatosan kavargatva.

Vigyázzunk mert odaéghet. Készíthetjük vaníliás-mézes, vagy karobos-mézes ízesítéssel is, ebben az esetben, még a főzés előtt ízesítsük be a tejet, hogy a melegítéskor. Ha felfőztük, akkor szűrjük át sűrű szitán, és hűtsük le. A szitában fennmaradt szürleményt felhasználhatjuk a tojás pótlására sütemények készítésekor.

Szójatej II.


Hozzávalók:

1/2 kg száraz szójabab


Áztassuk be a babot 3-4 szeres vízmennyiségben, legalább 6 órára. Ha megdagadt tegyük fel főzni, és főzzük 1-1,5 órát attól függően, hogy milyen a bab minősége.

Ha megpuhult, akkor 1 csésze főtt babot turmixoljunk el először 1, majd további 2-3 csésze vízzel és 1/2 mokkáskanál sóval. Készíthetjük vaníliás-mézes, vagy karobos-mézes ízesítéssel is, ebben az esetben turmixoljunk 1 csésze babhoz 3-4 evőkanál mézet 1 teáskanál őrölt vaníliát, vagy 5 cm hosszú szárított vaníliát, 1/2 mokkáskanál sót, és 3 csésze vizet.

2009. jún. 2. 18:15

Fruktóz allergia


másnéven: fruktózémia, fruktóz aldoláz-B enzimhiány)


A fruktóz (gyümölcscukor) öttagú gyűrűből álló cukor (monoszacharid), amely a bélből történő felszívódást követően az ún. fruktóz-1-foszfát-aldoláz enzim segítségével (szőlőcukorrá) glükózzá alakul. Fruktóz-intolerancia esetén a szervezetből ez az enzim hiányzik, így az étkezési cukorban (szacharózban) és sok gyümölcsben megtalálható fruktóz (gyümölcscukor) glükózzá történő átalakulása nem jön létre.

Előfordulás és okok

A rendellenesség gyakorisága kb. 1/20.000 születés, más adat szerint 1:40.000-hez.


Autoszomális recesszív módon öröklődő enzimhiány, ez azt jelenti, hogy a betegségre való hajlamot a beteg szülei lappangva hordozzák, így míg a felnőtt lakosság tünetmentes, a beteg gyermek testvéreiben 1:4-hez az ismétlődés kockázata. Az enzimhiány következtében a beteg nem képes feldolgozni a fruktózt, a szőlőcukorrá alakulás nem történik meg, így a vércukorszint leesik. A fruktóz kóros anyagcseréje során olyan toxikus anyagok szabadulnak fel, melyek májkárosodást okoznak.


Tünetek


A veleszületett fruktóz-intolerancia lehet enyhe vagy nagyon súlyos betegség. Ez utóbbi esetben a fruktózmentes diéta sem képes megállítani a májkárosodás folyamatát. Az első tünetek az anyatejes táplálás megszüntetése után jelentkeznek. A fruktóz tartalmú ételek hatására alacsony vércukorszint (hipoglikémiát) alakul ki, amely verejtékezéssel, remegéssel, zavartsággal, kóros aluszékonysággal, esetenként görcsrohamokkal, kómával jár. Amennyiben a gyermek nem hagy fel a fruktóz-tartalmú tápanyagok fogyasztásával, vese- és májkárosodás fejlődik ki, ami sárgasághoz, hányáshoz, értelmi leépüléshez vezethet. A tartósan fennálló tünetek között a rossz étvágy, az elégtelen táplálékfelvétel miatti súlybeli és növekedésbeli elmaradás alakul ki.

A rendellenesség idejekorán megkezdett fruktózmentes diéta esetén jóindulatú. Ilyen esetekben a tünetek megszűnésére, a gyermek szabályos testi-értelmi fejlődésére számíthatunk. A kezeletlen betegek egy része csecsemőkorban meghal, másik részük súlyos fizikai sorvadás mellett szellemileg elmaradottá válik.

Fontos tudni, hogy fruktózt tartalmaznak nemcsak a gyümölcsök, gyümölcslevek, de a zöldségfélék többsége, édességek, szirupok, édesítőszerek, méz, ízesített, édesített tejtermékek, felvágottak, kolbászfélék, konzervek, fagyasztott élelmiszerek, késztermékek többsége, alkohol. Ezek fogyasztása tiltott vagy csak kis mennyiségben megengedett.


A fogyasztható élelmiszerek közé tartoznak: gabonafélék, kenyérfélék, pékáruk, zöldségfélék közül a gomba, burgonya, lencse, tejtermékek közül a natúr joghurt, kefír, natúr tejpor, natúr sajtok, húsok, tojás, állati eredetű zsiradékok.

2009. jún. 2. 18:11

Lisztérzékenység

(coeliakia)


Fogalma


Az egész életen át tartó intoleranciát a gluténnek (sikér) nevezett összetett fehérje okozza, melyet a búza-, árpa-, tönköly- durum- és a rozsliszt is tartalmaz. Az immunrendszer részvételével kialakuló folyamat, de nem jár IgE szint növekedéssel, és nem kísérik atópiás társuló betegségek.

(Lásd Mi az allergia?)

A lisztérzékenységet el kell különíteni az egyéb táplálék okozta allergiás megbetegedésektől. Fontos felismerni a lisztérzékenység és a gabonaallergia közti különbséget. Gabonaallergia esetében mind a felismerésre, mind a kezelésre és a betegség kimenetelére vonatkozóan az összes többi táplálékallergiára vonatkozó elvek érvényesek.

(Lásd Ételallergia)

Lisztérzékenység esetében más a diagnózis módja, és a javasolt terápia egész életre szóló.


Leggyakrabban a kisdedkorban alakul ki, az elválasztás során a gluténtartalmú gabonaféléknek az étrendbe történő beiktatása során. Ritkán felnőttkorban jelentkezik először.


A szervezetben ellenanyag termelődik az egyik saját fehérje, a szöveti transzglutamináz nevű enzim ellen (ezen enzim feladata a glutén lebontása). Az elfogyasztott glutén lebontódik egy gliadin nevű peptiddé. A reakciót ez az enzim-peptid komplex váltja ki az arra hajlamos egyének szervezetében.

A lisztérzékenységre való hajlamnak genetikai háttere van, emiatt a betegség örökölhető.


Tünetei


- krónikus hasmenés, halvány színű és zsírfényű emésztetlen széklet, ritkán székrekedés, hasi fájdalom

- felfúvódás, fokozott bélgáztermelődés

- a bélfal nyálkahártyájában lévő bélbolyhok tönkremennek, emiatt a tápanyagok nem tudnak rendesen felszívódni


A tünetek általában a gabona étrendbe iktatását követően 6-12 hónappal kezdődnek, rendszerint fokozatosan alakulnak ki. A betegség hevessége és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet, ami összefügg azzal, hogy a glutén mikor került az étrendbe, és befolyásolja a glutén fogyasztott napi mennyisége is.

A csecsemőknél fejlődési rendellenességet, súlygyarapodási és növekedési zavart, felnőtteknél fogyást, gyengeséget, fejfájást, hajhullást, bőrkiütést, csontritkulást, vashiányt okoz, nőknél menstruációs zavarok és meddőség is felléphet.

Előfordulhat az is, hogy az alacsony növés, a vashiányos vérszegénység, a fogzománc hibás fejlődése vagy a pubertás késése az egyetlen tünet.


A kezeletlen lisztérzékenység következményei


A sérült bélnyálkahártya a vasat és vitaminokat alig képes felszívni. A táplálékban lévő allergéneket viszont átengedi. Ez étel-intoleranciát idézhet elő (pl. szójaérzékenység alakulhat ki, és mivel sok szóját használnak a gluténmentes élelmiszerekben, ez további nehézséget jelent).

A bélkárosodás további következménye lehet a laktóz-intolerancia.


A kezeletlen lisztérzékenység növeli a bélfalban a rosszindulatú nyirokdaganat (limfóma) kockázatát.


A lisztérzékenység megjelenése előtt és után is kialakulhat a cukorbetegség.


Lisztérzékenység esetén megnő egy bőrbetegség, a dermatitis herpetiformis kockázata (előfordulása a listérzékenyek mintegy 5 százalékánál).

Ennek tünetei: szimmetrikusan eloszló erősen viszkető kiütés (váll, ülep, fejbőr, térd, könyök) néha apró hólyagokkal, bélnyálkahártya károsodása, esetenként hasmenés.


A lisztérzékeny betegek, ha nem tartják a szigorú gluténmentes étrendet, fogákonyabbá válhatnak különféle pszichológiai problémára. Gyakoribb körükben a skizofrénia, mint az egészséges népesség körében.


Diagnózis


Egyetlen megbízható módja a glutén étrendből való kiiktatása előtti szövettani vizsgálat.

A vérvizsgálat kevésbé megbízható eredményt ad. Az IgA endomysium ellenanyag és a szöveti transzglutamináz IgA-ellenanyag kimutatásával történik, és a vérszérumból végzett vizsgálatok pozitivitása erős gyanút támaszt a betegség fennállására.

A diagnózist a szövettani vizsgálat erősíti meg.


Kezelése


A lisztérzékeny betegeknek egész életük folyamán szigorúan be kell tartani a gluténmentes étrendet.

A glutén távoltartásával a bél nyálkahártyája regenerálódik, a lisztérzékeny egyén egészséges életet élhet, a diétán kívül egyéb kezelésre nem szorul.


Diéta

Ami TILOS, mivel glutént tartalmaz:


búzaliszt, -pehely, -korpa, -dara, -csíra, búzakeményítő,

rozsliszt, -pehely,

tönkölyliszt, durumliszt,

árpaliszt, -pehely, -gyöngy, maláta (csíráztatott árpa),

vadrizs,

búzasör, müzlikeverék, sör, whiskey, vodka, gin.



Nyomokban glutént tartalmazhatnak:


ételsűrítő, stabilizátor, karamell, citromsav, dextrin, mono- és diglicerid, maláta, maltodextrin, maltóz, növényi sűrítőanyag, rizstej, szójaital, szójaszósz, miszo, rokfort sajt, sütőpor, instant kakaó és kávé, levespor, mártáspor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok


Nem tartalmaz glutént:


kukoricaliszt, -pehely, -dara, rizsliszt, burgonyaliszt, tápiókaliszt, kölesliszt, hajdinaliszt, szójaliszt, sárgaborsóliszt, szentjánoskenyérmag-liszt, amarantliszt, guarmag-liszt.

A zabliszt a legtöbb lisztérzékeny betegnél nem okoz problémát, de fogyasztása csak kis mennyiségben ajánlott. A biztonság kedvéért ne fogyasszuk.


Csak gluténmentes gyártósoron előállított terméket vegyünk (nézzük a feliratot a terméken).


Ajánlott kenyérsütő géppel vagy sütőben saját kezűleg otthon elkészíteni a lisztérzékeny beteg kenyerét és süteményeit, így biztosak lehetünk abban, hogy bizonyosan gluténmentes táplálékot vesz magához.

2009. jún. 2. 18:08

Tünetei


- állandó, rejtélyes eredetű hasmenés, gyomorpanaszok

- ehhez később társulhat a fejfájás

- majd évek múltán izületi vagy izomfájdalom is megjelenhet


Az egészség lassú romlását kíséri az egyre fokozódó ingerlékenység, fáradékonyság, gyengeség.


Fajtái


1. Idiopátiás étel-intolerancia


A betegségnek nincs egyértelmű mechanizmusa, nehéz megállapítani, hogy mi okozza.


Az idiopátiás étel-intolerancia tünetei a problematikus élelmiszer fogyasztása után általában csak lassan alakulnak ki. Ezek többnyire azok a táplálékok, amiket rendszeresen fogyasztunk: pl. búzaliszt, tej, tojás. Így a rossz közérzet állandósul, szinte soha nem érzi jól magát a beteg.


Egyeseknél az idiopátiás étel-intoleranciához társulhat: Crohn-betegség, izületi panaszok, reumás izületi gyulladás.


Az idiopátiás étel-intolerancia tünetei


- fejfájás, migrén

- hasmenés, haspuffadás, erős bélgázképződés, olykor székrekedés, gyerekeknél hasfájás

- hányinger, gyomorpanaszok, emésztési zavarok

- izületi- és izomfájdalmak

- állandó orrfolyás

- nem gennyes középfülgyulladás

- fáradtság, rossz közérzet


Az erős fejfájás, az izületi fájdalom és a hasmenés együttes jelenléte az idiopátiás étel-intoleranciában szenvedő betegek nagy részénél jelen van.

Ritkán előforduló tünetek: kiújuló szájfekély, gyomor- vagy nyombélfekély, krónikus csalánkiütés, angioödéma (szövetduzzadás).

Az idiopátiás élelmiszer-intoleranciában szenvedő betegek (amíg nem derül ki, hogy mi okozza panaszaikat) gyakran nagy mennyiséget elfogyasztanak a problémát okozó élelmiszerből, szervezetük szinte "kívánja" azokat. Ennek okai az élelmi eredetű exorfinok, melyek az élelmiszerekben lévő fehérje emésztése során keletkeznek.


Szerkezetük nagyon emlékeztet az endorfinoknak nevezett vegyületéhez. Az endorfinok az agyban termelődnek és belső fájdalomcsillapítóként hatnak, javítják a közérzetet.

Az élelmi exorfinok a vizsgálatok szerint az endorfinokhoz hasonlóan javítják a hangulatot.


Az intolerancia egyik kiváltó oka lehet (az egyéni érzékenységtől függően) a táplálékkal bejutó nagy mennyiségű hisztamin is.

(Lásd Mi az allergia? - Magas hisztamintartalmú ételek)

A táplálékintolerancia kiváltásában szintén fontos szerepet töltenek be az élelmiszerekben a feldolgozás, érlelés és tartósítás során felszabduló és felhalmozódó biológiailag aktív anyagok, a biogén aminok (pl. hisztamin, tiramin).

További kiváltó tényező lehet a gyógyszerszedés, valamint az élelmiszerekbe kerülő mesterséges adalékanyagok, ízjavítók, tartósítószerek.

(Lásd Élelmiszer-adalékanyagok)



2. Anyagcserezavarok


A szervezet anyagcseréjében kulcsszerepet játszó egyik enzim hiányzik, vagy működése nem megfelelő.

A betegséget általában egy hibás gén okozza, ami miatt a betegségre való hajlam öröklődik.


Fajtái:


- laktázhiány

Ha kevés a laktáz, a tejcukor jelentős része a bélben lebontatlanul marad.

(Lásd Csecsemőkori hasfájás)

- trehalázhiány

A gombákban és élesztőben lévő egyik vegyület lebontását végző enzim hiánya.

- galaktózémia

A tehén- vagy anyatejben lévő cukornak, a galaktóznak lebontását végző enzim működési rendellenessége. A betegség súlyos, egész életen át kerülni kell a tejterméket.

- fruktóz-intolerancia

Nagyon ritka betegség, gyümölcs és egyéb fruktóz tartalmú élelmiszer fogyasztásakor kellemetlen ízt érez a beteg a szájában, így könnyű felismerni.

- fenilketonuria

Nagyon ritka betegség, speciális diéta hiányában szellemi visszamaradottságot okoz. Az újszülötteket már a kórházban vizsgálják és szűrik.


Az étel-intolerancia kialakulását előidézheti


- heves hasmenés miatt a vastagbélből eltávozott hasznos bélbaktériumok (bélflóra alkotóelemei)

- elhúzódó vagy nagy adagban alkalmazott antibiotikum-kúra, mely szintén megbontja az egészséges bélflórát

- bizonyos enzimek működési zavarai (ilyenkor gyakori a migrén, a pszichés tünetek - pl. hiperaktivitás)


Tejcukor-érzékenység (laktózintolerancia)


A tejcukor-érzékenység az enzimhiányon alapuló táplálékintoleranciák leggyakoribb fajtája.

(Lásd Csecsemőkori hasfájás)

A laktáz csökkent működése esetén mindig van működő enzim is, ezért egy bizonyos mennyiségű tejcukor fogyasztása még nem jár panasszal.

A tejcukor-érzékenység felismerése nagyon fontos, mivel a tünetmentes magyar lakosságban is gyakran előfordul. Az általa kiváltott tüneteket a tehéntej fehérjéje okozta panaszoktól (tejfehérje-allergia) megkülönböztetni meglehetősen nehéz, gyakran csak orvosi vizsgálattal lehetséges.


Tünetei:

robbanásszerű, gyakori vizes hasmenés, haspuffadás, gyomor- és bélgázképződés, óvodás és iskoláskorú gyermekeknél görcsös köldöktáji fájdalom, elsápadás, kellemetlen szájszag.


Diagnosztizálás:

A laktózintolerancia és más cukorfelszívódási zavar kimutatására a hidrogénkilégzési vizsgálat jól alkalmazható. A vizsgálat alapja, hogy normál körülmények között a szénhidrátok a bélben elbomlanak és felszívódnak. Amennyiben a laktázenzim mennyisége és aktivitása nem megfelelő, a laktózt a bélben lévő erjesztő baktériumok bontják le, mire szén-dioxid és hidrogéngáz szabadul fel, ami eljut a vérkeringésen keresztül a tüdőbe, és a kilélegzett levegőben mérhető a mennyisége. Ezzel az egyszerű módszerrel megállapítható a tejcukorbontás zavara. Ezen az eljáráson kívül a tejcukorral történt terhelés utáni vércukorszint mérése, vagy az enzimaktivitás meghatározása vékonybél-biopsziás mintából segítheti a laktózintolerancia diagnózisának felállítását.


Diagnózis és kezelés


Bizonyos tüneteket (fejfájás, hasmenés) először hagyományos módszerekkel kell kivizsgálni, mivel ezeket a panaszokat súlyos szervi betegségek is okozhatják.

Ha a szervi elváltozások/betegségek kizárhatóak, akkor gondolhatunk az étel-intoleranciára.

Az idiopátiás étel-intolerancia kimutatásának egyetlen biztos módja a kizárásos diéta. Minden élelmiszerre érzékeny lehet a szervezet, amelyet rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztunk.

A diéta során minden rendszeresen fogyasztott ételt elhagyunk, és az állapot javulása után újra egyenként bevezetjük ezeket az étrendbe (teszteljük őket). Ha visszaesés következik be, valószínűleg ráakadtunk a problémát okozó élelmiszerre.


Ezután a beazonosított élelmiszert kerüljük. Ha sikerül beazonosítani és az étrendből kiiktatni a tüneteket kiváltó anyagot, úgy teljes panaszmentesség érhető el.

Bizonyos idő elteltével a kizárt ételek újra fogyaszthatóak lehetnek, de csakis mértékkel és nem napi rendszerességgel.

A problámás élelmiszert egész életükben kerülniük kell azoknak betegeknek, akik Crohn-betegségben, vagy reumás izületi gyulladásban szenvednek.


Egyes pszichés problémákkal küzdő beteg tévesen azt hiszi, hogy étel-intolerancia okozza panaszait.

2009. jún. 2. 18:06

Ételallergia

(IgE közvetítette allergia)


Fogalma


A klasszikus ételallergia kialakításában az IgE antitestek vesznek részt.

(Lásd Mi az allergia?)


Az immunrendszer tévedésből veszélyes anyagnak gondolja a bevitt élelmiszer valamely alkotóelemét, és a szervezet védelmének céljából elkezd ellenanyagot (hisztamint) termelni.


A válaszreakció rendszerint közvetlenül az élelmiszer elfogyasztása után fellép. Elsőként az ajkakat, nyelvet, szájüreget, torkot érinti. Ritkábban csak órákkal később jelentkezik, és elsősorban a gyomrot és bélrendszert érinti.


Az ételallergiás betegek száma a kutatások szerint mindenütt növekszik. Jelenleg az 1-3 éves gyermekeknek 8-10, a felnőtteknek 1-2 százalékát érinti a betegség.

Kialakulása a csecsemő- és kisgyermekkorban a leggyakoribb. Ebben az életkorban a táplálékokban található fehérjék okoznak a leggyakrabban tüneteket. Csecsemőknél és kisgyermekkorban leginkább a tej, a tojás, a gabona és a hal fehérjéi váltanak ki allergiás reakciót. A csecsemőkori ételallergiák oka az újszülött éretlen, vagyis túlzott áteresztőképességű bélhámrendszere.

Nagyobb gyermekeknél és felnőtteknél inkább az adalékanyagok, ételszínezékek, tartósítószerek, egyes gyümölcs- és zöldségfélék fogyasztása okozza az érzékenységet.

Az élelmiszerallergének országonként és földrészenként nagy eltéréseket mutathatnak: az ismertebb allergének mellett pl. a Távol-Keleten a hal- és rákfajták is jelentős allergénforrások.


A táplálékok minősége és mennyisége döntő szerepű a bélflóra egyensúlyának és a nyálkahártyák épségének fenntartásában.

A korunkban általánosan elterjedt - húsból, felvágottakból, sajtfélékből, finomított gabonalisztekből, kakaóból és csokoládéból álló, valamint erősen cukrozott és adalékanyagokkal dúsított - étrend jelentősen növeli az allergiák kockázatát.

Az allergia megelőzését célzó étrend elsősorban a következőkből áll:

- rostban gazdag, összetett szénhidrátok (barna kenyér, barna rizs, müzli, gabonakásák),

- nyers zöldség- és gyümölcsfélék.

Ha a bélbaktériumok minőségi és mennyiségi összetétele megváltozik, akkor a bélrendszerben zavar alakul ki: módosulhatnak a lebontási és felszívódási viszonyok, a bélfal áteresztőképessége (ezzel utat készítve az allergiás mechanizmusoknak).

A megnövekedett áteresztőképességű bélfal átengedi a nagyobb molekulatömegű fehérjéket, melyek a hám alatti rétegbe kerülve immunológiai folyamatokat indítanak el. Így fordulhat elő, hogy a beteg egyik napról a másikra az addig fogyasztott élelmiszereket már nem tudja panaszmentesen elfogyasztani.

(Lásd Élesztőgombák a bélben - Bélflóra)



Tünetei


1. Helyi reakciók (orális allergia tünetegyüttes), melyek csak az élelmiszerrel kapcsolatba került testtájakat érintik:

Enyhe formában bizsergés, viszketés a szájüregben, kismértékű duzzadás az ajkakon, szájüregben, arcon, legtöbbször 15 percen belül a táplálék elfogyasztása után.

Súlyos tünetei: ajkak, nyelv és torok ijesztően nagyfokú bedagadása.

Gyakran pollenallergiás egyéneknél jelentkezik, bizonyos élelmiszerek elfogyasztása után .

(Lásd Mi az allergia? - Keresztreakciók)


2. Szisztémás reakciók, melyek a véráramba került ételallergének miatt távolabbi testtájakon is tüneteket okoznak:

Hasmenés, székrekedés, puffadás, hasi fájdalom, vastagbél krónikus gyulladása, végbélnyílás körüli ekcéma, hányás, csalánkiütés, pikkelysömör, asztma, ekcéma, krónikus fejfájás, izomfájdalom, gyakori mandulagyulladás, megnagyobbodott orrmandula, alacsony vagy magas vérnyomás, gyakori vizelés, bevizelés, krónikus húgyszervi gyulladások, orrfolyás, krónikus melléküreg-gyulladások, kötőhártya-gyulladás, sötét karikák a szem körül, gyakori fülgyulladás,

súlyos esetben vérnyomás-zuhanás és ájulás - anafilaxiás sokk következik be.


Ugyanaz az egyén idővel másként reagálhat egy adott allergénre, tünetei változhatnak, az enyhébb tünetek is súlyosbodhatnak. A panaszok akkor jelentkeznek, ha a bőr vagy a nyálkahártya érintkezik az allergizáló táplálékkal, főzés közben a táplálék gőze is kiválthatja azokat.


Az ételallergia többnyire már gyermekkorban kialakul, ritkábban felnőttkorban jelentkezik először teljesen váratlanul, egy olyan élelmiszer fogyasztása során, amit a beteg azelőtt biztonsággal fogyaszthatott.

A gyermekkori tejfehérje- és egyéb ételallergia jellemzője a tünetek nagyfokú változékonysága.

(Lásd Csecsemőkori hasfájás)

A felnőttkori ételallergiában általában állandósulnak a panaszok.


Ritkán gyermekeknél a valódi ételallergia váltja ki az atópiás ekcémát.

(Lásd Atópiás ekcéma)


Ételallergiás kisbabáknál gyakoribb a késleltetett reakció - gyomorfájás, hasmenés, hányás lép fel.

Kisbabáknál az ételallergia okozta hasmenés átmeneti laktázhiányt idézhet elő, ami miatt a tejtermékek fogyasztása súlyosbíthatja a tüneteket.

(Lásd Csecsemőkori hasfájás)

Az allergizáló élelmiszer kiiktatása az étrendből a laktázhiányt nem szünteti meg azonnal, a bélnyálkahártyának regenerálódni kell és újra elegendő laktázt termelni.

Súlyos ételallergia esetén az életveszélyes reakció kiváltásához elég egy mikroszkópikus mennyiség is az allergizáló élelmiszerből. Egy rosszul elmosott edényben vagy evőeszközön maradt ételfolt, morzsa, vagy akár csók egy olyan embertől, aki előzőleg olyan élelmiszert fogyasztott, amire a társa súlyosan allergiás.



Szinte bármely étel alkotóelemére lehetünk allergiásak, vannak azonban olyan élelmiszerek, amelyek gyakrabban keltenek allergiás tüneteket. Ilyenek:

tehéntej, tojásfehérje, szója, hal, kagyló, földimogyoró, dió, kakaó, búza, paradicsom, szilva, őszi- és kajszibarack, cseresznye, meggy, eper, málna, kivi.


Vannak esetek, amikor a beteg nem magára az élelmiszerre allergiás, hanem az annak emésztése során keletkező vegyületekre. Ilyenkor a tünetek órákkal az étel elfogyasztása után jelentkeznek (szójaallergia esetén gyakori).


Egyesek csak akkor reagálnak az élelmiszerre, ha közvetlenül utána testmozgást is végeznek.

(Lásd Asztma)


Az ételallergiások közül néhányan nem reagálnak az allergénre, ha az allergizáló gyümölcsöt, zöldséget, halat vagy tojást főzve és sütve fogyasztják.

Ritkán előfordul olyan eset is, hogy az élelmiszer csak főzve ill. sütve allergizálja a beteget, nyersen fogyasztva nem.

2009. jún. 2. 17:43
lekisebb (megint nem tudok írni, elnézést)
2009. jún. 2. 17:43
Már múltkoriban indítottam egy topicot azzal a címmel, hogy tojásallergiás a gyerekem, hogy főzzek. De arra gondoltam, hogy sokkal könnyebb lenne hasonló problémával küszködő gyerekeknek és felnőtteknek, ha lenne olyan forum, ahová konkrét recepteket írnánk. A legkisebg fiamról pénteken derült ki, hogy fruktóz allergiás, és most már lövésem sincs hogy tojás és cukor nélkül hogy süssek-főzzek. Akinek a gyereke ételallergiás és tud hasznos recepteket, nosza gyertek és írjatok!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook