Otthonszülés! Geréb Ágnes (beszélgetős fórum)
Az otthonszülés gyakorlata néhány európai országban
Az otthonszülés elterjedtsége napjainkban a fejlett Európa egyetlen országában, Hollandiában jellemző (30% körüli). A holland nők otthoni szülésének sok évtizedes hagyományai vannak, amelyek fennmaradtak az intézményi, kórházi ellátás más indikációkban és más országokban történt széleskörűvé válása ellenére is. Hollandiában a szülés természetes formájának tekinthető, a szülészeti ellátás általános módja az alacsony kockázatú szülő nők esetében. A szülés levezetője a szülésznő, akinek képzettsége is ehhez a gyakorlathoz igazodik. Az otthonszülés Hollandiában a társadalombiztosítás által finanszírozott szülési forma alapesete.
Más nyugat-európai országokban az otthonszülés aránya 1-2% az összes szüléshez viszonyítva. Közfinanszírozásból is támogatott Franciaországban, Belgiumban, az Egyesült Királyságban, Írországban, Németországban. Ezzel együtt az orvostársadalom és az egészségpolitika melléállása nem egyöntetűen pozitív. Hollandiában az egészségügyi miniszter programot indított az otthonszülés országos támogatására (ha jóval kisebb mértékben, de ilyen program Írországban is megtalálható), másutt inkább a betegek önrendelkezési, szabad szakember választási jogáról szóló jogszabályok vagy ajánlások, politikák tartalmazzák az otthonszülés lehetőségét is.
Svédországban, Luxemburgban vagy Kelet- Európában (Csehország, Szlovákia, Lengyelország) az otthonszülés nem támogatott, közfinanszírozásból nem fedezett.
Hollandia
Míg a nyugati világban a kórházban szülés a standard eljárás, Hollandiában az otthonszülés a szülészeti ellátás szerves része ma is. A holland rendszer karakterisztikus vonása a szülésznő meghatározó szerepe a normál terhesség és szülés folyamatában. A társadalombiztosítás és a magánbiztosítás is fedezetet nyújt a szülés előtti, közbeni és utáni ellátásra. Az alacsony kockázatú csoportokban ez a szülésznő feladata, kivéve egy kis hányadot, ahol az általános orvos közreműködését veszik igénybe. A szülészorvoshoz való továbbutalás akár a terhesség, akár a szülés során általában a szülésznő feladata.
Az alacsony kockázatú terhesek a szülésznő közreműködését a szülés során választhatják az otthonukban, vagy a kórházban is. 1965 körül Hollandiában a nők 68%-a otthon szült. Majd bevezették a rövid tartózkodási idejű szülésznő által levezetett kórházi szülést, amely hatására fokozatosan csökkent az otthoni szülések száma, a 90-es években 31%-ra. A 90-es években a szülésznők helyzete, körülményei is sokat romlottak, hosszúnak érezték a munkaidejüket, kevésnek a fizetésüket, sokan hagyták el a pályát, sokan mentek nyugdíjba. 1997-ben az egészségügyi miniszter az otthoni szülést ösztönző programról határozott. A program része volt a szülésznők terheinek könnyítése, szakmai irányelvek fejlesztése, minőségellenőrzési rendszer bevezetése. A program végrehajtója a Holland Szülésznők Szervezete volt, a PROVER nevű program 2001-ig tartott.
Összességében a 2000-es években az otthoni szülések aránya 30% körül jellemző. A szülésznők terhei nem csökkentek, megfigyelhető az is, hogy kicsit magasabb arányban utalják a nőket a szülészorvosokhoz. 2003-ban készült a szülésznők, általános orvosok és szülészorvosok által elfogadott írott dokumentum utolsó verziója, amely lefekteti annak feltételeit, hogy milyen esetben kíséri a szülésznő a terhességet és a szülést, milyen esetekben kell, hogy továbbutalja ő vagy az általános orvos a terhes vagy szülő nőt a szülészorvoshoz. 2000-ben a terhesek 85%-ánál szülésznő kezdte meg a terhesgondozást, a szülések esetében ez 57% volt. 17%-ot fekvőbeteg ellátásba utaltak, 30% otthon, 10% rövid idejű kórházi tartózkodással zárult. Döntően az otthoni szüléseket (az összes szülés 25%-a) és a rövid kórházi tartózkodással vezetett szüléseket (összes szülés 9%-a) szülésznő vezette.
A nőgyógyászati ellátás tehát nem szabadon választható, hanem mindenképpen szükség van orvosi indikációra. A szülészeti ellátás rendszere a kockázatszelekción alapul: alacsony rizikójú terhességeket/szüléseket a szülésznők, magas rizikójú terhességeket/szüléseket pedig a nőgyógyászok vezetnek le. (Közepes kockázat esetén a szülésznő és az orvos kommunikálnak, ill. megosztott ellátás folyik.) Hollandia azon 10 ország között van, ahol a legalacsonyabb a terhességgel kapcsolatos morbiditás és halandóság, és sokan úgy vélik, hogy ez a szülészeti ellátás effajta megosztottságával magyarázható.
Hollandiában a szülésznők 4 éves képzésben részesülnek, melynek során megszerzik a terhességgel és szüléssel kapcsolatos összes ismeretet. A szülésznők különbséget tudnak tenni normális és abnormális (azaz fiziológiás és patológiás) között, és komplikációk esetén, illetve minden abnormális, ill. patologikus tünet esetén a szakorvoshoz, azaz a nőgyógyászhoz irányítják a várandós anyát (magas vérnyomás, növekedési retardáció, farfekvéses magzat, koraszülés esetén.) Épp ezért Hollandiában a szülésznők a szülészet terén a háziorvosokhoz hasonló kapuőri funkciót töltenek be.
A várandós nők tehát választhatnak az otthoni (a terhesség 37-42 hete közötti szülés esetében) ill. kórházi szülés (rövid tartózkodási idejű) között. A két ellátás között nagyon kicsi a különbség: Hollandiában ugyanis mindkét ellátás esetében biztosítani tudják a szükséges felszereléseket. Amennyiben az otthonszülés esetében komplikáció lép fel, 10 percen belül el tudják érni a kórházat, illetve a nőgyógyász is megérkezik 10 percen belül. Normál esetben a rövid tartózkodási idejű kórházi szülésnél is a szülő nő saját szülésznője közreműködik, szülészorvos, szükség szerint elérhető. Ha a szülés előbb indul meg, mint a terhesség 37. hete vagy később, mint a 42. hét, vagy bármilyen más komplikáció fordul elő a kórházban szülés alkalmazott szülész-nőgyógyász orvos segítségével.
A terhesség alatt nem általános az ultrahang, a magzatvíz mintavétel, a lepényszövet mintavétel vagy egyéb teszt, kivéve, ha a terhes magas kockázati faktorú (36 év fölötti, örökletes betegség előfordulása gyanítható) vagy a szülésznő magzati rendellenességet észlel (túl kicsi vagy túl nagy magzat stb.). Hollandiában a szülés során nem általános a rutin fájdalomcsillapítók alkalmazása sem (epidurális, gáz, petidin). Alternatív módszereket alkalmaznak, pl. forró fürdő vagy zuhany, pozícióváltás, vagy egy másik dologra való koncentrálás a szülési fájdalmakról való figyelem elterelése céljából. Amennyiben ezek ellenére sem sikerül a várandós nőnek elviselni a fájdalmat, akkor kap egyéb érzéstelenítést.
Amikor elkezdődik a szülés, a várandós beteg felhívja a szülésznői szolgáltatást. A szülésznő elmegy az otthonába, elvégzi a szükséges külső és belső vizsgálatokat, és ezek alapján eldönti, hogy otthon fogják lefolytatni a szülést vagy kórházba kell vinni a pácienst. Amennyiben a szülésznő az otthonszülés mellett dönt, hív egy nővért, aki a szülés levezetésében, valamint a szülés utáni feladatok ellátásában segít. Kórházi szülés esetében a kórházi nővér nyújt segítséget. Az otthonszülés levezetése után a nővér segít lezuhanyozni, kicserélni az ágyneműt, és a szülést követő 3-5 órában a kismama és az újszülött mellett marad. Kórházi szülés (rövid tartózkodási idejű, inkább poliklinika) esetében az anyuka és az újszülött már 4 órával a születés után elhagyhatja a kórházat. Emellett a nővér is felkeresi a kismamát általában több napon keresztül több órát tölt az anyának és az újszülöttnek történő segítségnyújtással..
Forrás:
Skandináviában, Angliában a kismama a 9 hónap alatt nem is találkozik orvossal, nincs kötelező uh. Az otthonszülés mindennapos és elfogadott.
Gondolom van elég kórházuk, orvosuk, uh készülékük, mentőjük, a kórházakhoz vezető útjaik, tehát nem kényszerből szűlnek a nők otthon.
Magyarországon kötelező orvoshoz menned - ha akarsz kapni szülési támogatás. Kötelező vizsgálatok vannak. Kórházba kényszerítik a nőket. Akarom mondani a szülések elenyésző száma történik kórházon, szülőotthonon kívül. Mégis nálunk az európai átlag kétszerese a császármetszések száma.
Ékes példa, hogy pl. Hollandiában összevetve az otthonszülést kontra kórházival, az otthoni szülés biztonságosabb mint a kórházi.
Nem Hollandia csak érdekes:
Dr. Lewis E. Mehl vizsgálataiban a Wisconsini Egyetem Csecsemő Fejlődési központjából 2000 szülést vizsgál, amelyek csaknem fele otthonszülés volt. Az eredmények megdöbbentőek:
- 30 szülési károsodás történt a klinikai szülések között, azonban egyetlenegy sem az otthonszüléseknél
- a klinikán született csecsemők közül 52-t kellett újraéleszteni, míg az otthon születettek közül csak 14-et
- a klinikán született csecsemők közül 6 szenvedett agykárosodást, az otthon születettek közül 1.
Sajnos a medianak a jo hir nem hir. :(
Engem is erdekelne, hogy mi van az anyaval es a babaval. Remelem jol vannak.
A mai szimpátia tüntetésen csak 600-800 család volt ott.....
Ők és még nagyon sokan mások mind-mind hálásak Dr. Geréb Ágnesnek.
Tudod, hogy a 22 év alatt hány egészséges kisbaba születhetett Dr. Geréb Ágnes segítségével?
A kórházakban is történnek tragédiák. Kórházi szülést is betiltsák?
Vajon hány orvos lenne a kórházakban, ha mindegyiket bezárnák, aki valaha maradandó sérülést vagy halált okozott?
Neked van valami rossz tapasztalatod, vagy miért vagy ilyen mérges?
Ott voltál?
Mert ha nem, akkor honnan tudod pontosan, hogy mi történt?
Hát, pedig jó páran vagyunk itt, akik próbálták elmagyarázni, sajnálom ha nem jött át.
Biztosan ebben is bennünk van a hiba. Pedig mi sosem fújtunk azokra, akik meg mindenáron kórházban akarnak szülni.
Nem győzöm hangsúlyozni: mások vagyunk, tartsuk tiszteletben egymást!
Hallottunk arról az olvosról, aki talán Györben egy császármetszés közben elkövetett műhiba miatt megölt egy anyukát, az ikreket az apuka vitte haza? Azt az orvost elítélték vagy praktizál? Nem az első "bakija" volt.
Az orvos, aki lúgot itatott a vajúdó kismamával, majd amikor az fájdalmában ordított lekiabálta a hajat a fejéről, hogy ne hisztizzen. Anyukának gégemetszés, hónapok óta tartó fájdalom a jussa. Azt az orvost elítélték?
22 év alatt nem lehetett rendezni az intézményen kívüli szülést? Nem véletlenül tologatja a felelősséget egyik miniszter a másikra, egyik választott parlament a másikra. Nem véletlen, hogy az orvosok (akik súlyos tíz-százezreket tesznek zsebre egy-egy szülés után, adómentesen) nem sürgetik a szabályozást.
Hiszem, vallom hogy minden nőnek joga van megválasztani, hogy hogyan ad életet. Kezdve a kórház/intézményválasztástól, orvosválasztástól, a pozícióválasztásig, a fájdalomcsillapítás választásáig, hogy mikor, milyen beavatkozásokat enged vagy tilt meg. Többek között.
Egy dolog írhatja felül az anya jogát, az egészségügyi vészhelyzet, a baba vagy a mama egészségének a védelme.
Szerintem csak a gonosz emberek kapnak bűntetést! Ági pedig olyanoknak segít, akik kérik tőle.
Mi ez szocializmus, hogy csak egy lehet jó, más kizárva???
Mind a két gyerekünk a budapesti Szt. Imre Kórházban született.
Csenge hasonlóen szépen érkezett, szerencsére ő is olyan körülmények között, mintha otthon lettünk volna.
Ez meg a másik: a média.
A híradókban meg sem említették, hogy egy spontán beindult koraszülés történt most.
Mi lett volna, ha a szülés az utcán, a kismama jártában-keltében indult volna meg? Nincs mindig kéznél egy taxis, aki (januárban, -10fokban is) le tud vezetni egy szülést.
Te csak bulvársajtót olvasol???? Ebből fél szó s igaz!
Vizsgálatra érkező anyukánál indult be a koraszülés, Ágiék hívtak mentőt, ilyenkor a Czerny jön, de abból mg kevés van, késett, addig Ágiék igyekeztek megtenni, amit lehetett.