Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mi a véleményetek a szigorúbb katolikus iskolákról? fórum

Mi a véleményetek a szigorúbb katolikus iskolákról? (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
199. selena78 (válaszként erre: 180. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 15:12

Persze, arról nem is lehet vitázni, hogy a só nátriumklorid.


Arról viszont, hogy hogy lett az ember, lehet.

198. selena78 (válaszként erre: 183. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 15:06

Erről beszélek...ha nem ütközik az értékrendeddel, persze, hogy nincs problemád vele...De ha ütközik?


És tudom, hogy van szülő aki hordja, vagy küldi a gyerekét n kilométerről oda és vissza...És nemcsak az iskola miatt...


De látod, nekem már ez is ütközik az értékrendemmel...én szeretem, ha a szabadidőnket együtt töltjük, kellemesebben, nem utazással.

2015. jan. 16. 15:05

Azért nem ártana arra is gondolni, hogy volt, van egy híres pápai, debreceni református gimnázium,

a Fasori Evangélikus Gimnázium...

Senkinek nem volt kötelezô és ma sem az ilyen helyekre járnia.

196. virgilius (válaszként erre: 182. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 15:04

Nálunk van hitoktatás az iskolában is, és a plébániákon is. Majdnem mindegyiken, helyben. Lehet választani, pl az én gyerekeim nem az iskolaira járnak.

Az iskolai hittant errefelé szinte kizárólag világi hitoktatók tartják egyébként, a plébániait meg legalább felerészben ők.

195. selena78 (válaszként erre: 177. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:58

Európában...és remélem is, hogy ez így is marad...Európában...legalábbis, ameddig én élek...


De már semmiben sem vagyok biztos...

2015. jan. 16. 14:56
Csak azért, mert S. Zs. elvégezte (állítólag) a hittudományit... sajnos már volt az egyház tanításával ellentétes nyilatkozata, amiért (állítólag) Erdô Péter (állítólag) megfedte.
193. unom (válaszként erre: 192. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:51

Értem, Az egyház tiltja?

Ha a KDNP nem képviseli a kereszténységet, akkor erről miért nem hallani az egyház részéről? Nekem kívülállóként nincs jogom eldönteni, ki keresztény és ki nem, ebben a saját magáról mondottaknak hiszek.

192. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 190. - Unom)
2015. jan. 16. 14:49
Nincsenek, számukra tiltott az ilyen jellegû közszereplés, pozíció betöltése.
191. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 188. - Unom)
2015. jan. 16. 14:48
A hetvenes években már a Pázmányon képeztek hittanárokat. Az elôzôekben pedig ott voltak a szerzetesek a frekventáltabb helyeken, akiknek volt tanítói/tanári kepzettségük is.
190. unom (válaszként erre: 189. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:47

Pedig elég jellemző képviselői annak, mit tesz a vallás, ha hatalomhoz jut.

Elhiszem, hogy kellemetlen, de ők is keresztények, bár azt nem tudom, papok vannak-e köztük.

189. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 185. - Mamma2)
2015. jan. 16. 14:46
A KDNP-nek a gyakorlatban semmi köze a kereszténységhez.
188. unom (válaszként erre: 186. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:46

Akkor lehet, ez változó volt az országban.

Egy kérdés: úgy tudtam, világi hitoktatókat nem képeztek a szocializmus alatt. Te mikor végezted el?

187. Kiss Mária (válaszként erre: 175. - Selena78)
2015. jan. 16. 14:45
Bocs rosszul fogalmaztam: nem amiatt történik rossz ha valaki vallásos vagy nem, de itt valahogy úgy lett beállítva, hogy a vallás rossz ezáltal aki vallásos az is.. Aki nem vallásos az nem az aki igen az pedig az és ezt el kéne mindkét oldalnak fogadni. Én csak a fórumindítónak próbáltam válaszolni és nem értem azt a mérhetetlen utálatot amit itt tapasztalok. Én nem érzem ezt a nem vallásosok iránt
2015. jan. 16. 14:44

A hivatalos magyarázatot tudom, hiszen évekig hitoktatoként szolgáltam, és a fiam is végig járta a 8 évet, utána még másfél évet középiskolásként. Tehát gyakorlatból is.

Itt a környéken legalábbis így volt.

185. mamma2 (válaszként erre: 169. - Unom)
2015. jan. 16. 14:42
Látok, hallok, és személyes tapaztalataim is vannak,- de nem kívánok részt venni a vége sem látható vitában!-DE a legnagyobb BŰNE a rendszernek az, hogy a KDNP-re bízta az oktatást...
184. unom (válaszként erre: 182. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:41

Nálunk minden plébánián van hitoktatás tudomásom szerint. Iskolákban pedig sehol nem volt.

Tudnád linkelni a jogszabályt? Nekem hihetetlen.

183. Kiss Mária (válaszként erre: 173. - Selena78)
2015. jan. 16. 14:40
Megtanítod neki te addig rendben is van. De aztán bekerül egy közegbe ahol nem biztos. hogy a te normáid szerint tanítanak. Nekem ezért volt tökéletes az egyházi iskola, mert nem ütközött az értékrendemmel. Volt olyan szülő aki vidékről hordta nap mint nap a gyermekét ide, ezek szerint ez sem lehet akadály, mármint az n.kilométer
182. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 181. - Unom)
2015. jan. 16. 14:38
Ennek egyszerû a magyarázata: az iskolában nincs szabad tanterem, melyet a hitoktatás céljára kellene biztosítania. Mert a jogszabály így szól.
181. unom (válaszként erre: 179. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:36

Én az említett időszakban jártam iskolába, 90 előtt, és nem volt iskolai hitoktatás, csak a templomokban, plébániákon. Ebben szerintem tévedsz.

Az, hogy plébániákon tilos a hitoktatás egyszerűen nem igaz:

[link]

"Negyedik osztálytól nyolcadik osztályig a plébánián tartunk hitoktatást. Azokat az elsős, másodikos, harmadikos gyermekeket is a plébániai hitoktatásra várjuk, akiknek az iskolai oktatás időpontjai nem felelnek meg. Szeretettel hívjuk a plébániai hittanra a negyedik osztálytól mindazokat a felső tagozatosokat is, akik még nem részesültek hitoktatásban."

Remélem, ez elég hiteles forrás.

180. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 178. - Unom)
2015. jan. 16. 14:35

Egy tantárgyat, témakört nem úgy tanítunk, adunk elô, hogy egyetértés meg ellenvélemény.

Természetesen kérdezni lehet.

Sôt! Jó, ha a gyermek kérdez!

179. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 149. - Unom)
2015. jan. 16. 14:32

Vázlatosan némi történelem.

Évszázadokon keresztül csupán egyházi iskolák mûködtek ilyen-olyan szinten.

Aztán lôn az 1920-as évek Magyarországon, amikor megindultak az ún. "népiskolák", ahová szerencsés esetben 4 évig jártak, tehát megtanultak írni-olvaani-számolni.

A két tanító közül az egyik a "kántortanító" volt, aki tanított, mellette a hittant is, valamint ô volt a település kántora is.

Aztán lôn 1945-47, amikor minden iskolát államosítottak, az iskolában történô hitoktatást kötelezôvé tették, a templomi-plébániai hitoktatást betiltva,az egyházi közösségeket szintén.

Egyedül a Rózsafûzér társulat és az énekkar maradt meg.

Ez egészen így ment kb. l990-ig.

Nem az egyház akart az iskolákban tanítani!

Aki felekezeti iskolába íratja a gyermekét, tanul hittant.

Aki államiba, tanulhat etikát vagy hittant.

Hittant kizárólag a templomban (plébánián) nem taníthatnak, mert az állam nem engedi.

Akkor hogyis van ez??

178. unom (válaszként erre: 176. - 5bcf1b7c01)
2015. jan. 16. 14:13
Ezek mind jó és érdekes témák. Kérdés, a tanár mennyire értékeli az ellenvéleményt, mennyire várja el az egyetértést.
177. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 173. - Selena78)
2015. jan. 16. 14:11
Teokrácia, mint államforma egyedül a Vatikánban létezik, sehol máshol.
2015. jan. 16. 14:10

A fôiskolai etika tantárgy néhány fejzete a teljesség igénye nélkül:


Az erkölcsi beszámíthatóság

A lelkiismeret

Az egészség és táplálkozás

A pihenés és a sport

Az ember rendelkezési joga saját élete és egészsége fölött

A holttest joga

A fogamzásgátlás és születésszabályozás

A családtervezés

Az abortusz erkölcsi megítélése

A munka értéke és kötelessége

Embertársaink becsülete és hírneve

A tulajdon

A mások tulajdona elleni vétségek

A házastársak jogai és kötelességei

Az állam eredete, lényege és feladata

Az állampolgárok jogai és kötelességei

Az állam büntetôhatalma: a halálbüntetés.


Azt nem tudom, hogy az általános iskolai anyagba a fentiekbôl mi jön át.

175. selena78 (válaszként erre: 168. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 13:55

"azt hiszem attól, hogy valaki vallásos miatta rossz dolog nem történik"


Csak ha olyan pozicióba kerül, hogy lehetősége, esetleg hatalma van másokra is ráhúzni (megpróbálni) a saját meggyőződését

174. unom (válaszként erre: 173. - Selena78)
2015. jan. 16. 13:51
Nem beszélve arról, hogyha valaki otthonról nem hozza magával az alapvető normákat azon pár tanóra semmit nem fog változtatni.
173. selena78 (válaszként erre: 170. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 13:50

Nézd, az etika alapszabályait megtanítom én neki. Az erkölcsi normákakat is. Nem szeretném, hogy valamely(bármely) egyház erkölcsi normáit súlykolják bele.


Európa közepén élünk, a 21. században, egy szekularizált országban, nem teokráciában.


Legalábbis eddig így gondoltam. Ma már nem vagyok biztos benne.

172. unom (válaszként erre: 170. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 13:47

A vallási etika nem egyetlen és mindenható. Miért kéne az én gyerekemnek a vallás alapján etikát tanítani? Szeretném én eldönteni, mit tanuljon, hogyan nevelem.

A vallás elítéli a homoszexualitást, ez az én elveimmel nem egyezik. És ez csak egy példa.

171. selena78 (válaszként erre: 159. - Hannababa13)
2015. jan. 16. 13:39

"szerintem a vallással nem teszünk a gyerekekben semmilyen kárt. én is és a többi rokonom is járt hittanra,és templomba."


Nézd, ez a te véleményed. Többször is olvastam ezt az érvet az kötelező hittanórák kapcsán. És nyilván hívő (vallásos) emberek gondolják így. És természetesen az ő szemszögükből igazuk is van.


De egy nem vallásos másként látja. Az én nézeteim szerint a vallásos nevelés káros, az egyház tanításaival nem értek egyet, és a gyerekemet a saját értékrendem szerint szeretném nevelni.

Ehhez jogom van, pont úgy, mint ahogyan egy vallásosnak is, hogy a saját értékrendje szerint nevelje a gyerekét.


És addig nincs is semmi baj, ameddig VÁLASZTHATOK.


A baj ott kezdődik, amikor a település egyetlen iskolája egyik napról a másikra egyházi kézbe kerül, és én már csak aközött választhatok, hogy utaztatom a kisiskolás gyerekemet n kilómétert naponta, vagy beletörődöm abba, hogy olyasmit tanítsanak neki, ami az én értékrendemmel szembemegy.

170. Kiss Mária (válaszként erre: 169. - Unom)
2015. jan. 16. 10:06
Igen gondoltam rájuk (is) utalsz, de nem vagyunk egy állásponton abban sem, maradjunk ennyiben:). Mivel a gyermekeim katolikus iskolába jártak láttam. De ezek alapján a gyerek ne olvassa ne tanulja meg az etikai normákat legyen olyan mint egy legelőre kicsapott kiscsikó, ne legyenek szabályok mert azok csak korlátozzák a gyerekeket? Aztán ha a gyerek felnő elmegy dolgozni, netán beosztott lesz meglepődik, hogy nem minden úgy történik ahogy ő akarja és azok a korlátok igenis léteznek és léteztek is mindig, sőt mindig is létezni fognak...
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook