Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mi a véleményetek a szigorúbb katolikus iskolákról? fórum

Mi a véleményetek a szigorúbb katolikus iskolákról? (beszélgetős fórum)


169. unom (válaszként erre: 168. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 10:01

Láttam, olvastam is. És te?

Mire utalok? Hoxa nem szereti a politikát, így itt nem írnám le, de nézz szét a keresztény pártnál.

168. Kiss Mária (válaszként erre: 167. - Unom)
2015. jan. 16. 09:58
Akkor te még nem láttál etika könyvet, de legyen igazad. Mi folyik itt, azt hiszem attól, hogy valaki vallásos miatta rossz dolog nem történik. Egyszerűen buta vagyok és nem értem mire utalsz.
167. unom (válaszként erre: 166. - Kiss Mária)
2015. jan. 16. 09:49

Ebbe az irányba megyünk sajnos. Ha te nem látod, vagy nem zavar akkor jó neked.

Nem kell rossz embernek érezned magad, de jó lenne, ha körülnéznél, mi folyik itt. Az etika igaz, választható, de nincs sok különbség az etika és a hittankönyv közt.

166. Kiss Mária (válaszként erre: 164. - Unom)
2015. jan. 16. 09:47
Ez hatalmas butaság. Ugyan mikor és hol fogják megkérdezni jártál-e hittanra és vallásos vagy-e. Ez a baj, hogy ekkora téves sztereotípiák élnek emberekben. Nekem az elvem az élni és élni hagyni, nem is értem a hatalmas ellenszenvet ami egyes emberekben él. Ha nem vagy vallásos nem vagy, ok. De aki az az hadd legyen már az és hadd ne érezze magát rosszul és rossz embernek.
165. unom (válaszként erre: 154. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 16. 09:47

Az ötvenes évek diktatúra volt, ebben egyetértünk. Arra a korra igaz, amit írtál. De ezt egybemosni a nyolcvanas évekkel hazugság.

A szabad vallásgyakorlás alapvető jog, de nem az állam feladata a feltételeinek biztosítása. Az a hívők dolga. Az államnak egyszerűen hagynia kell, semmi köze hozzá.

Az utolsó bekezdéssel egyetértek, de akkor te se példálózzál más korokkal.

Neked jogod van gyakorolni a vallásodat, nekem jogom van kritizálni.

164. unom (válaszként erre: 159. - Hannababa13)
2015. jan. 16. 09:43

Nem kéne keverni az ötvenes és a nyolcvanas éveket. Így terjednek a hazugságok.

Ma lassan az lesz hátrányban aki nem vallásos, nem jár a gyereke hittanra. Nyomul az egyház, ld. KDNP.

2015. jan. 16. 09:34
És még annyi, mint egykori egyházi iskolás: a pap, az apáca is ember, és előfordult, hogy a kelleténél fáradtabb vagy idegesebb volt és ráförmedt az emberre, vagy nem jól látta át a dolgokat és igazságtalan volt - ők sem tökéletesek, de törekednek rá. A sajnálatos kivételről most ne beszéljünk... De nem arra mentek rá, hogy megalázzanak minket, és nem az volt, hogy magukból kikelve üvöltöttek volna velünk - pont annyira voltak szimpatikusak vagy nem, jó tanárok vagy nem, mint az állami iskolák tanárai. Amiben különbözött az egész, az a légkör, az egész iskolai lét irányultsága, és hogy a számomra nagyon fontos értékekben nem küzdeni kellett az elfogadásért, hanem mindenki számára természetes volt. Ezt nehéz elmagyarázni pontosan.
2015. jan. 16. 09:30

ArthurDent42-nek


Légy nyugodt, a testünk megismerése ugyanúgy megvan az egyházi iskolában, még normálisabban is, mint máshol. Mint írtam, én is egyháziba jártam annak idején, hívtak hozzánk nőgyógyászt, aki részletesen felvilágosított minket normális stílusban, máskor is volt szó róla. Az egyház tanai meg akkor lennének károsak a szexualitással és a házassággal kapcsolatban, ha azok lennének, amiknek te hiszed őket. Mondom, mindennel az a baj, ha kívülről és nem összefüggéseiben nézitek őket. Érdekes, semmi defektet nem tapasztalok magamon, nem azért nem mentem férjhez, hanem mert egyszerűen nem találtam társra. Ez nem vallásos emberrel is előfordul. Az osztálytársaim, barátaim túlnyomó többsége viszont megházasodott, és majdnem mindegyik azóta is stabil házasságban él, általában 3-4, időnként 5 gyerekkel. És sokkal boldogabbnak látom őket, mint akik nem mernek több gyereket vállalni, mert mi van, ha elhagyja őket a férjük... Persze sajnos ez mindenkivel előfordulhat, de ha úgy kezdik a házasságot, hogy életük végéig mindenképpen együtt akarnak maradni, akkor erre szilárdabban lehet építeni, mint arra, hogy végső esetben elválunk. Szóval nem látom én olyan károsnak az egyház tanítását, ha ezt eredményezi...


Ja, és kamaszoknak, fiataloknak rengeteg program - játék, sport, tábor, beszélgetés, hittan - van az egyházunkban. Ha látom őket, csak irigykedek, hogy nekünk a szocializmusban ez nem adatott meg, csak a töredéke. És nem egy csomó megnyomorított, szőnyeg alatt kúszó kamaszt látok köztük, hanem vidám, önfeledt és időnként sajnos kissé túlságos nagy önbizalommal rendelkező fiatalokat. Ideje lenne abbahagyni a sztereotípiákat és az elképzelt dolgok felhánytorgatását az egyházzal kapcsolatban, nagyon fárasztó folyton olyat olvasni, ami kilométerekre van az egyház igazi hozzáállásától és arcától.

2015. jan. 16. 09:22
Nekem mindkét gyermekem katolikus iskolába járt. Hatalmas tévhit, hogy reggeltől-estig imádkozni kell, papok-apácák tanítanak stb. Van egy értékrend, ami szerint a gyerek nem verekedhet és nem beszélhet csúnyán, tanul etikát és megtanul viselkedni. Azért a gyerekek itt sem szentek néha becsúsznak a csúnya szavak, a rosszcsontkodások, de ha valaki pl.féltéglával dobálózik (előfordult) és hiába a szép szó a gyerek viselkedése nem változik azt nem tolerálják és eltanácsolják a suliból. De mellette ugyanúgy gyerek a gyerek, "normál" tanárok tanítják játszik, nevet, futkározik a folyosón bár figyel a másikra, de előfordulnak itt is véletlen balesetek, rosszalkodások. Én úgy látom mindkét gyermekem esetében nagyon is pozitív volt az, hogy az otthoni értékrend az iskolaival hasonlóan alakult. Vannak itt is problémák a tanárokkal is nézeteltérések, de ha újra kezdenénk akkor is ide íratnám őket.
160. hannababa13 (válaszként erre: 158. - 8824be7254)
2015. jan. 16. 07:19

nem vadulnak be a visszafolytot fusztráció miatt,mert nem is fusztráltak.


mint már irtam ,egészség napok,sport programok vannak,és minden foglalkozás ingyen van!


jóga

német

angol

zumba

kézügyességi programok (rajz,gyöngyfüzés,hajtogatás,gyurmafigurák,stb.


kosár-kézilabda


sok-sok kirándulás. a szinház viszont kötelező(bérletet kell venni).


a tudás hatalom.

159. hannababa13 (válaszként erre: 154. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 16. 07:14

azért volt hátrány az egyházi esküvő,és minden más ami a vallással kapcsolatos,mert a nagy Szocializmusba,és Kommunizmusnak mondanám,aki nem volt párttag,vagy munkásőr az számolt azzal,hogy az ügyes kezü,vagy kiváló tanuló gyermeke nem mehetet még szakmunkásnak se.



én ma sem bántam meg,hogy egyházi suliba jár az unokám. igaz sok a tandij,de megéri. szuper felkészült tanárok vannak. nem erőltetik a hitoktatást,és nem kötelező templomba sem járni. ez nem olyan mint a szigoru film volt.

itt nem papok tanitanak,hanem rendes tanárok mint más sulikba,csak felkészültebbek,mert ennyi fizetésért van más tanár is.


még egy tanárt sem hallottam panaszkodni a fizu miatt.


szerintem a vallással nem teszünk a gyerekekben semmilyen kárt. én is és a többi rokonom is járt hittanra,és templomba.


van aki hisz,van aki nem hisz semmiben. mindenkinek szuverén joga eldönteni.


állami iskolákba tiszta idegbeteg tanárok tanitanak.

szinte alig hallani jó tanárról.


ez egy egyházi suliba elképzelhetetlen!

2015. jan. 16. 02:14
A kamaszkor az a kor, amikor - többek között - meg ismerni az embernek a testét, ki kell alakítani a másik nemhez való viszonyát, és bele kell tanulnia a párkapcsolatok mikéntjbe. Az egyház tanításai ebben kifejezetten károsak, és problémákat okozhatnak az amúgy is instabil kamaszoknál. Amúgy tapasztalat, hogy a szigorú iskolákba járó diákok többsége onnan kikerülve egy időre teljesen bevadul a sok visszafojtott fusztráció miatt. Persze általában lehiggadnak ők is végül. :)
157. Perla del Mar (válaszként erre: 156. - Loch ness)
2015. jan. 15. 23:52
Jó éjszakát :)
2015. jan. 15. 23:50
Jóccakát!
2015. jan. 15. 23:49

Akkor menj békével :)



jóccakát :) (részemről)

154. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 149. - Unom)
2015. jan. 15. 23:47

Miért tiltotta meg az állam évtizedeken át a templomi hitoktatást?

Miért nem lehetett a polgári és az egyházi esküvôt egy napon tartani?

Miért volt hátrány az egyházi házasságkötés?

Miért volt hátrány a továbbtanulásnál, bizonyos pozíciók betöltésénél, ha valaki gyakorolta a vallását?... tovább is van, mondjam még?

Meglátszik, hogy nem éltél már az ötvenes években!


Ugyebár a vallás szabad gyakorlása emberi jog! (??) melynek feltételeit az államnak biztosítani kellene.


Én nem bántok senkit amiatt, hogy nem hisz...

de engem se bántson senki, mert katolikus-református-izrelita-bármi vagyok!!

És ne jöjjön senki azzal, hogy mi volt x évvel ezelôtt akárhol!

2015. jan. 15. 23:44
Szerintem most már aludjunk...
2015. jan. 15. 23:38
20. századba = 20. században
151. loch ness (válaszként erre: 149. - Unom)
2015. jan. 15. 23:38

Az állami iskolákban is vannak vallásos gyerekek, hadd legyen joguk a hitoktatáshoz.


"Volt több, mint 1000 évetek, legyen elég ennyi." Ezt sokan gondolták így a 20. századba, ebből lettek a lágerbe hurcolások és a koncepciós perek, meg a keresztényirtás.

Az egyház nem egyesület. És nem tudom, milyen előjogokra gondolsz. Leírtam, hogy az államtól az iskolák, kórházak fenntartására kap pénzt. Más programjaira meg pályázik, mint minden más "egyesület".

Hány tudós megöléséért és elítéléséért kért bocsánatot az egyház az elmúlt évtizedekben? Rémlik? És hány pap megöléséért és megkínzásáért kértek bocsánatot az illetékesek? Mert az nem rémlik, pedig nagyon sok pap áldozata volt a 20. századnak...

150. 25800e2d09 (válaszként erre: 148. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 15. 23:34
én annyira örülök hogy mindezekből kimaradtam! de tényleg.
149. unom (válaszként erre: 147. - Loch ness)
2015. jan. 15. 23:32

Hány tudóst ölt meg az egyházad, vagy kényszerített a tanai visszavonására? Giordano Bruno rémlik? A szeretet nevében, tudom.

Ki állította, hogy az állam habtiszta? Én biztos nem.

Volt több, mint 1000 évetek, legyen elég ennyi. Az egyház úgy működjön, mint bármely más egyesület, előjogok nélkül. Az egyházi iskola úgy, mint bármely alapítványi.

Az állami iskolákban pedig semmi keresnivalója a hittannak, arra ott a templom.

148. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 144. - 25800e2d09)
2015. jan. 15. 23:28
Jártak az elsô 3-4 évben általában, amíg elsôáldozó és bérmálkozó volt; ez 30-ból kb. 5-6 tanulót jelentett, mert ugyebár a többi már kisdobos volt (vagy éppen titokban járt hittanra az örsvezetô).
147. loch ness (válaszként erre: 136. - Unom)
2015. jan. 15. 23:27
Nem néznél ki egy kicsit az utálatodból? Miféle visszafejlődés? Az egyház elkezd foglalkozni a tudományokkal, tanít rá másokat, gondoskodik a betegekről, beindítja az egyetemeket - az első századok tudósai szinte mind szerzetesek voltak, nem túlzás, hogy az európai kultárát a keresztény eszmeiség hozta létre. Aztán később az állam ráébredt arra, hogy az ő feladata lenne az iskolák, kórházak fenntartása - ezt végezte vállvetve az egyházakkal. Utána minden tilos volt, ami az egyházakkal volt kapcsolatban. Ha most visszatér az egyház és az állam ehhez az annak idején jól bevált együttműködéshez, és újra lehetőség van egyházi iskolában IS tanulni, miközben lehet ugyanúgy állami iskolát is választani - én ezt inkább fejlődésnek mondanám, mert mindenki megkapta a saját meggyőződése szerinti lehetőséget, és nem kell kötelezően választani sem az egyházi, sem az állami iskolát. Ahol erőszakkal akarták kiverni belülünk a hitet - csak hogy én is mondjak egy kis rosszat az eddig habtiszta államra...
146. unom (válaszként erre: 142. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 15. 23:21
Egyházi iskolába nem adnám a gyerekemet, akár szigorú, akár laza. Gondolom nem leptelek meg :)
145. loch ness (válaszként erre: 140. - Perla del Mar)
2015. jan. 15. 23:21
Inkább azt mondanám, hogy erőteljes viták zajlottak erről egyházon belül. Gáz, hogy a kérdés egyáltalán felmerült, bár ilyenkor mindig azt kell nézni, milyen fejlettségi szinten állt az egész emberiség, hiszen a hívő ember is ebben a társadalomban élt, és ez hatott a gondolkodására. Annyit tudok, hogy sok misszionáriust öltek meg a hódító fehérek, mert az indiánok érdekeit és emberi méltóságát védték. Tehát nem csak olyanok voltak, akik töprengtek, hogy ember-e a bennszülött, vagy nem, és nem csak olyanok, akik megsemmisítették a törzsi emlékeiket mint pogány dolgokat. Ez utóbbi nagy kár volt.
144. 25800e2d09 (válaszként erre: 141. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 15. 23:20
akkor lehet hogy csak szülői nyomásra "kellett"?
143. unom (válaszként erre: 141. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 15. 23:19

Hol?

Nálunk mindenki tudta, ki jár hittanra, nem volt titok, retorzió se járt érte.

A 80-as években nem üldözték, megtűrték. Ennyi elég is lenne.

2015. jan. 15. 23:18

Ezután szokott téma lenni, hogy mit tett Amerika az ôslakosokkal, a behurcolt feketékkel, stb.



Mi a véleményetek a szigorúbb katolikus iskolákról?

141. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 135. - 25800e2d09)
2015. jan. 15. 23:14

1945 utántól 1990-ig üldözték; csak az iskolában lehetett - ha lehetett - megtartani.

Tilos volt a templomi oktatás.

140. Perla del Mar (válaszként erre: 126. - 4c3a5e5783)
2015. jan. 15. 23:14
Sajnos így van , ahogy mondod. Gondolj a gyarmatokra. Rengeteg indiánt, őslakost lemészároltak a vallás nevében. A meszticek alsóbbrendű lények voltak, a feketék és indiánok meg állatokkal voltak egyenlőek. Nekik lelkük sem volt akkor, mármint az akkori katolikus nézet szerint.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook