Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hathónapos kisfiam egy hete délelőtt gyümölcspépet kap, mikortól kell már délután is adni neki szilárd kaját? fórum

Hathónapos kisfiam egy hete délelőtt gyümölcspépet kap, mikortól kell már délután is adni neki szilárd kaját? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6
101. d@nu (válaszként erre: 100. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 11:37
És miért is kell diétáztatni a 6 hónapos gyerkőcöt? Ne haragudj, nem értem az összefüggést.
2008. jún. 24. 11:35
a lágytojás sárgájáról van szó, amit májbetegek is fogyaszthatnak tehát diétás
99. d@nu (válaszként erre: 95. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 11:33
De, de akkor még valószínűleg nem tudták, hogy a tojás az egyik leginkább allergiát okozó étel. Tudod, a Föld is lapos volt egy ideig, de már senki nem gondolja, hogy ez így is van.
2008. jún. 24. 11:30

Hat hónapos babának a nagykönyv szerint kizárólag anyatejen kellene élnie, ennek hiányában pedig tápszeren. Ez az az időpont, amikor elkezdjük megismertetni a babát az új ízekkel, ami általában valamilyen gyümölcs. Ez évszaktól függő, de általában a kezdő gyümölcs az őszibarack és az alma. Ha a baba ezeket már szívesen fogyasztja, akkor lassan be lehet neki mutatni az első főzeléket, ami mindig burgonya, illetve aminek mindig része a burgonya.

Ez egy viszonylag semleges étel, ami jól sűríti a többi zöldségfélét, ugyanakkor jóllakottá teszi a babát. A burgonyához kezdetben sárgarépát, almát, sütőtököt pépesítünk, aztán jöhet a brokkoli, saláta, spenót, zöldbab, tök, cékla, paradicsom, és végül a K betűsök, mint karfiol, kel, kelbimbó, karalábé stb. Ha már szívesen fogyasztja a baba a főzelékeket, akkor szépen fokozatosan az egyik szopást (tápszert) -általában a délit- helyettesítjük vele. Persze ez az ütem gyerekenként eltérő lehet, vannak olyan babák, akik még 8-9 hónapos korukban is negálják az idegen ízeket, vannak, akiket már négy-öt hónapos korukban "izgalomba" lehet ezekkel hozni.

2008. jún. 24. 11:28

Mit eszik a hét hónapos baba?

A csecsemő élete nyolcadik hónapjába lépett, túl van az ételekkel való ismerkedés, a kóstolgatás első lépésein. Mit kapjon enni, mikor és hogyan – erre adunk választ sorozatunkban.


Bár a kanalas ételek még mindig csak kis hányadát teszik ki a baba étrendjének, sok csecsemő már szívesen elfogad egy csésze főzeléket, gyümölcsöt a déli órákban. Az alapszabályokat még mindig tartsuk be: újdonságot csak magában, és ne más összetevőkkel elkeverve tálaljunk. Így megállapíthatjuk, érzékeny-e a gyerek az adott ételre. Anyatejes babának továbbra sem szoptatás helyett, hanem az anyatej kiegészítéseként, szoptatás után adjuk a pépes ételt. Tápszeres babáknál a kicsi étvágyától függően akár két üveges étkezést is elhagyhatunk a nyolcadik hónapban.


Új alapanyagok

A hozzátáplálás első heteiben jelentős változások mennek végbe a kisbaba szervezetében: több emésztőnedvet és enzimet kell termelnie, átalakul a bélflóra, újfajta, emésztést segítő baktériumok telepedtek meg bélrendszerében. Néhány hónap múlva készen áll arra, hogy áttérjen a családi kosztra – feltéve, hogy szülei is egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkoznak. Hét és nyolc hónapos kor között az eddig bevált krumpli, répa, alma, meggy, őszibarack után bevezethetjük a paradicsomot, a cukkinit, a brokkolit, a tököt és a passzírozott zöldborsót – hogy csak az általánosan használt zöldségeket említsem. Egy kávéskanál étolaj is kerülhet az ételbe: ez jó energiaforrás, és egyben segíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Egy kevés petrezselyem, metélőhagyma, kapor vagy apróra vágott zellerlevél szebbé és finomabbá teszik a feltálalt ebédet. Ha nem vegetáriánus a család, a baba kaphat kis mennyiségű csirke- vagy pulykahúst a főzelékbe keverve. A gyümölcsök közül sorra kerülhet a körte, a banán és a citrusfélék. A déligyümölcsöket először mindig kis adagban adjuk, mert nem ritka, hogy hasmenést, popsipirosodást okoznak. Ez az időszak alkalmas arra is, hogy megismerkedjen az apróság a gabonafélékkel. Rizs-, kukorica- vagy búzadarát vízzel, anyatejjel kásává főzve, gyümölccsel ízesítve kínálhatunk neki. Használhatunk instant gabonapelyhet is, de mindig vizsgáljuk meg a dobozon a termék összetételét. Anyatejes babának egyéves kor előtt ne adjunk tehéntej felhasználásával készült terméket! Édességre, kekszre, csokira, sós rágcsálnivalókra továbbra sincs szüksége a kicsinek. Ha élvezi a rágást, kaphat a kezébe kifli darabot, kenyérhéjat, de mindig legyünk mellette, figyeljük, nem tömött-e a szájába túl nagy falatot.

96. 8063d44440 (válaszként erre: 94. - D@nu)
2008. jún. 24. 11:28
:)
95. 8063d44440 (válaszként erre: 90. - M_Marcsa)
2008. jún. 24. 11:27
91 ben adtak ki a könyvet- akkor nem babáknak irták?
94. d@nu (válaszként erre: 89. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 11:26
Hogy érted, hogy mi válik be? Mi az, amit megeszik a gyerek? Óóó, ők nagyon sokmindent megesznek, de a te felelősséged hogy olyat adj neki, ami egészséges és a fejlettségi szintjének megfelelő.
93. M_Marcsa (válaszként erre: 91. - D@nu)
2008. jún. 24. 11:25

No, akkor keress újabbat, az 20 éve volt...


Nincs miért siettetni a hozzátáplálást, nincs értelme.

Vagy olvasd Spock csecsemőgondozását, az is jobb.

92. 8063d44440 (válaszként erre: 87. - Win)
2008. jún. 24. 11:24
zsiros kenyeret én sem eszem, és allergiás nem csak a kajától lesz-viszont jöhetnek a támadások, nem védekezem, azt sem mondom h jól csinálom, viszont azt igen h amit csinálok beválik remélem-az egész családom nem fogyaszt műkaját, csak amit én készitek.A lányom gyógynövényteát iszik cukor nélkül, teljeskiörlésüből készulnek a nasik és sok minden más-
91. d@nu (válaszként erre: 90. - M_Marcsa)
2008. jún. 24. 11:23
1988-ban - antikváriumokban még kapható...
90. M_Marcsa (válaszként erre: 89. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 11:21

Mikor adták ki a könyvet?

Olvasd el a WHO ajánlását. Hozzátáplálás, ilyesmi alatt keresd a neten.

2008. jún. 24. 11:16
Kérdezni szerintem lehet, annak függvényében megpróbálni dolgokat is lehet, viszont kinek mi válik be az már egyéni. lágytojás sárgája ld.Dr Miriam Stoppard Babakönyv-ezt a könyvet használom-ha megtalálod olvass bele-nekem beválik
88. d@nu
2008. jún. 24. 10:56

Csak tudnám, miért kérdeztek, ha úgyis azt csináltok, amit akartok??? :O

Babapiskóta egy 6 hós babának? LÁGY tojás sárgája? Daragaluska? Teljes kiőrlésű keksz? Nagyon meredek... Persze mindenkinek szíve-joga eldönteni, mit ad a kicsinek, de azért az alapvető "szabályokat" illik betartani. Te sem érettségizel le, mielőtt megtanulnád az ABC-t...

87. win (válaszként erre: 85. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 10:47

...és lehet, hogy 5-10-15-20 év múlva allergiás lesz...


Nem azért javasolják a fokozatosságot, mert a gyerek nem szeretné a pacalpörköltet meg a zsíros kenyeret, hanem azért mert a fejletlen, különböző összetételű (szénhidrát, fehérje, keményítő, mindenféle zsírok, stb.) emésztéséhez nem szokott szervezet esetleg nem tolerálja és allergiás reakcióval válaszol.

86. 92ba3c78f9 (válaszként erre: 85. - 8063d44440)
2008. jún. 24. 10:43

Én ma hasonlót turmixoltam: 1 alma, 1 őszibarack és 1 babapiskóta, ez ízlett a lányomnak.


Azzal is bajban vagyok, hogy nem tudom, milyen mennyiséget kell adni egyszerre?

A tízórai turmix kb. 2/3-ad részét megette. Utána még szopizott is.

85. 8063d44440 (válaszként erre: 82. - Win)
2008. jún. 24. 10:26
Igen, ezeket adtam, nem mondom nem izgultam kissé, hogy nem-e csináltam rosszat vele-de szerncsére minden rendbe. De amikor már mindent megpróbáltam és semmit sem evett jóizüen,akkor a segitsegemre levő babakönyvben hasonló étrendet találtam, ebből a könyvből neveltem a lányomat is, csak nála teljsen minden más volt 10 hétig szopizott csak és mindent megevett, neki aztán külön főztem, vele lépésről lépésre haladtam, most minden másképp fog müködni, de beválik azthiszem pl ma reggelre egy barackot evett egy általám készitett teljeskiőrlésű lisztből sütött keksszel- és szerette
84. 92ba3c78f9 (válaszként erre: 79. - D@nu)
2008. jún. 24. 10:22
Köszi a válaszokat. Az a gond, hogy a krumpli se kell neki, pedig kevertem hozzá már ezt-azt. A borsó héj nélkül se tetszett, pedig annyit babráltam vele. Gyümölccsel is kevertem. A répa szintén nem nyerő. Csak a gyümiket eszi szívesen. Szombaton tölti a 6 hónapot.
83. mokusmazsola (válaszként erre: 58. - 8063d44440)
2008. jún. 23. 20:25

szerintem le is fagyaszthatod a gyumolcsoket. nekem a kisfiam 4 honapos, meg nem kap mast anyatejen kivul, de en mindenfele gyumolcsot le fogok fagyasztani

en is erdelybol vagyok, szerintem a piacon amit az oreg nenikek arulnak igen kis tetelbe es lehet hogy kisse kukacosan, nincs agyonvegyszerezve. en speci nagyon nem szeretem a tul "szep" arut. nem termeszetes

82. win (válaszként erre: 81. - 8063d44440)
2008. jún. 23. 19:29

Ezeket adtad egy 6,5 hónaposnak?

Elég bátor vagy...


Ebből gyakorlatilag csak a répát ehette volna.

2008. jún. 23. 17:07
Én már mindent megpróbáltam, olyan nap is volt mikor 3 féle kaját turmixoltam neki, azért h egyikből sem evett, amire rájöttem, a hozzátáplálás nehezebb azoknál a babáknál akik 6 hóig kizárólag csak szoptak, a lányomnál ilyen gond nem volt , vele 4 hós korban kezdtük a hozzátápit, mindent megevett, semmit ki nem köpött, na de nem igy a fiam. Igy ma reggel aztán azon gondolkodtam , hogy szerintem nekünk sem főztek külön-és igy megpróbálom azt adni neki amit mi eszünk, persze odafigyelve a füszerezésre. A mai kaja ez volt a fiamnak: regglre egy lágytojás sárgája, délbe egy daragaluska egy pici répával és kis húsilevessel turmixolva uzsonnára egy kis danonino fele, emmellett még a szopi- remélem nem etettem meg nagyon
80. borbelya (válaszként erre: 78. - D@nu)
2008. jún. 21. 17:21
oksi, nagyon köszönöm, igazán kedves vagy. Nem egy egyszerű ez az egész, főleg az elsőnél.
79. d@nu (válaszként erre: 76. - 92ba3c78f9)
2008. jún. 21. 17:08

Ha 3 hete táplálsz hozzá, akkor a brokkolival is és a borsóval is várj még egy picit. Borsót héj nélkül adhatsz majd neki, mármint hogy a szemeken található héj se legyen rajta. :D

Adhatsz meggyet is már, feltéve ha bejön a kislánynak.


Neked is azt javaslom, olvass vissza egy picit, elég részletesen írtam már a kezdetekről és nem hosszú a topik. :)

78. d@nu (válaszként erre: 75. - Borbelya)
2008. jún. 21. 17:03
Erről írtam már nemrég, kicsit olvass vissza - jó hosszú hozzászólást keress. :)
2008. jún. 21. 17:03

Az én védőnőm szerint a brokkoli adható. Nekem sem vált be először a krumpli, de most azzal próbáloztam, hogy egy kis anyatejjel higíva + sárgarépával pürésítve adtam....sikerrel, ma pedig egy kis baracklevet adtam neki, azt is megette.

Én úgy tudom, hogy a délelőtt és a déli hozzátáplálással célszerű kezdeni, szerintem a délutáni szopit ne hagyd ki még egyenlőre

2008. jún. 21. 15:30

Sziasztok!


Én kb. 3 hete adok gyümölcsöt Grétinek (alma, banán, őszibarack), ezt tízóraira adom. Délben tejpépet kap, ami szintén gyümölcsös. Ezen kívül szopik, elég sokszor.


Próbáltam adni krumplit, sárgarépát, kevés sikerrel. Gondoltam, hogy próbálok zöldborsót krmplival. 6 hónapos korban adott valaki brokkolit? Nem tudom, talán délután is kéne adni valamit? Vagy elég a tej? Elég jó húsban van, eddig ezért gondoltam, hogy elegendő ennyi.


Van már egy nagyobb fiam, de már nem emlékszem, akkor mit mikor adtam.


A sütőtököt majd én is kipróbálom, a fiam nem szerette, azt tudom.

2008. jún. 20. 19:02
Ti hogy csináltátok a hozzászoktatást? Mennyi idő telt el amig elkezdtétek a délelőtti bevezetés után az ebédet, a főzeléket?
74. d@nu (válaszként erre: 72. - 8063d44440)
2008. jún. 20. 17:43

A répa párolva és alaposan hígítva elég édeskés - főleg most az újrépa. A lányom annyira szerette, hogy volt, amikor napokig csak azt volt hajlandó enni - egy időben be is sárgultak a fogai a sok sárga zöldségtől. :) A sütőtök is finom édes - ha nincs fagyasztott, akkor esetleg megpróbálhatod a bolti püréket.

Hamarosan keverheted majd a gyümölcsöt zöldséggel - addig add neki a gyümiket. Utána fokozatosan megpróbálhatod "kijátszani" a babát - azaz mondjuk barackhoz teszel egy kevés krumplit, épp csak egy picit, aztán legközelebb már egy picit többet és így tovább.

73. borbelya (válaszként erre: 72. - 8063d44440)
2008. jún. 20. 16:23

hát nálunk sem okozott kitörő örömöt a krumpli, vagy a sárgarépa. Hogy adod neki? Mert én próbáltam viszonylag nem pépesítve, az nagyon nem jött be, és próbáltam anyatejjel és főzőlével kicsit higítva totál lepürésíteni, úgy már szívesen ette.

Mit próbáltál már?

72. 8063d44440 (válaszként erre: 69. - Borbelya)
2008. jún. 20. 15:57
nem tudtam h a krumpli fogja a gyomrot, nekünk az alma nem vált be, de az a gond h nem akarja elfogadni a kajákat, kivált a zöldségeket- mit tudjak tenni, hogy próbálkozzak?
1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook