Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gyógy- és fűszernövények fórum

Gyógy- és fűszernövények (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Gyógy- és fűszernövények

2011. júl. 1. 14:56

Füszer: nekem most kakukkfü, bazsalikom virít, a petrezselymem az bedöglött..összesen 1, azaz 1 szál kel ki éppen nagy böszen...és hát csilipaprikát is tettem pici cserépbe, várom mi lesz belöle.


A bodzám gyönyörüen megszáradt, betettem üvegbe, sajna nincs sötét,de legalább szekrényben tartom..


Nemsokára csinálom a rozmaringos olivaolajat és ecetet. Tavaly nagyon finomra sikerültek.

79. dd91f4c995 (válaszként erre: 78. - Lilibeth59)
2011. jún. 27. 22:20
XDXD XD hát én is nevettem egyet akkor :D
78. Lilibeth59 (válaszként erre: 75. - Dd91f4c995)
2011. jún. 27. 19:23

Ez nagyon jó: "vámpírok kifordulnak"...


Remélem, használni fog!

77. Lilibeth59 (válaszként erre: 76. - Szoknya)
2011. jún. 27. 19:22

Nekem is gyönyörűek a levenduláim, csokorba szedem, felkötve szárítom úgy, hogy a szára felfelé, a virágja lefelé van.

Olajat is készítek vele, finomítatlan olajba, ami van otthon (olíva, szőlőmag, barackmag, len olaj stb.) be kell csak a virágját áztatni, kitenni a Napra 8-10 napra. aztán szűrni és kész is van. Sötét üvegben hűvös helyen sokáig eláll.

Krémekbe lehet keverni, pl. shea vajhoz. Van, aki szappankészítéshez használja fel a levendula olajat. Isteni illata van, volt már olyan szappanom is, hogy a levendula virág is benne volt, persze megőrölve. Imádtam....

76. Szoknya (válaszként erre: 73. - Lilibeth59)
2011. jún. 27. 15:12

Jó, hogy tapasztalt vagy benne, így nem csinálok hülyeséget:)


Útifüvet majd most hétvégén tervezek+ találtam egy jobb helyen levö levendulabokrot, megnézem , hogy milyenek rajta a virágok, közelröl.

75. dd91f4c995 (válaszként erre: 72. - Lilibeth59)
2011. jún. 27. 13:35

köszi szépen:D:D

Azt tudtam, hogy a vámpirok kifordulnak a fokhagymától, de hogy a tyúkszem is.... XDXDXD :D:D

74. Lilibeth59 (válaszként erre: 69. - Szoknya)
2011. jún. 27. 12:38

Ezt az olajat másra nem tudom, hogy mire lehetne még használni.

Csak a körömvirág olajról tudok többet, tehát ami csak körömvirággal van készítve. Az nagyon jó pl. visszeres lábra, de bőrápoló krémekbe is keverik.

73. Lilibeth59 (válaszként erre: 70. - Szoknya)
2011. jún. 27. 12:35

A bodzavirágot akkor szedd, amikor még van bimbó is a virágok között, tehát nincs teljesen kinyílva minden virág.

Nagyon finom hársfavirággal, kakukkfűvel, útifűvel keverve, pici mézzel lehet ízesíteni is, bár én nem szoktam. Meghűléses megbetegedéskor csodát tesz, de megelőzésképpen is el lehet kortyolgatni napközben 1-1 pohárkával. Csak forrázni szabad, 3 percnél tovább ne álljon, 3 perc után le kell szűrni.


A cickafarknak nagyon fontos, hogy a kinyílt virágját szedjük, de még mielőtt szárat növesztene és virágot hozna, vagyis még nincs is szára, csak a levelei bújnak elő, azokat is meg kell szedni, aztán összekeverni a virággal.

72. Lilibeth59 (válaszként erre: 71. - Dd91f4c995)
2011. jún. 27. 12:29
Nekem nincs, de olvastam, hogy félbevágott fokhagymát a vágott felével rárakni a tyúkszemre, esetleg sebtapasszal ráragasztani, zoknit húzni, és egész éjszaka rajt hagyni a lábon. Pár nap múlva kifordul.
71. dd91f4c995 (válaszként erre: 67. - Szoknya)
2011. jún. 27. 11:41

Hát nekünk se padlás, se pincénk nincs, de kamránk van, ami kint helyezkedik el, de a házhoz van épitve betonfallal. Szóval az hüvösebb, de ott alig van hely...Sajnos.

De párommal ugyis majd szeretnénk életünkben egy házra szert tenni, ahol feltétlenül kell majd egy pince, boros és raktár résszel, ahol ilyen finom dolgokat tudok félre rakni majd. Csak addigra sajátitsam is el mindezt.


Tyúkszemre van valami hasznos tippetek??

Vérrehullófecskefűvel elvileg hetekig tart, mire lejön és én nem birok naponta 3-szor erre emlékezni, hogy lekezeljem...

2011. jún. 26. 21:16

Szedtem ma néhány tányér bodzát, éppen szárítom teának. Nem az igazi már, mert kezd elvirágozni, így picit macerás volt , hogy viszonylag értékes virgágokat gyüjtsek össze. Nem baj, majd jövöre hamarabb észbekapok:)


A cickafarknak melyik részét lehet gyüjteni? Mert én találtam 2 darabot, egyiknek levágtam a virágát és azt is szárítom éppen. Majd ahogy gyülik, úgy szárítgatom és remélem tudok megtölteni egy üvegcsét a virágjaival.

69. Szoknya (válaszként erre: 56. - Lilibeth59)
2011. jún. 26. 20:56

Ez a körömvirágos olaj érdekes, mire jó még így , hogy sárgarépával van keverve?

Van mandulaolajam, abba pont jól jönne.

68. Szoknya (válaszként erre: 54. - Lilibeth59)
2011. jún. 26. 20:54
Ennivalóan hangzik:) Megpróbálom beszerezni a hozzávalókat.
67. Szoknya (válaszként erre: 53. - Dd91f4c995)
2011. jún. 26. 20:53
Szóval kellene: padlás, pince, kamra, tároló, valami föld alatti hely, ami hüvös, kellene borospince is:))))))
66. zefex (válaszként erre: 63. - Adelusz84)
2011. jún. 26. 20:44

Megnéztem a videót, majd az OÉTI honlapját is. Megnéztem a negatív listát, az alkalmazásra nem javasolt gyógynövények listáját. Szerintem tanulságos, és még más érdekes információk is vannak a honlapon.

Az uniós irányelv a forgalomba-hozatalra, törzskönyvezésre vonatkozik. Mindössze 6 oldal, nem olvasmányos, de a tisztánlátás miatt lehet szánni erre is pár percet. Mindent átütő megvilágosodást persze nem lehet várni ettől (sem).

65. zefex
2011. jún. 26. 17:50

És ne feledkezzünk meg a barackpárlatról sem! Mértékkel történő fogyasztása jótékony hatással bír az idegrendszerre és a családi harmóniára ;D


Feltételezem, hogy a betiltással kapcsolatban az emberi felhasználásra szánt hagyományos növényi gyógyszerek forgalomba hozatalára vonatkozó, az Európai Parlament és Tanács 2004/24/EK irányelvére gondoltok. Sok országban nyújtottak be petíciót ellene. Van olyan ország, ahol párhozamosan több szálon is tiltakoznak.

Tudtommal a személyes használatot semmi sem tiltja. Aki viszont forgalmazni akarja, azt nem irigylem.

64. Lilibeth59 (válaszként erre: 63. - Adelusz84)
2011. jún. 25. 18:38

Meghallgattam, hát majd meglátjuk..

Én biztos, hogy továbbra is használom a növénykéimet, mondjuk az igaz, hogy tudni kell, hogy a növények melyik része szedhető, fogyasztható, és azt is, hogy mikor.


Közben más téma is eszembe jutott, mialatt összeszedtük Aptyával a sok lehullott sárgabarackot.


Tudjátok, hogy a sárgabarack, a sárgabarack mag fogyasztása nagyon egészséges? A sárgabarackolaj pedig megint csak nagyon ajánlatos mind fogyasztásra, mind pedig bőrápolásra.


A sárgabarack. A- és C-vitamin-tartalma (10 mg) igen magas. Két-három szem sárgabarack elfogyasztásával fedezhetjük napi A-vitamin igényünket. Hasznos niacin- és fólsav-forrás. Értékes sok sárga béta-karotinja miatt is.

A béta-karotin a szervezetben alakul át A-vitaminná. Ez a vitamin nélkülözhetetlen a szem ideális működéséhez, szembetegségek esetén pedig kiegészítő kezelésként is jó hatású. Erősíti a körmöket és a hajat.

Káliumban is rendkívül gazdag, napi káliumigényünket bőven fedezi. Található benne továbbá kalcium, foszfor és sok más fontos elem.

A-vitaminja késlelteti az időskori látásromlást, erős rákellenes hatású, kedvezően hat a zsíranyagcserére, érvédő hatású, serkenti a máj méregtelenítő működését. Héját, gyümölcshúsát pakolásként a bőrre helyezve segíti annak regenerációját.


A barack tápanyagai szerepet játszanak a szív- és érrendszeri betegségek és a rákos daganatok kialakulásának megelőzésében, erősítik az immunrendszert és fogyasztása jó hatású székrekedés esetén is.

A természetes antioxidánsok közül kisebb mennyiségben tartalmaz likopint is, nagyobb mennyiségben pedig flavonoidokat. Mindkét vegyület gyulladáscsökkentő hatású, közömbösíti a szervezetben felszabaduló káros szabadgyököket, összességében pedig egészségvédő és betegségmegelőző szerepük van. Kutatások, kísérletek alapján ezek a vegyületek szerepet játszanak a rákos daganatok (például a prosztatarák) kialakulásának megelőzésében.


A csontok és a szövetek újjáépítésében fontos szerepe van, így fogyasztása egyaránt javasolt fiataloknak és időseknek. Növeli a sejtek energiáját, élettartalmát, fokozza a vérképzést, mérsékli az aszmatikus panaszokat.

Vízhajtó, méregtelenítő hatású. Segít leküzdeni a baktériumok, vírusok által okozott fertőzéseket.

A Sárgabarackmag B17 vitaminban gazdag, ami egy friss kutatás szerint a rák ellenszere lehet.

A tudomány mai ismeretei szerint csupán egyetlenegy embercsoport volt mentes a ráktól. Ez a teljes immunitást élvező kis közösség a hunza törzs Kasmír északnyugati hegyvidékén élnek és tagjai híresen hosszú életűek voltak. Legfontosabb táplálékuk a sárgabarack volt.

A hunza népcsoport tagjait nem sújtották az úgynevezett civilizációs ártalmak: szívbetegségek, vérnyomás problémák, daganatos megbetegedések.

A hunzák földjén, ahol a pénz fogalmát nem ismerték, egy ember gazdagságát a birtokában lévő sárgabarackfák számán mérték le. Minden utazó említést tesz a hunzák hatalmas sárgabarack-ligeteiről. A nálunk is termő gyümölcsöt ők az év minden szakában fogyasztják, amikor friss a termés akkor azt, de a magját sem dobják el, hanem a napon megszárítják, s elteszik télire. Naponta 30-50 barackmagot esznek meg. Ebből préselnek olajat, amellyel sütnek-főznek és még kozmetikumként is használják. Asszonyaik arca a préselt barackmag-olajnak köszönhetően még élemedett korban is ránctalan, bársonyos.

Sárgabarackmag olaj-ról:

A termés külső csonthéjának felnyitásával szabaddá váló magból préseléssel előállított és finomított zsíros olaj.

Valamennyi bőrtípus számára ajánlott, különösen a száraz, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőr kezelésében alkalmazzák.

A bőr korai öregedési tüneteinek megelőzésére javasolható.

• Immunerősítő és stresszoldó hatása kiemelkedő.

• Igen gyors idegnyugtató.

• Lefekvés előtt altatóként is használható. Az állandó idegfeszültségben élőket kiegyensúlyozza.

• Segíti a vérkeringést, a szív munkáját. Tisztítja az érfalakat, visszeres panaszokat enyhíti.

• Kitűnő légzésszabályozó, segíti a pajzsmirigy működését (alul és túlműködés esetén is).

• Jól felszívódó A-vitamint tartalmaz, így jó látásjavító.

• Kiegyensúlyozza az emésztést.

Külsőleg bőrre, körmökre kenhető.

A kivonat telítetlen zsírsavakban gazdag, természetes módon regenerálja a bőrt, a kötőszöveteket.

Magas A, E, B vitamin tartalmú, erősíti az immunrendszert.


Szedjétek, vegyétek, egyétek, a magot sem eldobni!

Az olaját (is) én már régóta használom.

2011. jún. 25. 17:50

[link]


én ezt talátam

2011. jún. 25. 17:37
Valamit én is hallotam róla még a tv-ben,de nem tiltják be mindent,hanem valami mást akarnak velük,de most én sem tudom,hogy mit mondtak pontosan.
2011. jún. 25. 15:02
Bocsi, hallottatok róla, ...
60. Lilibeth59 (válaszként erre: 59. - Adelusz84)
2011. jún. 25. 15:01

Most jutott eszembe! Hallottatok rólam hogy be akarják tiltani a gyógynövény tartalmú termékeket? Nem csak a szárított gyógynövényeket, hanem semmilyen olyan gyógyhatású készítményt nem lehet majd forgalmazni, ami gyógynövényt tartalmaz.

Kaptam egy köremailt, de már sajna nincs meg.

Biztos közületek is tud valaki róla...

2011. jún. 25. 14:55

Én is szeretem a gyógynövényeket.

Nemhiába mondják,hogy:

fűben-fában orvosság

58. Lilibeth59 (válaszként erre: 57. - Dd91f4c995)
2011. jún. 25. 14:40
Keveset tudok én ahhoz! Írtam már, hogy én is csak utánaolvasok dolgoknak, könyvekből, netről "okoskodom". Persze, az évek alatt szerzett saját megtapasztalás is sokat számít.
57. dd91f4c995 (válaszként erre: 56. - Lilibeth59)
2011. jún. 25. 13:05
Könyvet nem szeretnél irni?? azt biztos azonnal megvenném:D:D Köszi a segitségedet!!
56. Lilibeth59 (válaszként erre: 55. - Dd91f4c995)
2011. jún. 25. 11:45

Webáruházak, aukciós oldalak (Tesz-vesz, Zsibvásár stb.), gyógyszertár, de sajnos sokat olvastam, hogy a gyógyszertári termékek (krémek, kenőcsök, még a popsikrémek is) kőolajszármazékot tartalmaznak, nem tiszta termékek. És ott vannak a szintetikus vitaminok (bár nem a témához tartozik, de úgy gondolom, hogy jó tudni ezt is).

A lényeg, hogy a gyógyszertári kakaóvajat nem ajánlom, de viszont ott lehet pl. mésztejet/mészvizet/meszes vizet, valamint titándioxid és cinkoxid port kapni, bár ezeket láttam aukciós oldalon is, csak a mésztejet nem.


A körömvirág és sárgarépaolaj otthon is elkészíthető, nem is kell külön-külön, egy üvegbe reszelt (bio) sárgarépát reszelünk, erre rá jól megtömjük az üveget körömvirág virágjával, majd felöntjük olíva-, szőlőmag, barackmag stb (ami van otthon, csak hidegen sajtolt legyen) olajjal. Kitesszük a Napra, napsütéses időben kb. 1 hét alatt szépen besárgul az olaj, borúsabb időben többet kell várni. Leszűrjük, jól kinyomkodjuk a sárgarépát, körömvirágot. Ha kell, gézen is átszűrjük, hogy szép tiszta olajat kapjunk.

Vanília rudat is beletehetjük az olajunkba, mire besárgul az olaj, a vanília is jó alaposan kioldódik, így nem kell vanília illót sem vennünk. Levendula meg menta illó minden bioboltban kapható, én ajánlom a Tihanyi levendulát, ezt szeretem a legjobban. Figyelni kell, hogy ne párologtatóba valót vegyünk, mert az megint csak szintetikus, vagy jobb esetben már a tizedik lepárlás után nyert illóolajnak csúfolt lötyi.

2011. jún. 25. 08:48
Ti honnan szerzitek be ezeket a speciális alapanyagokat???
54. Lilibeth59 (válaszként erre: 52. - Szoknya)
2011. jún. 24. 15:43

A mésztej a folyadék a napozószerben, nagyon jótékony a leégéskor fellépő bőrgyulladások enyhítésére. Gyakorlatilag ugyanannyi desztillált vízzel is helyettesíthető.


Szerintem, ha már megvan az alapszíned, akkor inkább használd ezt:


Szezámolajos napkrém


5g méhviasz

3g kakaóvaj

40ml szezámolaj


Az összetevőket összeolvasztjuk, kis tégelybe töltjük, hagyjuk kihűlni. Minél nagyobb a kence olajtartalma, annál lágyabb lesz.

53. dd91f4c995 (válaszként erre: 51. - Szoknya)
2011. jún. 24. 14:35

hát ilyen komolyabb szaktudással már tényleg kell azért egy külön helység,

Én ilyen kamrát alakitanák ki magamnak, ahol a házi beföttek is, a lekvárok is, és persze a saját készitésű növényi dolgaim is lennének

52. Szoknya (válaszként erre: 50. - Lilibeth59)
2011. jún. 24. 12:45

Hm..jól hangzik!

Kérdés: ha kihagyjuk a porokat (mert van alapszínem már ) akkor a mésztejjel mi lesz? Kell bele azért? Vagy elég az olajok+illóolajok együttese is?

51. Szoknya (válaszként erre: 45. - Lilibeth59)
2011. jún. 24. 12:39

Komoly mennyiség!!!!

Ehhez kell egy külön kis házikó, ahol boszorkánykonyháskodhatsz is mellette. Néha felcsapod a köynveidet, a keverési arány miatt..és száll a házikóból a finom gyógynövény illat:)


Bocs, csak elengedtem a fantáziámat:)))

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook