Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gyógy- és fűszernövények fórum

Gyógy- és fűszernövények (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Gyógy- és fűszernövények

❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
230. Szoknya (válaszként erre: 221. - Lilibeth59)
2011. aug. 29. 14:00

Oke, köszi szépen. Mindenesetre jól néz ki az ecetem töle:))))))


De akkor majd permetezek vele , szúnyog ellen.

Ez a jó ebben,hogy a gyógynövény valamire tuti jó:)))

Lehet meztelen csigák se bírják...kipróbálom,lett ugyebár egy kis üveg lilásszép-illatos ecetem:)

Mindenképpen felhasználom valamire, olyan szép.

229. zefex
2011. aug. 29. 13:48

Ti nézitek a növényhatározókat, én meg sütöm a kenyeret, illetve kovászolok :D

Eszembe jutott, hogy létezik a krumpli kovász is, bár még azt sem próbáltam, de tudom biztosra, hogy működik. Annyi, hogy az ember előre kell gondolkozzon, nem úgy megy, hogy: adj Uram, de most mindjárt!

228. zefex
2011. aug. 29. 13:44
Gratulálok a növény-azonosításhoz! Jót dolgoztatok!
227. zefex
2011. aug. 29. 13:43

Találtam egy megoldást a komlós kenyérre, illetve komló kovászra (Hops Yeast). Egy anya kísérletezte ki és olvasott utána régi receptekben, aki észrevette, hogy a kisfia viselkedési zavarait az élesztővel kelt kenyér/ételek váltják ki. Gyors fordításban a kovász receptje:

Hozzávalók:

1/3 csésze szárított komló

6 csésze jó minőségű víz

1 1/4 csésze teljes kiőrlésű liszt

1/2 teáskanál tengeri só

1/4 teáskanál száraz aktív élesztő, vagy

1/3 csésze jó puha kovász az előző tételből


Eljárás:

1. Főzzük a komlót vízben vagy 1/2 óráig úgy, hogy a gőz eltávozhasson. Kb. 3 1/2 csésze erős teát kapunk.

2. Fertőtlenítsük a kovászoló edényt és fedelét*

3. Tegyük a sót és a lisztet a kovászoló edénybe és forrázzuk le a komlóteával. Keverjük össze alaposan. Fontos, hogy lisztet leforrázzuk, mert különben megsavanyodik a kovász.

4. Keverjük össze, és hagyjuk kihűlni.

5. Amikor langyos (nem hideg) adjuk hozzá az élesztőt (vagy előző kovászt) és keverjük össze, ezután lazán letakarva szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A fermentálódás során buborékok képződnek, majd durván 6-12 óra alatt 3 1/2 csésze puha, jó minőségű kovászt kapunk.

6. Amikor kész a kovász, fedjük le szorosan és tároljuk hűvös helyen.


Megfelelő tárolás mellett kb. 2 hétig tartható. Ha kesernyéssé válik az illata és víz jelenik meg, azt jelenti, hogy túl öreg a használatra.

*Edény fertőtlenítése: pl. töltsünk forrásban lévő vizet a kovászoló edénybe és takarjuk le a fedelével.

2011. aug. 29. 13:30

Ez a fórum,nézzetek be ide is.


[link]

2011. aug. 29. 13:28

Bíbor nebáncsvirág,így a helyes.


Én hozzányúltam,hoztam haza de már haldoklik szegény,a levele az nagyon. :-(

2011. aug. 29. 13:27

Hurrá megtudtam az inex fórumon,hogy mi a virágom.

Ez: Bíbor nenyúljhozzám


[link]

223. adelusz84 (válaszként erre: 212. - Szoknya)
2011. aug. 29. 13:26

Te is tegyél fel képet a virágodról.

Olyan rossz,hogy ide a szöveghez nem lehet csatolni képet. Ezt megoldhatnák már. :-(


Van egy növényes topic az index fórumon is.

Itt feltöltöd a képedet és általában valaki megírja milyen virág az vagy növény.

222. Lilibeth59 (válaszként erre: 219. - Szoknya)
2011. aug. 29. 13:15

Mibe öntötted a szappanmasszát, mi a forma?


Nagyon jól hangzik ez a recept, a lúgot hol szerezted be?

221. Lilibeth59 (válaszként erre: 220. - Szoknya)
2011. aug. 29. 13:14

Ha sédkender, vigyázni kell vele, mert a bőrre kerülve a szeszkviterpén-laktonok allergiás reakciót válthatnak ki.

Igaz, hogy csak nagy dózisban, de a kivonata májkárosító és rákkeltő hatású is lehet.

Vigyázz vele, én eddig még csak szúnyogűzésre használtam. Ha megszárad, estefele kint üldögél, esetleg sütöget az ember, a parázsra rá kell dobni egy-egy nyaláb száraz sédkendert. A szúnyogokra, egyéb repülő rovarokra többet nem lesz gondunk.

220. Szoknya
2011. aug. 29. 12:29
Egyébként talán erre a sédkenderre hasonlít inkább, ahopgy nézegetem a fotókat.
219. Szoknya (válaszként erre: 218. - Lilibeth59)
2011. aug. 29. 12:20

Beütöttem, egyik sem az igazi..mármint amik a képek elöjöttek a google-ban, de mégis hasonlít mind:) Nem olyan hosszan felnyúlós, mint a füzény, de nem is teljesen olyan,mint a pakóca. Viszont lehet az egyik, csak még nem találtam pont ugyanolyan képet róluk. Majd lefotózom, s felrakom, akkor megnéznéd, nekem, s hátha egyböl tudni fogod.



Szappan: zsírokat+olajokat összemelegíteni, külön edényben a körömvirágteában feloldani az NaOH-t(vigyázni vele, mert hirtelen forrú lesz és agázokat sem szabad belélegezni), azonos hömérsékletre hüteni öket (kb 38-42 között), összekeverni, botmixerezni, majd mikor pudingosodott, hozzáadtam a mézet+ a virágszirmokat+ a mandulaolajat+illóolajat, formába öntöttem és most letarakva hül 1 napot, aztán szellös sötétebb helyen fogom 4 hétig érlelni.


Nem volt nehezebb, mint bármilyen sütikrémet megcsinálni, de kell hozzá a tapasztalás (+mindent elöre odakészíteni, kimérve, alaposan átgondolva mit fogok csinálni), hogy melyik olaj hogy viselekedik, miböl mennyit lehet, mi az optimális arány, stbstb...pont mint egy remek tortánál:)))) Szóval elméletben nem nehéz, gyakorlatban a munkarésze nem sok idö és nem nehéz, de a helyes elkészítés az, amihez kell a gyakorlás+tapasztalat, hogy szép is legyen, jó is legyen s ha probléma lép fel, akkor annak mi lesz az oka és hogyan lehet orvosolni.

Szép dolog, elviekben kellemes hobbi:)

Kis adaggal dolgoztam, hogy ha nem sikerül, ne fájjon a fejem nagyon az alapanyagokért:)



S aztán várom a fejleményt, hogy milyen:)

218. Lilibeth59 (válaszként erre: 212. - Szoknya)
2011. aug. 29. 11:42

Szerintem vagy a réti füzény, vagy a kender pakóca, vagy svédkenderként is emlegetik, e kettő közül lehet valamelyik. Üsd be a keresőbe, nézd meg, milyen képet ad ki róluk, akkor megtudod, mit találtál. Mindegyik most virágzik.


Írok még, csak sok a dolog, várok egy levelet, azért ültem géphez.


Nagyon ügyes vagy, sokat lehet Tőled tanulni!


Hogy készítetted a szappankád?

217. Szoknya (válaszként erre: 209. - Zefex)
2011. aug. 29. 10:10
Álmatlanság ellen teaként ismerem a komlót. Citromfüvel és 1-2 kellemes ízü gyógynövénnyel keverve jó esti lazítótea lesz belöle. Magában az íze nem egy csúcs.
216. Szoknya (válaszként erre: 205. - Adelusz84)
2011. aug. 29. 10:08
Nagyon szép növényke, de sajnos én sem ismerem.
215. Szoknya (válaszként erre: 204. - Lilibeth59)
2011. aug. 29. 10:07

Szerintem jók az ilyen fórumok, ahol ötletek, tippek cserélnek gazdát.

Én is nagyon haragszom a sok szemét dologra, ami azt önti belénk, már infúziószerüen, hogy:

csak akkor vagy klassz ember, és értékes, ha mindent-mindent megveszel!!!

Tökmindegy, hogy hülyeség vagy káros vagy csupamü, vagy emberellenes, vagy természetgyilkos, stb.

No, nem vagyok túl szemellenzös ebben a témában sem, de legtöbbször jobb a természetes, mint a mücucc.

Sok jót olvastam már ezekben a témákban, igyekszem átállni a lehetöségekhez képest.

Persze ez nem 2 napos folyamat, de jobb késön, mint soha!:)

214. Szoknya
2011. aug. 29. 09:56

Harmadik:


Szorgos vagyok mostanság:)))


Elsö Házi Szappanom:)


Van benne sheavaj, kókuszvaj, olivaolaj, mandulaolaj, körömvirágtea, szárított körömvirág, méz, NaOH ( kell , hogy a szappan szappan legyen, ez végzi el az olajok elszappanosodását, 4 hét érés után már nem lesz lúg a szappanban), édesnarancs illóolaj.


Nagyon kellemes lágy illatú, színre mézes-sárgás.


Majd referálok, hogy milyen használatkor. Egyenlöre még pihen:)


Na, és mostanában fog készülni pár kencefice is a háznál.

213. Szoknya
2011. aug. 29. 09:50

Másik:


Házi ételízesítö.

No,nem a hagyományos fajta, hanem ez kifejezettten fehér krém.

Mint mondjuk az erös pista csak fehér és nem erös:)))


Valami csodás íze lett, pedig rém egyszerü, és semmi mesterségesség. Lehet tenni ragukba, levesekbe, fözelékekbe.


Mivel próbaadagok, így nem nagy mennyiség, de még ennek a picinek is érdemes nekiállni, mert 5 perc alatt kész van és egy közepes méretü lekvárosüvegnyi lesz belöle .


1 nagyobb szál paszternák, 1 nagyobb fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, és só (elég sok, majd ezt figyelembe kell venni fözésnél)+ 1 marék petrezselyem, kevés olaj, én sima mezei napraforgót tettem bele. Aprítógépbe tettem és krémesre aprítottam.


Nagyon finom:) Majd csinálok többfélét, beszámolok róla. Nem tudom meddig áll el, ez friss fogyasztásra készül, hütöben tartom, de gyanítom a só miatt akár sokáig is elállna.

212. Szoknya
2011. aug. 29. 09:40

Sziasztok csajok!:)


Van beszámolóm 1-2 dologról.


Szóval szedtem valami fantasztikusan illatos virágot, olyna,mintha orgona lenne ...illatra, színre (lilás, fehér..söt, piros is), de a levelek nem olyanok. Kicsit a bodzára is hasonlít a virágocska. Ám nem bokros , hanem simán szálanként nö ki a földböl, így se nem ez, se nem az.

Illatra csúcsklasszis:)

Mivel nem tudtam beazonosítani, úgy döntöttem, krémekbe, vagy teának nem használom fel, de készítettem, isteni illatos hajöblítö ecetet és lábfürdönek is szuper lesz.


Olyan színe lett az ecetnek, mint egy málnaszörp:)


Hogy ne legyen nagyon hosszú 1-1 hozzászólásom, így írom a másik témát külön:)

211. adelusz84 (válaszként erre: 209. - Zefex)
2011. aug. 28. 21:30

Szia.

Én már arra is gondoltam,hogy az a virág lehet,hogy csak itt Német o-ban van. :-)


Ma is láttam rengeteget.Megfigyeltem,hogy általában ott található ahol van Aranyvesszőfű is.

Még próbálok nyomozni én is hogy mi lehet ez,de nagyon jó az illata. :-)

210. Lilibeth59 (válaszként erre: 209. - Zefex)
2011. aug. 28. 17:34

Én próbáltam komlóteát inni valamikor pár éve, nem vagyok finnyás, de nem tudtam elviselni a szagát...

Azóta nem foglalkoztam vele. Kenyérbe sütni? Hát, nem tudom. Sört készítenek inkább belőle - "folyékony kenyér".


Jó, hogy megemlíted a shea vajat! Aptya is úgy állt hozzá, hogy megint egy új csodaszer, de, mikor száraz foltok jöttek ki az arcán, meg a füle mögött, és készítettem neki sheavajas krémet körömvirág olajjal, azzal bekente nagy unszolásomra, mert inkább a bőrgyógyászhoz akart menni, szóval pár nap után elmúlt, akkor elismerte, hogy tényleg tudok valamit. Nem én, mondtam, hanem a shea és a körömvirág. Aztán nem kente pár hónapig, a napokban megint előjöttek a száraz foltok, és már ő mondta, hogy csináljak neki megint olyan krémet, mint a múltkor.

Viccesen megjegyeztem, hogy "Csak nem szereted, hogy vaj van a füled mögött?"

Szerencsére nem kellett várni a körömvirág olajra, mert már rég készítettem elegendő mennyiséget, de azt hiszem, még kihasználom, hogy egy darabig még süt a Napocska, és a körömvirág is nyílik még.


Sok mindent készítettem már shea vajjal, tényleg aranyat ér, ahogy hirdetik, hogy a nők aranya...

209. zefex
2011. aug. 28. 15:24

Komlót használ valaki? Az udvaron megtelepedett egy tő, és most virágzik. Kenyérbe gondoltam, de még nem tudom mikor kell szedni, és utána mit kell csinálni vele.

A Pallas nagylexikonban keresgéltem valamit, és megakadt a szemem a "kenőcsfa" címszón. Más néven shea vaj. Hurrá, nem néz már rá olyan csúnyán a párom, hogy "má megint egy új csodaszer", mert ha a 120 éves lexikonba bekerült, nem is olyan új!

Adelusz, még nem ismerem azt a virágot.

208. Lilibeth59 (válaszként erre: 207. - Adelusz84)
2011. aug. 27. 21:12

Akkor nem csak vízparti növény, ha erdő szélen is tenyészik. Talán figyelhetnéd, és ha magot érlel, lehetne szedni belőle. Esetleg ősszel gyökérhajtást szedni...

2 éve voltunk a Tiszánál, onnan hoztunk selyemkórót, amit akkor még nem tudtam, hogy az. Itthon találtam meg egy könyvemben, úgy tudtam meg, hogy mi a neve. Azóta már egész elterjedt, Aptya mondta is, hogy erőszakos növény, de nekem tetszik. Igaz, rövid ideig virágzik, de akkor nagyon szép, ha nem virágzik, akkor is mutatós, bokorszerű, szép nagy bársonyos levelekkel.

207. adelusz84 (válaszként erre: 206. - Lilibeth59)
2011. aug. 27. 19:26

Szia.

Kint van az erdők szélén,meg vízpart mellett is szokott lenni.de ha van,akkor nagyon sok van,már messziről érezni az illatát. :-)

206. Lilibeth59 (válaszként erre: 205. - Adelusz84)
2011. aug. 27. 13:45

Sajnos nem ismerem, tényleg szép!

Remélem, valaki beazonosítja. Hol vannak ezek a virágok? Úgy értem, hogy kertben vagy kint a zöldben?

2011. aug. 27. 11:46
Csajok,tettem fel az adatlapomra fényképet egy virágról,csináltam 2 fotót róla,hogy jól lássátok.Áruljátok már el légyszi,hogy mi a neve ennek a virágnak?Kb. 1 méter magasra nő tömegesen és nagyon jó illata van.Tetszik!
204. Lilibeth59 (válaszként erre: 203. - Szoknya)
2011. aug. 26. 22:04

Köszönöm, hogy barátnődnek tekintesz! Igyekezni fogok, hogy maradjon a barátság!


Én is tanulok Tőled sokat, ezért külön hálás vagyok.


Jó dolgokat vettél, és szerintem nyugodtan beszámolhatsz, hogy miket készítettél belőlük, tulajdonképp ezek a dolgok is egy kalap alá vehetők a gyógynövényekkel, hiszen a shea, a kókusz, a teafa, körömvirág mind-mind növényi eredetű.


Közben én is találtam jó kis recepteket, másolgatom, ahogy időm engedi, aztán beteszem a fórumba, hátha rajtunk kívül még valaki kedvet kap. Jó dolgok ezek, és minél többen tudják, annál jobb!

Miért kellene nekünk a multik zsebét tömni a sok szemét megvásárlásával? Butítják a népet, de azért mindig vannak, akik felnyitják a szemüket. Én is sokat tanultam az elmúlt években, egyre többen leszünk......

203. Szoknya (válaszként erre: 200. - Lilibeth59)
2011. aug. 26. 19:37

Jó,ha az embernek van ilyen barátnö a közelben!


Most találtam egy jó is üzletet, ahol vettem shea vajat és kókuszvajat, teafaolajat, szárított körömvirágot.

Mondjuk tisztított alapanyagok, szóval nem extraszüz..de elsönek jó lesz ez is,aztán ha nem vagyok nagyon béna, akkor beruházok jobb és drágább minöségü alapanyagokra. Ártani ezekkel sem ártok.

Lesz belöle pár dolog..krémek, szappanfélék, stb, majd kitalálom még, rákattantam:)

Beszámolhatok itt?Vagy ez már tényleg túl megy a gyógynövényes dolgokon?Bár mivel nincs nagy tolongás, szerintem nem baj.


No..rohanok, csinálok egy zabpelyhes fürdöt alánykámnak, remélem jót tesz a börének:)

202. Lilibeth59 (válaszként erre: 197. - Szoknya)
2011. aug. 26. 13:31

Talán írtam már, Aptya miatt ecet helyett citromsavat használok, mosáshoz, vagyis öblítéshez használok ecetet mosóparfümmel.

Almaecetet én is használok hajöblítéshez, de miért nem jutott eszembe, hogy csalamádéhoz használjam..?

Megint köszönhetek Neked, mostantól savanyúsághoz, salátához ezt fogom használni.

Szódabikarbónát imádom, nagy tételben szoktam venni, így olcsóbb mint boltban, patikában.

Fürdővízbe is szoktam tenni, főleg ha meleg van, mint most, sokkal kevésbé verejtékezik az ember lánya egy szódabikarbónás fürdő után, és még dezodor helyett is használom, valamint van, hogy sz.b.bónás vízzel mosom csak meg a hajam.

Lefolyótisztításhoz nekem nem vált be, ideig-óráig jó volt, aztán mégiscsak be kellett vetni a csőgörényt...

Az olajokról már írtam..

Szárított növényem sokféle van, igaz, én már kora tavasszal kezdtem a gyűjtést.


A konyhában Te vagy a nyerő, én csak tanulni tudok Tőled, ne is hagyj ki semmit, amit készítesz, mindenről írjál!

201. Lilibeth59 (válaszként erre: 194. - Adelusz84)
2011. aug. 26. 13:20

Az aranyvessző teája használható: epe-, vese-, hólyag- és májbántalmakra, valamint erős vizelethajtó.


Akkor kell szedni, mikor még nincs teljesen kinyílva a virágja, mert száradás közben tovább nyílik, és mire megszárad a növény, a virág helyén már csak fehér szőrbóbita marad. Először, mikor szedtem, én is így jártam, azóta figyelem, mikor még bimbós, már vágom is le a szár belső kb. 30 cm hosszú részét, ahol még érzed, hogy lágy a szár.

❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook