Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gyógy- és fűszernövények fórum

Gyógy- és fűszernövények (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Gyógy- és fűszernövények

❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
20. Lilibeth59 (válaszként erre: 17. - Zefex)
2011. jún. 22. 18:15
A rukkoláról írhatnál bővebben, mire jó, hol lehet beszerezni stb.?
19. Lilibeth59 (válaszként erre: 17. - Zefex)
2011. jún. 22. 18:12
Írtam is, hogy valószínű én nem jól értelmezem, bocsi, nem akartam kötözködni!
2011. jún. 22. 18:10

Kár, hogy én nem ismerem az itteni lelöhelyeket , de rajta vagyok az ügyön.

Szerintem a legtöbb füszernövény gyógynövény is, sok fa-bokor virága/gyümölcse lehet akár füszere az ételeinknek, italainknak...de akár lehet gyógyító hatása is.


Megnézem ezt a cickafarkat is akkor.


Jut eszembe, ha nedves a levegö, akkor hol tudom megszárítani? Vajon a gyógynövényeket lehet sütöben a legalacsonyabb fokozaton? Mintha aszalnánk? Vagy a növénykéknek +füszereknek ez már magas höhatás?


(bocs, nincs hosszú ö,ü-m.)

17. zefex (válaszként erre: 16. - Lilibeth59)
2011. jún. 22. 17:56
Tudom hogy a tárkony nem torma (van mindkettő) de a torma nem feltétlen gyógynövény, ezért tettem zárójelbe.
16. Lilibeth59 (válaszként erre: 12. - Zefex)
2011. jún. 22. 17:52

Lestyán, izsóp nekem is van, azt viszont vagy én nem értelmezem jól, vagy Te írtad el: a tárkony nem a torma, a tárkony egy üröm fajta (fehér üröm, fekete üröm, tárkony üröm) ezeket ismerem.

A rukkolát nem ismerem, apróbojtorjánt (párlófű) úgy szedek a közelben egy horgásztó mellett. Tiszta terület, nem szennyezett, jó a levegő, élvezet a növénygyűjtés. Az apróbojtorján is virágzik már, no meg a fehér- és tejoltó (sárga) galaj is. Kakukkfű, kisvirágú füzike stb. Ilyenkor van a legtöbbféle gyógynövény szedésének az ideje. Jut eszembe LÁNYOK! Virágzik a cickafark, ki ne hagyjátok, biztos tudjátok, hogy nekünk aranyat ér..

15. Szoknya (válaszként erre: 8. - Andorka26)
2011. jún. 22. 17:50

Esetleg az ablak elé egy hosszabb polc és arra rá a füszernövénykolónia cserépben ?

Megéri, a friss az nagyon szuper. Nekem van jelenleg bazsalikomom, kakukkfüvem, petrezselymem, kis csípös paprikák is várakoznak sorukra.

14. Szoknya (válaszként erre: 4. - Lilibeth59)
2011. jún. 22. 17:46

Köszi.

Az étkezéshez szánt darabot kis üvegbe töltöttem, az egyéb felhasználásút pedig nagyobba, mert abba úgy belemarkol az ember és böséggel méri.

Idén azért elfogy mind, azt gondolom.


Most bodzát gyüjtöttem, lett belöle egészségesebb szörp:méz a cukor helyett, citrom a citromsav helyett éss tárolása: fagyasztva.

Ha nem érett még le, akkor hétvégén lesz belöle szárított is , télen jól fog jönni náthás idöszakban.


Aztán ennek lesz bogyós változata is majd.

13. dd91f4c995 (válaszként erre: 12. - Zefex)
2011. jún. 22. 15:44

köszi szépen.

Sajnos az a baj, hogy egyedül vagyok a házban, aki még képes komolyabban a kertben dolgozni, mert szülök, és szomszédok is már átlépték ezt már egészségileg.

Nekünk minden évben van paradicsomunk, és most a málnával is szeretnénk probálkozni összel. De a jövőben biztos tele lesz növényekkel is.

Te ezeket hol tanultad??

12. zefex (válaszként erre: 10. - Dd91f4c995)
2011. jún. 22. 15:24

Lestyánt, izsópot, tárkonyt (tormát) elég egyszer tenni, utána mindig kihajtanak. Ezek homokos talajon is jól elvannak. Nem is kell hozzá sok hely. Az idén próbálkoztam rukkolával, remélem elszórja a magját, utána hajt önként.

A felsorolt teák mellett mi az apróbojtorjánt szeretjük még nagyon, és a fővővízébe bele szoktam aprítani ősszel-télen egy japánbirset is (ha nagy, felet, mert különben nem győzzük mézzel/cukorral).

11. Lilibeth59 (válaszként erre: 9. - Evawitch)
2011. jún. 17. 22:00

Tradicionális folttisztító szappan.


Kiváló folteltávolító, hihetetlenül hatásos főként étel-, gyümölcs- és fűfoltokra, ingek nyakának és fehér pamutharisnyák, zoknik talpának stb. mosás előtti előmosására használjuk.


Az epeszappan igen erős, hatékony folttisztító, ezért fontos, hogy a ruha színtartóságát ismerjük, nehogy a folttal együtt a ruha színe is kijöjjön azon a darabon, ahol szappannal kezelve lett.


Használat: Könnyű vele dolgozni, csak jól be kell dörzsölni a megnedvesített foltot, egy kicsit hatni hagyni, majd kiöblíteni, vagy egyszerűen csak berakni a beszappanozott ruhát a mosógépbe.


A szappannak kellemes illata van.

2011. jún. 16. 20:12
nekünk van egy hatalmas kertünk, amibe legszivesebben sok ilyen gyógy és füszernövényt ültetnék. Nagy álmom, hogy majd a saját házamnak legyen ilyen kertje a konyha mellett,és csak kikelljen ugorni pár füszerért, ha valaki rosszul van, vagy kell kis friss az ételbe.
9. Evawitch (válaszként erre: 7. - Lilibeth59)
2011. jún. 16. 12:52
epeszappanról még nem hallottam...
2011. jún. 16. 12:08
érdemes lenne, szeretek főzni, és szeretem a különböző fűszereket, de sajnos a tizedik emeleti panellakás nem annyira kedvez a termesztésnek (nincs erkély sem)
7. Lilibeth59 (válaszként erre: 6. - Federer)
2011. jún. 12. 15:39
Bár nem értem, hogy került ide ez a kérdés, szerintem nem a témához való, azért megírom, hogy én epeszappannal szoktam bedörzsölni a foltot. De citromlevet (citrom kifacsart levét, nem bolti citromlét) ha kikeversz pasztaszerűre szódabikarbónával, és azt rákened a foltra, hagyod állni, amíg jól megszárad rajta, aztán átmosod a ruhát, az is használ.
2011. jún. 12. 15:28
Hogyan, mivel tisztítjuk az izzadságfoltot?
2011. jún. 11. 20:24
Értékes cikk és én is használom őket.
4. Lilibeth59 (válaszként erre: 3. - Szoknya)
2011. jún. 11. 18:41

Nyugodtan használd a tavalyi növénykéidet, még mindig jobbak, mint a boltiak! Gondolod, azok talán frissek?

Addig használhatod, amíg van belőle, meg nem romlik, csak idővel kicsit veszít a hatóanyag tartalma, de ahhoz több kell egy évnél, pláne, hogyha helyesen tárolod. Minél kevesebb fényt kapjon, az a lényeg, ja és levegőt. Azért érdemes kis mennyiségeket eltenni, mert a nagyobb kiszerelést többet nyitogatja az ember lánya, többször éri levegő.

Jó ötlet a ruhaszárító, én a padláson (családi ház) szárítok, az fénytől védett, viszont szellős.

2011. jún. 11. 16:42

Én rozmaringot gyüjtöttem tavaly. Megszárítottam kinyitható ruhaszárítón, alá tettem újságpapírt a földre, hogy ami leesik, azt se dobjam ki. Aztán lehúzogattam a szárról a kis tühegyes levélkéket és egy részét apróra vágtam konyhai robotgéppel, ez lett a füszer az ételbe, másik részéböl hajmosáshoz , lábáztatáshoz tettem el (ezt nem cifráztam nem törögettem, csak bele a leszedett kis levélkéket egy csavaros üvegbe, légmentesen lezárva).

Friss ágból pedig készítettem rozmaringos olivaolajat fokhagymával, szemes borssal érlelve sült húsokhoz. Meg rozmaringos ecetet salátákhoz.


Meddig tartható el a füszernövény? Mert nekem még idén mindig van a tavalyi szüretböl.

2011. jún. 11. 14:17

Milyen igazad van, hasonlóképp gondolkodom. Pár éve nagyon beteg voltam, akkor ébredtem rá, hogy "vissza a természethez". Sokat segítettek az eleinte boltokban vásárolt majd saját gyűjtésű gyógynövényeim, azóta rendszeresen gyűjtöm, amit tudok és lehet, termesztem őket. Most virágzik a hárs, a kakukkfű is messziről hívogat az illatával. Persze, csak ott szabad szedni, ahol biztos, hogy nem szennyezett, permetezett a környék. Így jártam idén a zsurlóval, sajnos egyre tovább és tovább terjed a kultúrnövények termesztésének helyigénye, így már olyan közel került a zsurló lelőhelyéhez, hogy a permetezés miatt már nem lehetett szedni. Nagyon sajnálom...

Sok mindenhez használom begyűjtött "kincseimet", teaként fogyasztva a legismertebb, de fürdő is készíthető belőlük, hajmosó, -öblítő, olajok (pl. körömvirág, kamilla stb.)

Örülök ennek a témának, remélem, sokan hozzászólnak!!!

2011. jún. 11. 10:08
A nyár hamar elmúlik s aki nem készít magának tartalékot télire az vagy vásárolni kénytelen...

...vagy úgy jár, mint a tücsök, aki egész nyáron csak hegedült, aztán télen a hangyához ment eleséget kérni. Hogy sem kérni, se vásárolni ne kelljen teának és fűszernek valót, legyünk előrelátók, s kezdjük el a gyűjtést már tavasz végén, nyár elején.

Ugrás a teljes írásra: Gyógy- és fűszernövények
❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook