Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » El Camino... Aki volt és aki tervezi... fórum

El Camino... Aki volt és aki tervezi... (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
97. a14deb9047 (válaszként erre: 96. - Pritta)
2010. szept. 17. 19:00
Azt a tanácsot már kaptam, hogy akkor kell az €-t venni, amikor jó az árfolyam és kb. 1000 € ajánlott.
96. pritta (válaszként erre: 94. - A14deb9047)
2010. szept. 17. 18:47
300ezer minden
2010. szept. 17. 18:28
Jó buli lehet. Ha ugy alakulna nem sokat gondolkodnék rajta.
94. a14deb9047 (válaszként erre: 93. - Pritta)
2010. szept. 17. 18:15
Úgy összességében mi az a legszerényebb összeg, amibe kb. kerül egy ilyen út?
93. pritta (válaszként erre: 92. - A14deb9047)
2010. szept. 17. 17:54

IGEN

változik, az egész életed. olyanokra leszel képesmit előtte el sem hittél. pl. 40km lesétálni egy nap tűző melegben hullafáradtan. ki hitte volna?

2010. szept. 17. 17:49

Azt mondják, aki barátokat keres, azt kapja;

aki sportteljesítményt, az azt,

aki lelki feltöltődést, az azt. Mert nem lehet úgy visszajönni, ahogy elmentél. Valami megváltozik véglegesen.

91. pritta (válaszként erre: 88. - A14deb9047)
2010. szept. 17. 17:36
háát. jó és rossz. a mai napig minden nap "kísért". minden nap végigjárok magamban egy kis utat. nem hiszem h valaha el fogom felejteni. hihetetlenól belém vésődött minden csodás részlete. mert igenis vannak csodák a caminon. mindenki átéli a saját kis csodáit. Rossz volt visszatérni a monoton mindennapokba, de jó is mert megkaptam a válszat amiért mentem, szenvedtem a 700 kmt-t
90. a14deb9047 (válaszként erre: 89. - Szeszipuszi)
2010. szept. 17. 15:56
YueTuben sok van fönt.
2010. szept. 17. 14:58

Tudna valaki segíteni?

Létezik egy El Camino című zenés képösszeállítás, amit egyszer én is megkaptam körlevélben. Sajnos elveszett. Nincs meg valamelyikőtöknek? Nem tudná valaki elküldeni nekem?

Email címem az adatlapomon. Előre is köszönöm!

88. a14deb9047 (válaszként erre: 87. - Pritta)
2010. szept. 15. 19:28
És milyen érzésekkel jöttél vissza?
87. pritta (válaszként erre: 86. - A14deb9047)
2010. szept. 15. 19:25
muszáj volt. drága is az út és időszűkben voltunk
86. a14deb9047 (válaszként erre: 85. - Pritta)
2010. szept. 15. 18:59
Akkor nagyon frissek-fittek voltatok!
85. pritta (válaszként erre: 83. - Rózi70)
2010. szept. 15. 18:53

francia utat akartam írni. bocsi :)

kettesben mentem egy lánnyal, de többnyire mégis egyedül

24 nap alatt jártuk be. Saint J.P.D.P-ból indultunk

Madridból mentünk, oda wizzair-rel, az volt a legolcsóbb.innen busszal Pamplonába onnan busz ment du SJPDP-ba, de mi nem vártunk, összefogtunk többen és taxival mentünk, ami végül ingyen lett :)

2010. szept. 15. 18:09

El Camino


Az elmúlt évben sokat hallhattunk, láthattunk, olvashattunk róla, hiszen vetítették Tolvaly Ferenc filmjét, s könyv-alakban is megjelent a látomásos „útleírás”. A középkor óta Jeruzsálem és Róma mellett a világ leggyakrabban felkeresett zarándokhelye Szent Jakab apostol sírja a spanyolországi Santiago de Compostelában.


Szt. Jakab apostol tölgyfa szobra köpenyén a kagylóval

(Hatvan plébánia templom)


Speeth Ferenc alkotása, 1762-ből



Szent Jakab apostol - Ünnepe: július 25

Apja mesterségét örökölve halász volt. A 28. év tavaszán vagy nyarán, amikor Jézus a Genezáreti tó partján járva kezdte egyenként meghívni apostolait, miután meghívta Pétert és Andrást", folytatva útját megpillantott két másik testvért is, Zebedeus fiait, Jakabot és testvérét, Jánost. Éppen hálójukat javították a bárkában apjukkal, Zebedeussal. Őket is hívta. Rögtön otthagyták a bárkát apjukkal együtt és nyomába szegődtek" (Mt 4,21.22). Simon Péter és János mellett ő a harmadik, akinek az Úr különleges feladatot szánt. Simon a szikla, János a szeretett tanítvány, Jakab az első vértanú az apostolok közül. Ezért kiváltságos helyzetekben - a színeváltozáskor, Jairus leányának feltámasztásakor és a Getszemáni kertben - csak hármukat vette maga mellé Jézus. Mestere halála után ő lett a jeruzsálemi egyház feje, s mint ilyen valóban ivott az Úr kelyhéből: amikor Heródes Agrippa király 41--42-ben az egyházra támadt, elsőként Jakabot ölette meg karddal. Jakab hispániai jelenléte ereklyéi átvitelének köszönhető. Az évet nem ismerjük, amikor Jakab földi maradványait Jeruzsálemből Hispániába vitték. A 9. századtól azonban a hagyomány egyöntetűen vallja, hogy Jakab sírja Hispániában van.


Noha nincs konkrét bizonyíték arra, hogy Jakab apostol Galíciában hirdette az igét, mégis számos jel mutat erre. Valószínűleg Krisztus halála és feltámadása után Jakab apostol Galíciába hajózott – talán Padronba – s megkezdte a pogány lakosság térítését. Működése mérsékelt sikerrel járt, s így visszatért Jeruzsálembe, ahol rövidesen vértanú halált halt. Valószínűleg követői vitték testét Padronba, s végül Libredonban temették el. Ez azonban a frank, svév, vizigót, mór uralom alatt feledésbe merült.


A Jakab-legenda 813-ban akkor éledt újra, amikor egy Pelagius nevű remete látomása szerint valami „ragyogó fény” vagy egy csillag beragyogta a mező egyik elhagyatott pontját, ahol Szt. Jakab és két követőjének méltatlanul elhanyagolt nyugvóhelyére bukkantak. A csillag Szt. Jakab csillaga, és a szavakból: Szt Jakab=Sant Iago, mező=compos, csillag=stela adódik a hely neve: Santiago de Compostela. Padron püspöke, Theodomirus élt az alkalommal, és „tanúsította” az apostol sírjának felfedezését, így Szt. Jakab legendája tökéletes időzítéssel kelt életre ahhoz, hogy élen járjon Spanyolország kereszténységhez való visszahódításában. Szt. Jakab a csaták valamennyi döntő pillanatában megjelent és megfordította az ütközet kimenetelét. Ezért ábrázolják Jakabot, mint a mór-ölőt, azaz Santiago Matamoros-ként.


Az első, zarándokokhoz köthető írásos emlék 950-ből származik, majd 1072-ben eltörölték azt a vámot, amikor a zarándoknak akkor kellett fizetniük, amikor Galíciába beléptek. A Camino legjelentősebb támogatója II. Calixtus pápa volt, aki bevezette a compostelai Szent Év kiváltságát (minden év, amikor Szt. Jakab ünnepe, július 25-e vasárnapra esik, vagy az évszám két nullára végződik). Ebből az időből származik a francia Aymeric Picaud pap öt kötetes könyve, melyet zarándokútjáról írt, s ma Codex Calixtinus néven ismerjük, mert a művét a pápának ajánlotta. Több lovagrend is alakult a zarándokok szolgálatára: elősegítették az útvonalra eső nagyobb települések/városok fejlődését, de a kisebbekben is zarándokszállásokat (hospital) létesítettek, s jelentős volt a munkájuk az út kiépítésében, a hidak felépítésében is.


Az utolsó két évszázad elvilágiasodása Spanyolországot sem kímélte meg, mára a vallását gyakorló spanyolok csak a társadalom 20 százalékát alkotják. Ezzel ellentétben a Camino zarándokainak száma igen magasra szökött, az utóbbi tíz évben a tízszeresére nőtt.


1) Szent év (Szent év akkor van, amikor Szt. Jakab ünnepe, július 25-e vasárnapra esik, vagy az évszám két nullára végződik, legközelebb 2010-ben lesz szentév).

2) IV. Ifjúsági világtalálkozó volt Santiago de Compostelaban.

3) 2000-ben Santiago de Compostela Európa kulturális fővárosa volt.


(forrás: Statistiken des Domkapitels der Kathedrale von Santiago de Compostela)


A Szent Jakab zarándokút spanyolországi részei


Spanyolország szinte minden végéből indulnak a különböző nevű zarándokutak. Talán a legismertebbek és legnépesebbek a "Francia út" és az "Ezüst út". A következő térképen ezek a zarándokutak láthatók (a piros pontok azok, amelyeken mi is megálltunk):


Néhány fontosabb útvonal (a Francia útvonal egy következő térképen látható):


"Északi utak"


Primitivo út

Útvonal: León, Oviedo, Lugo, Palas de Rei, tovább a Francia úton.

Km: 369.


Camino de la Costa

Útvonal: Irún, San Sebastián, Bilbao, Santander, Gijón, Oviedo (donde se uniría al Camino Primitivo), Ribadeo és Arzúa, tovább a Francia úton.

Km: 765.


"Mozarab utak"


"Ezüst út"

Útvonal: Sevilla, Almendralejo, Cáceres, Bańos de Montemayor, Fuenterroble de Salvatierra, Salamanca, Zamora, Granja de Moreruela. tovább Ourensen keresztül a Mozarab úton, vagy a Francia úton Astorgától.

Km: 676.


Mozarab út

Útvonal: Tábara, Santa Marta de Tera, Puebla de Sanabria, Padornelo, Laza, Ourense, monasterio de Oseira, Puente Ulla és Santiago de Compostela.

Km: 347.


Mozarab út Granadától Méridán keresztül

Útvonal: Granada, Baena, Castro del Río, Córdoba, Espiel, Castuera, Don Benito, és Mérida, tovább az Ezüst úton.

Km: 613.


Angol út


Coruńából

Útvonal: O Burgo, Cambre una variante, la otra por Alvedro (es la principal), Carral, Bruma, A Igrexa és Santiago de Compostela.

Km: 68.


Portugáliából


Portugál út

Útvonal: Figueiro dos Vinhos, Coimbra, Oporto, Braga és Valença do Minho Tui, Pontevedra és Santiago de Compostela.

Km: 465.


Levante út


Valenciából

Útvonal: Valencia, Xŕtiva, Albacete, Tembleque, Toledo, San Martín de Valdeiglesias, Ávila, Toro, Zamora és Mombuey, tovább az Ezüst úton, vagy a Mozarab úton.

Km: 863.


Madridból


Madridi út

Útvonal: Madrid, Cercedilla, Segovia, Coca, Valladolid, Medina de Rioseco, Sahagún, tovább a Francia úton.

Km: 321.


Szent Ignác út


LLeidán át

Útvonal: Montserrat, Igualada, Lleida, Fraga, Pina de Ebro tovább az Ebro úton

Km: 251.


Jakab út az Ebro mentén


Ebro út

Útvonal: Sant Carles de la Rapita, Amposta, Tortosa, Fuentes de Ebro, Zaragoza, Tudela, Alfaro, Calahorra és Logrońo, tovább a Francia úton.

Km: 219.


A Jakab út meghosszabbítása Finisterrébe


Finisterre

Útvonal: Santiago de Compostela, Vilar do Castro, Cée, Corcubión, Finisterre.

Km: 89.


S végül a leglátogatottabb Francia út nyomvonala. Ebbe kapcsolódik a valamivel keletebbről induló Aragon út. Ez a Somport hágóról induló út a Francia úttal együtt 836 km Santiago de Composteláig, melyet a gyalogos zarándokok 30-33 nap alatt tesznek meg - s amely a mi zarándokutunk alapja is volt.


(Egy zárójeles megjegyzés: megnyílt végre a magyar zarándokút is, amely Szent Margit sírjától, a Margitszigetről indul és nemzeti kegyhelyünkre, Mátraverebélyszentkútra vezet (170 km), s innen folytatódik a Dunántúlon át egészen az ausztriai Máriazellig (860 km). Ezzel helyreáll a Szent Jakab út legkeletibb szakasza, hiszen a 11. század óta magyarok is felkeresték Santiago de Compostelát. )



A kagyló


Útjelző jobbra



Útjelző balra



A járda kövébe építve



A ház falán



Egy régi kövön


A zarándokút útjelzői a sárga nyilak és kagylók. A zarándoknak nem kell térképet magával vinnie, mert ezek a jelek pontosan útbaigazítják. (Ez különösen a Francia útra igaz, az van a legjobban kiépítve)


A Szent Jakab-ábrázolásokon és már a középkor zarándokain is megjelenő kagyló utalhatott arra is, hogy az óceánon keresztül érkezett ide Jézus tanítványa, Spanyolország térítője és védőszentje. Azonban más magyarázat is van: egy legenda szerint az egyik első zarándokot rablók támadták meg a tengerparton, mire ő a vízbe menekült, és Szent Jakab közbenjárására az egész testét beborító kagylók mentették ki.


A kagyló egyben a keresztény ember szimbóluma is lehet. A kagyló ugyanis kinyílik az életéhez szükséges táplálék miatt, s a bekerülő homokszemeket igazgyönggyé alakítja. Ugyanígy a keresztény ember sem zárkózhat be önmagába azért, hogy elkerülje életében a rosszat, a fájdalmat. Talán éppen emiatt van XVI. Benedek pápának a címerében kiemelt helyen a kagyló. A Gondviselő Isten megadja az erőt, hogy a mások felé való megnyílás során kapott sebek, fájdalmak igazgyönggyé alakuljanak. Az élet maga is olyan, mint egy zarándoklat, folyamatos úton levés, Isten pedig irányjelzőket helyez el az élet ösvénye szélén, amik segítséget adnak a helyes irány követéséhez, csak észre kell venni őket.

83. rózi70 (válaszként erre: 82. - Pritta)
2010. szept. 15. 18:06

Szia! Egyedül mentél? Az északi útról nem sokat tudok, mindig a francát nézem. Mennyi ideig voltál? Honnan indultál? Mivel mentél ki?

(hirtelen ennyi...:DD )

82. pritta
2010. szept. 15. 17:44

Sziasztok! most láttam a fórumot. én tavaly nyáron jártam végig az egész északi utat gyalog.

Ha valakinek van kérdése szívesen írok róla, esetleg képeket is tudok. friss még az élmény :)

81. rózi70 (válaszként erre: 80. - A14deb9047)
2010. szept. 15. 17:35
Biztos,hogy az lesz! :))
2010. szept. 15. 16:45
Néhány napot most itthon leszek és lesz időm írni - remélem, segítség lesz!
2010. szept. 11. 18:22
Nagyon tetszik az indítás!! (nekem 15 perc egy oldal beírása).
2010. szept. 11. 17:25

Én is izgulnék és várnám a helyedben...

Remélem, sikerül kimásolni és nyomtatni füzetecskének.

77. rózi70 (válaszként erre: 76. - A14deb9047)
2010. szept. 11. 17:13

Jó! :))


Úgy néz ki,hogy megvan az időpont: 2011.május 6.! :))

Várom és izgulok egyszerre! :))

2010. szept. 11. 16:41
Még 51-52 oldal van csak hátra a naplóból.
75. rózi70 (válaszként erre: 74. - A14deb9047)
2010. szept. 9. 12:39
Az jó, várom,hogy olvashassam! :))
2010. szept. 9. 12:38
Éppen ma délutánra terveztem a következő oldalt megírni a naplóba - nagyon el van havazva mindenki...
2010. szept. 9. 10:57
Előhúzom a topikot,hogy szem előtt legyen, hátha érdekelne még valakit...:)))
2010. szept. 1. 12:57

* Kezdés

2010. szeptember 11. 15:00

* Befejezés

2011. szeptember 11. 18:00



1075 Budapest, Károly körút 3, Magyarország

Budapesti El Camino de Santiago Zarándok Klub!



Kedves Zarándok és leendő Zarándok Barátaim! A Budapesti El Camino de Santiago Zarándok Klub 2010.09.11.-én(szombat) 15:00-kor újra vár minden kedves Zarándokot és leendő Zarándokot. Egy jó kis beszélgetésre, informálódásra az Úttal kapcsolatban. Cím: 1075. Budapest, Károly körút 3/C Alexandra Könyvesház /Irodalmi Kávéház a legfelső szinten/ Mindenkinek nagyon jó Zarándoklást és felkészülést kívánok! Kiss Péter „Petrusz” Camino Klub vezetője E-mail cím: caminoklub@gmail.com Levelezőlista: caminoklub@lev-lista.hu weboldal: www.elcamino.eoldal.hu

2010. aug. 30. 19:36

Ez biztosan így van. És elég már az a tudat, hogy van valaki a közelben.


Amikor tavaly Londonból jöttem vissza, bizony elszorult a torkom, amikor már nem láttam a fiamat. És összetalálkoztam két magyar hölggyel, akik ugyanúgy keresték a kijáratot, mint én. Együtt tévedtünk el, együtt találtunk vissza.

70. d606bc0fd7 (válaszként erre: 69. - A14deb9047)
2010. aug. 30. 19:29
Szerintem sem kell ezen görcsölni. Állítólag magányosan még jobb, jobban magába tud szállni az ember.
2010. aug. 30. 18:59
Hiszem azt, hogy az ember összetalálkozik azzal, akivel kell...akiknek szükségük lehet egymásra. És egy ilyen útra vállalkozók megtalálják a maguk társát!
68. d606bc0fd7 (válaszként erre: 67. - A14deb9047)
2010. aug. 30. 17:20
Persze, engem is. Ráadásul velem a férjem is eljönne, így még inkább számit minden apróság.
1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook