Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Edzés és életmód fórum

Edzés és életmód (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7
34. 2577cdcc12 (válaszként erre: 32. - B38fef89a3)
2008. szept. 30. 22:14

Hát akkor igaza van a feleségednek.

Az orvosok mindig azt mondják, ha fáj, hogy pihentessük. Pedig ez a legtöbb esetben baromság, lévén ha az izület körüli izmokat megerősítjük, akkor azok jobban tartják magukat az izületeket, így azokra kevesebb teher jut. A nyújtások meg javítják az izületek mozgásterjedelmét, ezért szintén jók.

Egyébként az "izomra gyúrás" eleinte tényleg nem jó érzés, főleg, hogy mindig fáj valahol, de ez is olyan, mint az összes többi mozgás. Megszoksz, és ha nem szöksz meg, akkor megszereted :o). Én is látom a vendégeimen, hogy az első pár hónap az kínszenvedés, de ettől függetlenül én a helyedben leváltanám a fele aerob/kardiót izomépítésre, ha máshogy nem is, alapgyakorlatok szintjén.

33. Tóth Ádám (válaszként erre: 31. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 20:31
Köszi, most már értem! :-)
32. b38fef89a3 (válaszként erre: 28. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 19:10

Hát lehet, hogy kicsit túlzásba viszem, néha feleségem is szokta mondani, hogy most már pihenjek egy-két napot stb. Csak hát annyira jól esik a mozgás... Egyébként ezért is csinálom a kardiót, mert annyira jól esik. Az izomra gyúrás meg nem igazán esik jól (mondjuk azért az átlagnál így is izmosabb vagyok, de közel sem egy díjbirkózó/body builder típus).


Egyébként meg egy érdekes dolgot megfigyeltem. Korábban elég sok izületi panaszom volt. Pl. 2-3 km gyaloglástól már menetrendszerűen megfájdult a térdem, le akart szakadni a lábszáram-lábfejem (lúdtalpas vagyok...) stb. De ugyanígy recsegett-ropogott a legtöbb izületem, hátfájás, miegymás. A dokik anno azt mondták, hogy mozogjak kevesebbet, pihentessem stb. Megfogadtam. De csak rosszabb lett, úgyhogy arra gondoltam, ha a pihentetéstől rosszabb, akkor hátha a mozgás javít rajta. Akkoriban kezdtem el hosszabb időket kardiozni, futni, úszni stb. és wow! Képzeld mi történt? Elkezdtek javulni az izületeim! Most 10 km-et gond nélkül legyaloglok. Korábban ez teljességgel elképzelhetetlen lett volna. Mérséklődött a recsegés is. Amióta pedig rendszeresen nyújtok is, egyre jobban érzem magam a bőrömben. Elmondhatom, hogy most 30 felett többet, könnyebben és fájdalommentesebben (pontosabban mindenféle fájdalom nélkül) mozgok, mint anno a középiskolában 15-16 évesen!


A pulzusszámlálást is tinédzser koromban kezdtem, amikor egyik haverommal egy süppedős földúton versenyt tekertünk felfelé bicajjal olyan 10-14% közötti hosszabbacska emelkedőn (hát igen, fiatalabb koromban csináltam néhány hülyeséget, ilyesmiket, meg volt hogy pl. hat hét alatt 22(!) kilót fogytam le utána meg fél évig percenként kihagyott a szívem, vagy hogy vörösre égettem magam tetőtől talpig a Balatonon a június déli napsütésben, de most már - talán - "bölcsebb" vagyok). Mire felértünk eszméletlenül dobolt a fülemben a vér, karikák ugráltak a szemem előtt és úgy éreztem mindjárt szétrobban a mellkasom meg a fejem. Akkor ott 225-ös pulzust mértem... Amikor elmondtam ezt egészségügyben dolgozó jóanyámnak, nagyon kiakadt, hogy milyen veszélyes dolgot csináltam, és onnantól jobban vigyáztam. Most azt csinálom, amit mondasz, hogy amikor eléri a pulzusom a 165-t elkezdek lassítani, ha esetleg pedig eléri a 175-t akkor gyaloglásra váltok (ettől hamar lemegy 130 alá, még ha emelkedőn gyaloglok is).


A kilókban is igazad van, erős csontozató vagyok, egyszer voltam pár évig 76 kiló, de akkor úgy néztem ki mint egy csontváz. 78 kilósan már sokkal emberibben néztem ki és akkor nem volt rajtam semmi "összecsíphető" háj sehol. 80 kilósan azért már akad. Persze ahogy mondod lehetne több izmot felpakolni, csak hát az is még idő idő minden nap/másnap...

31. 2577cdcc12 (válaszként erre: 27. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 18:45
Én vagyok a hülye, hogy belekezdtem :o)
30. 2577cdcc12 (válaszként erre: 27. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 18:45
Minden edzéstipussal tudsz kardió és aerob zónában edzeni. Ha gyorsabban futsz, a pulzusod magasabb, akkor kardió, ha kevésbé gyorsan, akkor aerob. Aerob 110-140 között (életkortól, meg minden egyébtől ez változhat). Ha magasabb kardió... De azért ilyen nagy jelentőssége nincs a dolognak :o)
29. 2577cdcc12 (válaszként erre: 25. - Myrad)
2008. szept. 30. 18:43
Én tudom, csak nem tudom leírni :o)
28. 2577cdcc12 (válaszként erre: 24. - B38fef89a3)
2008. szept. 30. 18:41

Ezt a szívveréses dolgot már én is olvastam. Igazából az ilyeneket elolvasom, aztán "elfelejtem", valahogy nem foglalkozom a dologgal, de ha logikusan gondolkozom, akkor van benne igazság, de hogy előre meg van a mennyiség határozva, hát tudja fene...


A nyugalmi pulzusszám az edzettséggel van összefüggésben (legalábbis általában). Az enyém is 40 alatt van, de igaz, hogy kb 10 éve aktívan sportolok. Mondjuk a 9 hónapnyi aktív mozgás után már csökkenést kellene tapasztalnod. Bár olvastam, hogy mennyit edzel, és szerintem baromira túlzásba estél, ha ez tényleg igaz. Lehet, hogy ezzel már inkább ártasz magadnak, mint használsz, ezért nem is javul. Talán már átestétél a ló túloldalára, és pont a túledzettség stádiumába araszolsz. Egyébként az értékeket, amiket írtál kicsit sokallom, lévén az aerob egy 20 évesnek olyan 140 körül van, én speciel a felső 168-as értéket már egyáltalán nem sorolnám ide.

Ha neked ennyire gyorsan emelkedik, akkor én a helyedben az idő múlásával csökkenteném a tempót, és inkább a pulzust tartanám. Szerintem a 183-as magassághoz egyáltalán nem sok a 88 kiló, mert a 78 már elég "gebe" lenne, már bocs :o). Mondjuk azt alapból nem értem, hogy minek ennyi aerob-kardió mozgás. Miért nem csinálsz helyette legalább fele arányban izomnövelő gyakorlatokat? Főleg azért, mert az izomnak extra energiára van szüksége, és ugye esztétikai szempontból sem utolsó :o)

2008. szept. 30. 14:44

Én még mindig nem értem a kardo és az aerob közti különbséget.


Tudnátok edzéstípusokat írni? Akkor talán leesne...

2008. szept. 30. 14:43
Igen, az életmód is nagoyn fontos. Régen nagyon nem figyeltem pl. arra, hogy mikor-mit eszem, lett is belőle problémám. Most már igyekszem odafigyelni, már sokkal több zöldséget meg gyümölcsöt eszem. Ha nasizni támad kedvem, megeszem maximum pár szem diót vagy mogyorót. Csoki helyett pedig joghurtot veszek a közértben. :-)
25. Myrad
2008. szept. 30. 14:28
Engem az érdekelne hirtelen nagyon, hogy hát-, váll- és mellizmokat hogyan lehet hatékonyan kinyújtani? Tudja valaki?
24. b38fef89a3 (válaszként erre: 18. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 14:10

Ha már így szóba jött a pulzusszám... és látom, hogy Te edző vagy... lenne egy kérdésem. Norbi írja az "Update összefoglaló kiadvány" könyvében, hogy sokak szerint előre "le van kódolva" az emberben, hogy a szíve nagyjából hány ütést tud produkálni egy élet során. Tehát ha lassabban ver a szíved tovább élsz. Te hiszel ebben?


A másik kérdés szintén ezzel kapcsolatos. Norbi írja, hogy az ő nyugalmi pulzusa 35 körül van. Az enyém 60-65, ami azért alacsonyabb az átlagos 72-76-nál, de azért messze van az övétől. Pedig én is naponta (de minimum kétnaponta) hatalmasakat edzek (sokszor órákat evezek/futok/gyaloglok/úszok stb. nem kalória ledolgozás vagy fogyás miatt, hanem mert jól esik). Hogyhogy nem alacsonyabb akkor a pulzusom? (Polar pulzusmérő órát használok pulzusmérő jeladó mellkas-szíjjal, gondolom az nem téved). A másik, hogy pl. a futógépeken van egy táblázat, miszerint a zsírégető/anaerob tartomány 20 éveseknek 140/168, 25 éveseknek 132/162, 30 éveseknek 124/154, 35 éveseknek 118/148 stb. (egy-két számnyi eltérés lehet, nem emlékszem pontosan, de kb. ezek vannak ráírva). A helyzet az, hogy pl. én futásnál eleinte tényleg produkálom a majd' 32 évemnek megfelelő 120-125 közötti pulzusszámot, aztán 5 perc után már 130-140 között járok, 10 perc után 140-150 között, 20 perc után 150-155 körül, fél óránál valahol 155-165 között, háromnegyed óránál már 170 környékén, és az óra végére már 175 körüli a pulzusom. Ami a 220-életkorral számolva (ami nekem 188-ra jön ki) elég közel van a maximumhoz, az elvileg engedélyezett maximum 93%-a! És úgy, hogy nem sprintfutok vagy ilyesmi (jó néha igen, de most a sima egyenletes sebességű futásaimról beszélek) hanem szép egyenletesen kb. 9,6 és 11,2 km/h közötti sebességgel futok, ami azért még nem olyan túl gyors (ha mondjuk 12,4-12,8-as tempvóbal futok, akkor minden fenti értékre egy tizes rájön, és akár negyven perc alatt eléri/túllépi a 180-at!). Szerinted ez miért lehet? Nem kéne erősebbnek lenni a szívemnek? Vagy talán az a kb. 10 kiló fölösleg ami rajtam van, az oka neki (183 cm vagyok, férfi, 88 kiló)? Vagy nem volt elég még a szívem "megizmosodásához" az a kb. 9 hónap amióta ismét rendszeresen edzek? (De fiatalabb koromban bő 4-5 éven keresztül edzettem-mozogtam hasonlóképpen).


Köszi a válaszokat előre is.

23. Myrad (válaszként erre: 21. - Fef600b7b6)
2008. szept. 30. 13:59
Hát remélem, találsz itt később használható ötleteket =)
22. fef600b7b6 (válaszként erre: 18. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 13:56
Köszi a választ:)
21. fef600b7b6 (válaszként erre: 19. - Myrad)
2008. szept. 30. 13:56
Köszi a választ. A mozgással soha nem volt bajom, örömömet lelem benne, mindennap mozgok legalább 40-50 percet, a steppert imádom. Az életmódváltás is folyamatban van, és követek egy diétát is...
20. 2577cdcc12 (válaszként erre: 19. - Myrad)
2008. szept. 30. 13:54
Igazad van, egy normális étrend nélkül mit sem ér az egész :o)
19. Myrad (válaszként erre: 17. - Fef600b7b6)
2008. szept. 30. 13:52

Szerintem, ha fogyni nem edzésformát kell választanod, hanem életmódot váltanod, valami ilyesmiért jött létre ez a fórum.


Szerintem mindenek előtt olyasmit kellene keresned, amit szeretsz csinálni, ami örömmel tölt el... nem csak "napi kötelesség" lenne a mozgás, hanem azért csinálod, mert imádod. Mint nekem a tánc (hidd el, smafunak tűnik, pedig nagyon is megerőltető)... amint zenét hallok, máris mozgok, egyszerűen nem tudok leállni, imádom =) így nekem öröm órákra járni, és nem kötelesség =) valami csak van, amit te is szeretnél csinálni =) mondjuk aerobic, vagy biciklizés, úszás, ilyesmi...


Emellett fontos az étrend, ha odafigyelsz arra, mikor mit és mennyit eszel, emellett pár tisztító teát is beiktatsz, sokkal könnyebb lesz a dolog, szerintem...


De ez csak az én meglátásom... =S

18. 2577cdcc12 (válaszként erre: 17. - Fef600b7b6)
2008. szept. 30. 13:51
Nem. Az az aerob. Aerob ajánlott pulzus 110-130 (persze életkortól, edzettségtől függ), a kardió alatt magasabb ennél. A stepper jó rá, ha megtalálod az optimális ütemet...
17. fef600b7b6 (válaszként erre: 14. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 13:48
A kardió ugye az, amikor a pulzus szám megemelkedik és olyan tartományban van, hogy zsírt éget? Tehát, ha valaki fogyózik annak a kardió mozgást kell végezni ugye? Vagy nem? Most aztán belekeveredtem. A stepper az jó fogyásra ugye?Köszi a választ előre is.
16. 2577cdcc12 (válaszként erre: 15. - Myrad)
2008. szept. 30. 13:47
Az aerobot zsírégetésre, a kardiót inkább állóképességre. Mindkettő jó a szív- és érrendszerre...
15. Myrad (válaszként erre: 14. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 13:44
És ez mire jó? Mert ugye a kardio elnevezés miatt a szívvel áll kapcsolatban, de mire jó? Mire használják?
14. 2577cdcc12 (válaszként erre: 12. - Myrad)
2008. szept. 30. 13:39
Sokan tévesen ugyanarra az edzésre használják a két elnevezést. A kardió edzés valójában állóképességi edzés. Formáját tekintve ugyanaz, mint az aerob edzés, de itt a magas pulzusszám miatt már fokozott az izommunka, így a test nem tudja zsírból (lassan) fedezni az energiát.
13. b38fef89a3 (válaszként erre: 4. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 13:37
És hogy közben jól érezd magad! Izomra edzésnél azért többnyire erőlködik az ember rendesen. Kardiónál meg (legyen az kerékpár, evezés, úszás, lépcsőző/taposógép, futópad, futás, ellipszis tréner, vagy az a gép amelyiken karral kell tekerni két "pedált" (sajnos nem tudom ennek mi a neve)) azért az ember - én legalább is - jól érzem magam, örülök a mozgásnak. Különösen ha 60-65 percig nyomod ugyanazt, utána jön egyfajta "mozgási eufória" - futásnál hirtelen könnyűvé válsz és úgy érzed, hogy le tudsz futni egy maratont, evezésnél hirtelen olyan erő költözik beléd hogy úgy érzed szét tudnád tépni az evezőgépet stb. Ha még nem próbáltátok, próbáljátok ki, érdemes! Egyébként meg kardió közben kifejezetten jól lehet zenét hallgatni, meditálni (tényleg, próbáltam, működik!), vagy éppen nyelveket tanulni. (Végy egy jobb minőségű és könnyű MP3 lejátszót és vegyél hozzá egy Sennheiser CX400-as "fülbedugós" fülhallgatót - eszméletlen jó hangja van, a mély tartományban is, és ami a legjobb, hogy kiszűri a külső háttérzaj kb. 80%-át!)
12. Myrad (válaszként erre: 11. - 2577cdcc12)
2008. szept. 30. 13:34
És akkor mi az a kardio? Kíváncsi lennék, komolyan...
11. 2577cdcc12 (válaszként erre: 4. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 13:29
Az az aerob, bár sokan keverik a kardióval, ahogy gondolom a korábbi hozzászóló is...
10. Myrad (válaszként erre: 8. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 13:19

Hát, mert a tánc mellett nincs időm, ugye ilyenkor dolgozom, aztán napi óra, másfél óra táncóra, utána tanulni, meg már este van... ha persze lenne páromnak is, meg nekem is kint náluk lenne biciklim, akkor elmennénk a hegyekbe (a drágám is szeret bicajozni), de így maradnak a több kilométeres séták, andalgások... meg persze nekem a tánc =)


Amúgy azért ez lett a topik címe, mert egyrészt a rendszeres testmozgás kíván egyfajta életmódot (mondjuk a füstmentes fajtát ugye), és van olyan életmód, ami még pluszban elősegíti a teljesítőképesség növelését, nem csak a sportban, az életben is. Ilyen az egészséges étkezés, a tisztító kúrák, a gőz kúrák stb amikről sehol nem esik szó, pedig szerintem fontosak...

2008. szept. 30. 13:08
Amúgy tetszik a topik címe!
2008. szept. 30. 13:08

Ááá, futni nagyon nagyon nem szeretek.


A bicajozásra áprilisban kattantam rá. Nagyon jó mozgásnak tartom, meg, ahogy írod is, kitisztítja a fejet. Mint az úszás. Csak azért bicajozásnál jobban oda kell figyelni.


Miért csak "szerettél" bicajozni?

2008. szept. 30. 13:01

Na igen... a biciklizés, úszás is jó azért társaságban =) Bicajozás közben például nagyon jókat lehet beszélgetni, ha akarsz... ha nem, teljesen jól kitisztítja a fejed és közben szinte mindent át tudsz gondolni. Én is imádtam bicajozni.


Futni inkább a magány miatt szerettem, de az emberi lustaság miatt én sem tudnám rávenni magam újra... hiába, a rest nagy úr =)

2008. szept. 30. 12:55

Persze, csak általában az emberek lusták manapság. Én is szeretek mozogni, jó érzés átmozgatni az izmaimat, és érezni, hogy fú, most elfáradtam.


Ami még fontos, hogy bizonyos sporthoz elkél a segítség. Pl. biciklizni, úszni simán elmegy az ember egyedül, de kondizni már nagy segítség egy barátom. Ért hozzá, hogy mit, hogy kell megmozgatni, mi mi után jön, mit mennyire lehet terhelni.

5. Myrad (válaszként erre: 4. - Tóth Ádám)
2008. szept. 30. 12:47
De az is fontos, hogy örömödet leld benne... szerintem... én eljárhatnék úszni, irigylem az úszókat, de félek a víztől... =S párom nem tud megtanulni táncolni: nem érdekli... szerintem az is fontos, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő, testre szabott edzést. Az sokat segít, hiszen ha szívesen csinálja, jobban fog esni neki akár a megterhelés is, nem?
1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook