Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Diétavetélkedő fórum

Diétavetélkedő (beszélgetős fórum)


48. e974230abd (válaszként erre: 46. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 20:06
No ez már döfi..erre gondoltam:)
2010. nov. 4. 20:05

Wow..már megérte elindítani ,és látom a ketogénes csajszik is képviseltetik magukat :)


Grib!

Én is amiatt kattantam rá a vcs diétára mert annyira klappolt mindenkire akire megpróbáltam,főként kezdve magammal.

És bár tefnap Devil rámutatott az elhibázott kezdőlépésére a diétának,mégis ott van bennem a kisördögÍ/:)/ hogy annyira jól egyezik minden szava rám ,és a környezetemre..mint nálad is...


SN...jól haladsz babám:)Már csak néha bújik ki belőled a szakmázás:)ez tök jó,és azért szeretném,ha nem vennéd Devil minden szavát kézpénznek,hiszen a ti párosotokban pont a z a jó jó,és az a tanulság ,hogy feldobjátok egymásnak a labdát,és mindketten agytornáztok...én kvára élvezem:)Szerintem ti is...?!

Devil!Szerintem nem kéne ennyire egy élmélert-gyakorlat csoprpthoz ragaszkodnod..illetve a gyakorlati életben persze,ami bejött azt követni,DEEEEEEE elméleti síkon sokkal jobban el kéne rugaszkodnod,és a te tudásoddal leelemezned mást is,még ha nem is annyira hiszed ,hogy bejöhet...de ez egy játék..én pl. ch mentes vagyok ,de nem hiszem hogy eddig túlságosan elmentem volna ebbe az irányba...és nem is szeretnék,pont ez a lényeg...Elképzelem,és a tudásommal kielemzem mi lenne ..ha..ettől még nem leszek vega valszeg,de elképzelem:)))))))))Lécci a poén kedvéért ne zárkózz el,hisz hihetetlen jó vitapartner vagy:)


Szerintem tök jól alakul a a dolog,nem?!

46. fe9e12ede0 (válaszként erre: 40. - Gloomy)
2010. nov. 4. 20:04

B vércsoportú vagyok. Nekem elméletileg bírnom kellene a földműves kajákat. Tejtől gennyes kelésium lesznek, legkisebb mennyiségtől is. Miután elhagytam a búzát, eltűntek rólam olyan pattanások, amik évtizedekig megvoltak. (addig tudomásul sem vettem) A héten votl pár szülinap. Pedobtam pár szelet tortát, és már tele van a fejem, főleg a nyakam felett apró kemény hegyes pattanásokkal. De elég bármit ennem amiben előfordul egy kanál liszt, és már meg is nézhetem magam. Persze ez amennyiben csak szépséghiba lenne, nem venném komolyan. Így viszont jobban félek az autoimmun folyamatoktól, ezért óvatos vagyok.

Ami a vércsoport diétát illeti, tudományos ráció konvergál a nullához, amivel alátámasztotta a szerzője. Viszont vak tyúk is talál szemet alapon mivel 0 vércsoportú emberből van a legtöbb, nekik meg paleolit étrendhez hasonló összeállítást ajánl, ezért nem lep meg hogy az ezt követők több mint felének bejön az az étrend (Dr. Cordain szavaival élve az az út amit nekünk kijelölt az evolúció). Szóval én B vércsoportú ahhoz hasonlóan táplálkozom, mint amit a 0-nak ajánl, ugyanakkor piszok jól bejön. Így egy élő ellenérv vagyok a vércsoport diéta ELLEN, ugyankkor piros pont mehet a paleo javára :)

45. fe9e12ede0 (válaszként erre: 43. - 06bfdda89d)
2010. nov. 4. 19:51

Én "laikus"-ként picit máshogy látom. A kortizol elsősorban stressz hatására termelődik. Fokozza a glukogenolízist, ugyanakkor csökkenti GLUT4-en keresztül az izmok és a zsírszövetek cukorfelvételét. A trigliceridekből származó glicerin glukózzá regenerálható a májban. Tehát az izmok feléléséből és a glikoneogenezisből származó cukor elsősorban az idegrendszernek készül. Hisz magad mondtad, hogy kiéhezve ketonokra működő idegrendszerrel nem lehet menekülni vagy (zsákmányt szerezni). Izmoknak nem kell az újragyártott cukor, nekik ott vannak a saját glikogén raktáraik, amik az izomból már nem távoznak. Leglejebb a tejsav mint anaerob munka "hulladéka", de ezt a máj szintén újra hasznosítja az idegrendszernek. Testépítők már csak ezért sem szeretik az 1 óránál tovább tartó edzést, mert beindul a kortizol termelés, az pedig a drágán megszerzett izmokat lebontaná. Nézz meg egy Cushing szindrómás beteget (kortizol háztartás felborulása), épp így fog "eltorzulni" aki napi másfél óra sporttal meg 900 kcal bevitellel akar fogyózni. Vékony végtagok, pók has. Ezért szoktam megkérdezni, hogy minek ez a nagy sietség? Ha valakinek kevés a heti 0,7 kg leadás (tanulmányok vannak róla, hogy e felett még a profi sportolók is jelentősen kezdik veszíteni az izmokat). Izomvesztéstől az átlagember nem kerüli el a jojó hatást. Itt a hoxán meg szoktam kérdezni, minek ez a nagy sietség, főleg ha valaki napi 1,5 óra sporttal (pihenő nap nélkül), meg 900 kcal evéssel akar fogyózni. Ha válaszol, elmondom mi a baj vele, ha nem, akkor úgyis falrahányt borsó.

Ha pedig valaki úgy akar kinézni, mit a Cushing szindrómás, tessék neki lehet állni! Kortizol olyan csúnya munkát végez, mint a láncfűrész :)

Továbbá hozzá tarozik, hogy mint írtad, kinyitja a zsírraktárakat glukagonnal, de az alfa-adrenerg receptoros zsírdepókat meg bezárja. (tudom, ez már adrenalin/noradrenalin, de mégis együtt tárgyalva áll össze a kép. Például a köldök alatti szalonnát, combok belső felét stb.

Ezért nehéz ezeket lesportolni, csak olyan intenzitású aktivitás hatására olvadnak, ami nem jár stresszel. Alvás közben viszont szépen lemennek. (de ehhez szintén kalória hiány kell, amit elérhetsz súlyzózással - ami valóban cukrot éget, zsírt meg majdnem semmit, de edzés után ebből fogod nyerni a hiányzó energiát) Stresszes időszakban szinte mindenki fogy, ez is ezt az elméletet támasztja alá.

Ketogén diéták viszont megőrzik az izmot, ha nem így lenne, elég gyorsan elfogynánk. Tehát csak csodálni lehet az emberi szervezetet, jól ki van találva.

Mielőtt azt mondaná bárki, ne osszam az eszet, csak elmondom, hogy az első leckét biokémiából épp a kortizolból kaptam. Stresszes időszakomban mégtöbb sportba menekültem. Ez havi 8-900 km bringa volt, heti 2-3 óra súlyzó, meg kb.200 km futás. Épp orvoshoz akartam fordulni valami nyugtatókért, mert nem tudtam aludni. Minden kis neszre felébredtem. Aztán ráakadta a kortizolra mint a problémák okára. Ilyen mozgásmennyiséget simán elviselek, de stresszel kombinálva elértem a fizikai határaimat.

Továbbá lehet agyalni azon is, hogy a visceralis elhízás azon kívül, hogy elnyeli a rengeteg inzulint (erről linkeltem be tanulmányt) stressz hormonokat is termel. Interleukin-6 és TNF. Ezek szintén csökkenthetik a GLUT4-en keresztül a cukorfelvételt, azaz hozzájárulva az inzulin rezisztenciához. Erről mi a véleményed?

44. f758a7200f (válaszként erre: 41. - Gloomy)
2010. nov. 4. 14:30

Mi tàmasztja alá? Szerintem leginkább genetika, mármint, jó, mind egyformák vagyunk, de azért mégsem annyira egyformák, és nem véletlen, hogy vannak különböző rasszok stb. Másrészt ha egy bizonyos csoport már évezredek, vagy még több ideje egy bizonyos helyen él, nagyjából alkalmazkodhat is az ott lévő élelemhez, vagyis, amit a természet ott biztosít. De mindig, ezalól is vannak kivételek, mutációk, amikor valaki, bár őshonos egy területen, de mégsem alkalmazkodott, ahogy a túlélés diktálta volna. Előbb utóbb nem fogja nagyon jól érezni magát:)


Mindenesetre ezek inkább kutatások stb. én nem mondanám, hogy mindenkit egy kalap alá lehet venni, csak azt, hogy érdekes összefüggések vannak tényleg, szóval 50 év munkája van a könyvben. Ha akarod, nekem kéznél is van, kiszedhetem nagyjából a lényeget, ami rád vonatkozik, kicsit részletesebben, mint az újságok, de ez nem pótolja, hogy érdemes elolvasni a többiekre vonatkozó részeket is:)


Ami lényeg, nem csak az étkezés, hanem, hogy milyen sportból származna nagyobb előnyöd, mi az ami pont neked való, ez nem zárja ki, hogy nem sportolhatsz mást, csak valószínű, hogy ha 0-ás vagy, pl inkább súlyzózásra termettél, mint relaxálós jógára:PPP VAgy pl milyen betegségekre kell odafigyelned, amire hajlamosabb vagy mint más vércsoportúak, de azt is leírja, hogy mik az előnyös tulajdonságok más vércsoportúakkal szemben, egyszóval szórakoztató is

2010. nov. 4. 13:54

Littledevil!(többiek bocsánat,használjátok nyugodtan az egérgörgőt!!!;)Hoztam neked egy kis adalékot,itt folytatandó az "éhezés" csírájában félbehagyott témáját:

Tudod,hogy éhezésben beindulnak a tartalék mobilizálások.Na.Itt van egy újabb inzulin-antagonista: kortizol.Mi a véleményed róla?Abban van szerepe,hogy a tartós éhezésben lecsökken miatta az izom és zsírsejtek energiafelhasználása.Ezt úgy éri el,hogy az inzulinantagonizmusa a GluT4 működését(kvázi sejten belül marad) gátolja.Így a szintetizált glukózt ezek a sejtek nem tudják felvenni!Ezt add össze.Ráadásul gátolja az aminosavak felvételét,így az megmarad a májnak szintén glükoneogenezisre!Okos,nagyon okos...Mindeközben az inzulinantagonizmusa megmutatkozik a lipolízis fokozódásában is,ami glicerint ad a glukózszintézishez.Hát nem csodálatos?:D

Plusz ugye ez a ketontest-szint növekedésével is jár,ami elősegíti,hogy az idegsejtek rájukfanyalódjanak,kvázi 50%-al esik vissza az agy glukózfogyasztása is...:)

42. 06bfdda89d (válaszként erre: 39. - F758a7200f)
2010. nov. 4. 13:48

Ne csináld már...:) Nyílván,aki nem tanult ilyesmit,annak nem fogok halandzsázni...:D

;)

És nem is igaz,hogy a gyakorlati része nem érdekel...:(((

;) :D

41. Gloomy (válaszként erre: 39. - F758a7200f)
2010. nov. 4. 13:05
szerintem általában is jó vita partner vagy, és a szakmai körítés nem sokat ér a tapasztalat nélkül.. bár engem most itt ténylegesen érdekelne, hogy a megfigyeléseken kívül mi támasztja alá, mert arról már sokat olvastam, hogy működik, de nem tudom, miért...
40. Gloomy (válaszként erre: 37. - F758a7200f)
2010. nov. 4. 13:03

hm..én is nullás vagyok :))


nem ismerem a vércsoportdiétát, csak amennyit a "magazinok" írtak róla, és azok alapján számomra teljesen érdektelennek tűnt (egy a millió diétából), de ha azt mondjátok, hogy van benne ráció, akkor szívesen utána olvasgatnék, de nem "bulvár szinten":)

egyébként én maximálisan elkötelezett vagyok az atkins iránt, bár több diétában is találok megfontolandó, érdekes infókat, összefüggéseket.

39. f758a7200f (válaszként erre: 38. - 06bfdda89d)
2010. nov. 4. 12:15
Azért is mondtam, mert elvégre azért lett ez a fórum, hogy tudományosan meg lehessen vitatni a dolgokat, ami személy szerint engem nem annyira vonzott, inkább a gyakorlat. Szóval nem tudok képletekkel stb. nyilatkozni, csak példát akartam írni, hogy miért tartom nagyon pozitív dolognak a vércsoport diétát:) Mindenféle szakmai körítés nélkül, úgyhogy nem vagyok ideális vitapartner, de nem bírtam ki, hogy ne csacsogjak bele:D
38. 06bfdda89d (válaszként erre: 37. - F758a7200f)
2010. nov. 4. 12:03

"csak egy kérdés, aztán nem akarom eltolni a beszélgetést csak a vércsoport diéta irányába,"

Néha annyira könnyű leragadni és kivesézni dolgokat,de szerintem ez nem baj.Majd továbblép a fórum!:)

37. f758a7200f (válaszként erre: 30. - Gloomy)
2010. nov. 4. 11:48
Gloomy te mi vagy? csak egy kérdés, aztán nem akarom eltolni a beszélgetést csak a vércsoport diéta irányába, mert ez egy diétavetélkedő:)))) csak kíváncsiságból kérdezem, mi vagy? :)
36. f758a7200f (válaszként erre: 6. - E974230abd)
2010. nov. 4. 11:44

Mimo bocs, hogy idetolakodtam, meg különben is nekem most takarítani kéne, de nem bírtam ki:)


Szóval örülök, hogy 0-ás vagy te is, akkor érted, hogy egyszer miről beszéltem, én imádom a vércsoport diétát, de nem mint diéta, hogy húú akkor most ezt ehetek, ezt nem (azért igyekszem betartani) hanem pont emiatt az összefüggések miatt, amik lehetnek véletlen egybeesések is, de a saját környezetemben én is megfigyeltem, mennyire igazak az általános jellemzők a csoportokra.


Pl. én 0-ás vagyok, pajzsmirigyem beteg volt, ugye, erre oda is kell figyelni, nagyon enyhén vérzékeny is vagyok (0-ásokra vall ez is), köhögök a tejtermékektől, ha sokat eszem belőlük, mert engem nyálkásítanak, szóval folyik az orrom meg minden, ezenkívül amikor vega voltam szintén carul voltam (A-soknak való) viszont húst hússal és zöldekkel nagyon frankón érzem magam (vagyis a a kajálásomat ismered, meg Gloomy is, nem részletezem:D)


Férjem is, és apósom is nullások, dettó ugyanez, és férjemre még az is igaz, hogy nagyon aktív immunrendszere van, tehát októbertől áprilisig folyik az orra, mégsem lesz tüdőgyuszis soha, és más baja sem:)))


Azt is tudod, hogy súlyzózom is, és ezt is imádom, és ez is 0-ásoknak való, tök erősnek érzem magam, a férjem semmit, vagy csak tenisz, de jellemző rá az inasság stb.


A sógornőm A-s és allergiás a fél világra, kiskora óta, stb. neki vega lenne az ideális, de ő meg nyomatja a husit, semmi haszna belőle.


Az anyósom B-s, ő a legszerencsésebb, mert majdnem mindent ehet, vagyis mindenből egy kicsit, és soha szinte semmi baja nem volt a kajáktól, ezért nem is hisz semmilyen diétában ő az aki mindenből kicsit, és frankón el is van vele:DDDDD


Plusz férjem is, és apósom is vezető állásban vannak, parancsolgatnak mindenkinek, mint egy igazi 0-ás:DDDDDD



Ezt most csak azért írtam le, mert kérdezted milyen tapasztalataink vannak, én olvastam a könyvet, nem követem 100%-ban a tanácsait, de majdnem, mert nagyon jól össze tudom egyeztetni az atkins-sel viszont mondjuk egy A-s vércsoportú nehezen tudná összeegyeztetni a vega étrendet az atkinssel, mindenkinek más jön be. Csak olyan érdekes volt párhuzamokat vonni a körülöttem élőkkel mind az étkezést, az egészségi állapotukat, a természetüket, nagyon illett mindenkire, ezzel nem azt akarom mondani, hogy ez a 10 parancs, de a könyv nagyon belopta magát a szívembe:DDDDD


És most kihagyom a lektines dolgokat stb. mert én inkább a gyakorlati részét csíptem!

35. 06bfdda89d (válaszként erre: 29. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 10:09
Köszönöm,de ne haragudj meg érte,én Szendivel szemben negatívan elfogult vagyok.(hiszek annak az embernek,aki "picit" piszkosul vágja a biokémiai kérdéseket,ez a helyzet)Viszont...tanulunk élelmiszerkémiát és ha már nagyon okos lettem belőle,el fogom olvasni a cikkét,most gyakorlatilag felesleges,mert elég aprócska vagyok a témában,kontárkodni elégtelen ismeretből nem szeretnék,de ami a lényeg: örülök,hogy belinkelted,szeretném a véleményét megismerni.Visszatérek rá.
34. 06bfdda89d (válaszként erre: 28. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 10:05

"Október utolsó vasárnap délelőtjén a másfél órás futásomból kb. 1 órát mesztelen felső testtel végeztem, kint a szabadban, egy folyó partján, távol a benzinfüsttől. "


Irigykedem...Bár én tudnék ennyit futni.Sajnos a tüdőm nem bírja.Azt lehet erősíteni?Nyáron elkezdtem futni és sokszor voltak a rásegítő légzőizmaim izomlázasak,a lábaim meg sem érezték a távot,szóval szufla még lett volna bennük.Viszont erősödtem.Lehet ezt szerinted egy olyan szintre felhoznom,hogy én is 1 óra teljes kikapcsolásban futhassak?Az a 20perc nyáron hihetetlen jó volt,hiányzik nagyon.Mandula híján nagyon védenem kell a torkom a hideglevegőtől és jelenleg nem tudok még "orron be" futni.Mondjuk most szobabiciklivel helyettesítem,de nagyon meg kell tekernem ahhoz,hogy megközelítse a futás okozta igénybevételt.Ugye hát nem mindegy,hogy cipelve 57kilót futok,vagy ülök és csak nyomom a pedált...:S

33. 06bfdda89d (válaszként erre: 27. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 10:02
Diabetes esetében a kórokok ismeretlenek,ezt valljuk be őszintén és férfiasan/nőiesen(tessék választani:),de a hajlamosító tényezők ismertek.Nem a durumtésztával van gond,hanem az elhízással.Pl...
32. 06bfdda89d (válaszként erre: 26. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 10:00

"Viszont a biokémia nem fog egy sikerkönyv kedvéért máshogy működni. "


Ezért jelet dobok neked!Én is ez alapján kívánom a dolgokat lemérni.

31. 06bfdda89d (válaszként erre: 25. - Fe9e12ede0)
2010. nov. 4. 09:58

" Ha ezt megérti a beteg, akkor ugyanolyan egyedül fogja érezni magát a döntés meghozatalánál, mint ha egy önszántából áttérne egy másik étrendre. "


Iszonyúan egyetértünk.Remélem,hogy egyike leszek azoknak,akik tesznek ez ellen.


"Most ezzel nem az orvosokat akarom szidni, tévedés ne essék. Ők ugyanannak a rendszernek a részei, ők ugyanazt a tévét nézik, ugyanazt az ételt eszik. Így nehéz. Nálam alapelv, hogy kövér embertől nem fogadok el fittness tanácsot. Ül a doki a székén, hasi elhízástól alig fér az asztalhoz, és több mozgást ajánl, meg mértékletes evést. Ki veszi komolyan? "


Tökéletesen igazad van.Kiborít,mikor dohányzó orvostanhallgatókat látok..."Vicces".Viszont a lényegen nem változtat: megtanulták mi a jó és fel is tudják rá hívni a figyelmet.Családi körben is megy ez a fajta képmutatás nem?Mikor dohányzó apuka/anyuka mondja: "fiam ne szokj rá"


A hivatalos ajánlás alapja kutatások.Átfogó téma,ami magábaintegrálja a közegészségtan és mikrobiológia kérdéseket.Őszinte leszek:még nem tudom mit jelent az a szó,hogy tej,vagy hús.(biokémiai értelemben)De megtanítják.Én pedig nem fogok hallgatni róla.Összedobjuk majd amink van,jó?


"Szerintem cselekedni kell, tedd meg azt, amit módodban áll megváltóztatni. Tévedés ne essék, nem akarom védeni a dohányosokat, de a kitavai tanulmány alapján sokan dohányoznak a szigetlakók közül, és még ennek ellenére sincsenek szív és érrendszeri problémáik. Ilyen esetben mindig több tényező együttesen fejti ki hatását, és a tanulmányok eredményeit mellékvágányra viheti, hogy nem is az a tényező adta az eredményt, amiről azt hiszik hogy megfigyeltek."


Mindig meglepsz.De most tényleg.Érdekes a téma.Viszont.A dohányzást elsősorban a tüdőrákhoz társítják.A cardiovascularis (szív-érrendszeri) megbetegedéseket meg az étkezéshez.

30. Gloomy (válaszként erre: 6. - E974230abd)
2010. nov. 4. 08:11
mimo, nincs véletlenül egy online olvasható (autentikus) leírásod a vércsoportdiétáról? (a google nekem túl sok találatot adott, nem akarnám mindet elolvasni, csak amelyik hiteles.. pl. az atkinsről szóló cikkek 80%-a is totál valótlanságokat állít, de erre csak akkor jössz rá, ha már rátaláltál egy "biztos" forrásra..)
29. fe9e12ede0 (válaszként erre: 23. - 06bfdda89d)
2010. nov. 4. 03:48

Tejről kértél még anyagot. Itt elég jól össze van foglalva minden negatívum, amit nem árt szem előtt tartani más összefüggések vizsgálatánál:


[link]

28. fe9e12ede0 (válaszként erre: 15. - E974230abd)
2010. nov. 4. 03:02

Ezt a hozzászólást nem vettem észre. Részben viszont megválaszoltam. A könyet megkaptam szülinapomra. Rengeteg anyag fellelhető a neten is.

Az élve boncolást támogatom, erre kapható vagyok.

Jelenleg a paleot próbálom meg követni. Ha kérdeznéd, hogy miért azt, akkor nagyon egyszerűen azt válaszolnám, hogy jelenlegi ismereteim szerint nincs jobb. Persze paleon belül is vannak pici eltérések, ezek élve boncolását is bevállalom. Az eltérések kimerülnek a kompromisszumos ételekben. De mind olyan kompromisszum ami nélkül a természeti népek megélnek. Mark Sisson ételek terén több kompromisszumot tűr meg, nála inkább a mozgás fontossága van jobban kidomborítva. Követői inkább sportemberek, tehát ők következmények nélkül bevállalnak egy kis magas glikémiás indexű és telítettségű rizst, de csak mint glikogén feltöltéshez. Érdemes még a cross-fit követőire odafigyelni, közülük nagyon sokan követik a paleot. Cross-fitből is nagyon gyakran szoktam linkelgetni itt a hoxán. Az ő erőnlétük önmagáért beszél. [link]

(ha még valaki nem tudná miket művelnek :))

Óvatosan, átlagember már a video nézésétől is izomlázat kap! Cross-fit ami edzést tehet, mind inkább szabadban végezteti.

Csak azért említem, mert a paleo több mint étrend, ez egy életforma. Sokan csak az étkezését követik (nem kis eredményekkel), de úgy kellene rá tekinteni mint életmódra. Mark Sisson kidolgozott egy mozgáspiramis ajánlást, ahol eltérő intenzitású mozgásformák szerepelnek. Rengeteg séta, turisztika, tekerés, könnyed kardio az alapja, max pulzus 55-75%-án, heti 2-5 óra gyakorisággal.

Erőemelés 1-3 alkalommal hetente, 7-60 percig. Pirais teteje a sprint, 7-10 naponta egyszer. Így formában tartva az izmok zsírégető képességét is, de a glikolitikus rendszert is. Ezt simán átvehetnék a hivatalos ajánlások :)


Itt van például a napozás kérdése. Szintén sok dogmát döntöget a napfény és D vitamin:


[link]


Október utolsó vasárnap délelőtjén a másfél órás futásomból kb. 1 órát mesztelen felső testtel végeztem, kint a szabadban, egy folyó partján, távol a benzinfüsttől. Tehát paleo esetén ez is része az életmódnak, nem kizárólag az, hogy mit eszünk.

2010. nov. 4. 01:23

Ha már így belelendültünk, kibújt belőlem a kisördög. A hivatalos ajánlás leginkább a mediterrán étrendre hajaz. Ezek alapján a mediterrán országokban nem szabadna civilizációs betegségeknek előfordulniuk. Szokták is előhúzni a statisztikai adatokat szívhalál és az omega3 tartalmú tengeri herkentyűk közt. Ez megállja a helyét. Meg a magas antioxidáns tartalmú vörösborok védő hatása is. De hogy áll a cukorbetegség a mediterrán országokban?

[link]


Jó mutató ez a térkép. Nekem ebből az jön le, hogy ha kivesszük a "fast food - super size me" társadalmat, akkor a mediterrán országok vezetnek. Olaszok meg a pasta. Utánuk jön a gabona őshazája, Mezopotámia :) A csupa tej - cukor - rizs és tészta India talán csak azért nem előzi be, mert a sok éhezőnek védőfaktor az alultápláltság. Japán sem büszkélkedhet, pedig ők sok tengeri herkentyűt esznek. Kínával óvatos lennék, mert kínában csak a legszegényebbek élnek rizsen. Tejtermékek csak most kezdenek megjelenni náluk.

Ti hogy látjátok ezt?

26. fe9e12ede0 (válaszként erre: 18. - E974230abd)
2010. nov. 4. 01:03
Még egy gondolat. Egy étrend elterjedésére lehet hatással a szerző írói tehetsége. Viszont a biokémia nem fog egy sikerkönyv kedvéért máshogy működni. Szendi Gábor Paleolit táplálkozása nagyon szuggesztív stílusban íródott. Sok ember már csak ez alapján áttért. Én megpróbáltam ízekre szedni a könyvet, rengeteg tanulmányra rákerestem, amikre hivatkozik. Eddig még nem találtam olyan baklövéseket, amik alapján rá lehetne mondani, hogy semmi több, mint divatdiéta. Kipróbálóik között van rengeteg egészségügyis, sőt orvosok is egyre jobban odafigyelnek rá. Ráadásul ott van a 219 természeti nép, akik étrendje összeegyeztethető a paleo elmélettel. Szerencsém, hogy más paleo guruk oldalait is ismerem, Dr. Cordain, Mark Sisson (ő inkább fittness guru), követem Dr. Mercola hírleveleit (nem paleo, de sok esetben megrögzött dogmák ellen megy). Ugyanakkor vannak fenntartásaim bizonyos paleo körökben elterjedt dogmákkal, amiket bizony nem kajálok be...
25. fe9e12ede0 (válaszként erre: 22. - 06bfdda89d)
2010. nov. 4. 00:47

Igen, a felelősséggel rátapintottál a lényegre.

Sok ember nem vállal felelősséget saját magáért. Elmegy orvoshoz, és azt hiszi, hogy ezzel a felelősséget átadta neki. Az orvos sok esetben meg sem próbálkozik javasolni az életmód váltást, mert eleve abból indul ki, hogy ha ő maga képtelen rá, akkor miért lenne képes XY. Kiírja a bogyókat, felelősség átpasszolva a gyógyszer gyártójának. A gyógyszer gyártója apró betűkkel felsorolja a lehetséges mellékhatásokat, és hogy magát kellő képpen megvédje, ezért még a halált sem rest megemlíteni. Ez van. Ha ezt megérti a beteg, akkor ugyanolyan egyedül fogja érezni magát a döntés meghozatalánál, mint ha egy önszántából áttérne egy másik étrendre.


Most ezzel nem az orvosokat akarom szidni, tévedés ne essék. Ők ugyanannak a rendszernek a részei, ők ugyanazt a tévét nézik, ugyanazt az ételt eszik. Így nehéz. Nálam alapelv, hogy kövér embertől nem fogadok el fittness tanácsot. Ül a doki a székén, hasi elhízástól alig fér az asztalhoz, és több mozgást ajánl, meg mértékletes evést. Ki veszi komolyan?


"egyiket sem fogom megideologizálni,vagyis nem azért fogok odafigyelni egy paleosra,mert "hű' az ősök" tanmese."


Nem is szabad. De ebben az esetben a "hivatalos" ajánlást sem szabadna, idealizálni.

"az ősök tanmese" alapján sokan a tönkölybúzát tekintik az ősi tápláléknak. Van aki azzal érvel, hogy vasárnap még az üzlet is kinyitott, mert a tej meg a kenyér.... Csak arról feledkeznek meg, hogy nem volt ez mindig így.

Szóval az ősökre csak akkor szoktam hivatkozni, ha bizonyos ételekhez az adaptáció megtörténtét vizsgáljuk. Ugye, abszurd ha most azzal kezdenék kísérletezni, teszem azt, véres hurkán kezdenék nyúlakat tartani.

A húsevés ellen máig születnek tanulmányok, és történetesen kiragadhatnak olyan részleteket, amelyek igazak is.

"Az ősöknek nem ment a CO az orruk alá,...."

Ezzel nem értek egyet. Ezen a ponton leragahatunk a nihillbe, hisz úgyis mindegy...

Szerintem cselekedni kell, tedd meg azt, amit módodban áll megváltóztatni. Tévedés ne essék, nem akarom védeni a dohányosokat, de a kitavai tanulmány alapján sokan dohányoznak a szigetlakók közül, és még ennek ellenére sincsenek szív és érrendszeri problémáik. Ilyen esetben mindig több tényező együttesen fejti ki hatását, és a tanulmányok eredményeit mellékvágányra viheti, hogy nem is az a tényező adta az eredményt, amiről azt hiszik hogy megfigyeltek.

24. fe9e12ede0 (válaszként erre: 18. - E974230abd)
2010. nov. 4. 00:01

Szomszéd, sógornő hatására stb. lehetne mondani hogy csak divatból.

Érdekesebb, mikor a környezeed látja, hogy Neked jobb lett, eltűntek a pattanásid, vonzó vagy fürdőruciban, nem fájnak az ízületeid stb. lehazudja az égről a csillagokat is, csak nehogy nekik is ezt az utat kelljen végigjárni. Persze ha elüt a busz, akkor az is ennek az étrendnek lesz a következménye, csak nehogy Neked legyen igazad.

23. 06bfdda89d (válaszként erre: 19. - E974230abd)
2010. nov. 3. 23:48

Há!:DDD


Jó éjt!:)

22. 06bfdda89d (válaszként erre: 16. - E974230abd)
2010. nov. 3. 23:47
Az tényleg nagyon jó,hogy szinte izzik a levegő a változtatás igényétől.Ez jó táptalaj,de ugyanakkor nagy felelősség is letenni a voksot.Újra lehet hangolni az étkezési szokásokat és ez azért tényleg jó hír.Harcolni,vagy szembemenni kontra elfogadni.Ezek szoktak foglalkoztatni mostanság.Anno,amikor az egyetlen alternatív étkezés a vegetarianizmus volt,sok lobbi ment ellene.Ma sem dícsérik a kollégák,de már tanítják,hogy mire oktassuk ki a vegetarianus étrenden élőket és hogyan állítsunk össze étrendet nekik úgy,hogy a lehető legkisebb kárt okozzák maguknak.Akkor az az étrend is "tanulmányokkal" volt alátámasztva,a hús pedig azügyben,hogy mekkora méreg.Szóval nyugtával dícsérni a napot bölcs,de ugyanakkor jó sok pluszmunkát is ad,ha tiszteletben akarunk tartani étkezési szokásokat.Nem kicsi feladat,már előre ugrálok.De én a magam részéről egyiket sem fogom megideologizálni,vagyis nem azért fogok odafigyelni egy paleosra,mert "hű' az ősök" tanmese.Az ősöknek nem ment a CO az orruk alá,meg a benzingőz és egyebek és akkor még nagyon keveset említettem a megváltozott életkörülményekből.Egy ilyen levegőn befutni napi 25km^2-t...kész tüdővész!Na jó,csak pneumoconiosis,de az se kutya,főleg ha fibrosist kapunk...Jó-jó abbahagytam,amúgy sem igaz,amit mondtam,ezek foglalkozási ártalmakból erednek...Mondjuk egy poros faluban...na jó,ok.:)
21. 06bfdda89d (válaszként erre: 13. - E974230abd)
2010. nov. 3. 23:36

Hú,de brutális!Ez tényleg xar lehetett...Jujj...


Szóval anaemiád van!Ezt nevezem...Na és milyen eredetű:anaemia perniciosa, aplasztikus, sideroblastos,korpuszkuláris,nem is tudom mi a rosszabb,az anaemia vagy a polycytaemia...

Jó-jó NE ÖLJ MEG-VICCVOLT-VICCVOLT-TUTIVICCVOLT...ESKÜSZÖM!!!:)

:DDD


:( Én is mennék,de én sem tudok.:( Iszonyat alacsony a vérnyomásom,vérvételek után rendre megkérdezik,biztos jól vagyok-e és hasonlók...Pedig tök nagy dolog lehet vért adni.Én ha tehetném,adnék.

20. fe9e12ede0 (válaszként erre: 16. - E974230abd)
2010. nov. 3. 23:07

Igen, először fel kell ismerni, hogy az nincs jól ahogy van. Másrészt ha elhatározod, akkor komplett életmód váltásban kell gondolkodni, nem elég egy két bogyó. Harmadrészt el kell dönteni, hogy ki mit mer bevállalni azonkívül, hogy hülyének nézik, mert kilóg a sorból.

Nálam a fogyás már nem motiváció, és hidd el, a paleo fórumon többen nyafognak hogy épp több kilót szeretnének nyomni mint amennyik. Miután leszalad 5 kiló normál BMI-jű emberekről, kicsit megijednek... Viszont a legtöbb paleósnak a motivációja épp az olyan nyavalyák leküzdése, amit ma hivatalosan gyógyíthatatlannak tartanak, vagy csak brutális beavatkozással lehetne tünetmenesíteni. Ez is szempont.

2010. nov. 3. 23:06

Na jó,holnap ha gondoljátok folytassuk,mert én már félig alva ülök:)

Jó éjt/És ha nem bánjátok nem küldök tentetakit,mert utálom a jeleket,felesleges,és mindig azt hiszem ,hogy üzenetet küldött valaki ,közben meg csak egy jel jön,szóval én ezzel nem terhellek benneteket:)/


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook