A könyvek haszna (beszélgetés)
Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A könyvek haszna
Kedves Uram!
Ön most éppen mit olvas?
...Mert nekem most az az Ön által említettnél fontosabb elgondolkodnivalóm, hogy keressek egy negyedórányi időt a nap folyamán (mondjuk a függönymosás és az ebédfőzés között), hogy kézbe vegyem a Tamási Áron-kötetet... (Alig is várom!)
Titusztitusz, valamiért úgy érzem, hogy érdeklődési területed -vagy mind- igen csak be van korlátozva. Mindig visszatérünk Passauth-hoz, ami számomra egy elég szűklátókörűséget mutat. Rengeteg író és könyv létezik. Egyszerűen hihetetlen számomra, hogy neked mindössze csak az a 10 regény tetszett. Lehet rosszul számolom.
Nagy indiánkönyv: 4
Pssauth: 2-3
Jankovich Ferenc:3+3
Legyen 30 könyv, amin túl még több tízezer könyv létezik (most persze keveset mondtam). Olvastál ezen kívül mást is? Te miért olvasol? Nem azért, hogy szórakozz? Neked mi a szórakozás? Nekem az, hogy jól érezzem a tevékenység közben magam.
Nem vonom kétségbe azt, hogy valakinek ezek a kedvencei, de az, hogy semmi más nem tetszene azt már igen. Ezt csak akkor tudom elképzelni, ha más köbnyveket nem olvas az ember.
Nekem mint írtam rengeteg kedvencem van és különböző műfajokban. Nem zavar, ha a könyv ponyva, ha gyerekes, ha tragikus, ha horror, ha fantasztikus, csak könyv legyen és az író jól írjon.
Nem hiszem, hogy itt műelemzést kellene végeznünk. Ez nem a magyar óra és senki nem kér tőlünk kritikát és semmit, pusztán fecsegünk a könyvekről, pont úgy, ahogy fecseghetnénk egy számunkra jó filmről.
Itt nem meg kell mutatnunk a másiknak, hogy mi vagyunk a menők, okosak, mert mi csak igen értékes könyveket veszünk a kezünkbe, hiszen mindenkinek más könyv számít értékesnek, hiszen mindenki más alapján ítéli meg a könyv értékét.
Mondok egy példát: most az Alapítványt olvasom nem először, (pontosan másodjára), ez a könyv nem a tartalma miatt értékes számomra, hanem azért, mert egy barátomtól kaptam:) A 22-es csapdája pedig a humor miatt nagy kedvencem, pedig a könyv mondanivalója nem a humor. A GGM könyvek sem a tartalmuk miatt jók, hanem számomra a hangulatuk érdekes. Vagy pl. Leslie L. Lawrence könyveiből egy csomó ismeretre tettem szert. Jó helyen játszódnak a törénetek, mindig ír a helyről, az ott lakók kultúrájáról és még vicces is és izgalmas is a legtöbb könyve.
Agatha Cristie regényei sem túl nagy számok, de mégis szórakoztatóak.
És meg sem említem az örök kedveneceimet, mármint még is csak megemlítem őket: Elfújta a szél, Manderleyház asszonya, Üvöltő szelek, Háború és béke, a Dean R. Koontz könyvek, Stephen King néhány könyve, Tövis madarak, Robin Cook regényei és biztos kihagytam jó sokat pl. Arany borjú, Anna Karenina, Tizenhárom szék, vagy a krimik közül Kék pöröly, Agatha Raisin könyvek, Rejtő könyvek, vagy Verne könyvei, illetve a mese könyvek, ifjúsági regénye, mint a kétéltű ember, Láthatatlan professzor, Robin Hood, Legyek ura, stb.
Tehát ezek mindi-mind mást adnak az embereknek. Nincs két olyan ember, akinek egy regény ugyan azt adja, de mindenki azért olvas, hogy szórakozzon, illetve ismereteket szerezzen, épp ezért nem kell másokat ledegradálni, ha nekik más tetszik mint nekünk. Nem szeretem Vivien Fable-t, de ha valaki szereti nem zavar. Nem fogom azt mondani, hogy na, nehogy már ezt a sz@rt olvasd, amikor ennél vannak értékesebb könyvek is, amelyek ráadásul világ remeknek is számítanak! Mert a köztudatban az marad meg, hogy világ remek csak az lehet, amiről valaki régen kikiáltotta, hogy na ez aztán a világ remek! Ez nem így van...
Jaj de vicces!
Regényektől kérni számon a történelmi hűséget! :-DDD
Nem nézted meg a filmeket?
Szerintem nem szabad azt sem kihagyni, bár őszintén bevallom, hogy én sem láttam minden.
Mindig alig vártam az új könyv kiadását, majd alig vártam, hogy elkészüljön a film. Ritkán járok moziba, de ezt mindig ott néztem meg.
Jó reggelt!
Az éjjel végére értem a Kelet királynéjának (Jókai).
Micsoda rémtörténetek! Élvezet volt azonban olvasni Jókait, ahogy "világtörténelmet ír"! Hihetetlen tehetség!
...Most viszont levettem a polcról a Tamási-novellákat. (Köszönöm Neked, Syria!) Majd időnként referálok - ha nem untatlak benneteket vele.
Először is: nem vagyok HP imádó (nem véletlen, hogy egyetlen filmet sem néztem meg belőle), pusztán elismerem a könyvsorozat értékeit, amit te soha nem fogsz megtenni.
Másodszor: szerintem elég szűk látókörű egyén lehet, aki általánosít, csekély információ alapján mond verdiktet.
Harmadszor: ítélkezés helyett inkább tanulj meg helyesen írni! Nem „lehetel”, hanem lehetsz, nem „álldja”, hanem áldja, nem „írhatol”, hanem írhatsz, a szóvégi „rol” mindig hosszú ó; stb.
Negyedszer: elég lassan tanulhatsz, ha 5 kellett ahhoz, hogy ráeszmélj, hová kell tenni egyeseket a neten.
Ötödször: nem kell ismételned semmit, ugyanis nem gyengeelméjű vagyok, csak valaki, aki nem ért egyet a véleményeddel. Azt ugye szabad? :)
Szép napot!
Én most Gárdonyitól olvasom az Ábel és Eszter c. regényt, nagyon jó. De nem csak a regény, hanem ahogy Gárdonyi ír, a stílusa, nagyon szeretem. Szerintem újraolvasom az Ida regényét és az Isten rabjait is.
Viszont nekem az Egri csillagok nem volt nagy kedvencem, bevallom, sumákoltam hatodikban, és ki sem olvastam.
Igen, az!
Ha jól emlékszem, akkor 1300-tól.
Szép Fülöp, X.Lajos, IV. Károly, stb.
"el vagyok kicsit képedve a mérhetetlen infantilizmusodon továbbra is...Azért egy állítólagos matematikustol szerintem kicsit szokatlan dolog"
Ha nem te írtad volna, talán még meg is sértődnék. :)
Miért infantilis valaki, aki értékeli J.K.R. sorozatát?
Ráadásul kihagyod a számításból, hogy mekkora fordítási bravúr volt amit Tóth Tamás Boldizsár véghez vitt. Az ő véleménye: "A Harry Potter sokarcú regény, új műfajt teremtő valami, ami a bolond humort az Agatha Christie-féle krimivel, a horror-regénnyel és a kamaszkorú gyerek lelkivilágának elemzésével ötvözi. A különféle stílusok és hangnemek között Rowling meglehetősen jól lavíroz, pontosan tudja, hol kell egy kis humort adagolnia, hol kell sötétebb tónusra váltania."
Még hogy állítólagos matematikus!!!? Mutassam meg a diplomámat, amiben az áll, hogy programozó matematikus vagyok? Vagy írjak neked egy jó kis számítógépes programot? :D
Ha nem tudnád, felvilágosítalak: a matematikusok többsége nem szakbarbár, van közöttük pl. jó pár kiváló zenész, természetbúvár, irodalomhoz, értő, stb.
Kicsi vagy te ahhoz, hogy eldöntsd, mit lehet, vagy mit nem lehet a világirodalom remekei közé sorolni. :) Nagy szerencse, hogy nincs is beleszólásod. :D
Régebben olvastam néhány olyan könyvet, amelyek a zsidókról szóltak. Az egyikben egy lány lett rabbi. Úgy elolvasnám őket, de sajnos sem az íróra, sem a címre nem emlékszem. Ha valaki esetleg tudna ajánlani...
És persze erről eszem jutott az Exodus. Ez is nagyon jó könyv.
Jaj! És jajajaj!
Nem azért, mert felszólíttattunk az elmélkedésre, hanem azért, mert:
1. A Száz év magányt nem igazán tudtam élvezni. (Bár nem kétlem, hogy remekmű.) Nem is olvastam utána mást tőle, csak az "Utolsó üzenetét", melyet valószínűleg minden netező ismer. :-)
2. A Zabhegyezőt nem tartom rossznak, bár lehet, hogy a sikerébe jócskán "beleszól" a remek magyar fordítás. (Mint pl. a Micimackónál is!)
Az elátkozott királyok könyvéről most hallok először...
A könyvekről való elmélkedést:)
Na én meg is kísérlem: bár nem a világ irodalom remeke, de nagyon jó könyv, amit azt hiszem senkinek sem szabadna kihagyni, tehát irány beszerezni:)
Az elátkozott királyok a könyv címe. Ez egy trilógia és nagyon jó.
És szerintem Gabriel García Márquez könyveit sem szabad kihagyni. Olvasta valaki a száz év magányt? Vagy a szerelem kolera idején-t? Minden könyve jó és csak reménykedek benne, hogy nem hagyta abba, illetve, hogy van még jó pár pár könyve, amit nálunk nem adtak ki, de hamarosan kiadják.
Szia, Kék Írisz!
Szerinted mit kellene nekünk folytanunk Syria szerint?
(Mer' hogy nincs lemaradva fényévekkel, az számomra egyértelmű!)
Előre bocs!
A HP valóban nem egy irodalmi remek, bár az, hogy nekem mi tartozik az irodalmi remekek közé és mit próbálnak rám erőltetni, mint irodalmi remek, az egy más kérdés.
HP-be nem bele kell olvasni, hanem fogni kell az első kötetet és elolvasni, majd jöhet a többi is. Senki nem próbálja szerintem eladni, mint irodalmi remekmű, de tényleg egy olvasmányos, szórakoztató regény sorozat. És igen, gyerek irodalom, de felnőtteknek is jó szórakozás. Engem mindenképp szórakoztatott és ráadásul képes voltam egész éjjel olvasni, és ezért alvás nélkül melóba menni.
Nem, nem primitív, nem cselekmény nélküli.
Számomra soha nem az számít a legjobb könyvnek, amit megpróbálnak rám erőltetni. Említhetném Passauth László is, ha már ezzel példáloztál. Nekem ő egy dög unalmas író. Egy kicsit sem szórakoztat. Én azért olvasok, hogy szórakozzak, a könyvet, amit olvasok az épp aktuális hangulatomhoz választom ki, de olyan mélyen még sosem voltam, hogy Passauth-ot kellene olvasnom.
Nem attól lesz valaki olvasott, ha olyan regényeket olvas, amit a háta közepébe sem kíván, hanem attól, hogy sokat, bármit olvas.
És megemlítek egy másik könyvet, amit szintén úgy emlegetnek, mint a világ remekművét. A zabhegyező. Na ilyen béna könyvet is ritkán olvasok. Azóta sem jöttem rá, hogy mitől annyira jó ez a könyv.
Tehát ne sértődj meg! De attól, hogy neked nem tetszik egy könyv, attól még nem rossz, csak neked nem tetszik, ahogy az ételekre mondjuk. Nem szeretem és nem azt mondjuk, hogy rossz.
Nekem nem tetszik Passauth és még jó sok, mint írtam a zabhegyező sem, de ettől nem zavar, ha más olvassa.
További ajánlott fórumok:
- Milyen könyveket olvastok?
- Beszélgessünk a könyvekről
- "virág"-os dalok, slágerek, könyvek, versek...azaz minden, amiben előfordul valamilyen virág
- A könyvek haszna - újragondolva
- Jófogásán szeretnék egyben eladni használt könyveket, hogyan tudom minimalizálni a szállítás költségét?
- Hol lehet használt idegennyelvű könyveket venni Pesten?