Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A könyvek haszna fórum

A könyvek haszna (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A könyvek haszna

❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯
2012. okt. 1. 15:52

Milyen igazatok van:)


A könyv, mint örömforrás.

OK, kellenek a kötelezők, ami etalon mindenféle szempontból...ha tetszik a tanulónak esetleg/mégis...de még olvasmánynaplót is íratnak tetejében belőle...mi a fenének?! Nem elég, ha dolgozat, memorizálás "megvolt", több óra anyaga is "elment" rá?!

Ahány óra a "fő kötelezőre" rá lett áldozva, a többi olvasmány annyira kutyába sem lett véve...tehát, ha valamelyik diáknak ezek között volt "kedvence", már a jobb jegyet is elfelejthette, mert ebből ugyan nem lett "naplós" osztályzat illetve megemlítette a tanár órán és slussz. Ennyit az "alternatívákról"...na, igen, mert ebből is lehetett otthon házi dolgozatot írni, de az eredmény már előre borítékolva volt+ a füzeten a név..."noblesse oblige"?!---> A kárvallottak ugye, megbeszélték, hogy nem jó semmi...sem a saját forrás, sem a másé...inkább marad az adott név a füzeten és el kell fogadnunk, hogy ha az illető diák, ha saját elemzését adja be az is jó, ha lopja mástól, az is:S


Nálam a "nem kötelező" valóban élvezeti cikk:)

182. syria
2012. szept. 29. 10:17
Az igaz, hogy egy könyvet többen tudnak élvezni, mint egy matekpéldát. :)
181. csemár (válaszként erre: 180. - Syria)
2012. szept. 28. 15:22
Két különböző dologról beszélünk. Én arról, hogy az irodalom - amellett, hogy bizonyos életkorban tananyag - "élvezeti cikk" (komolyabban fogalmazva: örömforrás). Ha azzá válik.
180. syria
2012. szept. 28. 14:50
Egy rossz tanár ugyanúgy megutáltathatja a matekot vagy a történelmet, de bármilyen tantárgyat bárkivel. Nem kell hozzá semmilyen kötelezően előírt feladat.
179. csemár (válaszként erre: 178. - Syria)
2012. szept. 22. 19:35
Igaz; viszont az "olvasmány" mégsem ugyanaz, mint egy számtanpélda vagy bebiflázandó pl. történelemlecke. Megszerettetheti az irodalmat vagy elriaszthat tőle. Persze, attól még bárki lehet jó ember, ha nem szeret is olvasni...
178. syria (válaszként erre: 171. - Csemár)
2012. szept. 21. 14:56

Valóban, a kötelező olvasmányok kiválasztása nem kis felelősség. De hát, mivel minden gyerek más, kizárt, hogy úgy lehessen összeválogatni, hogy mindenki elégedett legyen.

Már gyerekkorban tudomásul kell venni: ami kötelező feladat, azt bizony el kell végezni, akkor is, ha nem tetszik. Én így voltam a kötelező olvasmányokkal. Nem hiszem, hogy lett volna velük bajom, mert nem emlékszem, mik voltak.


Radnóti Tétova ódáját magánszorgalomból megtanultam, s azóta is kívülről fújom a csodálatos sorokat.

"Mióta készülök, hogy elmondjam neked szerelmem rejtett csillagrendszerét"...

177. csemár (válaszként erre: 176. - Spatifillum)
2012. szept. 20. 11:27

Megkerestem: "...négy verssor szólal meg a telefonkagylóban, olyan halkan, mintha hangfogós hegedűn... A bedobott pénzt a készülék nem adja vissza, de emiatt még senki sem tett panaszt."

... Nem emlékeztem erre... Szóval ez érettségi tétel? (Nem is rossz!) ...Mondjuk, az Egypercesek közül nekem tetszik a Néhány perc külpolitika, a Presztízs... Tovább most hirtelen nem is tudnám sorolni.

2012. szept. 20. 10:20

Á propos....Örkény:)

Majdnem frászt kaptam az érettségin...Egyik lehetőség a Ballada a költészet hatalmáról...

Rögtön a József Attila vers elemzését választottam:S

175. spatifillum (válaszként erre: 174. - Csemár)
2012. szept. 20. 10:16
Felejthetetlen:)
174. csemár (válaszként erre: 173. - Spatifillum)
2012. szept. 20. 06:02

Húú! A színház! Jó, hogy szóba hoztad!

...A Macskajáték!! Máig ÉLMÉNY, pedig nem tegnap volt...! Közben pedig Örkény egyáltalán nem az esetem...

2012. szept. 18. 16:10

Csemár, sokszor úgy éreztem a "kötelezőknél", hogy fel kell nőni a tartalomhoz (is).

Vagy dögunalmas volt, úgy ahogy lenni szokott...még akkor is, ha irodalomelméleti iskolapélda:(

Van,amit még egy színházi előadás is közelebb tud hozni, érthetővé tesz....

Feltéve, ha nem kényszerből "trónolunk" a nézőtéren:)


Nálunk Madách: Az ember tragédiája előadás fulladt röhögésbe, és nem azért, mert a diákság "bojkottálta":(

Botrányosan rossz előadásokat hoztak anno vidékre!!!


Radnóti...ahogy írod és vannak még többen is:)

172. csemár (válaszként erre: 170. - Csemár)
2012. szept. 18. 06:38
Á, eszembe jutott: Spartacus!
171. csemár (válaszként erre: 169. - Spatifillum)
2012. szept. 18. 06:36

Már másodszor hozod fel a kötelezőket... Nem mindig jó, amit kézbe kényszerít a pedagógia... Esztétikailag nyilván rendben vóna, viszont... ...Viszont nekünk pl. még a Háború és béke volt kötelező. Nem élveztem gimistaként, csak muszájból olvastam el, nagyon-nagyon felületesen... Aztán, pár évvel ezelőtt, nyáron, amikor nem volt módunk nyaralni, azzal szórakoztam, hogy levettem a polcról... (Mondogattam is az idő tájt, hogy én térben és időben utazgatok...) Roppant élveztem...! Jobb volt, mint... mint... Szóval: sok mindennél jobb volt! :-D Nah, azután a Háború és béke lekerült a kötelezők listájáról, a gyerekeim, a nagyok, már az Anna Karenyinával találkoztak középiskolásként... A Kicsifiam viszont, egy újabb oktatási reformnak "köszönhetően", a Kraitzer-szonátával... Mindez, ugye, Tolsztoj... Tolsztoj1, Tolsztoj2, Tolsztoj3... (És, ugye, írt még ezt-azt...!)

A vesszőparipám ebben a témakörben mégis Radnóti, akitől a háborús versein kívül semmit sem ismerhet meg a tanulóifjúság... Hej, pedig MICSODA természetversei, szerelmes versei vannak!!...

170. csemár (válaszként erre: 168. - Syria)
2012. szept. 18. 06:23
Igen, minden elismerésem Viscontié, hogy hozzá mert nyúlni, no meg azért is, AHOGY! A színészi játék is remek volt. És a film mégis, ennek ellenére is olyan reménytelenül unalmas, hogy az már fáj(t)! Mást nem láttam Th. Manntól filmen, de el tudnám képzelni a József és testvéreit mint élvezhető filmet abban a zsánerban, ami - mondjuk - a Mózes. Vagy a Kleopátra. Vagy... mi is a címe annak, amiben az a híres keréktörő jelenet van?...
2012. szept. 17. 20:21

Syria, az Elfújta a szél úgy tudom, mindenkinek tetszett, aki olvasta, látta. A könyvet sokan elkérték a férjemtől.


Csemár, itt is passzolok, nem olvastam a kötelezőn kívül mást tőle.

A filmet a családról viszont megnéztem (Die Manns, 3 részes), nagyon tetszett...Sebastian Koch miatt is:)

168. syria (válaszként erre: 167. - Csemár)
2012. szept. 17. 16:39
Nem csodálom. Abból a novellából élvezetes filmet csinálni csak néhány kritikus számára sikerült Viscontinak.
167. csemár (válaszként erre: 164. - Spatifillum)
2012. szept. 16. 07:56
...Régen volt, mikor a Halál Velencében "film lett". Rajongtam Th. Mannért abban az időben is már, zsinórban olvastam tőle mindent... Persze a film is érdekelt, de olyan unalmas filmet, mint az, keveset láttam azóta is. Pedig jól megcsinálták, tagadhatatlan...
166. syria (válaszként erre: 164. - Spatifillum)
2012. szept. 15. 11:11

Ez a legtöbb megfilmesített könyvvel így van. A film nagyon ritkán adja vissza azokat a képeket, amiket az ember olvasás közben "vetít" magának. Én legalábbis így vagyok vele.

A kivételek közé tartozik az Elfújta a szél. Azt nagyon jól megcsinálták; teljesen regényhűen.

165. spatifillum (válaszként erre: 164. - Spatifillum)
2012. szept. 14. 20:14
Solohov: Csendes Don
164. spatifillum (válaszként erre: 151. - Syria)
2012. szept. 14. 20:13

:))


Eszembe jut a Csendes filmváltozata....kb. 30 év távlatából is:(

Előbb olvastam a könyvet, nekem tetszett.

De a film!!!! Nem tudtam végignézni! Pocsék, szerintem.

163. syria
2012. szept. 14. 16:51
Persze, hogy nem. Sőt! :D
162. csemár (válaszként erre: 161. - Syria)
2012. szept. 10. 05:27
Nem baj az! :-)
161. syria (válaszként erre: 160. - Nilena)
2012. szept. 8. 09:51
Igazi mindenevő vagy. :)
160. nilena
2012. szept. 7. 17:11

A színjátékokat én is sokkal jobban élvezem filmen, a Sok hűhó semmiért nálam verhetetlen!


De még ebben az esetben is jobban szeretem előbb olvasni és utána megnézni, mert legalább tudom, mit szelektáltak az eredeti történetből és mit módosítottak.


Harry Pottert is imádom, sőt, a most nagy divatjukat élő vámpíros kötetek is lebilincselnek, ennek ellenére sokkal jobban elbűvölnek azok az irományok, amelyek sokkal-sokkal korábbról származnak. Mégpedig a megfogalmazás miatt. Ma már nem minden író igyekszik szép köntösbe rejteni az értékes történetet. Sokszor csak a tartalom számít, a szavak kevésbé... bár azért még így is értéket képvisel számomra bármelyik ponyva :)


Akinek kevés a helye otthon, az ne olvassa! :D

Érdemes megállni az utcai könyvárusoknál (pl. Újpest központ), kincsekre lehet lelni. Sajnos tegnap elvitték előlem a Háború és béke nagyon korai, 4 kötetes kiadását 200 forintért (!!!). Azt hittem, sírva fakadok. :D

159. spatifillum (válaszként erre: 158. - Spatifillum)
2012. szept. 6. 19:32

Bocs, nem figyelek az írásomra.

Ha már Shakespeare, akkor nálam 3 kisebb műve és az iskolai kötelezők kerültek olvasásra.

2012. szept. 6. 19:31

Lemaradtam. Sokáig gondolkodtam, hogyan fogalmazzak ...nem szoktam felvállalni a véleményem, inkább hallgatok.

Ha már Shakespeare3 kisebb műve és az iskolai kötelezők.

Kerestem a neten Ralph Fiennes "véleményét", de nem találom már. Pontosan nem emlékszem,kb. játék közben könnyebb megérteni, mint olvasni...ebben egyetértek vele:)

157. syria (válaszként erre: 156. - Csemár)
2012. szept. 6. 16:21
Igen, Shakespeare történeteit valóban jobban élvezem filmen, mint olvasva.
156. csemár (válaszként erre: 155. - 74f8c12b8e)
2012. szept. 6. 06:19
Jé, tényleg: a színjátékok! A Makrancos Kata is, pl. és egyebek... De persze ez majdhogynem természetes, a dráma nem "könyvműfaj".
155. 74f8c12b8e (válaszként erre: 151. - Syria)
2012. szept. 5. 21:49

Talán a három testőr,meg a Jane Austen történetek (Büszkeség és balítélet)voltak jobbak filmben,mint könyvben-bár Austen könyvben is nagyon jó,csak a filmekbe oylan szinészeket tettek,hogy ihajj..

Meg a Sok hűhó semmiért:) az is a szinészek miatt volt nagyon jó.

154. csemár (válaszként erre: 153. - Syria)
2012. szept. 5. 21:26

Hehe...

(Nekem is, mindig... Csak nem vallom be mindig.)

❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook