Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A fehér liszt egyenlő a finomliszttel? Vagy van különbség? fórum

A fehér liszt egyenlő a finomliszttel? Vagy van különbség? (tudásbázis kérdés)


14. ogree
2009. máj. 7. 18:36
köszönöm mindenkinek aki írt a lisztekről!:-)
13. Pirosalma (válaszként erre: 11. - D@nu)
2009. máj. 7. 14:37

A tápanyagtartalom fajtától és kiőrléstől függ. Minél több benne a korpa és a csíra, annál több az ásványianyag és a vitamin, ill. az élelmi rost.


A hamut azok az anyagok adják, amik az elégetés során nem távoznak (pl. a szerves vegyületek szén-dioxiddá és vízzé égnek el főképp, ezek "elszállnak"), vagyis a különböző ásványianyagok (fémek, foszfor). Minél "teljesebb kiőrlésű", annál több benne az ásványianyag, ezért a hamutartalom is magasabb lesz, nagyobb számot fog kapni.


(A lisztfajták között relatíve nagy különbség is lehet, a teljes kiőrlésű búzaliszt - aestivum búza a neve, azt hiszem - 200-as, tönkölybúzából viszont talán 280 körüli.)

2009. máj. 6. 21:36
ugyan az
11. d@nu (válaszként erre: 10. - Ogree)
2009. máj. 6. 20:22

Szerintem gabonától és/vagy kiőrléstől függ a tápanyagtartalom. Ha azt mondják, hogy "fehér búzaliszt" vagy "búza finomliszt", akkor kb. ugyanakkora a tápanyagtartalom, de a "fehér búzaliszt" és "fehér rozsliszt" párosnak már más lehet a tápanyagtartalma.


A kódolásról ezt találtam, hátha segít:


"A sütőiparban rövid kódokkal azonosítják az egyes lisztfajtákat, így:

A lisztfajtákat szemcsenagyságuk és hamutartalmuk alapján különböztetjük meg. A lisztek jelölésével ezekre a tulajdonságokra utalnak.

Az első betű jelöli, milyen gabonából készült a liszt: B - búza, R - rozs

A második betű a szemcsenagyságot jelöli:

L (liszt) - apró szemcséjű finomliszt

F (fogós) - nagyobb szemcsenagyság

FF (kétszerfogós) (a fogós név a német griffig - "jó fogású" szóból származik)


A szám pedig a hamutartalmat fejezi ki. Minél nagyobb, annál több a héj anyag vagyis a korpa a lisztben."


Tehát eszerint pl. a BL55 és BL80 mindkettő búza, finomliszt és fehér liszt is. A BL112 már félfehér liszt, a BL200 pedig teljes kiőrlésű búzaliszt. A teljes kiőrlésűnek más a tápanyagtartalma, mint a finomítottnak, de a fehér liszteken belül szerintem nem számottevő az eltérés.

10. ogree (válaszként erre: 9. - D@nu)
2009. máj. 6. 20:05
tehát akkor olyan mint a finomliszt?akármiből is van az a fehér liszt?mármint a tápanyagtartalma?
9. d@nu
2009. máj. 6. 19:57

A BL80 "fehér kenyérliszt" - nem pedig simán csak "fehér liszt". A finomliszt is fehér liszt, attól lesz "fehér", hogy hántolják a gabonát őrlés előtt.

Tönkölybúzából, rozsból is készítenek fehér lisztet.

2009. máj. 6. 19:48
A betűszó a liszt fajtájára (BL - búzaliszt, TGL - tönkönybúzaliszt stb.) utal, a szám pedig a kiőrlés módjára (minél magasabb, annál közelebb áll a teljes kiőrlésű liszthez), de szerintem a szemcseméretet is részben meghatározza.
7. ogree (válaszként erre: 3. - 50bcf39cb3)
2009. máj. 6. 19:48
köszi!
6. 4b6a2525df (válaszként erre: 3. - 50bcf39cb3)
2009. máj. 6. 19:46
Igy igaz:):)
2009. máj. 6. 19:40
Nem tudom.
2009. máj. 6. 19:40
Sütés-főzés esetén nincs sok különbség. Max a sikértartalma lehet más, mert a finomlisztet lehet jobban őrlik... De amúgy ez csak tipp. Szitáld át, és máris jó.
2009. máj. 6. 19:40
a finomliszt BL55-ös, a fehér liszt BL80-as, az utóbbi nagyobb kiörlésű:)
2009. máj. 6. 19:39
Szerintem egyenlő...
2009. máj. 6. 19:37
A fehér liszt egyenlő a finomliszttel?vagy van különbség?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook