Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Van itt jogász? Örökléssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. fórum

Van itt jogász? Örökléssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5
2016. márc. 29. 17:17

Adott az ingatlan tulajdonosa és a haszonélvező.


Azt tudom, hogy a haszonélvezetet nem lehet örökölni. Az meghatározott ideig vagy a haszonélvező haláláig tart.


Viszont ha a tulajdonos hal meg előbb, akkor az örököse, csak akkor örökölheti meg a tulajdont ha megegyezik a haszonélvezővel vagy ha az meghal.


Jól tudom?

2014. márc. 30. 22:16

Adott két édestestvér, van egy féltestvérük.

A féltestvér meghal, van egy darab gyereke.

Aztán meghal az egyik testvér. Gyereke nincs, végrendelete nincs, bejegyzett élettársi kapcsolata sincs, de van 15 éve egy élettársa.

Marad utána adósság is, örökség is, ami vagyona maradt, azt mind saját jogon, még az élettársi kapcsolat létrejötte előtt szerezte.

A harmadik testvér él, virul, egy gyereke van.


Ki az örökös jog szerint?

És az új PTK miatt érdekes, ha 2013-ban halt meg a rokon, de 2014. áprilisában kerül sor a hagyatékira, akkor jogilag a régi, vagy az új szabályok érvényesek?

2013. jún. 27. 21:27

Nekem is jogi kérdésem lenne, hátha tud valaki rá válaszolni.

Szóval ha a hagyatéki tárgyalás után évekkel később kerül csak elő egy végrendelet, még az örökösök életében vagy halála után, akkor is érvényes -e a végrendelet.

Köszi ha tudtok válaszolni :)

2012. nov. 28. 20:02
7 éve örököltem termőföldet, az illeték 600000 ft volt. Most 1 300 000 forintért adom el. Kell-e adót fizetnem?
2012. okt. 18. 20:28
Hárman örököltünk egy házat. Az egyik tesóm irreálisan magas árért árulja az ingatlant, mert annyi pénzre van szüksége. Vevő lett volna az ingatlanra de 6M forinttal kevesebbért, mint amennyit szzerinte ér. Az ingatlant eladni nem tudjuk. Én gondozom a házat, telket, másik Tesóm fizeti az alapdíjakat. Akinek a pénz kell az nem csinál semmit. Mindig azzal jön, hogy jogai vannak. Mit csináljunk a Tesómmal?????????? Segítsetek??????
88. sztolyka (válaszként erre: 78. - A14deb9047)
2012. szept. 27. 11:10
az élettársnak mennyi együttélés után van haszonélvezeti joga?
87. andis1
2012. aug. 6. 20:10

Sziasztok!

Segitségeteket szeretném kérni. Apósom meghalt, volt egy autója kb. /200.000 ft/ és egy kétszintes kertes családi ház, amit a párom örököl. A kérdésem az lenn,hogy az autót mint kiderült valószínü át kell iratni a párom nevére, /de az autó, már kereskedésbe van..még apósóm élt be lett adva/ ez illetékmentes..v. hogy történik a dolog.?? Ill hogy a közjegyzői díj sacc/ kb. mennyi lehet?/Tudom ez elég hülyén hangzik! / Köszönöm segitségeteket!

86. virus2008 (válaszként erre: 85. - Anifarkas)
2012. júl. 23. 14:56
Minden adósság öröklődik,mivel nem teljesítés esetén szintén igényként terhelődik ingatlanra, és nem számít hogy van e rajta már jelzálog vagy sem.
2012. júl. 23. 13:18
Azt szeretném meg kérdezni hogy édesapám halála után őrőkőlt ingatlanon van bejegyzet jelzálog,azt tudom hogy az őrőklődik,de mi van azzal az adosággal ami nincs bejegyezve az is őrőklődik? Például árú hitel személyi kölcsön vagy kártya hítel?Ezt szeretném meg tudni hogy mire számithatok ha el jön az az idő amikor ebbe a helyzetbe kerülők.Előre is köszönöm a választ
2011. febr. 16. 23:21
nagyon szívesen máskor is. ha módonban áll, segítek. :)
83. Nénje (válaszként erre: 82. - Sensitiv)
2011. jan. 27. 21:20

Szia Sensitiv!

Köszönöm a válaszodat,már jeleztem a "cégnek",hogy részletekben visszafizetem,de még nem jött válasz rá.

82. Sensitiv (válaszként erre: 80. - Nénje)
2011. jan. 26. 13:50
egyébként ha ez a tartozás eredetileg az édesapádat terhelte, csak akkor követelhető tőled, amennyiben bármit örököltél utána, és akkor is csak az örökség értékének az erejéig.
81. Sensitiv (válaszként erre: 80. - Nénje)
2011. jan. 26. 13:48

amikor ez a gázdíj esedékessé vált (amikor ezt a díjat kiszámlázták, a számlán megjelölt fizetési határidő minősül az esedékesség időpontjának) onnantól számított 5 éven belül évül el a követelés, ezt az elévülési időt azonban a fizetésre kötelezettnek küldött, és a kötelezett által átvett írásbeli felszólítás megszakítja, mely időponttól az 5 éves elévülési idő újra elkezdődik.

ezek figyelembevételével meg tudod állapítani azt, hogy elévült-e a tőled követelt gázdíj tartozás.

80. Nénje
2011. jan. 14. 15:23

Sziasztok!

Lenne nekem is egy kérdésem: Édesapám 2007-ben halt meg,én vagyok az örököse.2008-ban kaptam levelet,hogy van 40 ezer ft körüli gázszámla tartozása.Sajna munkanélküli révén nem tudtam kifizetni azóta sem,és most kaptam róla értesítést,már 52 ezer ft-ról.

Kérdésem az,hogy az elévülési idő ilyenkor honnan és hogyan számít?

Köszönöm előre is a választ!

79. Sensitiv (válaszként erre: 3. - C7a878c6b5)
2011. jan. 7. 12:24

az örökhagyónak a tartozásaiért csak a hagyaték erejéig felel. ez azt jelenti, hogy amilyen értékű vagyontárgyat örököl, olyan értékig köteles helytállni az anyjának a tartozásaiért.

ha elfogadod az örökséget, akkor az előbbiek szerint fizetned kell a tartozásokat, ha viszont az örökséget visszautasítod, akkor az örökhagyó tartozásaiért sem fogsz felelni.

78. a14deb9047 (válaszként erre: 76. - Lindus5)
2010. dec. 4. 14:18
Az egyenes ági leszármazottat "kitagadni" az örökségből csak nagyon indokolt esetben lehetséges. Amíg a feleségnek holtig tartó haszonélvezeti joga van az ingatlanra, semmi esélye a fiatalembernek, hiába örökli meg az apai részt.
77. amandaH (válaszként erre: 76. - Lindus5)
2010. dec. 4. 07:46
Ha a nővéred férje meghal, az ő tulajdoni illetőségén a nővérednek özvegyi haszonélvezeti joga lesz, nagyon kisemmizni nem tudja :)
2010. nov. 23. 22:07
Sziasztok! Ha van köztetek jogász, légyszi segítsen! Nővérem venne a férjével egy kis házat, csak olyan megoldást szeretnének hogy a férfi felnőtt, de dolgozni nem nagyon szerető fia (az előző házasságából) adott esetben ne örökölhesse a házat a nővéremet kisemmizve (nekik nincs gyerekük) Házaspár is köthet örökösödési szerződést? Vagy mit tanácsoltok?
75. Auróra2010 (válaszként erre: 63. - Mendra)
2010. szept. 21. 01:33

Kedves Mendra! A Néni részét megörökölted, amikor meghalt. Az bácsi tuladjona még a nevén van,.de a tulajdoni lapon szerepelsz, mint örökös, elidegenítési és terhelési tilalom jogosultja a a bácsi illetőségére. A nénitől örökölsz résszel szabadon rendelkezel, a bácsi része pedig értékesíthető, ha az ő 1/2 illetőségére mindketten aláírjátok az esetleges adásvételi szerződést.

A bácsi - ha akarja - simán megvásárolhatja a néniről örökölt részt, ami már a te tulajdonod.-

2010. szept. 19. 11:07
Nagyon szívesen :)
73. mendra (válaszként erre: 72. - AmandaH)
2010. szept. 19. 11:02
Köszönöm szépen .
2010. szept. 19. 10:43
Vedd a néni tulajdoni része forgalmi értékének 1/20-át és szorozd meg 4-gyel. Ennyit kell fizetned, ha hajlandó lemondani a haszonélvezetről.
71. mendra (válaszként erre: 70. - AmandaH)
2010. szept. 19. 10:38
86 évesen özvegyült meg.
70. amandaH (válaszként erre: 67. - Mendra)
2010. szept. 19. 10:22
A haszonélvező nagyobb úr, mint a tulajdonos. Ha hozzájárul, akkor megválthatod a haszonélvezeti jogát, és akkor eladhatod. A haszonélvezeti jog ellenértéke attól függ, hogy hány éves volt a bácsi, amikor megözvegyült.
69. amandaH (válaszként erre: 66. - Rozsa13)
2010. szept. 19. 10:20
A fiúk csak akkor örökölték az adósságot, ha az ingatlant is örökölték, és csak annyi adósságot örököltek, amennyi az örökölt dolgok értéke. Ha eladják az ingatlant, kifizethetik az adósságot, aztán vagy marad még valami, vagy nem.
68. c7a878c6b5 (válaszként erre: 65. - Rozsa13)
2010. szept. 19. 10:15
Hát még azért ne temessük el, de köszönöm az információkat! Jó ezt tudni minden esetre!
67. mendra (válaszként erre: 64. - AmandaH)
2010. szept. 19. 08:11
Igen van haszonélvezeti joga.
66. rozsa13 (válaszként erre: 25. - Ylush)
2010. szept. 19. 08:10
Sajnos nem így van ! Férjem első felesége meghalt , egy csomó tartozása volt felénk is és közmű felé is, és hát a fiuk örökölték az adósságot, mert nem mondtak le az állam javára!
65. rozsa13 (válaszként erre: 23. - C7a878c6b5)
2010. szept. 19. 08:06

Te akkor is lemondhatsz, de akár az tesóid részére is akkor fizetik ők!

El sem szabad fogadni, mert ha elfogadod, nincs vissza ut!

Akkor fizetni kell!

2010. szept. 19. 07:35
A néni halálakor az ő tulajdoni részét megörökölted. A kérdés, hogy ezen a bácsinak lett-e kikötve a szerződésben haszonélvezeti joga. Ha nem, azt csinálsz a tulajdonrészeddel, amit akarsz.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook