Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tuja Brabant visszavágása fórum

Tuja Brabant visszavágása (beszélgetős fórum)


2020. máj. 14. 12:22

Szuper!


Azért ha esetleg németül nem tudók is brabantolnának, itt a fordítás:


A Brabant tuja metszése – mikor és hogyan?

A Thuja Brabant az átláthatatlan sövény ideális növénye. Ahhoz, hogy a sövény szép sűrűvé váljon és az is maradjon, az életfát legalább évente egyszer meg kell metszeni. Mire figyeljünk a Thuja Brabant metszésekor?


Kell-e metszeni a Thuja Brabant-ot?

Ha szép sűrű növényt szeretnénk nevelni a Thuja Brabant-ból, nem kerülhetjük el a metszést. Ennek során a következők szükségesek:

• Visszavágás

• Forma- metszés

• Ritkítás

• A beteg hajtások eltávolítása

• Alakra metszés


A Thuja Brabant metszésének legjobb időpontja

A visszavágás, amelyet akár erőteljesebben is lehet végezni, kora tavasszal esedékes, mielőtt a thuja hajtani kezd.

A forma-metszésre a kora nyár a megfelelő idő. Ekkor csak ritkítunk és a kiálló hajtásokat távolítjuk el.

Alapvetően a Thuja Brabant bármikor metszhető. Csak a nagyon napos vagy a fagyos napokon kell a metszést kerülni.


Hogyan kell az életfát metszeni?

Még erős visszavágáskor sem szabad túl mélyen vágni, különösen nem az idősebb ágakon. Az ilyen helyeken a Thuja Brabant nem hajt ki többet. Szintén nem ajánlatos a zöld hajtások mögött rövidíteni a Thuját, mert ezáltal hézagok keletkeznek. Sokáig tart, mire újra bezárulhatnak.

Metszéskor tartson a sövényben is egy kissé kónuszos formát. Ezáltal az alsóbb régiókba több fény tud behatolni, és a Thuja-sövény belül is sűrű marad.


A metszés megfelelő szerszáma

A Thuja Brabant-sövény metszéséhez egy elektromos sövénynyíró beszerzése célszerű. A szoliter fákhoz elegendő a szokásos metszőolló.

Ügyeljen az élek tisztaságára, hogy ne terjesszen esetleg betegségeket. A szerszámnak kellőképpen élesnek is kell lennie, hogy a metszés helyén a növény ne szakadjon be.

Nagyon hosszú sövényeknél esetleg megéri egy szak-üzemet a metszéssel megbízni. Ennek a költségei határok között tartható, sok munkát és a nyesedékek eltávolításának gondját is megtakaríthatja.


Vigyázat: a Thuja Brabant mérgező

A Thuja Brabant mérgező. Igaz, mérgezés csak úgy lehetséges, ha azéletfa részeit elfogyasztjuk. De a növény leve is kellemetlen tünetekhez vezethet, ha közvetlenül a csupasz bőrre kerül. Ezért viesljen hosszú ujjú ruházatot, év védje kezét és arcát, ha az életfa metszését végzi.


Komposztálható-e a nyesedék?

A nyesedéket gond nélkül a komposztba teheti ha az életfa egészséges és károkozóktól mentes.

Aprítsa fel a nyesedéket a gyorsabb elbomlás érdekében. Ezen kívül alaposan keverje össze a többi komposzt-anyaggal. A Thuja komposztja enyhén savas, a keverés javít ezen.


Tippek

Ha dugványt akar a Thuja Brabant-ról, akkor ezt a metszés előtt szakítsa le az életfáról. Ezek az úgynevezett tépett dugványok sokkal gyorsabban gyökereznek, mint a vágottak.

6. Tücsök69 (válaszként erre: 5. - Guruljka)
2020. máj. 12. 10:42
Köszönöm szépen, tudok németül. Csütörtökön veszek is egy sövényvágót a LIDL-ben. :) Igaz, a nagyobb visszavágást tavasszal ajánlja, de amúgy is szemeztem már ezzel a sövényvágóval. :D Most itt az indok!
2020. máj. 11. 23:34

[link]


Holnap lefordítom a lényeget, most már fáradt vagyok.

2020. máj. 11. 20:54
Basszus, azt gondoltam, hogy ez valami internetes kalandjáték. :D
3. Tücsök69 (válaszként erre: 2. - Amaunet)
2020. máj. 11. 20:25
Nagyon szépen köszönöm! :)
2020. máj. 10. 12:26

Szia!

Nekem ugyan még nincs, de tervezem majd tuja telepítését a kertbe, ezért rákerestem.

Ebben a videóban utal a vágásra:

[link]


Itt pedig valami faramuci magyarsággal, de sok mindent megtudhatsz a növényről:

[link]


Nekem az jött le, hogy vágható, csak ne veszítsen túl sokat egyszerre. Vagyis jobb több alkalommal / több lépcsőben a vágása.

2020. máj. 10. 11:31

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy valaki próbálta-e már a Brabant típusú tuját visszavágni és ha igen, milyen sikerrel?

Nagyon nagyra nőtt, és érdekelne, hogy a formáját megtartva mindez lehetséges-e? Nem szeretném kidobni a kukába!

A google most nem barinőm, mert azt írják, van lehetőség visszavágásra, de nem mindegyik tujánál.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook