Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? fórum

Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯
2010. nov. 15. 17:45

Bár már nem tom hány napja folyamatosan "reszeli" a fogát...mint mikor mérges,de kicsit máshogy.

Fogalmam sincs ezt is miért csinálja.

Ötlet?

645. Gingerke (válaszként erre: 644. - D'moni)
2010. nov. 15. 17:42

Hát nem tom...mostanában nem is rágta a rácsot.Vagy legalábbis mikor itthon voltam nem.

Itthon is azt mondják tuti attól...:/

Enni ugyanúgy eszik,addig nincs baj.:)

644. d'moni
2010. nov. 14. 21:24
Lehet, hogy a rácsba tört bele?
2010. nov. 14. 18:19

Bár most olvastam,hogy ez majd visszanő...:/

Csak kicsit ki akadtam,mert előző malackámnak ilyet sose láttam...de akkor remélem semmi gond nem lesz vele.

2010. nov. 14. 18:09

Ma reggelre észrevettem,hogy a malackám egyik felső foga félig le van törve(?)...

Ilyet még sosem tapasztaltam...mitől lehet?:(

Mit csináljak vele?Hagyjam,aztán majd visszanő mellé a másik???:S:S:S

Szegény így tök lassan tud enni...:S:(

641. d'moni
2010. nov. 9. 11:11

Amikor vágom fel szeletekre nekik a répát vagy az uborkát, olyan jó a szaglásuk és a hallásuk, hogy már akkor visítoznak, imádják.

Egyébként tegnap fürdettem meg őket, cicasamponnal és utánna hajszárítózás, fésülés, körömvágás.

Most nagyon puha a szőrük és frissek. :)

640. d'moni
2010. nov. 9. 11:09

Azért írtam, hogy puffasztó dolgot pl. retket, vagy zöldjét ne adjatok neki, mert nekem már pusztult el tengerim emiatt. Az természetes, hogy szívesen megeszi, sőt ugrik érte, de kérlek ne adjatok neki!!!

Magot énis mindig rakok elé, egy joghurtos kis doboz kb. harmada a mércém, ez egy tengeri napi adagja. Szénából pedig napi 2x adok kis marékkal. Ha túl sokat adok, akkor csak szétcincálja és letapossa.

A nyloncsörgésre az enyémek is visítoznak, azért, mert a tengeriknek nagyon jó a hallásuk és az éles hangok zavarják őket, meg a hangos dolgok is. Egyszer simogatás közben tesóm pakolta el a nylontáskát és ahogy megcsörrent, a malackám reflexből az ujjamba harapott. Mondanom sem kell milyen kellemes volt. De nem hibáztatom malackámat, mert megijedt.

Szerintem típusfüggő is a súlyuk.

639. Gingerke (válaszként erre: 638. - Mazsola&tádé)
2010. nov. 8. 22:44

Én reggel,meg este szoktam neki több kaját adni,amivel elvan egy darabig.Bárki bármit mond,én mindig teszek elé magot is.Persze széna egész nap van előtte.A répa zöldjét,meg a petrezselymet is szereti.


Az,hogy a zacsi zörgésre vinnyog,az csak a reflexe...nem feltétlenül azért csinja,mert éhes.

Amikor hozom be neki a füvet,és még nem kapja meg,olyan jó a füle,hogy ha halkan is teszem le a kaját,már meghallja és vinnyog.Neki is vannak olyan dolgok,amiktől ha kell ha nem vinnyog. :D


És az én malackám am nem hízik,bizti,mert sokat szaladgál a szobában.:)

638. mazsola&tádé (válaszként erre: 637. - D'moni)
2010. nov. 8. 20:20

Az enyém a reteknek, meg a karalábénak csak a levelét eszi meg.

Ha fű van, akkor más nem kell neki.


Amúgy mennyit és hányszor kell nekik adni?

Az enyém elég falánk, sokat hisztizik ha zacskózörgés van. Nehéz megállni, hogy ne foglalkozzak vele. De nem akarom túl etetni sem.

637. d'moni
2010. nov. 7. 18:59

Sziasztok!

Én úgy hallottam, hogy retket, meg puffasztó zöldségeket nem szabad nekik adni. Nem is adnék nekik.

Az én malackáim mindene az uborka, a répa.

Egy időben szedtem nekik füvet, de pár nap után gubbasztottak tőle, nem volt étvágyuk, úgy hogy én nem kockáztatok, veszem nekik a bolti száraz szénát.

636. Gingerke (válaszként erre: 635. - Mazsola&tádé)
2010. nov. 6. 17:51

Én azért salit nem mernék.Abba van a legtöbb méreg...mármint a boltiban.Nem véletlen,hogy a kisbabáknak se lehet adni.

Am meg minden más zöldség jöhet,abba úgy nem jut be.

Bár az én Manikám válogatós...:D

Én addig szedem neki a füvet,amíg le nem fagy...:D

Mostanában almapárti,az amit mindig megeszik...bár már arról is olvastam,h ne nagyon egyen...PFF

635. mazsola&tádé (válaszként erre: 633. - Gingerke)
2010. nov. 5. 22:56

pufi 4 éves lesz

nyáron a nagyitól kapok zöldséget, és tudok neki szedni füvet.

de télen, vagy ha ritkán jutok haza akkor marad a bolti zöldség (saláta, karalábélevél, paprika, paradicsom, ubi, répa, reteklevél, padlizsán,cukkini) amit kapok... ezeket mind megeszi, és semmi baja tőle :)

2010. nov. 5. 22:09

Am én szoktam szotyit adni malackámnak.És még szárított kenyérhéjat is...nem nevelem őt se úgy,mint ahogy le van írva.Minden tudás nélkül neveltem az előzőt is,és jó volt neki.

De,ha nem olvasta volna valaki ezeregy oldalon,miért is nem ehet szotyit a malac:


"A magkeverékek egy másik veszélyét a héjas termések képezik, mint például a napraforgómag és a tökmag. Míg a mókusok és hörcsögök képesek ezeket kinyitni, a tengerimalacok héjával együtt fogyasztják el, mely a bélcsatornában megakadva különböző gyulladások kiváltója lehet."


Hogy ebből mi igaz,vagy,hogy hány malackával fordul elő ilyen a szotyitól,nemtom...enyémek bizti mákosak...:D

633. Gingerke (válaszként erre: 614. - 7cdf5b0d96)
2010. nov. 5. 21:45

Lehet így van.Bár szerintem megenné a salátát is amit megveszek a boltban,de azt nem mernék neki adni.Mikor kertbe van,onnan szedek,adok neki,de nekem már 2 papagájom bánta a bolti salit...:(

De a krumplira is azt mondják nem ehet...én az előző malimnak adtam káposztát is,attól se lett baja,evett krumplit is,attól se.

Tényleg nem tom am mióta nem ehetnek a malacok szotyit se. :S

Sztem túlzásba viszik a "szabályokat".:/

632. mazsola&tádé (válaszként erre: 631. - Fe939)
2010. nov. 3. 09:44

ez macerás :)

inkább veszek kész csírát... szoktam tenni szendvicsbe.

és szedek inkább lóherét, meg füvet malacnak

631. fe939
2010. nov. 3. 00:33

Altalaban bioboltokban kapsz joparfele csiraztatni valo magot...a buza a legolcsobb, altalaban felkilos adagokban van, de nagyon olcsok a gabonak, pl. a zab, a rozs is...


Csiraztatni...nagy divat, es kituno, vannak errol konyvek... lehet kapni csiraztato talakat, es erdemes megnezni, hogy melyikek celszerubbek; en muanyag mozsdotalat alacsony permure fureszeltem, es forro kessel kb. 1,5 mm vastag reseket egettem az aljara jo surun; ebben lesznek a magok. Ezt a talat beleteszem egy masikba, amelyiknek a pereme ennel magasabb, es szinten alacsonyabbra fureszelt mozsdotal.

A magokat csiraztatas elott jo nehany orara beaztatni, elotte szarazon beletenni a talba, es megnezni, hogy mennyi kell (igy, szarazon konnyu, a felesleg kiveheto): annyi kell, hogy kisse hezagosan, siman szetterulve elferjenek. Aztatas utan a lyukasztott talat a magasabbikba allitom, es megtoltom ugy masfel cm mely vizzel, majd ebbe ontom a beaztatott magokat, mert igy, viz alatt konnyu oket jol szetteriteni, egyenletes, vekony retegbe, azonban meg igy is kis turelemjatek.


Miutan ez megvan, a belso talat lassan kiemelem a kulsobol, es abbol a vizet kiontom, majd visszateszem bele a lyukacsosat, a magost, es az egeszet lefedem egy uveglappal, igy a levego bent nagyon paras lesz....legmentes zarastol tartani nem kell, mert a perem fureszelese (en papirral megfogott vasfuresz lemezzel vagtam, miutan filctollal korberajzoltam) ugysem tokeletes.


Naponta ketszer, esetleg haromszor kell ontozni vizporlasztoval, egyaltalan nem a vizszukseglet miatt ennyiszer(ezert eleg lenne naponta egyszer is), hanem mert maskepp peneszedik..sot, a haromszori a biztos. Lehet uveglap nelkul is, amitol kevesbe peneszedik, igy eleg napi ket ontozes, egymastol lehetoleg minel ,,tavolabb": reggel es este.


Ontozes: en pl. a szonyegre teszem a ket, egymasban levo talat, vagy kisse ferden kezben tartom, mert nagyon kves viz megy melle (kozelrol kell porlasztani rajuk a vizet)...jobb bovebben ontozni, mert igy a penesz nem tud fejlodni, ugyanis nagyon lemosodik a meg teljesen kezdodoben levo, mikroszkopikus penesztelep. Ontozes utan a kulso talbol kiontom a vizet, vissza bele a magokkal telit, amelyet kisse megdontve hagyok lecsopogni az egyik szelen oldalt kulon kiegetett lefolyonyilasokon at, majd vissza ra az uveglapot.


A magok ,,szureteleserol" tobbfele velemeny van...szerintem akkor kell, mikor a csira merete eleri a mag tomegenek ugy a haromszorosat, mert maga a kicsirazo mag is nagyon ertekes (az egereim csak a magot eszik, amit viszont jobban szeretnek a nem kicsirazottnal), nem csak a csira, es ha a csira nagy, akkor a magban mar alig lesz valami, sot, kezd elrothadni, ami jo folyamat a mag szempontjabol, de nem kivanatos.


Ign, te is ehetnel kis csirat, elegge olyannak tunsz nekem, aki hajlamos foglalkozni az egeszsegevel...elhiszem, hogy valoban nagyon kulonos taplalek, pl. a Kirlian- felvetelek szerint is, es persze anatomiai- fizikai hatasilag is, es hogy napi atlagban (persze en nem eszem naponta) kb. ket evokanalnyi valogatott csirazott mag mar nagyon jo hatasu.

630. mazsola&tádé (válaszként erre: 629. - Fe939)
2010. nov. 2. 23:26

ahha, a naplómban vhol van róla kép :)

nem rossz ötlet...szerintem az egész szobát bevethetném vele, olyan haspók...nem unná meg :)

na meg én is ehetném.

de hogy kell?

meg hol kapok "magot" ? :)

629. fe939
2010. nov. 2. 12:01

Jo:) Ugy latom, hogy biztos nagyon szereted ot.

Csiraztathatnal neki buzat...az nagyon ,,koncentralt" novenyi etel, tehat kulonosen tele van vitaminokkal es asvanyi anyagokkal.

2010. nov. 2. 10:21

az enyém a zöldet szereti, és a szénát

magot később eszik...szerintem csak nasi neki :)

most is tyúkhúrt falatozik

A körömvágást már jól birja, a hátsó lábainál kicsit még "harcolni kell vele, de a mellsőknél teljesen jól elvan már :)

627. fe939 (válaszként erre: 603. - Mazsola&tádé)
2010. nov. 1. 23:42

Lehet, hogy kisse furcsalni fogod, de az a legjobb, ha ,,edzed" a malackadat a kormvagashoz ugy hogy neha kezbe veszed, es ugy teszel, mintha nekiallnal a munkanak...ez fontos, mert igy a muvelet ismeros lesz neki, vagyis sokkal ismerosebb, kevesebe ijesztobb, mint eddig.


Mikor valoban koromvagas jon, akkor eloszr vedd kezbe, picit (!) csinalj ugy, mintha vagni akarnad neki, aztan tedd vissza, kedveskedj neki...majd ujra ved kezbe, es kicsit hosszasabban tedd magad, hogy nekiallsz....esetleg harmadszorra, akar negyedszerre is csinalj igy, novelve az idot, es ezutan mar kevesbe fog ijedezni, mikor valoban vagod neki.


Ez tulajdonkeppen lelki ,,bemelegites", amit nekunk, embereknek is sok mindenben jo alkalmazni.

626. fe939 (válaszként erre: 625. - Mazsola&tádé)
2010. nov. 1. 23:30

Ez mar jo, de hidd el nekem, hogy az ehseg nagyon jo, ha van mellette jollakas is, sot, nagyon fontos, igy az volna a legjobb, hogy varj, amig a magostalbol minden elfogy. Ugye, a te malackad is eloszor mindig az olajos magokat, es mert valoszinuleg van a magkeverekben csikos napraforgo, ezt eszi meg eloszor?


Ha tobb allatunk van egy helyen, akkor az a legjobb, ha az olajos magokat kulon, kezbol adjuk nekik, mert ha az ember csak ugy beteszi nekik az olajos magokat tartalmazo kevereket, megtortenhet, hogy az egyik nekiall, es megeszi belole az egeszet.

625. mazsola&tádé (válaszként erre: 621. - Fe939)
2010. okt. 31. 09:44

én csak akkor töltöm a magostálat, ha már kevés van az alján. Különben kiválogatja ami neki izlik :)

Széna mindig van

zöldséget meg 2x kap naponta

624. fe939
2010. okt. 30. 21:55
*szoktak
623. fe939 (válaszként erre: 614. - 7cdf5b0d96)
2010. okt. 30. 21:55

A legjobb nekik nyers, hokezeletlen novenyi dolgokat adni, hokezeltet csak csemegenek, kostolonak, mivel teny, hogy a nyers taplalekok pl. kevesbe tartalmaznak a szervezetet terhelo anyagokat.


A kisemlosok atlageletkora nem annyi, amit gyakran irnak, ez onnan is latszik, hogy a hazi eger atlageletkorat is szokat masfel evnek venni, irni, de tobb helyen olvashato, hogy a legtobb 7 ev volt, igy tehat nyilvanvalo, hogy jo tartas mellett 4- 5 evet siman elhetnek...ez ervenyes az 1,5 eves atlageletkorunak leirt horcsogre is.

622. fe939 (válaszként erre: 618. - Annaaa)
2010. okt. 30. 21:50
Az olajos magfelek, igy a szotyi, ezen belul a csikos (csemege) szotyi nagyszeru, egeszseges taplalek nekik, es mind nagy csemegenek szamitanak naluk, csak vigyazni kell, mert ezekbol eppen ezert hajlamosak igen sokat enni, es igen nagy a kaloria tartalmuk, igy keveset kell nekik adni.
621. fe939 (válaszként erre: 620. - Mazsola&tádé)
2010. okt. 30. 21:43

Nezzuk csak, hogy pl. a vad, tehat a nem tenyesztett hazi eger es az ilyen (vad) patkany miken kepesek elni, sot, szaporodni is...akar romlott hulladekon is.


Ha a tenyesztett allatoknak, igy a tengerimalacnak is, nincs ennyire jo immunitasuk, akkor is, azert ha adunk nekik jopar fele elelmet: zoldsegeket, gyumolcsot, magfeleket valamint olajos magokat, akkor nyilvan nem lehet semmi tapanyaghianyuk.


Van egy dolog, ami viszont komoly gondot jelent: hajlamosak sokkal tobbet enni, mint amennyire szukseguk van, es ugye sokszor nagyon el szoktak hizni.


Megfigyeltek, hogy ha hazi egereket rendszersen kieheztetnek, akkor masfelszer annyit elnek, mint kulonben, es ez azert van, mert akarcsak a bojtolesnel, a szervezet egyes tisztito folyamatokat csak akkor tud elvegezni, ha nem kell sok energiat forditania az emesztesre, a kivalasztasra es mas, az evesel jaro dolgokra.


Kieheztetesre nincs szukseg, de nagyon fontos, hogy csak ehesen egyenek, es hogy meg tudjuk allapitani, hogy mikor ehesek! Ezt ugy lehet elerni, hogy pl. magkevereket adunk nekik, tudva, hogy minden osszetevoje nagyon egeszseges neik, es meg kell figyelni, hogy rendszeresen mit hagynak utoljara...ezt csak akkor eszik meg, mikor mar igazan ehesek.

2010. okt. 25. 18:53

Az enyém ami nem kell neki, azt otthagyja. A magot is kiválogatja. Egyszer neki a fogára ragadt a szotyihély :) Mókás volt, ahogy próbálta lelökni...de észrevettem , és hagyta, hogy segítsek.

A céklát, padlizsánt, cukkinit hol megeszi, hol nem.

De ami zöld, és levél azt simán, minden mennyiségben.

A közértben sztem már ismernek. Karalábélevél, sárgarépazöld, reteklevél...ezeket "kukázom", vagy ha mellettem letörik, elkérem :)

619. 7cdf5b0d96 (válaszként erre: 618. - Annaaa)
2010. okt. 25. 13:48
Amit én adtam nekik magkeveréket,abban is volt,simán megették,semmi bajuk nem volt.Gondolom senki nem eteti őket csak szotyival....Az enyémeknek összvissz annyi "bajuk" lett tőle,hogy a kislánynak egyszer valahogy rászorult a szotyi héja a nyelvére :-)).Nézegettem én,hogy mit csinál ez a helyén (próbálta kiköpni),és valahogy megláttam,hogy tök fekete a nyelve.Az eső gondolatom,mivel hogy előtte volt beteg,hogy te jó ég,elsorvadt a kismalacom nyelve..(Ma sem értem,hogy ez honnan jött,nem is gondoltam a szotyira..) Hát,ezt muszáj megnézni felkiáltással próbáltam kinyitni a száját,de az a kis dinka meg azt hitte,el akarom tőle venni a magot,és elhatározta,hogy nem adja :-DD.Hát,volt küzdelem,aztán csak röhögtem,mikor kiesett a szájából..:-)) Egyszer a fiúnak is rászorult,de akkor már rutinos voltam,tudtam,hogy szotyi gondja van..:-)).
618. Annaaa
2010. okt. 25. 13:01

És mi van a szotyival??

Állítólag azt se ehetnek, de én amit vettem eddig tápot (Kifejezetten tengerimalacos) mindegyikben volt!

Eddig kiválogattam...

De ehetnek vagy sem?

617. 7cdf5b0d96 (válaszként erre: 615. - Reni79)
2010. okt. 25. 09:44

Azért utánanéztem,én ezt találtam:


"Gyakorlatilag mindenféle zöldség és gyümölcs adható az állatnak, habár egyes káposztafélék túlzott fogyasztása emésztési problémákat okozhat. Az üvegházi fejes saláta és káposzta sok nitrátot tartalmazhat, így ebből ne adjunk a tengerimalacnak."


Az enyém kapta mindkettőt,igaz nem minden nap,hanem alkalmanként (mindennapos kaja volt ugye a mag,az alma,répa,stb.).A salátát kifejezetten imádták,és ezt a méregzöld levelű káposztát is.Semmi bajuk nem lett tőle.

❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook