Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? fórum

Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
766. s.Laca (válaszként erre: 764. - Mazsola&tádé)
2011. febr. 5. 13:27

de jó:) nálunk nem akarnak mászkálni menni felfedező útra:)

de nagyon élvezik mindig a szabadságot,főleg mikor tiszta a ketrecük :) sokáig mászkálnak dumálnak:)

765. s.Laca
2011. febr. 5. 13:24

[link]

nézzétek meg :)

sziasztok szép napot

764. mazsola&tádé (válaszként erre: 751. - F8d7988246)
2011. jan. 29. 16:01

Szerintem csak idő.

mikor az enyém kicsi volt, csak odamentem és beszéltem hozzá, és csak megsimogattam aaz első pár napban.

Majd kivettem minden nap kicsit.

később egyre nagyobb területet járt be.

Ma már felesel, lehet simogatni...ölben keveset szeret lenni.

Ha kinyitom a ketrecet, akkor önállóan ki-be jár, épp milyen kedve van.

Házikója van, de van, hogy kint fekszik előtte, vagy felmegy a tetejére és onnan nézelődik.


Havi 1szer, ha hazautazom,akkor egyedül van. Max 2és fél napra marad magára, de akkor mindenből sokkal többet adok neki. persze nagyon örül, mikor hazaérek.

hosszabb távon anya a felügyelő, aki átjön hozzá minden nap.

763. s.Laca
2011. jan. 29. 14:36

Szeretném tudni a malacomról...

Szeretném tudni a malacomról...

Hányszor kapnak enni naponta? Mennyi zöldséget, gyümölcsöt, tápot adhatok egy nap?

Nálam a malackák napi egyszer, este kapnak tápot, reggel pedig egyszer zöldséget. A széna mennyiségét mindkét alkalommal ellenőrzöm, és pótolom, ha kell. (Naponta friss vizet is kapnak.) Tápból egy maréknyi jut egy személyre, zöldségből pedig tápláltsági állapotnak, kornak, egészségnek és a zöldség paramétereinek megfelelő mennyiséget adok. Tehát kisebb, malacnak kevesebbet, mint egy kifejlett muttyogósnak. Ha valami egészségügyi probléma van (hasmenést kivéve), valamivel több zöldséget adok, hogy még több vitaminhoz juttassam a kis beteget. A kövérkésebb malacnak valamivel több ennivalót adok, de csak kétnaponta kap, hogy inkább szénát egyen. A soványnak sem adok sokat, mert a túl sok zöldség-gyümölcs emésztőszervi problémákat okozhat. Friss uborkából naponta 1-2 cm-es körcikk, almából egy magozott negyed, répából egy fél, sütőtökből egy féltenyérnyi stb. adható.


Miért „tengeri” malac?Tengerimalac

A tengerimalac nevét onnan kapta, hogy egy a tengeren túlról érkező, röfögő kis állatnak kellett nevet adni. Az udvarlás, veszekedés során adott hangokat gondolták röfögésnek.


A malacok szeretik a zenét?

Az enyémek szeretik. Természetesen nem a ketrec mellett bömböltetve, vagy a malackára erősített fülhallgatóval, azt felejtsük el. De, ha szeretnénk zenét hallgatni, normál hangerőn nem okoz problémát, sőt, bizonos számokat különösen kedvelnek. Olyankor felébrednek, és boldogan ugrándozva körbe-körbe futnak, vidáman muttyognak, játékra hívják a társaikat. Nekem a zenehallgatás a szoktatás idejében jött be, amikor torokfájósan nem tudtam végigbeszélni a napot a malackáknak. Megszokták, hogy ha megy a zene (halkan), ott vagyok, nem ijedtek meg tőlem, akkor sem futottak el, ha odamentem a ketrechez, pedig a szelídítetlen malackák sokszor elfutnak még. Később a zenehallgatás a futtatás jele lett, ezért még inkább várták, hogy megszólaljon a rádió. Csak a malacoknak zenét kapcsolni nem ajánlott, mert egy idő után terhessé válik számukra. Nem akarnak éjjel nappal zajban élni. Mivel ők sokszor keveset alszanak, ezért ne zaklassuk őket feleslegesen.


Baj, ha fehér a malacom foga?

Míg a csincsilláknál az erősen narancssárga színű fog az egészséges, a tengerimalacoknak – bármilyen színű szőrük legyen is – az egészséges fogszín a porcelánfehér. Ezért inkább akkor kéne aggódnod, ha besárgul. Akkor viszont irány az állatorvos, mert vizsgálatra, kezelésre lesz szüksége az állatnak. Addig is semmi gond, ne aggódj, egészséges kismalacod van.


Hörcsögtápot kaphat malac?

Erre határozott NEM a válaszom. A tengerimalacoknak többféle okból van saját, számukra kifejlesztett tápjuk.

► A tengerimalacok – az emberekhez hasonlóan – nem tudják előállítani a C-vitamint, ezért ezt a tápjukba keverik, és onnan tudják felvenni.

► A tengerimalac inkább füveket fogyaszt mint magokat, ezért a hörcsögök számára készített zsíros magvak etetésétől malackánk nagyon hamar elhízhat, mája elzsírosodhat.

► A hörcsögök képesek kezükkel megfogni, és kibontani például a szotyit. A tengerimalacok erre nem képesek, ők egészben veszik a szájukba, és rágják szét azt. Mivel nem tudják kiköpni a héját, ezért az is megeszik, ráadásul a szétharapáskor keletkező héj darabkák könnyen megsérthetik az emésztőcsatornát, vagy a fogak közé ragadhatnak, ami később ínygyulladáshoz, fogfájáshoz vezethet, aminek nem éppen rózsásak a következményei.

► A nagy szemű, egész kukorica gyakran akad fel a metszőfogakra, amit nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem tud kivenni magának a malac. Ez az egyik oka, hogy az ő tápjukban a kukorica préselt formában található meg.


Tarthatom őket télen a kertben?

A tengerimalacok Dél-Amerikából származnak. Élőhelyükön nem igazán fordul elő ilyen hideg, ezért nem állnak készen kinn tölteni a telet. Télre feltétlenül hozzuk be őket a házba. Sőt, ez már akkor javasolt, amikor a napi legkisebb hőmérséklet nem haladja meg a 18-20°C-ot. A malackák könnyen megfáznak, 16°C alatt pedig fokozódik a megbetegedések száma.


Fogak


A malacaim imádják a fűszeres chipset. Lesz tőle bajuk?

A chips és egyéb emberi fogyasztásra készített termék nem való a tengerimalacnak. A sok olaj tönkreteszi a bélflórát, a fűszerekről már nem is beszélve. A burgonya amúgy sem azon zöldségfélék közé tartozik, amit a tengerimalacnak adni lehetne. A chips legalább olyan előkelő helyet foglal el a tiltott élelmek listáján, mint a csokoládé.


A tengerimalacomat tarthatom akváriumban?

Akváriumban éppenséggel nem, de terráriumban lehetséges. (a kettő között igen egyszerű a különbség, az akvárium vízzel telített, míg a terráriumot szárazföldi állatok használják). Van előnye a ketreces, és a terráriumos tartásnak is. A terrárium előnyére szolgáljon, hogy nehezebben szórják ki belőle az almot, nem akadhat be a lábuk, könnyen takarítható, stb. Hátránya viszont, hogy nehezen szellőzik, sokszor megreked a levegő, ami nem tesz jót a kisállatnak. Az itatónak is nehéz olyan helyet találni, ahonnan nem tudja lerángatni a malac. Ráadásul nagyon törékeny, ezért egy pillanat alatt lehet a lakóhelyből katasztrófa helyszín, vagy fedél nélküli kis koldus (amíg nem szerzünk be egy másik lakóhelyet). Tehát lehet terráriumban tartani, mindenkinek a saját igényeire van bízva. (Véleményem szerint a ketreces megoldás a legjobb.)


Ajánljuk még

762. s.Laca
2011. jan. 29. 14:32

10 gyakori hiba a tengerimalactartóknál


A tengerimalacok társas állatok, ezért akkor is, ha sokat tudunk vele törődni, jobb neki egy másik tengerimalaccal együtt élni, mint egyedül. Ez a társaság akkor is jól jön, ha éppen nem tudunk foglalkozni vele. Hiszen a tengerimalacok éjszaka is fenn vannak, amikor mi alszunk. Ezért a legjobb, ha egyből két malackát viszünk haza.

Ilyenkor fontos, hogy egynemű tengerimalacokat válasszunk, akár fiúkat, akár lányokat. Ha két különböző nemű malacot viszünk haza, elkerülhetetlen a szaporulat. Azonban az állandó szaporulat megviseli az anyát, minket pedig a folytonos gazdikeresés terhel le.


SZAPORODIK A CSALÁD

Ha észrevesszük, hogy gömbölyödik a kislányunk pocakja, akkor elég valószínű, anyai örömök elé néz. Amint észrevettük, kezdjünk készülődni a babákra. Sokan nem veszik ki a hímet a nőstény mellől, de szerintem ez nem jó megoldás. Hiszen a tengerimalacok futkároznak, a hímek kergetik a lányokat, és sokszor akár vemhesen is megugorják őket. Ezzel akár koraszülést is elindíthatnak. Szerencsére kevés az ennyire aktív hím, de a szüléskor mindenképpen rossz, ha velük marad. Hiába élnek családokban, a hím nem segédkezik szüléskor, sőt. A szülés után a nőstény 24 órás intenzív tüzelésbe kezd, ami egybe esik az immunerősítő tejjel, amit nagyon fontos hogy megkapjon az újszülött. Az szüléskor a hím vagy megijed, és behúzódik a sarokba, vagy közben is elkezdi hajtani az anyát. A szülés után a kicsiket odébb löki, és igyekszik fedezni. Ezért lehet, hogy az anyának nem marad ideje a tisztogatásra, és meghal a kölyök. Ha szerencsésen lement a szülés, az apa akkor sem hagyja úgy szopni a kölyköket, ahogy ők akarnak. Ezért fejlődésük visszamaradhat, és ha sikerült befedezni az anyát, a tej korábban is elapadhat, ami szintén problémát okozhat a nevelés során.


SZÉNA- TÁP ARÁNY

Sok gazdi gondolja úgy, hogy a tengerimalac számára készített táp állandóan jelen legyen, szénát néha kapjon a malacka, gyümölcsöt pedig minden nap. Ha a tengerimalacunkat megpróbáljuk természetes módon táplálni, akkor rá kell jönnünk, hogy elsősorban fűfélét eszik. Ezért is logikus, hogy a legfontosabb tápláléka a széna, amit mindig az állat rendelkezésére kell álljon. Ezek után a természetben könnyen talál magokat, tehát a magkeveréke, a tápja a második legfontosabb szerepet kapja. Naponta 1-2 alkalommal, a malacka igényeinek megfelelően adagoljuk. A gyümölcsnek és zöldségnek a vitamin-pótlásban, nyáron pedig akár a hűtésben van szerepe. Fontos, de túlzott mennyiségben hasmenést is okozhat. Ezért napi 1-szer, nyáron 2-szer elegendő.


ÜVEGITATÓ

A megszokott műanyag önitatóból kevés szerelhető fel a terráriumra. Ezért többnyire üvegből készült önitatót szerelnénk fel. De nem szabad elfelejteni, hogy a malackák hevesen isznak, ezért könnyen leverik az itatójukat. Az üvegitatók pedig nagyon vékony falúak, ezért könnyen törnek. Ha leverik, akkor nem csak az üvegszilánkok veszélyesek, hanem az átázott alom miatt könnyen fel is fázhat a coca. Ezért kell ellenőrizni a csöpögő itatókat, és kerülni a vizes tálkákat is.


HÁZ, A SZOKTATÁSKOR

A legtöbb gazdi elköveti azt a hibát, hogy mire jön a malacka, kap egy házikót. Ez növeli a szoktatási időt, és gyermekünk akár végleg elvesztheti a türelmét, mire kézhez szokik a mali. Ilyenkor a malacka napokig kucorog a házban, és ha ki is jön, amint megmozdulunk, rohan vissza. A malacházas szelídítést olyannak ajánlanám, akinek már van egy malackája, vagy meg van áldva annyi türelemmel, hogy az 1-3 hónapos szoktatási időt kivárja.

ELSŐ NAP KÉZBE VENNI

A kis muttyogós nagyon meg van ijedve az első napon, ezért ne vegyük még ki. A legfontosabb, hogy a malac megszokja a hangunkat, hiszen azonnal képes megismerni minket ha köszönünk. Akár még a lépéseink zajából is ki tudja következtetni, hogy a család melyik tagja közeledik. Ezért a kivételt legalább 1-2 napig hanyagoljuk.


FUTÓKERÉK

Ha elhízott a malackánk, vagy valami játékot szeretnénk neki, akkor ez nem a megfelelő eszköz. Ugyanis a tengerimalac gerince nem úgy alakult, hogy tekerni tudja a kereket, inkább belerokkan. Ezért tengerimalacnak sose vegyünk mókuskereket.


A VÁLASZTOTT MALAC NEME

Ha kereskedésből vesszük a malackánkat, akkor bizony jobb, ha mi magunk is megnézzük milyen nemű a választott malacka. Sajnos nem minden kereskedői eladó tudja megkülönböztetni a malackák nemét, tisztelet a kivételnek természetesen. Ezért mielőtt elmegyünk választani, érdemes megnézni hogyan néz ki a két nem képviselője. Vásárláskor kérdezzünk rá, hogy milyen nemű társaságban volt, mert a vegyes környezet vemhes nőstényekkel ajándékozza meg a gyanútlan gazdit.


FELSZERELÉS HIÁNYA

A felszerelést még a malacka érkezése előtt be kell szereznünk! Ez alatt nem csak a ketrec, a forgács, a széna, táp, itató, etetőtál és szénatartó értendő. Nagyon fontos, hogy akár hosszú, akár rövidszőrű malacokat választunk, fésűt, karomvágót, és csomókiszedő fésűt vennünk kell. Ha megvan a malac, akkor sok esetben már az első nap szükség van ezekre, hiszen a kereskedésben a nagy sürgés-forgás mellett erre ritkán adatik idő. Ha éppen nem is kell, egy-két héten belül szükség lesz rájuk, halogatni pedig nem szabad.


ROSSZ FOGÁS

A legtöbb kezdő felülről közelíti meg a tengerimalacot, amivel nagy riadalmat kelt benne, hiszen ő egy zsákmányállat, és ekkor fél, hogy megragadja egy ragadozó madár. Így ha ki akarjuk venni, akkor oldalról közelítsük meg a malit. Kivételkor ne csak átfogjunk a malackán, hanem finoman a mellső lábai alá nyúlva megemelni a malacka elejét, a másik kezünkkel pedig a még földön álló malac popsija alá nyúlva tudjuk felemelni. Tartáskor fontos, hogy a malac a lábán támaszkodjon, vagy az egész hasát aláfogva támasszuk.

761. s.Laca
2011. jan. 29. 14:31

[link]


nézetek meg :D:D nagyon jó :)

760. s.Laca (válaszként erre: 749. - E2579acec2)
2011. jan. 27. 13:05

:) mi már régóta fent vagyunk ezen a forumon,de jó be lendül újra :)

Anya meg én is beszélünk a malacoknak így nem futkároznak,meg lehet mindig ennének :D

És azt hiszik kaja van:D

De sokat vannak kint ha itthon vagyunk.

Megyek mert mennem kell műsort számitástecknikázni probára.Sziasztok

Mi szemből szoktuk kivenni ,anya is.

Van nálam malacnapló nézzétek meg van kis film is:)

759. s.Laca
2011. jan. 27. 13:01

Sziasztok


Látom anyukám már írta mi van malacgyerekkel :)

Már javulgat nől a szőre.

758. Annaaa (válaszként erre: 756. - E2579acec2)
2011. jan. 25. 09:54
Áprilisban lesz 1 éves
757. f8d7988246 (válaszként erre: 755. - Annaaa)
2011. jan. 24. 21:12
azt már nagyon várom :)
756. e2579acec2 (válaszként erre: 755. - Annaaa)
2011. jan. 24. 20:34

Juj de jó:)

A tied mennyi idős?

755. Annaaa
2011. jan. 24. 20:28
Hozzátok fog szokni nyugi!!! Az enyém már alig vűrja, hogy kivegyem.. Puszikat ad az ujjamra és hozzámbújik! Olyan édes! :)
754. Gingerke (válaszként erre: 750. - F8d7988246)
2011. jan. 24. 20:01
Jah,de szerintem azért éjszakára nem baj,ha bent van neki a házikója...legalábbis nekem ez bevált.:)
753. Gingerke (válaszként erre: 751. - F8d7988246)
2011. jan. 24. 20:00

Enyém,most,hogy minden nap meg kellett fognom,hogy kamillával törölgessem a sebes száját,egész megszokta,hogy megfogom...

De,mint már régebben is írtam,az,hogy menekülnek, nem azt jelenti,hogy nem akarnak kijönni, kint rohangálni a szobába.Am mindenképpen előröl közelíts felé,mert ha a hátánál akarod megfogni,akkor megrémül..


A házat,meg én is kivettem tőle kisebb időkre,mert akkor nagyon félős lesz,és elő se fog jönni,ha bent van nála mindig.

752. e2579acec2 (válaszként erre: 751. - F8d7988246)
2011. jan. 24. 19:17
Remélem a tied is és az enyém is hozzászokik egy idő után:)
751. f8d7988246 (válaszként erre: 747. - E2579acec2)
2011. jan. 24. 18:00
ha benyúlok hozzá azt se tudja hogy merre szaladjon, mindig repülőrajtot vesz...úgy sajnálom, hogy fél tőlem :(
750. f8d7988246 (válaszként erre: 745. - Annaaa)
2011. jan. 24. 17:58
akkor mától nincs háza, hajléktalan lesz :)
749. e2579acec2 (válaszként erre: 740. - Cicaanya)
2011. jan. 24. 15:23
Hát akkor üdvözlünk köztünk:)
2011. jan. 24. 15:23
Nektek se akar kijönni? Én mikor probálom kivenni akkor állandóan rohangál körbe, mert nem akarja:/ pedig nincs mitől félnie:)
747. e2579acec2 (válaszként erre: 743. - F8d7988246)
2011. jan. 24. 15:22

Én nem akarok neki házat venni, mert akkor állandóan benne lapítana.

Az én malackámnak függőágya van, de így is alatta szokott bújkálni, de amint este lekapcsolom a villanyt fel megy:)

746. Annaaa (válaszként erre: 744. - Cicaanya)
2011. jan. 24. 15:15

Állítólag nem jó, ha az itatójába tesszük a vitamint, mert a napfény hatására pár óra alatt lebomlik.. annyi idő alatt pedig nem issza meg!

Én mindig a szájukba csöpögtetek... Elején nem tetszett nekik, de mostmár tudják, ha nyugton maradnak hamarabb végzünk...

Így tuti bejut a szervezetébe amennyinek be kell!

745. Annaaa (válaszként erre: 743. - F8d7988246)
2011. jan. 24. 15:13

Én kivettem a házát az első időkben (Aztán már azért később, mert kihízta :D )

Félősek az elején és ha bent gubbaszt nem tud nézelődni, nem tudja felmérni, h nincs mitől félnie...

Én kivenném a helyedben..az én malackám is pár nap elteltével már bátrabb volt...

744. cicaanya (válaszként erre: 737. - E2579acec2)
2011. jan. 24. 12:13

Én innivalójukba most 3csep citromot csöppentek :)

imádják!meg persze 2csepp béres cseppet most!

2011. jan. 24. 12:13
nekünk 1 hete van malacunk, kapott házat is és benne ücsörög kitartóan...vegyem el tőle?
742. cicaanya (válaszként erre: 739. - E2579acec2)
2011. jan. 24. 12:12
:DDD nálam egyik simán hagyja másik meg új visít hogy azt nem lehet elmondani :D:D
2011. jan. 24. 12:11
Nagyobbik malackának kicsit kihullt szőre fenekánél nem vészes 20ft nagyságban,fel emeltem -vitamin adagját kicsit meg aloe verával(be kentem maga növénnyel!)Jobb kezd nőni szőre...(1hete)
2011. jan. 24. 12:07

sziasztok:)

vissza olvastam miket írtatok :)

739. e2579acec2 (válaszként erre: 738. - Gingerke)
2011. jan. 24. 07:42

Na a körömvágás nálunk is macerás.

Mi közbe ubit adunk neki, hogy eltereljük a gondolatait:) h ne vegye észre mi történik:)

738. Gingerke (válaszként erre: 737. - E2579acec2)
2011. jan. 23. 23:57

A lényeg,hogy nem viselte meg! :)


Am az enyém sem iszik mostanában annyit...lehet mert több ubit kap?:/


Enyémnek meg már körmöt kéne vágni...:/

A múltkor is elég nehéz volt,mert csak én tudom rendesen fogni,meg én is merem csak levágni neki...pedig a kettő együtt nehéz lenne.Nem értem barátom kezébe miért nem marad el...:/

737. e2579acec2 (válaszként erre: 736. - Gingerke)
2011. jan. 23. 18:47

De biztos evett valamit!! Csak nála a paprika meg az uborka a favorit és azt nem kapott egy napig!


Viszont érdekes, hogy inni alig ivott, de most, hogy mindenki itthon van, 5 percenként iszik:)

❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook