Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szobatisztaságra szoktatás. Mit tegyek? Hogyan kezdjem? fórum

Szobatisztaságra szoktatás. Mit tegyek? Hogyan kezdjem? (beszélgetős fórum)


1 2
16. Bözsi néni (válaszként erre: 3. - Bichi)
2015. okt. 26. 16:38
Ó, te jó ég, hány hónaposan raktad bilire?
15. Bözsi néni (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 16:36
Bilire egyébként már csak azért sem szoktatnám, mert oviban már kis wc-k vannak, nem bili és ő nemsokára ovis lesz - gondolom.
14. Bözsi néni (válaszként erre: 11. - Cucicsillag)
2015. okt. 26. 16:35
A lépcsős fellépő meg a wc szűkítő az tuti, hogy segít szerintem is.
13. Bözsi néni (válaszként erre: 12. - Bözsi néni)
2015. okt. 26. 16:33

Ja, én soha nem biilztettem otthon, volt ugyan egy bilink, de az pusztán játékként funkcionált.


Nagyon szeretett játékokat belepakolni és kiszedni:-) Meg a fejére rakta és úgy rohangált:-) Funkciójának megfelelően egyszer sem használtuk, de én nem is erőltettem.

12. Bözsi néni (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 16:31

Nyáron a legpraktikusabb elkezdeni. 2 és fél évesen már szerintem nem várj, főleg, hogy már észlelik, hogy volt történés a pelusba.


Már felnőtt a fiam, de én sehogyan nem szoktattam.


Nyár elején töltötte a 2 évet, akkor sokat rohangált pelus nélkül és a teraszról pisilt le a fűbe - azt nagyon élvezte :-) És hát egyszer v. kétszer előfordult nagydolog is a teraszon. Szerintem ekkor értette meg a dolgokat, mert nyár végére nap közbenre más nem kellett pelenka és tiltakozott is ellene, ha rá akartam adni.


Éjszakára kb. egy év múlva lett szobatiszta, akkor szólt, hogy nem kell pelus neki. Egy vagy két "baleset" még volt, de ennyi.


Szóval simán ment. Bár nyilván az is közrejátszott nálunk, hogy járt bölcsibe és ott nyilván bilire rakták időnként a többi kis "kollégával" együtt :-) Hogy ott mit és hogyan termelt, nem tudom, mert mindig kellett pelust vinnem...

11. Cucicsillag (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 16:21

Kérdésedre valaszolva sztem érdemes lenne beszerezned a viszlát pelus c.kiskönyvet, nekünk rengeteget segített.

A kisfiam látszólag semmi hajlandóságot nem mutatott, kb.ugyanott tartottunk, ahol most ti, mikor elmentünk az oviba látogatóba, aztán elkezdődött a beszoktatás (korábban vették fel, még nem töltötte be a 3 évet most sem) ahol az óvónéni azt javasolta, hgy ne adjak rá pelust és egyik napról a másikra ment a wc-be pisilés :)

A kakinál pedig nagy haladás volt, mikor kapott egy lépcsős fellépőt :)

A bilit mi is kihagytuk, fölösleges először arra szoktatni, utána pedig onnan a wc-re, nem beszélve arról, hgy hihiénikusabb is. Remélem, tudtam segíteni ;)

10. Cucicsillag (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 16:13

Az alábbiakat egy hírlEvélből ollóztam ki, hasznos infokkal:

A sikeres szobatisztaságra neveléshez alapfeltétel, hogy a gyerek mutassa a szobatisztaságra való érettség jeleit:


Például:

Rendszeresen száraz pelussal ébred

több órán át is képes száraz maradni

észreveszi, hogy pisis vagy kakis a pelusa

kíváncsi, hogyan használják a vécét a nagyobb gyerekek

Sok különböző megközelítés létezik, hogy melyik a legjobb útja annak, hogy a gyerek megszabaduljon a pelenkától. De az a legfontosabb, hogy olyan módszert válassz, amelyik a legjobban megfelel Neked, a gyermekednek és a körülményeiteknek.


Stratégia 1: Majd ha készen áll…

Ez arról szól, hogy a gyerek szinte azonnal szobatiszta lesz, amint készen áll rá. A szülő nem ragaszkodik a változáshoz: ez a gyerek választása, ezért ő irányít. Ilyenkor a folyamat viszonylag gyorsan lezajlik és balesetek is csak ritkán fordulnak elő. A módszer előnye, hogy nincs nyomás sem a szülőn, sem a gyereken – ez sok feszültségtől kímélhet meg benneteket. Ha eljött az idő, a gyerek tudja a dolgát.


Hátránya, hogy bármeddig elhúzódhat. Elképzelhető, hogy a gyerekben fel sem merül, hogy el kellene dobnia a pelust. Sokat segíthet, ha van előtte egy minta: egy nagyobb testvér vagy más idősebb gyerek, akitől ellesheti a bili vagy a vécé használatát.


Nektek való ez a módszer, ha van időtök és nincsenek kényszerítő körülményeitek. Ha ezt választod, akkor nincs más dolgod, mint megteremteni a feltételeket (pl bili beszerzése) és türelemmel várni amíg a gyerek elkezdi használni – és dicsérni őt minden próbálkozásért.


Stratégia 2: Ha szorít az idő…


Ha nincs időd kivárni, amíg a gyerek magától rákap a bilire (pl óvodakezdés vagy más sürgető körülmény miatt), akkor bátoríthatod is őt a változtatásra. Tisztázd vele előre, hogy mi is fog történni – így a gyerek fokozatosan megtanulja, hogy mit vársz el tőle. Hogy ez mennyi ideig tart, ez gyerekenként nagyon változó lehet – napok vagy hetek alatt komoly előrelépés várható.


Viszont, ha a gyerek nem érti pontosan, mit is kellene tennie vagy az idő sürgetése miatt nyomást gyakorolsz rá, akkor könnyen megtörhet a lendület és ez akár komolyabb ellenállást is kiválthat belőle.


Stratégia 3: Intenzív-módszer

Ennek a lényege, hogy kijelölsz egy időintervallumot, amikor csak a szobatisztaságra fókuszáltok. Készítsd be a bilit, tekerd fel a szőnyegeket és ne fogadj látogatókat! Minden figyelmed legyen a gyereké: fókuszban a sok játék és a bili. Célszerű ekkor többet itatni őt, hogy megtanulja felismerni a teste jelzéseit és legyen sok-sok alkalma használni a bilit. A módszer kulcsa, hogy a gyerek előre tudjon róla, hogy mikor és mi fog vele történni és nem szabad rá nyomást gyakorolni.


Balesetek biztosan lesznek, de pont az intenzivitás miatt hamar megtanulja, mit és hogyan kell tennie. A módszer előnye, hogy pár nap alatt bekövetkezik a változás és viszonylag kicsi a későbbi balesetek esélye.


Bármelyik stratégiát is választod, a legfontosabb az alábbi 3 dolog:

A gyereknek szüksége van ismeretekre: hogy működik ez az új dolog – mit, hogyan kell csinálni. Pontosan értenie kell, hogy mit is vársz tőle.


Sokat segít, ha nem külső nyomás hatására ül rá a bilire, hanem magától ébred fel benne a vágy – belső motivációból cselekszik. Ha úgy érzi, ez az ő döntése és ehhez minden eszköze megvan. Nincs ellenállás, teljes mértékben együtt fog veled működni.


Ez a hajtóerő a lehető leggyorsabb és legbiztosabb módja a sikeres szobatisztaságnak!


Légy türelmes és felkészült: tudd előre hogyan fogod (észrevétlenül) terelgetni őt a szobatisztaság felé. Legyenek eszközeid, ha elakad a folyamat vagy balesetek történnek, segíteni tudj neki, hogy önállóan átlendüljön az akadályokon.

Ez a 3 dolog nemcsak akkor segít, ha még most kezditek a szobatisztaságra nevelést, hanem a megrekedt folyamat továbblendítésében is.

9. bnedora (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 16:07
A fiúk később kezdik el a szobatisztaságot. Nyáron kellett volna jobban figyelni erre, amikor meleg volt és elég lett volna csak egy kis bugyit/alsónadrágot adni rá. A másik: gyakran kellene WC-re vinni és próbálkozni.
8. b4d40997c0 (válaszként erre: 7. - Jasmine24)
2015. okt. 26. 16:03
Gizike-gőzeke.
7. Jasmine24 (válaszként erre: 6. - B4d40997c0)
2015. okt. 26. 16:02
Ezzel csak az a gond, hogy itt gyereket nem pedig macskat kell szobatisztasagra nevelni, de azert koszi.
6. b4d40997c0 (válaszként erre: 4. - Jasmine24)
2015. okt. 26. 16:01
5. aac131dc75 (válaszként erre: 3. - Bichi)
2015. okt. 26. 16:00

Ez nekem is fura,pláne,hogy a lányom 20 hónaposan éjjel-nappal szobatiszta volt.

Én mikor elkezdtem,vettem wc szűkítőt,így már nem félt a wc-től és minden szobába betettem 1-1 bilit is.Biztonság kedvéért.

Nem lesz könnyű,de kezd csak el a leszoktatást.

4. Jasmine24 (válaszként erre: 2. - B4d40997c0)
2015. okt. 26. 15:59
ES azoknal hogy szokas????
3. Bichi (válaszként erre: 1. - Kiscicuka84)
2015. okt. 26. 15:47

Nagyon fura nekem, hogy 2,5 évesen még sosem ült bilin. De ezt most ne vedd kötekedésnek, nem annak szántam.

Én elég korán rászoktattam a bilire, amint kapaszkodva tudott ülni, és volt is valami állatos bilink, aminek a fején volt két "szarv" direkt, hogy stabil legyen rajta.

Szerintem nem korai egyáltalán, főleg, hogy oviba már szobatisztának kell lennie. Viszont készülj fel a balesetekre, én volt olyan, hogy 1 óra alatt ötször cseréltem rajta alsónadrágot. Nem volt egyszerű, és igen csak sok lelki nyugalom kell hozza :)

Ha viszont pár nap után sem javul semmit a helyzet, akkor szerintem még várj vele, persze nem elvárható, hogy 2-3 nap alatt szobatiszta legyen, de a javulás pár nap/egy hét alatt már látszik...

2015. okt. 26. 15:29
Próbáld úgy, ahogy macskáknál szokás :D
2015. okt. 26. 15:25

Kisfiam 2 és fél éves és úgy érzem itt az ideje elkezdeni a szobatisztaságra szoktatást, de nem tudom, hogyan kezdjem. Egyáltalán elkezdjem-e vagy várjak vele??

Mindig jön utánam a wc-be kíváncsiskodni. Ezzel nincs is semmi gond, engedem neki. Viszont nem hajlandó ráülni se a bilire, se a wc-re. Ha mégis racsücsül a bilire, akkor elücsörög rajta egy darabig, majd kéri a pelust és oda megy a pisi.

Néha szól, hogy pisilt vagy kakilt a pelusba, olyankor kéri is a tiszta pelust.

Naponta hagyom 1-2 órát pelus nélkül szaladgálni a lakásban, de akkor is csak azután szól, hogy pisilt vagy kakilt. Bugyit is vettem neki (együtt vettük, nagy volt az öröm), de azt sem hajlandó felvenni.

Tanácstalan vagyok, hogy mit tegyek? Vagy hogy egyáltalán ártok-e vagy használok-e azzal, hogy pelus nélkül hagyom kicsit.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook