Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Segítség! Mik a lisztérzékenység tünetei? fórum

Segítség! Mik a lisztérzékenység tünetei? (tudásbázis kérdés)


29. csillag03 (válaszként erre: 28. - Wenta)
2010. febr. 10. 20:59
Én úgy tudom, hogy ha az gliadin IgG szint magasabb akkor korai, azaz veleszületett lisztérzékenység állhat fen, ha a gliadin IgA akkor szerzett azaz késői típusú lehet. Azaz valami kiváltotta. A gyors tesztek ha jól tudom csak az IgA-t tudják kimutatni.
28. Wenta (válaszként erre: 26. - Csillag03)
2010. febr. 10. 18:04
Ezekkel az IGG- IEG nem vagyok tisztába.
27. Wenta (válaszként erre: 26. - Csillag03)
2010. febr. 10. 18:03
Jól írtam pozitív lett, a bélbolyhok sérültek voltak és satnyák, és kevesen voltak. Ema vér vizsgálat és negatív lett tehát dokinéni szerint nem lisztérzékeny. Hát nem tudodom!!! Nem egyszerű eset, próbálok kibulizni még egy biopsziát mert 1 éve volt.
2010. febr. 10. 17:38

Gondolom a pozitív helyett negatívot akartál írni. Mert ha pozitív, azaz van bélelváltozás az rosszat jelent.

Milyen az a EMA vizsgálat? Így névről nem ismerem. Nekem is csináltak biopsziát az negítív lett. A vérvizsgálaton meg az IGG szint lett pozitív.

25. Wenta (válaszként erre: 24. - Csillag03)
2010. febr. 10. 17:13
Voltunk már bél biopszián is, az pozitív lett, és volt EMA vizsgálatunk is, eszerint nem iszt érzékeny. Doki néni szerint nem kell diéta. Hát én nem tudom.
24. csillag03 (válaszként erre: 23. - Wenta)
2010. febr. 10. 15:49

Szia!


Én úgy tudom, hogy a vérteszt, csak akkor jó, ha a lisztérzékenység szerzett, és nem veleszületett. Érdemes inkább orvoshoz menni, és ők vérviszgálat alapján biztosabbat tudnak mondani. Ez saját tapasztalat....

23. Wenta
2010. febr. 2. 08:31

Sziasztok!


Negatív lett a vérteszünk!!!

22. Wenta (válaszként erre: 2. - Fruzsinká17)
2010. febr. 1. 16:44

Szia!

Épp most vettem egy gyors tesztet 3300 ft. 1 csepp vérből kimutatja. Most próbálom ki a kisfiamon!

21. c8772e855b (válaszként erre: 20. - Fruzsinká17)
2009. nov. 25. 19:39
Kérj egy beutalót a gastroenterológiára és vizsgáltasd ki magad az lesz a legmegnyugtatóbb.
2009. nov. 25. 15:51
köszi a válaszokat Milyen doki foglalkozik ezzel?
19. d9d8721118 (válaszként erre: 13. - Fruzsinká17)
2009. nov. 25. 10:02
Szerintem mindenképp dokihoz menj első körben, mint összeszedsz mindenféle gyógyszert. Lehet nem is ez a bajod.
2009. nov. 25. 10:01

Tünetek:

Urticariform alapon csoportos vesiculak jelentkeznek a könyökökön, a térdeken, a csípőlapáton, a köldök körül és a tarkón. Gyakran az arc is érintett lehet. Az elváltozások erősen viszketnek, a vakarás miatt apró vérzések jelenhetnek meg és másodlagosan baktériumfertőzés is kialakulhat az érintett területen. Megtévesztő klinikai kép is jelentkezhet, elsősorban atópiás dermatitisben szenvedőknél, ahol ekzematiform tünetek jelentkeznek a jellegzetes lokalizációban. Panaszokat csak ritkán okoz, de gyakran megfigyelhető a bélnyálkahártya sorvadása.



Kezelése:

A dermatitis herpetiformis Duhringnak két lehetséges kezelési módszere van.

Gyógyszeres kezelése a Dapson nevezetű gyógyszer, melynek adagját az orvos határozza meg, és melyet évente kell engedélyezetni, mivel külföldről hozzák be. Dapsont csak akkor szedhet a beteg ha a methaemoglobin értéke normál tartományban van, ha magasabb a megengedettnél akkor csak a diéta jöhet szóba, mivel a gyógyszer vérszegénységet okoz, és túladagolása halálhoz vezethet.

Másik kezelési formája a diéta.


Diéta:

Ha a betegség diagnózisát felállították a lisztérzékeny betegeknek egész élete folyamán szigorúan be kell tartania a gluténmentes étrendet, ami egyben egy életmódváltást jelent. A glutén távoltartásával a bél nyálkahártyája regenerálódik, a lisztérzékeny egyén egészséges életet élhet, a diétán kívül sokszor egyéb kezelésre nem szorul. A helyesen betartott diéta nem okozza egyetlen tápanyag hiányát sem. Megelőzésre sajnos nincs mód, a fegyelmezett diétával azonban a betegség szövődményei kivédhetők.

Az étrendből minden árpa, búza, zab és rozs tartalmú ételt ki kell hagyni. A zabliszt a legtöbb betegnél nem okoz problémát, de fogyasztása csak kis mennyiségben ajánlott. A garantáltan gluténmentes élelmiszerek csomagolásán szöveggel vagy grafikusan jelölik a gluténmentességet.


Diéta hártánya:

A diéta hártánya, hogy a diétás élelmiszerek drágák és elérhetőségük korlátozott, ennek következtében sérül a betegek esélyegyenlősége, csökken az életminőségük az elvárhatótól. További hátránya, hogy időigényes, pl.: az ételek elkészítése, az élemiszerek beszerezhetősége. Talán a legfontosabb hátránya hogy az élelmiszerek íztelenek, és tele vannak tartósítószerekkel, ízfokozókkal, melyek további betegségeket okozhatnak.

2009. nov. 25. 10:01
Mindent nem küldök el, a felét sem értenéd. Elküldöm a tüneteket meg a kezelést.
16. d9d8721118 (válaszként erre: 7. - Fruzsinká17)
2009. nov. 25. 09:59
Egy kicsit összeszedem magam és elküldöm vagy leírom.
15. d9d8721118 (válaszként erre: 9. - C8772e855b)
2009. nov. 25. 09:58
Lehet nem konrétan lisztet, hanem glutént tartalmaz.
14. Melicher Icu (válaszként erre: 13. - Fruzsinká17)
2009. nov. 23. 19:07
Egy kanál szóda bikarbóna nagyon jó.
2009. nov. 23. 18:53
Esetleg tud valaki ajánlani haspuffadásra valamit? Ami segíti az emésztést, de a gyógyteákban meg hasonló csodaszerekben nem bízok! ..előre is köszi! Nem alhasi puffadásról van szó:) a mellkasom alatt a gyomorszájamnál..
2009. nov. 23. 17:16
hát nem.:(
2009. nov. 23. 15:23
Nem lehet,hogy csak rendszertelenül étkezel?
2009. nov. 23. 15:22
Mert tartalmaz lisztet mindkettő olvasd el.
9. c8772e855b (válaszként erre: 8. - Fruzsinká17)
2009. nov. 23. 15:19
A májkrém meg a müzli miért lisztes?
2009. nov. 23. 14:52
egyáltalán elképzelhető hogy az vagyok? Pl krumpli után is felpuffadok!! De pl májkrém meg müzliszelet..attól neM!!!Pedig mind2 lisztes!
7. fruzsinká17 (válaszként erre: 4. - D9d8721118)
2009. nov. 23. 14:51
megköszönném! Nem hányok meg nem vagyok fáradékony különben!
2009. nov. 23. 14:43
Egy ismerősömnek idős korára derült ki,hogy lisztérzékeny,de ahogy utána gondoltak a tünetek alapján ,már fiatal korában is voltak erre utaló jelek csak nem törődtek vele vagy nem ismerték fel.Mire igazán kivizsgálták olyan szinten leromlott az állapota,hogy majdnem meghalt.Attól a naptól kezdve hogy gluténmentesen étkezett minden megváltozott és még ma is él.Figyelj magadra és fogadd meg a tanácsokat.Lina206 biztos pontosan leírja neked mennyi sok-sok tünete lehet még és főleg későbbiek folyamán milyen szövődményei.
5. d9d8721118 (válaszként erre: 2. - Fruzsinká17)
2009. nov. 23. 14:37

Minden esetre menj el egy immunológushoz, ő tud segíteni. Ha enyhe fokú az érzékenységed, akkor diétával elég karbantartani, ha nem akkor gyógyszer kell hozzá. Amit külföldről évente 1x kell saját részre megrendeltetni ( Dapson ).

Vérvétel is fontos ( gliadin ellenes antitest, endomysium ellenes antitest ) Ennek birtokában tud az immunológus is bármit is mondani.

2009. nov. 23. 14:34

Szia!

Én Pesten tavaly ilyenkor ebből adtam előadást egy konferencián, ha érdekel leírom szívesen a tüneteket, diagnózist, és kezelést.

2009. nov. 23. 14:32

A legismertebb tünetek azonban a gyomorbél rendszerből erednek: hányás, hasi fájdalom, felfúvódás, diszpepszia (gyomorfájás), hasmenés és zsíros széklet. Akkor is glutén-intoleranciára kell gondolnunk, ha vérszegények vagyunk (mivel a vas is nehezen szívódik fel), hamar kifáradunk, szabálytalan a menstruációnk, vagy hiába várunk gyermekáldásra.

Üsd be a google-ba. Egyébként két ismerősöm is lisztérzékeny, náluk ugyanazok a tünetek voltak: kóros fáradékonyság, étkezés ellenére is fogyás, szürke, sápadt arcszín, szédülés.

2009. nov. 23. 14:32
Nekem lisztes...ételek után egész nap olyan haspuffadásom van, hogy be sem tudom húzni a hasam.Nem vagyok se kövér semmi más bajom nincs de egy fél éve felvagyok puffadva ...több dologtól és leírtam ezeket az ételeket 90%ban lisztes ételről van szó! Viszont más tünet nincs csak haspuffadás a gymorszájam alatt...lehetséges h enyhe lisztérzékenységem vaN???SEGÍTSÉG!
2009. nov. 23. 14:30
Segítség! Mik a lisztérzékenység tünetei?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook