Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » A lisztérzékenységről szeretnék mindent tudni. Tud valaki ebben segíteni? fórum

A lisztérzékenységről szeretnék mindent tudni. Tud valaki ebben segíteni? (tudásbázis kérdés)


1 2
2013. máj. 2. 14:40

Lehetséges az, hogy tavaly elnézték a leletet és mégis csak lisztérzékeny.

Volt akinek 2x nézték meg, hogy allergiás-e?

2012. nov. 8. 08:18

Na! Hála Istennek nekünk negatív lett az eredmény. :)

Bár az okot még mindig bnem tudjuk, de az orvos szerint nem ételallergia lesz az ok.

Viszont az anyajegyeit rendszeresen ellenőriztettni kell.

34. Drienke (válaszként erre: 32. - Bigris)
2012. okt. 31. 20:18
Nekem Szegeden csinálták. ( szegedi is vagyok)
33. Évili84 (válaszként erre: 32. - Bigris)
2012. okt. 19. 17:42
Én most pont ezt az ólmos fáradtságot érzem, meg sok egyéb probléma van. Nagyon remélem, hogy végre én is megtalálom a megoldást.
32. bigris
2012. okt. 18. 22:35

Igazából nem akartam a Heim Pálba menni, csak megkérdezni őket, hogy tudnak-e olyan orvost, akit ők esetleg ajánlanak errefelé.

Ha rászánom magam, akkor megpróbálom itt helyben. Békéscsabán vagy Gyulán. Bár jó lenne tudni, tényleg lisztérzékenység okozta-e a tüneteket, egyelőre olyan jól vagyok ahhoz képest, amilyen pl. egy kicsit több, mint egy évvel ezelőtt voltam (amikor is abbahagytam a lisztes dolgok evését), hogy komolyan rá kell szánnom magam egy lehetséges kivizsgálásra, és ami vele jár. Vagyis, hogy visszajön az ólmos fáradtság, az állandó fejfájás és a fájós pattanások.

31. Évili84 (válaszként erre: 29. - Bigris)
2012. okt. 17. 14:08

Tesómnak Szolnokon egy sima gastron vették le a vért és küldték el Debrecenbe. A tükrözést is ott csinálták meg neki.

Én pont most jelentkeztem be a Heim Pálba, csak akkor tudnak felnőttet fogadni, ha van a családban lisztérzékeny, mert megszigorították a felnőttek szűrését.

30. c1e9612cd3 (válaszként erre: 29. - Bigris)
2012. okt. 17. 13:25

Felnőtt gasztro soha nincs ilyesmire szakosodva....

főként a gyerek vonalon mozgók ismerik, mert a ygerekeknél nagyon egyértelmű tünetei vannak. Felnőtteknél már kevésbé.... sajna.... de azért megkérdezheted a gyulaiakat is, hátha azt mondják, a tüneteid alapján, h ok, megnézik azt is.

29. bigris (válaszként erre: 28. - C1e9612cd3)
2012. okt. 15. 21:11

Gyulán az a bajom, hogy szerintem ők nincsenek lisztérzékenységre szakosodva. De azért megkérdezem őket. Arra is gondoltam én is, hogy felhívom a Heim Pált, és őket kérdezem meg, hogy tudnak-e errefelé coelikáliára szakosodott szakembert.

Ha nem, akkor fogadnak-e innen is embereket. Vagy felhívom az általad linkelt cikkben szereplő dr. Juhász szakrendelését. Bár elég húzós árai vannak.

2012. okt. 15. 13:36
jah, amúgy, ha nem boldogulsz Gyulán, akkor sztem nyugodtan hívd fel a Heim Pál cöli centrumát. dr Gyimesi Judit biztosan segíteni fog! Mást nem ajánl vkit akihez mehetsz felnőttként!
27. c1e9612cd3 (válaszként erre: 26. - Bigris)
2012. okt. 15. 13:10

Gyulán a gasztroenterológia?

Sajna én csak olyanokat ismerek itt Bp-n, akik gyerek vonalon mozognak... Az én egyik szerológiámat is a Heim Pálban csinálták....

26. bigris (válaszként erre: 24. - C1e9612cd3)
2012. okt. 15. 11:27

Nem a melléütések számítanak, hanem a segítség! :-))

Még annyit kérdeznék, hogy melyik coelikália centrumhoz lenne érdemes fordulni? Én békés megyei vagyok, jó lenne erre felé valahol, de nem találok csak Pesten ilyen központot. Ha kell oda is felutazok, ha eldöntöttem végre mit akarok. Te hová fordultál? Tudsz ajánlani erre specializálódott orvost?

2012. okt. 14. 22:15
bocs a hibákét...számomra ismeretlen gépről írok, és más billentyűzet érzékenyésge... ráadásul a melléütések.... :)))) azért remélem érthető....
24. c1e9612cd3 (válaszként erre: 22. - Bigris)
2012. okt. 14. 22:07

Sztem isgen, éredem lenne... márcsak magadért is! H bizonytsd az igazad! Ha meg nem az van, akkor utána járnának az okának!

Háziorvos..... hagyjuk.... az én háziorvosom születésem óta megvan..... ha hasmenésem volt, csupán intett rá már sok éve, h " te mindg hamenős voltál"..... és írta az igazolást a hiányzászól, vagy a táppénz................. no comment.... nem annyira ismert még mindig ez a "betegség"....

Vidéki faluból származok, az ottani bnőm (3 diplomás pedagógus), a hírre, h lisztérzékeny vagyok, csak annyit közölt, h "majd meggyógyulsz"...... :))))) n meg mondtam, h sajna nem, csak tünetmentes leszem glutén híján..... és had ne mondjam, h van 1 kolléganője, aki szintén lisztérzékeny (igaz, ő is az hitte, h meggyógyult, miután elmúltak diétával a tünetei)

23. c1e9612cd3 (válaszként erre: 21. - Évili84)
2012. okt. 14. 22:00
Nekem azt mondta orvos, h igen, megbízhatóak ezek a gyorsteszet, amennyire ő tudja. Viszont, ettől függetlenül, h most negatív lett neked, én csináltatnék egy laborost is. Ha az is negatív, még nem azt jeleni, h soha nem alakul ki,( mert sokaknál szülés után (nem feltétlenül az 1. után! Ismerek oylat, akinél a 3. gyerek után alakult ki!)! Sőt! Lehet, h csak tovább örökíted a dolgot, így az unoka lehet cölis, vagy akár 1-es típusú diabos is......
22. bigris (válaszként erre: 20. - C1e9612cd3)
2012. okt. 14. 21:43

Köszönöm szépen a válaszokat! Bubó, ez részint megnyugtatott, hogy nem csak beképzeltem magamnak a dolgokat, részint azért el is keserít. Még nem olvastam ezt a cikket, sem a tanulmányt. De azért érdekes, hogy évek óta járok a háziorvosomhoz, mindig is vérszegény voltam .... már rámnézett és észrevette, hogy milyen sápadt vagyok... és meg sem próbálta kideríteni mi lehet az oka. Merthogy az erős vérszegénység nem normális, az biztos. Nem tudtam eddig teherbe esni,pedig állítólag hormonálisan és fizikálisan is rendben vagyok. Azért is próbálkoztam egy éven belül néha-néha megint lisztes ételeket enni, hogy teszteljem, tényleg ez lehet-e az oka a tüneteimnek. Még mindig nehezemre esik elhinni (főleg hivatalos diagnózis nélkül), hogy ez okozhatja a problémáimat. A probléma az, amit már másik fórumban is írtam, és amit te is átéltél, hogy amíg nincs orvosilag diagnosztizálva, addig a családom és ismerőseim egy része komplett idiótának néz. (Kínos, hogy nem eszek munkahelyi névnapi és egyéb "zsúrokon". Az anyósomnak már egy éve nem sikerült megmagyarázni, hogy miért nem eszek a süteményéből - egyszerűen hóbortnak tekinti az egész nem eszünk liszteset témát.) viszont anyukámék nagyon rendesek, ők már csak gluténmentes liszteket használnak, ha tudják, hogy náluk fogunk enni. Ha viszont már egy-két nap kenyér evészet után visszatérnek a tüneteim, nem hiszem, hogy kibírnám megint hónapokig az ólmos fáradtságot és az extrám feledékenységet. Nna meg a keléseket az arcomon. Úgyhogy döntenem kell, mi a fontosabb a számomra: a hivatalos diagnózis, vagy az, hogy liszt nélkül jól vagyok.


Ha rászánnám magam, akkor érdemes lenne cölikália központhoz fordulnom?


Még egyszer köszönöma segítségedet!

21. Évili84 (válaszként erre: 19. - C1e9612cd3)
2012. okt. 14. 21:34
Nekem az lenne a kérdésem, hogy a gyógyszertárban kapható teszt mennyire megbízható? Nekem a testvéremről derült ki, hogy lisztérzékeny, meg édesapám testvéréről. Bennem is felmerült, hogy lisztérzékeny vagyok, mert ugyanazok a tüneteim vannak mint a testvéremnek és én javasoltam, hogy nézesse meg magát. Én csináltam egy biocard tesztet, de kicsit bénáztam és lett benne egy nagy buborék, volt aki azt mondta, hogy emiatt lett negatív és nem biztos, hogy jó eredményt adott.
20. c1e9612cd3 (válaszként erre: 17. - Bigris)
2012. okt. 14. 20:35

"a gyerekeknél jellegzetesek a tünetek, és általában a lisztes ételek bevezetése után nem sokkal jelentkeznek is. Felnőtteknél nehezebb a betegség megállapítása, hiszen bélrendszeri panaszokat a betegek mindössze ötöde észlel, a többiek csak fáradékonyságra panaszkodnak – olvashatjuk dr. Juhász Márk, lisztérzékenységre szakosodott belgyógyász és szerzőtársai A coeliakia napjainkban című tanulmányában. A fogyás sem mindig jelenik meg a felnőtteknél, sőt a lisztérzékenyek egy része kifejezetten elhízott. Előfordul, hogy a beteg vérszegénységgel vagy ismétlődő vetéléssel fordul orvoshoz, és csak a vékonybélből történt szövetmintavétel után derül ki, hogy a háttérben lisztérzékenység áll. (Bár a gyanú már egy egyszerű vérvétel eredményéből is felmerülhet, biztos diagnózist csak szövetmintával lehet felállítani.)"



Pld..... szóval felnőtteknél lehet elhízás is!

( [link]

19. c1e9612cd3 (válaszként erre: 17. - Bigris)
2012. okt. 14. 20:33

a teszt persze, h negatív, ha x ideje nem eszel gluténos dolgokat... Sajna ahhoz, h bizonyítani lehessen a lisztérékenységet, vissza kellene állod teljesen a lisztes, kenyeres, péksütis, tésztás életre....

Tudom, miylen az, amikor hülyének néznek... mint már írtam, nekem is diéta miatt merült fel, h én is az lehetek. Akkor megemlítettem a kolleganőimnek, akik közölték, h hülye vagyok, nem cölis. Akkori álláspontjuk szerint, csak a rendszeres, korlátozott evések miatt állt helyre a székletem, stb.... Na, én nem hagytam magam.... kalózkodtam kicsit. Nekem az az igazság, h könnyű dolgom vlt, mert eü-s vagyok, ráadásul laboros, így könnyen megoldottam a dolgot. mikor a vezető szabin volt, megszúrattam magam, vmi más indokkal, aztán szóltam az adminisztrátornak, h a cöli szűrést is üsse be a panelon.... Na, mióta megvan a pozitív eredmény, nme vagyok hülye senkinek... sak utána szóltam orvosnak is, és onan indult a teljes kivizsgálás. A szövettanom ugyan negatív, de 3 pozitív szerológia van a kezemben (a genetika is pozitív, vagyis hordozom is az okozó gént). És a cöli centrumban is dolgozó orvos mondta, h nem ritka az, h rossz helyről veszik a szövettani mintát, de mivel az ő szerológiájuk is egyértelműen pozitív, ezért 100%, h lisztérzékeny vagyok, és nem csak véletlen, fals pozitív az EMA is. Valószínűleg, az elmúlt évek alatt folytatott folyamatos diétáknak köszönhetően (amikben nagyon lecsökkentettem a glutén bevitelt), részben regenerálódott a bél nyálkahártyám, vagyis, csak foltos felmaródások vannak, ezért sikerült rossz helyről venni a szövettani mintát. Mivel nem kardnyelőnek készülök, nem áll szándékomban megisméeltetni. Tartom a diétát, így a tüneteim elmúlak. A többiek pedig 100%-ig tudomásul vették, h nekem volt igazam....

Ha diagnózis kell neked, akkor térj vissza a lisztes cuccokra, hagyd el a paleot, és 3-4 hónap múlva jelentkezz egy gasztroenterológusnál. Ő tudja a továbbiakat.

Viszont, lehet kinyomtatnék egy cikket a háziorvosodnak, és bevinném neki megmutatni, amiben leírják, h a felnőtt cöliseknél nem ritka az elhízás..... Persze, sokan fogynak is, hisz semmi nem marad meg bennük, de itt vannak a kivételek, mint én, vagy az előttem szóló.....

18. Évili84 (válaszként erre: 17. - Bigris)
2012. okt. 13. 21:45
Ahhoz, hogy bármilyen vizsgálat kimutassa, ahhoz újra fogyasztanod kell a lisztes dolgokat.
17. bigris (válaszként erre: 5. - C1e9612cd3)
2012. okt. 13. 21:24

Megkérdezhetem, hogyan történt a szűrés?

Azt gyanítom nekem is a gluténnal lehet gondom. Én is jól meghíztam. De amikor rákérdeztem erre egy orvosnál, akkor azt mondta, hogy ha lisztérzékeny lennék, akkor fogynék.


Én egy éve kezdtem paleózni (amit most éppen több kihágással tartok - most gluténmentes tésztákat eszek), és az addigi tüneteim megszűntek.


Azelőtt évek óta nem volt normális állapotú a székletem (olyan hasmenés közeli állapotban voltam mindig), de gondolkodtam, hogy gyerek koromban nem ilyen volt, és mi lehet az oka). Mindig fáradt voltam, de olyan szinten, hogy már a házimunka is gondot okozott. Állandóan vashiányom volt és vérszegény voltam. Koncentrációs zavaraim voltak, feledékeny voltam, és olyan szintű agresszivitás és idegesség jellemzett az utóbbi években, hogy szinte megijedtem attól, hogy bennem ilyen lakozhat egyáltalán.) Ja, és a paleo előtti négy évben folyamatosan nagyon mély, nagyon fájós kelésszerű pattanások voltak főleg az arcomon, de a hátamon is.


Az elmúlt egy év alatt kb. háromszor próbálkoztam újra rendes lisztes dolgokkal. Legutóbb négy hete volt, hogy egy hétig ettem lisztes dolgokat. Két nap múlva előjöttek a pattanások, a fáradtság és a koncentráció zavar.


Egyszer próbálkoztam egy boltban kapható teszttel, az negatívot mutatott. Viszont akkor már hat hónapja leálltam a veszélyes dolgokkal.

Attól tartok, hogy ahhoz vissza kellene tartósabban állni lisztes dolgokra, hogy a tesztek mutassanak valamit.

16. Tavirózsa :) (válaszként erre: 15. - C1e9612cd3)
2012. okt. 11. 06:36
Ó, én nagyon szeretném, hogy ne az legyen. Bár a valódi okot nem fogjuk egyenlőre tudni, de ezt e
15. c1e9612cd3 (válaszként erre: 14. - Tavirózsa :))
2012. okt. 10. 19:51
amúgy, liztérzékenység esetén az első ági rokonokat automatikusan szűrik (kell!!! pont azért, mert örökletes) De ha bmi olyasmi van, akkor az oldalágit is.... még ha nem is az, biztos te is nyugodtabb leszel, ha ki lesz zárva.
14. Tavirózsa :) (válaszként erre: 13. - C1e9612cd3)
2012. okt. 10. 15:34

Hát én sem gondoltam erre mert a sogornőm lányának is más tünetei voltak anno, bár nála is elég sokára merült fel a gyanú. :(

Bár nekem mondta az asszisztensnő, hogy drága vizsgát, nem szívesen csinálják,csak, ha nagyon muszáj. :(

13. c1e9612cd3 (válaszként erre: 12. - Tavirózsa :))
2012. okt. 10. 12:59

hát, ilyen hólyagos dolgok nekem is jöttek- mentek.... és bizony, ha van a családban, akkor amúgy sem árt egy erre irányuló vizsgálat.

Rohadék egy kórság ez, mert nem biztos, h specifikus tüneteket mutat.... Látod, nálam is mennyi volt, és soha, senkinek nem jutott eszébe iylen irányba vizsgálni (sőt, a háziorvosom se rakta össze a sok dologból soha)... igaz, bennem is csak a diétáknak köszönhetően merült fel, h vmi iylesmi lehet.

12. Tavirózsa :) (válaszként erre: 11. - C1e9612cd3)
2012. okt. 10. 07:24

Hát nekem egyébként is asztmás a fiam, rengeteg mindenre allergiás. Minden évben más tünetek formájában jelentkezik, de idén többször volt az egész testét érintő bőrtünet. Hólyagos, égő, viszkető, majd hámló. Akármit használtunk nehezen múlt el, majd kis idő után mindig visszatér. Hiába vittem bőrgyógyászhoz, benne ez fel sem merült. Azt mondták vagy erythéma, dermatitis vagy ekcéma. De ezek ugye mind allergiás eredetűek. :(

Aztán visszavittem a pulmonológiára kontrollvizsgálatra, ahol a főorvosnő kérdezgetett és ő kérdezett rá, hogy van-e a családban lisztérzékeny, mire mondtam, hogy az unokatestvére (én azért nem is gondoltam erre, mert nála teljesen más tünetek voltak anno), ekkor mondta, hogy muszáj levenni a vért. Azóta várunk. :(

11. c1e9612cd3 (válaszként erre: 9. - Tavirózsa :))
2012. okt. 9. 14:47
amúgy, miylen tünetei vannak, ami miatt arra gyanakodnak?
10. c1e9612cd3 (válaszként erre: 7. - Szilvaaa)
2012. okt. 9. 13:31
nálam is 19 éves korom körül brutális hízás kezdődött. Hólyagok nekem is voltak a számban is. Soha enm tudtam, h mitől, vagy mi az...
2012. okt. 9. 10:25
Hát nekem várni kell az eredményre november 5.-ig. :(
8. Szilvaaa (válaszként erre: 5. - C1e9612cd3)
2012. okt. 8. 16:07
Tesómnál is volt menses probléma, hólyagok a szájában... Neki nem voltak gyerekkorában problémák ahogy visszaemlékszem, kb. 10-12 éve vannak tünetek...Ő is 34 éves lesz:(
7. Szilvaaa (válaszként erre: 4. - Tavirózsa :))
2012. okt. 8. 16:04

A tesómnál a hajhullástól kezdve, hízáson át és mindenféle egyéb belgyógyászatinak tűnő betgsége volt. 8-10 éve mindenféle problémája volt, orvostól orvosig járt, mire rájöttek...


Anyunál már céltudatosan nézték amikor a tesómnak kiderült, mert ez örökletes, tehát valahonnan kellett kapnia... Anyunak is voltak emésztési problémái, hízás, de neki sok mindent a korára a változó korra (50 felett) fogtak


Ma már mindketten gluténmentesen táplálkoznak és javul az állapotuk...

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook