Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit lehet kuktában főzni? Nemrég kaptam, nem veszélyes? fórum

Mit lehet kuktában főzni? Nemrég kaptam, nem veszélyes? (tudásbázis kérdés)


1 2
17. banya* (válaszként erre: 16. - Globus)
2011. febr. 2. 20:08

Nekem tükör tiszta a húslevesem:)arra figyelj hogy mikor veszed takarékra.És a legkisebb lángon.

Biztos hogy nagy tapasztalat kell hozzá,de menni fog:)Szerintem gyöngyözve fő.Ha gyors lenne azt a távozó göz jelzi.Gyors,sok és hangos.Ha apró szuszogással engedi,az a jó.

16. globus (válaszként erre: 15. - Banya*)
2011. febr. 2. 20:03
Nem tudni, hogy miként forral, amikor le van zárva. A húslevest például gyöngyözve főzzük, kuktában szerintem bizonytalan.
15. banya* (válaszként erre: 14. - Globus)
2011. febr. 2. 20:02
Szánd rá magad,nem bánod meg.
14. globus (válaszként erre: 13. - Banya*)
2011. febr. 2. 19:57
Kb. ennyi ideje vacillálok rajta, hogy venni kéne...:)
13. banya* (válaszként erre: 6. - Bibócska)
2011. febr. 2. 19:44
Egyetértek Veled,az egyik legjobb dolog a konyhában. Nekem 30 éve segít a főzésben:)
2011. febr. 2. 18:50
Mindent.
11. Cservenák Vali (válaszként erre: 7. - D0b7178f40)
2011. febr. 2. 18:50
nAGYON RÁÉRTÉL .SZIA
10. d0b7178f40 (válaszként erre: 6. - Bibócska)
2010. aug. 25. 14:33
én még azt szoktam csinálni, hogy beleteszem a mosogatóba, letakarom egy konyharuhával, és a sapkáját kitámasztom, hogy leengedjen. És így nem kell sokat várni rá, hogy ki lehessen nyitni.
9. d0b7178f40 (válaszként erre: 8. - A14deb9047)
2010. aug. 25. 14:30

Megörököltünk egyet.Ami öregebb mint én.

És sajnos nem kapok hozzá szelepet.Mert már csak az a fajta van ami rövid.És nekünk meg a régi hosszú kellene ami rézből van.Így sak sistereg.De nagyjából tudom mit mennyi ideig és hogyan kell benne főzni.

szeretem.Tényleg gyorsabban megfő benne minden.

2010. aug. 25. 14:18

Nagyon jó!! Nekem az vált be, hogy a teteje nélkül hagyom felforrni. Ekkor takarékra állítom a gázt, ráteszem a tetejét, és így főzök tovább. Így nincs az a hirtelen sípolás a gőztől. Amikor gondolom, elzárom és vagy hagyom még tovább főni a saját levében, vagy pedig hideg vízbe teszem hűlni, vagy öntök rá vizet. Picit megemelem a fülét, innen tudni már, hogy van-e nyomás, vagy nincs. Lisztes vagy rántásos ételeket nem főzök benne.

Arra figyelni kell, hogy nehogy elduguljon, mert akkor durran. Ez viszont ritkán következik be, az elmúlt 30 évben kétszer fordult elő és én voltam a figyelmetlen.

2010. aug. 25. 14:07

Kukták használata


MIRE JÓ A KUKTA? A kuktafazék egyik nagy előnye, hogy benne (a nagyobb nyomás miatt) könnyebben és gyorsabban készülnek el az ételek. Ezen felül arra is alkalmas, hogy nagyon kevés folyadékkal, lényegében gőzben főzzünk, s így az alapanyagokból nem oldódnak ki az ízek. A legtöbb hús- és zöldségféle elkészíthető kuktában is, de óvakodni kell az olyanoktól - például a sárgaborsót szokták ilyenként említeni -, amelyek sűrű gőzükkel eltömíthetik az edény szelepét. Néhány szakács óv a füstölthúsok kuktás főzésétől is, mondván, azok így túl könnyen kiszáradhatnak.

A kuktához elvben tartozik egy rács (vagy valamilyen szűrőbetét), ami a bő lében, illetve a gőzben főzésnél egyaránt hasznos. Előbbinél az a szerepe, hogy a darabos étel ne érjen az edény aljához, vagyis ne éghessen le, míg az utóbbinál ez emeli ki a főznivalót az aláöntött (egy-két ujjnyi) folyadékból. Ha a kuktát megpakoltuk, lezártuk, célszerű gyorsan felfűteni, s amikor már forr (ekkor kezd sípolni), lehet egészen kicsire venni a tüzet, mert, ha piheg/szipog a főzési idő alatt, az éppen elég, a folyamatos gőzfúvás felesleges túlfűtést jelez. A végén, ha muszáj gyorsan kinyitnunk, a szelepnél kiengedhetjük a gőzt, de (elkerülendő az esetleges égési sebeket) biztonságosabb csak lehúzni a tűzhelyről, s hagyni, hogy a visszahűlés során csökkenjen a nyomás, s "magától" nyíljon az edény.

GYORSULÓ IDŐK A kuktában ugyan gyorsabban puhul az étel, de jóval körülményesebb is ellenőrizni, hogy mikor jó, nem főtt-e még szét? Ezért segíthet a jellemző főzési idők táblázata, amelyben a percek a folyadék felforrásától, azaz a sípolástól számítandók. F. Nagy Angéla szerint a különféle alapanyagok megpuhulásához körülbelül a következő időkre van szükség:

Bárányhús 15-20 perc


Borjúhús 15-20 perc


Burgonya egészben 12 perc


Burgonya félbevágva 7-8 perc


Burgonya felszeletelve 4-5 perc


Cékla egészben 30 perc


Cékla szeletelve 10 perc


Csirke 10-15 perc


Hal 7-8 perc


Kacsa 15-20 perc


Karalábé szeletelve 4-5 perc


Kelkáposzta szeletelve 2 perc


Karfiol 6 perc


Lencse 15 perc


Liba 40-50 perc


Marhahús egészben 40-50 perc


Marhahús szeletben 25-30 perc


Nyúl 40-45 perc


Paradicsom 1 perc


Padlizsán hámozva 2-3 perc


Paraj 2-3 perc


Patisszon 5 perc


Sárgarépa 2-3 perc


Szárazbab 35-40 perc


Sertéshús egészben 25-30 perc


Sertéshús szeletelve 10-15perc


Tök szeletelve 3 perc


Zöldbab 5 perc


Zöldborsó 2-3 perc


Zukkini szeletelve 3 perc


F. Nagy Angéla megjegyzi még, hogy a fentieket általában 1-1,5 dl víz aláöntésével főzi, kivéve a lencsét és a szárazbabot, melyekhez annyi lét ad, amennyi már elfedi.



Ez a lap a Konyhamester oldala. Gazda: csomóp

2010. aug. 25. 14:07

mindent bármit csodás találmány és gyors...

ez a legjobb benne.

próbáld ki nyugodtan ha nem feszegeted a tetejét amíg nyomás alatt van egyáltalán nem veszélyes.

2010. aug. 25. 14:06
mindent
2010. aug. 25. 14:03
csülköt
2010. aug. 25. 14:03
pörköltet, levest,
2010. aug. 25. 14:03
törökbúzát :D
2010. aug. 25. 14:03
Mit lehet kuktában főzni? Nemrég kaptam, nem veszélyes?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook