Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit lehet kuktában főzni? Nemrég kaptam, nem veszélyes? fórum

Mit lehet kuktában főzni? Nemrég kaptam, nem veszélyes? (tudásbázis kérdés)


1 2
2011. febr. 3. 10:50
Nos: egyszer ugyebár van egy lyuk, amin a gőz kijön. Ha ez valami miatt eltömődik, akkor van egy ún. "olvadó szelep", amin ez kicsapódik; ez kb. egy feketebors szem-mérető lapocska, amit bele kell helyezni a biztonsági szelpbe, hiszen a kuktában nyomás alatt 6 bár nyomás lehetséges; na, ha ez működik, akkor aztán beteríti a mennyezetet, mint Moszkvát a hó... 30 éve használom, talán kétszer történt ilyen baleset. (Viszont a biztosító ilyenkor fizet ugyanúgy, mint a kávéfőző felrobbanásakor :D) Ez viszont nem rossz arány... Megjegyzem, nálunk a disznótoros sült húst is a hentes a nagykuktában csináltatta: először csak vizet öntött a pecsenyékre és úgy pároltatta, utána rá a tetejét és had szóljon!! A világ legfinomabb sült-párolt húsa lett a zsírjáról nem is szólva!
2011. febr. 3. 09:40

Sziasztok,bocs ha beleszólok, de elmondom én hogyan használom a kuktámat heti 3x és immár 15 éve. :)Eleinte én is féltem tőle, mert a bután gázzal (palackos) nem tudtam olyan kicsire venni a lángot, hogy ne hisztizzen a konyhában. Ott a kis-rózsán főztem és kis-lángon. A földgáz sokkal gyengébb, ott a közepes rózsa már jól szerepel. A villanyfőző pedig 1-1,5-ön szoktam főzni.

2 féle kuktám van, a hagyományos alu 8 literes,és egy 6 literes modern. Mindkettővel egyformán főzök,( de az igazi magyar alu sokkal jobban főz.)

A lényeg az , hogy a kukta 3/4-ig tölthető meg max., mert ha valami eldugaszolja a szelepet akkor kinyomja a vészszelepet és rosszabb esetben leforráz, vagy mindent összespriccel.

Ha olyan dolgokat főzök benne amiről tudom, hogy habot ereszt(pl. a hús kicsapja a fehérjét, a krumpli a keményítőt, a rizs, a tészta,)eleinte csak ráteszem a fedelét, nem zárom le, majd ha forrni kezd leszedem a habot és ha tudom, hogy semmi nem hiányzik a levesből vagy a kajából végleg lezárom. Megvárom míg pisszegni kezd és leveszem a lángot az előbb megírt értékre.

A töltött káposztánál figyelembe kell venni, hogy ha dagad a töltelék főzés közben ne teljen túl a kukta. Ha betartod a leírtakat semmi baj nem

történhet.

Mivel a kukta gőzt termel a húsokat csak kevés vízzel szoktam főzni és persze fűszerezve. PL. a grillcsirkét, sertéssültnek valót egy 20 percig aztán bepácolom és jöhet a sütő. Így Isteni finom omlós lesz a külseje szép ropogós.(Ünnepekkor nagyon nagy segítség)

Ha a tömítés mellett enged a kukta nem dolgozik jól cserélni kell. Csak a tetején szabad engednie a gőzt és ott is finoman.

Remélem segíteni tudtam, de ha valami kérdés felmerül szívesen segítek bármikor. :)

45. Szilvamama (válaszként erre: 32. - Banya*)
2011. febr. 3. 09:10
Eddig nem volt vele gond. Szerintem a hangsúly a kis lángon van itt is.
44. Gourmilla (válaszként erre: 43. - Globus)
2011. febr. 3. 00:23
Pontosan nem tudom, de nagynénémnél szétvitte a fél konyhát :/ Mondjuk ott is gondatlanság és ottfelejtés esete forgott fent. Amúgy ritka az ilyen baleset. Anyukám is fiatalkorától főz bene, és csak régebben használtam az enyémet párszor (marhahusit sütöttem benne időnként). Tök el is felejtettem, de hétvéágén a csicseriborsót kipróbálom, mert az irtó hezen fő meg amúgy.
43. globus (válaszként erre: 42. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 21:37
Konkrétan mit jelent, hogy eltömődik a szelep? Mivel jár?
42. a14deb9047 (válaszként erre: 41. - Globus)
2011. febr. 2. 21:35
Ez az újhagyma hosszú zöldje volt és nem kötöttem össze, mint ahogy szoktam ;D közben pedig elmentem másfél órára a piacra :D
41. globus (válaszként erre: 38. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 21:32
Most akkor a zöldhagyma sem biztonságos? :) Ezért félek, amilyen peches vagyok, kitalálok egy olyan receptet, ami garantáltan robbanékony :D
40. banya* (válaszként erre: 38. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 21:30

Húúúú,az nem lehetett kellemes.Velem ilyen szerencsére soha nem történt.

Mára elköszönök,további szép estét mindenkinek.

39. a14deb9047 (válaszként erre: 36. - Globus)
2011. febr. 2. 21:26

Csináltam. Amíg felforrt és nem szűnt a nyomás, addig kész lett a tükörtojás és a rántás egyaránt, ill. a terítés.


Bablevest úgy főzök, hogy a leáztatott babot teszem bele minden hozzávalóval, felforralom és egy késhegynyi szódabikarbónával keverem még el; utána egy kisebb csészényi csipetkével, tarhonyával együtt. Így csak jó fél óra. Közben kész a rántás hozzá, lehűtés után csak összekeverem és rottyantok még egyet rajta. Közben a terítés is kész lehet.

38. a14deb9047 (válaszként erre: 34. - Globus)
2011. febr. 2. 21:22
Ez tényleg kivétel! Egyszer robbant fel a kuktám, mert a bablevesbe tett újhagyma zöldjétől eltömődött....
37. banya* (válaszként erre: 36. - Globus)
2011. febr. 2. 21:20
Én főzeléket soha nem főzök kuktában.Csak a nehezebben fővő ételeket,húsokat,stb....
36. globus (válaszként erre: 35. - Banya*)
2011. febr. 2. 21:07
Zöldborsót?
35. banya* (válaszként erre: 34. - Globus)
2011. febr. 2. 20:34
Hát azt nekem se jutna eszembe beletenni.Szerintem azért mert hirtelen kifut a lábosban is .nagyon kell rá figyelni.Meghát nem fő olyan sokára meg hogy érdemes lenne kuktába tenni.
34. globus (válaszként erre: 26. - Banya*)
2011. febr. 2. 20:31
Állítólag sárgaborsót nem lehet főzni benne. Biztosan azért, mert szétesve eltömődik.
33. banya* (válaszként erre: 31. - Szilvamama)
2011. febr. 2. 20:28
Az nagyon jó áron van.
32. banya* (válaszként erre: 29. - Szilvamama)
2011. febr. 2. 20:27
És nem fut ki és nem habzik? Így még nem főztem,csak a végén rántom be.
31. Szilvamama (válaszként erre: 28. - Banya*)
2011. febr. 2. 20:25
Éppen most láttam a Tescoban az én fajtámat, féláron olyan 5000 körül meg lehetett venni a 7 és 9 litereset. Anyumnak még a régi vastagfalú is megvan, de kapott egy ilyen újat is, mint az enyém.
30. banya* (válaszként erre: 27. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 20:25
Az nem baj.Amíg nem engedi ki a fedő mellett a gőzt,addig oké.Tudod annak még gumi gyrű van a fedél peremében.Na ezt már nem biztos hogy egyszerű beszerezni.Az a lelke:)
29. Szilvamama (válaszként erre: 22. - Globus)
2011. febr. 2. 20:23

Ugyan Zsókát kérdezted, de mivel én is rendszeresen használom válaszolnék. Kicsi ábosban megcsinálom a rántást, kevés hideg vízzel felengedem, majd beleöntöm a kuktába és összeforralom.


Viszont már csináltam úgy is a főzelékeknél, hogy rántással kezdtem, bele a hozzávalókat és lezártam. Pl. töltött káposztát vagy székely és paradicsomos káposztát így csinálom.

28. banya* (válaszként erre: 25. - Globus)
2011. febr. 2. 20:22
Hát ezek a rozsdamentes csiribiri edények.Van sok fajta,de bizony nem olcsók.
27. a14deb9047 (válaszként erre: 25. - Globus)
2011. febr. 2. 20:21
Az enyémek (egy kisebb, egy nagyobb) 30-35 évesek...
26. banya* (válaszként erre: 22. - Globus)
2011. febr. 2. 20:21
A végén,amikor már kész van,ahogy a normál edénynél. pl: száraz hüvelyesek.Akkor már nem zárod vissza és kész van.
25. globus (válaszként erre: 23. - Banya*)
2011. febr. 2. 20:20
Nem tudom, hogy milyen edények vannak most, nekem évekig porosodott egy ajándékba kapott alumínium (??), aztán egy takarításkor kidobtam.
2011. febr. 2. 20:20

Először egyszerűbb ételeket ajánlok főzni:

hajaskrumpli, paprikáskrumpli, főzelék, levesek (természetesen liszt nélkül).

Nekem egyszerűbb, ha hagyom először felforrni, és ezután teszem rá a tetőt, akkor nem sípol ezerrel. Közben kész a rántás, a saláta, stb.

A pörköltet sem kell hosszú lével főzni, hacsak nem úgy szeretik inkább. Só is egy kicsivel kevesebb kell az ételbe, mert ugy víz sem forr annyira el. Párolt rizs is gyorsabb benne...

A lecsó néhány perc... A bablevest a csülökkel sem kell 2 órahosszát főzni a fazékban...

23. banya* (válaszként erre: 19. - Globus)
2011. febr. 2. 20:18
Tudod,nem kell őrízgetni,ha már kitapasztalod a főzési időket,teszi a dolgát.....belepakolsz,lezárod,és ennyi.Én pl.a rizsnél beállítom a percjelző órát,és tökéletes.
22. globus (válaszként erre: 8. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 20:18
Ha olyant főzöl, amibe mégis kellene rántás, hogyan oldod meg?
21. Szilvamama (válaszként erre: 1. - Ercsu75)
2011. febr. 2. 20:17
Mindent :) És egyáltalán nem veszélyes, ha jól használod. Én már nem tudom elképzelni nélküle a főzést :)
20. banya* (válaszként erre: 18. - A14deb9047)
2011. febr. 2. 20:13
Nyamiiii,bizony finom,puha és szaftos:)
19. globus
2011. febr. 2. 20:13
Biztosan meg lehet tanulni, csak le kell győzni az ódzkodást... :)
18. a14deb9047 (válaszként erre: 16. - Globus)
2011. febr. 2. 20:09

Már főztem tyúkhúslevest: amikor már teljesen sikerült leszedni a zavarost, utána lezártam, és egy óra múlva olyan volt a kétéves tyúkhús, mint a vaj. Leengedni a gőzt nem szoktam, hanem beleteszem egy nagyobb edénybe, amibe hideg víz van, és néhány literrel lassan leöntöm a tetejét. Így nem lesz csupa ételgőz a konyha. Néhány perc az egész, amit várni kell.


A körömpörkölt olyan de olyan szaftos lesz benne, csak a csontokat kell kiemelgetni belőle.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook