Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mit kell már tudnia egy 4 és fél éves gyereknek? fórum

Mit kell már tudnia egy 4 és fél éves gyereknek? (tudásbázis kérdés)


2011. jún. 26. 23:07

Rég nem írt ide senki. Most találtam én is erre a fórumra. Nekem az unokáim most 4,5 évesek. Ők szépen rajzolnak, minden érdekli őket. Ha a nevüket látják leírva (pl. pohárra), akkor tudják, hogy az övék. Beszélni viszont eléggé hibásan, néha nem érthetően beszélnek. Mindketten szépen rajzolnak.

Anno, a kisebbik fiam volt úgy, hogy már elsőbe úgy ment, hogy megtanult olvasni, írni a nagyobbik fiamtól. Iskolában meg kijelentette, hogy neki már nem is kell iskolába járnia, mert ő már tud írni, olvasni. Sajnos, sokszor unatkozott matek órán, mert ügyesebb volt a társainál. Az egyik tanárnő neki, és egy másik gyereknek külön feladatokat adott. Első osztályosan már nem a mese, hanem a technika, a tudomány érdekelte őket. Kedvencük a Delta volt a tévében. Kb. II. osztályig tanultam velük, utána nem volt rá szükség. Szorgalmasak voltak, mindketten 2 diplomával rendelkeznek. Büszke is vagyok rájuk.

29. 5cb4354c81 (válaszként erre: 28. - A66308f214)
2007. dec. 14. 23:38
Tényleg nem kell őket tanítani! Mindent "lemásolnak", amit akarnak. De akkor amikor ezek a dolgok idő előtt megtörténnek, akkor olyan büszkék vagyunk rájuk! Aztán meg jönnek a gondok...
28. a66308f214 (válaszként erre: 27. - 5cb4354c81)
2007. dec. 14. 14:19

Ettől félek én is, ezért nem is akartam tanitani írásra meg hasonlókra idő előtt, de hát nem is kell tanitani, megfigyel és átveszi ami érdekli. Én is egy dumagép voltam/vagyok? :)))

Szerintem vidd sokat gyerekek közé az iskolán kívül is, ahol kidumálhatja magát.

27. 5cb4354c81 (válaszként erre: 26. - A66308f214)
2007. dec. 14. 13:35
Pont ma beszéltem a tanítónénivel, és ő is azt mondta, hogy kapkod a feladatokkal. De ez mellett,a mi még gond, a sok fekete pont, az órai beszélgetésekért. De hiába beszélek vele, hogy nem szabad... Unatkozik, ez a válasza. Kitűnő tanuló, (tanítónéni vélemyénye), csak a magatartás!!!! Most mit csináljak vele??? Én is sorra kaptam 2.osztályban az osztályfőnökiket, mert állandóan beszélgettem. Ebben rám hasonlít.
26. a66308f214 (válaszként erre: 25. - 5cb4354c81)
2007. dec. 14. 08:51

Az enyém meg kb.100-ig számol, csak úgy a saját örömére. Meg az én aggodalmamra, hogy mit fog csinálni az első osztályban a suliban. A rajzolásban viszont kb olyan szinten van, mint a másfél éves húga.

Én is nagyon csúnyán írtam, mert már 5 évesen ismertem a betűket, untam az első osztályt, és siettem az írással. Aztán kb. negyedik körül már szépíró voltam.

2007. dec. 13. 14:31
Az én kislányom, későn kezdett beszélni, de 3 éves korára tisztán, érthetően beszélt.4-5 évesen elszámolt tízig. Most elsős, nyáron egyedül megtanult olvasni,(mára folyamatosan olvas), matek feladatokat pillanatok alatt megcsinálja, rajz versenyeket nyer...Viszont nagyon csúnyán ír!!!! Betűket is, számokat is!!!!! Ezzel rengeteget kínlódunk. Ki ebben, ki abban jobb. Senki sem egyforma.
2007. dec. 13. 08:15
Levelet írtunk a télapónak, ő meg egyedül aláirta a nevét. Majd' leestem a székről, eddig nem is érdekelték a betűk, csak a számok, és senki nem tanitotta.
23. petrikek (válaszként erre: 9. - Lily3)
2007. dec. 12. 20:08

Szerintem nem rögzül rosszul. Kicsit fejlettebb lehet a logikai érzéke vagy valami ilyesmi. Az én lányom most kezdte a sulit. Nem tanítottuk olvasni, számolni, semmire. Ugyanígy érdekelték a számok, nagyon jó is matekból (a tanító nénije szerint). Érdekli a sakk, a Rubik-kockát próbálja kirakni, érdekli a szorzás (ami ugye nem elsős tananyag) és sorolhatnám. Nem tud viszont rajzolni, nem ír szépen és nem nagyon szeret szerepelni...

Ő ilyen, más meg olyan. Szerintem ha kérdez válaszolj, ha nem érdekelné, akkor nem kérdezne...

22. szkata78 (válaszként erre: 21. - Lily3)
2007. nov. 30. 12:26
na azért Bíborka sem ül állandóan a gép előtt..sőt..meglehetősen keveset, én is úgy vagyok vele, hoyg játszon "normálisan". mi sem tudunk irni, rajzolni...viszont más téren ügyesebb,mint az átlag..ez nálunk is a beszéd, szocializálódás, türelem... nem tudom miért, de ha azt mondom neki, hogy nem kaphat meg valamit,egyszerűen elfogadja. nincs hiszti és balhé. a rajzkészsége annyi, hoyg tud vonalat huzni..meg felismeri az ábrákat, hoyg háromszög, stb..meg ha gépen játszik, akkor tk jó térlátással összeillesztia dolgokat, csoportosit, számol, kisebb-nagyobb között különbséget tesz..de hogy szinezzen vagy rajzoljon..attól kezdve álmos, éhes és szomjas :D és ezrt nem is erőltetem..ha még irni meg olvasni is tudna, mit csinálnánk az iskolában?:)
21. lily3 (válaszként erre: 20. - Szkata78)
2007. nov. 29. 21:42
Igen az én kislányom sem elég kitartó rajzolásban szinezésben,Ez a készsége alig fejlődik.Már ugy vagyok vele hogy Ő kiejtésben,vers mondásban ügyesebb az a másik kislány meg pöszén beszél ,de rajzolni tud jobban.Látom rajta hogy akarja,de nem megy neki,bár a napokban minden nap házat rajzol,mert sikerült neki.Mi is játékosan számolunk,ő hozza a kocka dobós játékot és abban van számolós feladat.Egyébként én el vagyok halva,hogy egyes gyerekek irnak 4 és fél évesen(bár az enyém ebben a hónapban ennyi).Nálunk a csoportban senki nem tud a 29 gyerekből,pedig erős jó képességű csoport (néhány kivétel).Ugy gondolom nem maradtunk le semmiről.Oktató programok?Hát az enyém nem szokott játszani a gépen néhányszor szinezett ,öltöztetett.Nem is bánom,játszon a saját játékaival.Bár most Mikulásra gyereklaptopot (is)kért kiváncsi leszek mit kezd vele.
2007. nov. 29. 20:06
sziasztok! az én lányom is 4,5 éves, és teljesen hasonlóan viselkedik, mint Liliy3 kicsikéje:) gyönyörűen beszél, illedelmes, köszön, türelmes ha kell, verset mond..de a versmondás, számolás, rajzolásból csak annyira hajlandó, amit az oviban "kötelező"..itthon egyszerűen nem tudom rávenni ilyenekre, csak a babázás és a lovacskákkal való játék létezik..néha előhoz egy lapot, hoyg ő betűket szeretne írni, de már az első betűnél feladja..és rajzolni sem tud szépen..legalábbis ahhoz képest, ahogy néhány gyereka csoportjából tud...de az óvónők azt mondják, nagyon is jól fejlődik minden téren, ott van agyilag és ügyességileg is ahol neki ilyenkor lennie kell..volt idő, mikor zavart, hoyg nem számolgat, meg nem érdekli a színezés sem..de túl vagyok rajta, már én is úgy gondolom, hoyg írni, olvasni és számolni majd megtanítja az iskola:) addig meg nem stresszelem feleslegesen a gyereket ilyennel, ha nem akarja..:) na, azért megmondom őszintén, néha becsempészek a játékba egy-két mateko svagy rajzolós jelenetet, de csak addig csinálom, amíg vevő rá..vagy például az előbb babának tanítottunk verset..azt játszottuk, hoyg én elmondom, neki meg el kell ismételnie, mert a babája csak rá hallgat..úgyhogy mi így csináljuk.na meg mivel 2 info szülője van szegénynek, néha a géphez is leülhet..ott is megpróbálok neki fejlesztő feladatokat adni, nem csak a Barbie-öltöztetőt..:) ti mit szóltok az oktatóprogramokhoz? szerintetek fejleszti az megfelelő szinten a gyereket?
2007. nov. 29. 12:37
Tegnap meg egyedül rajzolt a télapónak levelet, és aláirta a nevét.
18. Btee (válaszként erre: 16. - 533bb4d1fe)
2007. nov. 29. 11:53
Nálunk a 16 hónapos már tudja.
2007. nov. 22. 14:17
Az én 4,5 évesem majdnem az összes útjelzőtáblát meg közlekedési jelet ismeri, valamint még evés közben is a krumplikat, meg a borsókat számolja. Egyszerüen csak ez érdekli. Viszont a köszönésre mindig figyelmeztetni kell.
16. 533bb4d1fe (válaszként erre: 10. - 104bdd8c43)
2007. nov. 21. 08:48
És valyon ismeri e azokat a szavakat,hogy KÉREM,KÖSZÖNÖM,EGÉSZSÉGEDRE?
15. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 9. - Lily3)
2007. nov. 14. 14:24
A nagyobbik fiam volt kb ilyen,gyönyörűen beszélt,szépen számolt oviban,vers-mesemondókat nyert,stb....rajz:azt nagyon nem szerette,nagycsoportra alakult annyira,hogy ha rajzolni nem is tudott,de legalább leült "maszatolni"....most már nagyon szeret,bár most sem tud még,de így elsősen mindenáron menni akart rajzszakkörre:)
14. 754c7e07c3 (válaszként erre: 9. - Lily3)
2007. nov. 14. 10:57
Ha ő kérdezi, akkor az nem baj, válaszolj nyugodtan. ott a probléma, ha a gyerekeket akaratuk ellenére írni, olvasni tanítják. Arra ott az iskola. Ha lemásol egy-két betűt, az inkább dícséretes, de nem kell ezzel foglalkozni külön.
13. alsi (válaszként erre: 9. - Lily3)
2007. nov. 14. 10:48

Előre elnézést, ha bárkit megbántanék. KÖzeli ismerős kislánya most noylc éves, másodikos tanuló. Kicsinek "csodagyerek" volt, azért raktam idézőjelbe, mert azért nem az, nem is volt soha az igazából.

Négy évesen pl. oda vissza fújta a Jupiter holdjait és sírva panaszkodott, ha a szomszéd kisfiú azt találta mondani, hogy az Ariel egy mosópor, nem pedig az Uránusz holdja... és ez csak egy példa a sok közül.

És most mi a helyzet? Elsős kisiskolásként prímán vette az akadályokat, csak éppen mára nem akar otthon tanulni, egy kézlegyintéssel elintézi, hogy na, ez is ötös lett (vagy ezért is pirospontot kaptam), de olyan arckifejezéssel, mintha ez tulajdonképpen valami nagoyn gagyi dolog lenni, mármint jól tanulni és ötöst kapni.

Nyilván mindne eset más és más, de a gyermekekkel foglalkozó szakemberek óva intenek az óvodai tanulástól. Az óvoda, és ez az életkor arra van, hogy játszon a gyerek. Vekerdy Tamás nevű pszichológus oly sok írásában hívja fel a figyelmet erre.

Még egyszer: nem akartam megbántani senkit, és nem is ítélek el tetteiért senki, csak ha már felmerült a kérdés: érdemes utánaolvasni, a gyermekkel tezsünk jót.

lily3, gratula a kicsihez a tiszta bezsédért, nyilván jó példa áll előtte! Rajolás: próbáljátok meg vastag pasztellkrétával vagy postairónnal, esetleg színes krétával betonra, jó nagy alakban. A kicsik keze még nem a vékony ceruzához van kitalálva...

2007. nov. 14. 06:46
Mint mindent, ezt is gyermeke válogatja... Egy a lényeg, ne legyen soha összehasonlítgatva a szomszédék gyerekével, aki már ezt, vagy azt is tud...
11. LoLiNa
2007. nov. 14. 05:19
szerintem irnia , olvasnia felesleges akkor még..
2007. nov. 13. 23:21
Amit fiam tud, azt magától tanulta meg, bár azt nem tudom mit csinál a nagyanyjaéknál 2 hetente 8 órán keresztül. Szerintem is korai még, hogy ezzel foglalkozzon, de mit mondjak neki ha állandóan kérdez, érdeklődik?
2007. nov. 13. 21:52
Elgondolkodtam azon amit irtatok.Az én lányom is pont 4 és fél éves.Ő is tud 10-ig összeadni kivonni.Mindent megszámol.Állandóan azt kérdezi 20+20 mennyi stb...Miért baj ez?Ha valami nem megy rögtön előveszi a kis kezecskéit és azon kiszámolja?Szerintetek igy rosszul rögzül?Érdekes rajzolni nem igazán tud.Sőt szerintem nem tud.Beszéde,kiejtése tökéletes,minden betüt tisztán ejt.Ezt csak azért irom,mert a csoport társai nem igy beszélnek.
8. 533bb4d1fe (válaszként erre: 7. - Alsi)
2007. nov. 13. 20:52
A kérdés úgy szólt,hogy mit KELL TUDNI egy 4,5éves gyereknek.Ezért van igazad,lehet tanítgatni,de nem kell neki tudnia.Szomorú,ha megy az iskolába sok gyerek,cumizik,nem tud öltözni, de számolni már tud.De nem úgy ahogy ott tanítják.
7. alsi
2007. nov. 13. 15:14

néhány apróság a témához:

nagyon nagy a befogadóképességük ebben a korban, plusz a szülők kedvéért megtanulnak szinte bármit!

Ugyanakkor a későbbiekben a sok már elsajátított információ, kompetencia nem feltétlenül lesz előnyére.

Sok közös mókát, sétát, kirándulást, bringázást, közös rajzolást, gyurmázást tudok javasolni, amelyek jót tesznek a gyermeknek és a szülönek is!

Lehet tanítgatni, de ne ez legyen az elsődleges...

2007. nov. 13. 10:10
Bocsika a 4-5 hozzászólás tőlem származik,mert előtte a lányom ült a gépemnél
2007. nov. 13. 10:07
A neki való feladat pl egyedül öltözni,cipőt bekötni,egyedül wv-re menni,egyedül mosakodni,ilyesmi,de semmi esetre sem számolni,olvasni,feladatokat megoldani.
2007. nov. 13. 10:00
Boldogan,gondtalanul gyermeknek lenni,minden nem neki való feladatok nélkül.
2007. nov. 13. 09:36
Mit fog csinálni majd a suliban?? UNALMAS LESZ NEKI
2. dee7182d35 (válaszként erre: 1. - 104bdd8c43)
2007. nov. 13. 09:35
Szerintem egy négy évesnek még nem kéne ilyesmivel foglalkoznia.Mondjuk ha szívesen oldja meg a feladatokat,akkor biztos élvezi,de én mégis azt gondolom,hogy a játékkal kéne még neki foglalkozni.Mi lesz vele a suliban,ha ír,olvas mire odakerül.A tanárok nem győzik majd javítani az esetlegesen hibásan rögzült dolgokat.Rajzoljon,építsen,szaladgáljon,rosszalkodjon.Tanulni ráér a suliban.Nem véletlen,hogy 6-7 évesen kezdik az iskolát!
2007. nov. 13. 00:22

Már ismeri a betűket, számokat.. tanul összeadni 10 alatt. Többféle foglalkoztató füzete van, amikben szivesen oldja meg a feladatokat.

Iskolába csak 7 évesen megy majd, mert évvesztes.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook