Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szerintetek mit kell tudni egy 5 éves gyereknek és hogyan kezelendő a dackorszak? fórum

Szerintetek mit kell tudni egy 5 éves gyereknek és hogyan kezelendő a dackorszak? (beszélgetős fórum)


1 2
2014. máj. 4. 16:01
Nem vagyok analfabéta csak rossz a gépem :)
2014. máj. 4. 15:59
5-6 éves korban elkezdi érdekelni őket a számok és a betűk világa az én négy évesem is összead 20-as számkörben és ismeri az összes betűt (dsz-t dz-t nem)de ennek az az oka,hogy én foglalkoztam feljesztő csoporttal és vinnem kellett magammal ezért ráragad.A gyereke érése nem egyforma 6 évesen érik meg az ujjbegy arra,hogy jó legyen a ceruza fogás,de ez lehet eltérő.Ha egy gyerek 5 évesen ír ovas az jó ,de semmit nem jelent ,és ezt mndom a saját gyerkőcömre is.A sógorom 8 évesen tanult meg olvasni és kiemelkedő elme lett.Én már oviban olvastam férjem nem,mégis ő aki szuper töris lett .5 éves gyerek általában azt tudja amire a környezete sarkallja.Pszichológiailag ami fontos :ismeri a saját testét az lerajzolja pl.:5 ujj 2 lább 2 fül stb.Nem kell még szépen rajzolnia.Ismeri a számokat ,mondókákat,érti a hét,hónapok ,évszakok fogalmát,azokat felsorolja.Nem baj ha téveszt de kijavítja magát.Elvégzi önnállóan a rá bízott feladatot ,terítés,rendrakás (nyílván nem tökéletesen)Ha jár közösségbe az ottani napirendet követi érti,magát kívánságát,érzéseit kifejezi.De hatalmas eltérések lehetnek ami semmit de semmit nem jelent.Külföldön más a tanítás,de kevésbé szigorú az elvárás.Pl.:5 évesen megismerik a számoka(ezt nálunk is az oviban)betűket.Nem magolnak tapasztalati érékszervi fejlesztés van.Pl a bab ültetéssel hetekig foglalkoznak stb.De ez intézmény függő is.
48. 0f332c4ec9 (válaszként erre: 47. - 41790ba066)
2014. máj. 4. 15:49
Mii??
2014. máj. 4. 15:44
Ésszel, szeretettel, amit lehet, letet amit nem,meg lehet magyarázni, miért nem. el fogja fodgani.
46. Fiúsmami (válaszként erre: 24. - A0c1361e44)
2014. máj. 4. 15:42
A dominancia kialakulásának a zavara lehet idegrendszeri is ,régen mindent erre fogtak .Ez valóban így van,hogy az idegrendszer fejlődésének elmaradása ezzel együtt jár,de nem vica verza verza vica :) ,nem hiszem ,hogy gondod lett volna a tanulással emiatt ,csak tudod mindig van a pedagógusoknak valami amiBe bele kell,kötni mert mindig jobban tudnak mindent másoknál.:)
45. jozsi.38 (válaszként erre: 39. - Kata00784)
2014. máj. 4. 14:43
nem dackorszak, csak bemutatót tart kamaszkorból :D majd elmúlik, ne aggódj, addig is kezd el cigizni, vagy írass ki vérnyomáscsökkentőt :P :))
2014. máj. 3. 18:58
Nem tragikusan korai. Én a fiammal 2,5 éves korában játszottam olyat,h a betüs szőnyegen felismeri-e a betüket. Nem direkt kezdtem vele ilyet játszani és nem erőszakosan. És igy kezdtük tanulgatni,igy hát 5 évesen már ismerte az ABC-ét. Angol nyelvü közzöségbe járt aztán ,magyarul én tanitottam olvasni 6 éves kora körül. És nincs ebből hátránya. A dac korszaknak meg 5 éves korban már messze kéne járnia.
43. trapiti (válaszként erre: 42. - 9b10f3d7ff)
2014. máj. 3. 16:13

Nem tudom, egységes-e, de sok ismerősünk él kint (London) ott az 5-6 évesek nyomtatott betűket írnak és rövid mondatokat olvasnak. Semmiképpen sem fél éves gyorstalpaló után a Kincskeresőt... :)

Szerintem nyugodtan alkalmas lehet rá egy 5 éves is hogy olvasni tanuljon, ha értelmesen tanítják és nem rohannak. Nálunk később kezdik, de fél év alatt a nulláról a szöveg olvasásig és párhuzamosan a folyóírásig akarnak eljutni...

42. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 41. - Trapiti)
2014. máj. 3. 15:48

Az tény, hogy éles a váltás.


Nem tudom Anglia szerte egyforma-e az oktatás, de Birminghamban, mire 6 évesek lesznek tudni kell olvasni, összeadni stb. Már 4 évesen kezdik játékosan az ismerkedést, az tény nem úgy, mintha kötelező lenne ezt tudniuk.

41. trapiti (válaszként erre: 40. - 9b10f3d7ff)
2014. máj. 3. 15:41

Azért az hozzátartozik, hogy egészen mást más tempóban tanulnak az 5 évesek az iskolában ott, mint nálunk az elsősök...


Az én lányom most Norvégiában elsős, ég és föld az itteni első ill. nulladik osztály (5 éves kortól) mint az otthoni. De kétségtelen, 5-6 éves kor között elkezdik a gyerekeket megismertetni a betűkkel és ettől senkinek semmilyen aggodalma nem támad, hogy pl. emiatt vesztené el a gyerekkorát... sőt, itt sokkal tovább gyerek mint otthon. Nem a betűtanulással van a gond, hanem azzal a nagyon éles és ésszerűtlen (értelmetlen) váltással ami nálunk az óvoda és az első osztály között történik.

40. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 15:36

Angliában teljesen normális, ott öt évesen kezdik az általános iskolát.

Az én első gyerekem 5 évesen írt, a Testünk titkai lexikont olvasgatta a mesék mellett, és számolt.


A második gyerekemet piszkosul nem érdekelte ebben a korban még a dolog. Mindkettőt normálisnak mondhatom.

Az elsőt nem tartottam zseninek, a másodikat nem tartottam butának.

39. Kata00784 (válaszként erre: 11. - Orsibigyu)
2014. máj. 3. 14:24
Hát nála négy öt hónapja áll fent az ha én azt mondom gyere ide elszalad ha azt mondom fehér ő azt hogy fekete. Tehát midegy mit csak azt nem amit én kérek. Monjduk ez időszakos dolog nála mert nem midíg csinálja ezt csak ha elgurul a gyógyszere. Akkor ez nem dac korszak? Ha nem az akkor csak szimplán vigyáz nehogy tul alacsony legyen a vérnyomásom.
38. trapiti (válaszként erre: 36. - Tündér74)
2014. máj. 3. 14:03
Dadogás hátterében többféle ok állhat, pl. nagyobb stressz, az átszoktatás is lehet ilyen, ami fölöslegesen terheli meg a gyerek idegrendszerét. Persze nem okoz mindenkinél dadogást és a dadogást sok más dolog is okozhatja :)
37. a0c1361e44 (válaszként erre: 36. - Tündér74)
2014. máj. 3. 14:01
Ha utána történt, akkor lehet még is csak attól volt...
36. tündér74 (válaszként erre: 35. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 13:11
Nem tudom, lehet, hogy akkor nem függ össze, bár nálam az átszoktatás után jelentkezett a dadogás, lehet hogy akkor - abban az időben - azért gondolták úgy.
35. a0c1361e44 (válaszként erre: 33. - Tündér74)
2014. máj. 3. 13:02

Az nem hiszem, hogy attól volt.

A fiam is dadogott és sosem volt kényszerítve a másik kezére és semmire.

34. a0c1361e44 (válaszként erre: 32. - Trapiti)
2014. máj. 3. 13:01

Nem tartom jónak, hogy újra kitolták a korhatárt.

Én még nem voltam 14 éves, amikor bejeztem az általánost.:)

33. tündér74 (válaszként erre: 30. - Trapiti)
2014. máj. 3. 13:00
Tanulási nehézségeim nekem sem voltak, de sokáig dadogtam:(
32. trapiti (válaszként erre: 31. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 12:58
Most újra augusztus 31. - szept. 1. a határ egyébként :)
31. a0c1361e44 (válaszként erre: 29. - Trapiti)
2014. máj. 3. 12:55

Igen, értem, hogy hogy miről írsz. Épp ezért mondom, hogy én kétkezes vagyok, voltam, mert nem okozott gondot jobb kézzel írnom az iskolába. Suli előtt amikor megtanultam írni, akkor felváltva használtam a kezeimet.


Akkor még azok voltak évvesztesek, akik szeptember 1 után születtek, ha jól emlékszem. Én június 30-i vagyok, én voltam a legfiatalabb az osztályomban, így könnyen meglehet, hogy még a kezeim fejletlenek voltak...

30. trapiti (válaszként erre: 27. - Tündér74)
2014. máj. 3. 12:45

Anyukámat is átszoktatták, jó ideig divat volt ("a szép kezeddel fog a ceruzást" stb.)

Ő pl. csak írni tud jobb kézzel, minden mást ballal csinál, pl. ollóval vágni, vagy kanalat használni. A mai napig oldaltévesztő és nem tudja elsőre merre nyílnak a zárak... ettől nem lett butább mint más, csak sokszor nehezebben boldogul a jobb-kezes világban :) Ja, és elvégezte a főiskolát is ;) Viszont az biztos, hogy nagyon kiállt a tesóm mellett amikor őt is át akarták szoktatni és nem engedte, a tesómnak nincsenek is meg már ezek a problémái a balkezessége ellenére... a lányom is bal kezes, de amikor láttam hogy nehezebben alakul az oldaldominancia nála, tettünk érte, hogy ne maradjon kétkezes, és jól tettük...

29. trapiti (válaszként erre: 28. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 12:41
Akkor mégiscsak átszoktattak. Egy szabálykövető gyereknek bőven elég annyi, hogy azt mondják neki, hogy így kell, nem fog bal kézzel írni akkor sem ha neki úgy lenne a természetes. Szerencséd, hogy nem volt nehézséged belőle, de lehet hogy nem volt egyik oldali dominancia sem teljesen kialakulva. A legtöbb átszoktatott balkezesnek azért vannak nehézségei - nem arra gondolok, hogy kisegítőbe kell járniuk, sőt...
28. a0c1361e44 (válaszként erre: 25. - Moonlight13)
2014. máj. 3. 12:25

Nem, engem nem szoktattak át, mert elég volt, hogy azt mondták, hogy a jobb kezünkbe vegyük a ceruzát:)

Igen, biztos lehettem volna balkezes is, még mindig vannak dolgok, amit csak balkézzel tudok csinálni, illetve egy csomó dolgot balosan csinálok:)

Semmi hátrányom nem volt a kétkezességből, az agyam ép olyan, mint minden embernek, simán kijártam az összes iskolát, csak a főiskolán kellett időnként UV-nom:) Én azóta sem kedvelem a pszichológusokat:)

27. tündér74 (válaszként erre: 25. - Moonlight13)
2014. máj. 3. 12:24
Van igazság abban, amit írsz, én pl. balkezes vagyok eredetileg, de gyerekkoromban átszoktattak a jobb kézre, így sok mindent tudok csinálni mindkét kezemmel.
26. trapiti (válaszként erre: 25. - Moonlight13)
2014. máj. 3. 12:23
Az oldaldominancia kialakulatlansága nagyon gyakran (általában) idegrendszeri éretlenség jele, gondolom erre próbálták felhívni a figyelmet a szakemberek.
25. moonlight13 (válaszként erre: 24. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 11:38

De durva! Azért lettél volna visszamaradott, mert két kézzel tudtál rajzolni?

Én úgy látom, hogy azok tudtak/tudnak két kézzel írni, rajzolni, stb. akik bal kezesek lettek volna, de átszoktatták őket a jobb kéz használatára. Nekem van egy-két ilyen ismerősöm.

Bár lehet, hogy Nálad nem így volt!

24. a0c1361e44 (válaszként erre: 22. - Mazsinka)
2014. máj. 3. 10:57

Az én időmben és a fiamnál is volt egy kis kötött foglalkozás, de az inkább csak számolás volt. 2 kiskacsa a vízben van, 3 a parton, akkor az összesen hány kiskacsa?


Meg a rajz volt még, ami nekem problémát okozott az iskola érettség vizsgálaton. Szépen rajzoltam, de kétkezes voltam, így sűrgősen agyasnak akartak tituláltatni pszichológussal, senkit nem érdekelt, hogy írok, olvasok és számolok, csak az, hogy nem vagyok normális, mert hol jobb, hol bal kézzel rajzolok. Ha a pszichológuson múlt volna, akkor valami szellemileg visszamaradott gyerekek közé jártam volna suliba, de a szüleim máshogy döntöttek.

23. zebracsikó (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 10:49

Teljesen normális, ha ismeri az ABC-t és összeolvasgat! Örülj neki, főleg akkor, ha magától szívta magába ezt a tudást.


Barátnőm 2,5 éves gyereke is ismeri az összes betűt, Ilyen is van.

2014. máj. 3. 10:48
Az is baj, ha tud olvasni, az is baj, ha nem tud. Ha nem tud, akkor nagyon gyorsan össze kell kapnia magát, mert "haladni kell az anyaggal", ha tud, akkor meg unatkozik majd, vagy a rosszul berögződött dolgokat csinálja. Nem tudom, óvodában mi a helyzet, van-e most valami iskola előkészítő? Ahol még nem követelmény az írás-olvasás, de már ismerkednek vele, és elsőben nem a mély víz fogadja a gyereket, viszont már ezt-azt meg tud csinálni pedagógus felügyelete alatt?
21. a0c1361e44 (válaszként erre: 20. - Trapiti)
2014. máj. 3. 10:41

Igen:)

Valószínű, hogy ezért sem tartottak csodagyereknek a szüleim és biztos ezért nem dicskedtek velem, nem vittek semmi extra kiképzésre, stb.:D

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook