Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen mesét olvasnátok szívesen a kisfiatoknak? fórum

Milyen mesét olvasnátok szívesen a kisfiatoknak? (tudásbázis kérdés)


30. klarika5 (válaszként erre: 26. - Egypt)
2013. jún. 14. 15:42
Ó, még én is élvezem, pedig elhagytam az említett kort:)Egyet, egyet én is láttam, de gyüjteményben még nem.
2013. jún. 11. 22:49
Mesepszihológia.Kedvenc meséje,mesehőse a gyermeknek,akivel tud azonosulni,helyébe képzeli magát,és ezáltal képzelete fantáziája képalkotása is fejlődik.Mert az a mesehős a gyermek példaképe,olyan akar lenni mint mint ő.Én mindig a kedvencüket olvasom nekik.
2013. jún. 11. 22:07

Szia!

Az én kisfiam most 6 és fél éves (szeptembertől iskolás). A kedvencünk a Rumini. Annyira magával ragadó, izgalmas, fantáziadús történet, hogy nem tudjuk letenni. Már kiolvastuk minden részét, most az utolsónál tartunk. Előtte Csipikét olvastunk, meg Rémusz bácsi meséje is nagy kedvenc volt, meg a Kis ló tündérországban. Faljuk a könyveket, járunk könyvtárba is. 3 éves kora körül az Anna Petit olvastuk állandóan, imádta. Ezelőtt meg minden állatos mese jöhetett, akkor még nagyon fontosak voltak a képek. A kelekótya kiskakast is el kellett sokszor olvasnom. És a Gőgös Gúnárt is rendszeresen lapozgattuk. Most Rumini után nem tudom, mi jön. Már előre sajnálom, hogy vége lesz. Engem is nagyon megfogott.

27. egypt (válaszként erre: 26. - Egypt)
2013. jún. 11. 21:16
Pontosabban 4-7 és kicsit idősebb.
26. egypt (válaszként erre: 25. - Klarika5)
2013. jún. 11. 21:15

Nekem van ilyenem. Rajzolós mondókák, meg olyanok, amik közben valamit csinálni kell, pl. "Erre kakas, erre tyúk", és le van írva, mikor mit csináljunk. Szóval létezik.

De 5-6 éves korosztálynak ez már nem igazán való...

25. klarika5 (válaszként erre: 9. - Panda_88)
2013. jún. 11. 17:45

Azon gondolkodtam, milyen jó lenne egy lapozó könyvecske, amiben rajzolós rigmusok volnának, akár üres oldalakkal, ahol a mama mese közben rejzolná a mondóka ábráját:

Pont, pont, vesszőcske...

Kerekítek kereket, utána meg még egyet...

Volt egyszer egy hajó, a hajón volt egy ajtó...

Gyerekkoromban én úgy szerettem az ilyen rajzolókat, ha megtanultam, könnyű volt az ábrát is lerajzolni.

2013. jún. 11. 15:20
Köszönöm szépen az eddigi válaszaitokat! És ha bárkinek van még ötlete, az írjon mindképp :)
2013. jún. 11. 08:52
Kisfiam 5 éves.... bármilyen mesét olvasok neki, szereti, mivel még beszélni sem tudott, de én már akkor mindig olvastam neki... igaz akkor még mindig belelapozott a könyvbe, ritka volt hogy egy-egy mesét végig sikerült mondani, de szerintem ebből jött, hogy bármilyen mesét szívesen hallgat. A kulcs a szülő, nem a gyerek, mivel a mai szülőknek (soknak, nem az itt hozzászólóknak) nincs idejük, vagy hogy pontosabban fogalmazzak, nem szánják rá az időt hogy olvassanak a gyermeküknek. Ettől függetlenül persze az enyémnek is vannak kedvencei: Szutyejev: vidám mesék, Disney mesék: 101 kiskutya, Nemo nyomában, Verdák, A nagy kutyaverseny, Susie és Tekergő... Thomas a gőzmozdony minden mennyiségben jöhet, de van olyan mesekönyvünk is, aminek kimondottan ez a címe: esti mesék, nagy illusztrációkkal és kimondottan elvalvás előtti történetek, ezt is rendszeresen kéri. VAn Móra Ferenctől és Zelk Zoltántól is mesekönyvünk (kaptuk), azt is szereti, pedig komolyan mondom iszonyú unalmas, össze-vissza, idétlen mesék vannak benne, mostanra el is dugtam azt a könyvet, mert szenvedtem amig olvastam, de ő azt is szerette. Ezzel nem megbántani akarom a két írót (ill. emléküket), de ez a két mesekönyv komolyan rossz.
22. youlcsi (válaszként erre: 9. - Panda_88)
2013. jún. 10. 09:14

van egy matricás könyvünk. örököltük. semmi szöveg nincs benne, csak a lapok szélén az állatok képe és számok, hogy az adott oldalra hány cicát, kutyát, krokodilt, stb kell beragasztani. van, hogy ezt hozza, hogy meséljek neki belőle :D


de egyébként a megjelölt korosztálynak egy aranynap-féle mese már akár tetszhet is. a kicsi fiam még csak annyit ért belőle, hogy a nagy kígyó lenyeli ezüstholdat... és az már milyen jó buli, és meg kell nézni újra és újra, hogy hol van a kígyó hasában ezüsthold :) de amúgy a sztori nagyon jó... egy gyönyörű mesébe szőtt alternatív teremtéstörténet.

21. youlcsi (válaszként erre: 4. - Móriczka)
2013. jún. 10. 09:08
nálunk fontos a kép. az ölembe ül, és nézi a könyvet. sokszor megesik, hogy pár mondat után már egészen másról szól a mese, mert nem a kismalac érdekli, hanem hogy miért van a farkas egyik szeme letakarva :D
20. youlcsi (válaszként erre: 2. - Panda_88)
2013. jún. 10. 09:06

Kisfiam 2,5 éves, szereti a mondókás könyveket (százlábú, bóbita, mesebolt... mikor mi), abból össze-vissza válogat esti mese helyett néhányat.

ha mese, szinte mindegy mi. jöhet a kismalac és a farkasok, APG, Öreg néne őzikéje... de szereti Móricz Virágtól az Aranynapot is :) amikor kisebb volt, és csak a hang számított, a sztori nem, akkor meg simán olvastam neki a Narnia krónikáját :D

2013. jún. 8. 21:57

Az ên nagyobb kisfiam 4,5 éves. Ha könyvről van szó, nála is az Anna, Peti, Gergő könyv a sláger. Emellett persze nagyon sokat lapozgatunk más könyveket is, pl.a Vidám mesék, Bogyó és Babóca, ill.állatokkal, növényekkel kapcsolatos könyveket is szereti.

De a legnagyobb kedvenc, legyen szó a déli vagy esti alvásról, az általunk kitalált és elmondott mese. A témát ő szokta meghatározni, s mese közben is rendszeresen ad ötleteket, merre menjen a cselekmény.

Mese közben a kicsi, 1,5 éves fiam levesz a polcról egy könyvet, közénk furakszik, s azt lapozgatja.

18. Ede71
2013. jún. 8. 21:31

Az én fiam 2,5 éves, Anna, Peti és Gergő könyv a sláger, meg a Bogyó és Babóca. A vidám mesék, A kicsi piros autó, Thomas a gőzmozdony, Tesz-vesz város. A verdák című könyvet is olvastatná velünk, de nagyon bonyolult a nyelvezete, ha lehet kerülöm, szerintem nagyon rossz a fordítása.

Van egy kedvenc könyvünk, Pagony kiadó A majom mamája, nagyon aranyos könyv, kár hogy hiánycikk a piacon, csak a könyvtárból tudtuk kivenni.

17. Ági05 (válaszként erre: 4. - Móriczka)
2013. jún. 8. 20:18
Egyetértek veled,nagyon fontos a fantázia.A kérdés arra is vonatkozott,milyen legyen egy mesekönyv.Ezért írtam,hogy kellenek a színes képek.Főleg kisebb gyermekeknél,így szívesen lapozgatják.
2013. jún. 8. 20:11

Szutyejev: Vidám mesék - mindegyik gyermeknél bejött.

Az állatmesék, a maguk tanulságaival mindig nyerők.

Pl Rónay György: A holló és a róka.

Mindig előre olvastam, majd "fejből" meséltem, így beszőttem a magam véleményét, kérdéseket is lehetett feltenni, megbeszélni.

És a Magyar népmesék karcsúsított formában: Kisgömböc, a Kecskegidák és a farkas, A kismalac és a farkasok...

Szeretik a refrénszerű cselekményt: pl A kóró és a kismadár..

Általában nem az olvasott mesét szerették, hanem a kötetlen mesélést.

15. egypt (válaszként erre: 12. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 8. 20:06
Talán azért lehet olyan mesét találni, ami ennek a korosztálynak nagy részét érdekli. Bartos Erika is nagyon betalált az Annapetivel, hiánypótló volt ez a sorozat a magyar gyerekirodalomban, mert 2-3 évesen pont az ilyen mesék a legjobbak, azért is imádja őket szinte minden gyerek. Van még ugye a pöttyös Panni, csak az kicsit nagyobbaknak való, egész piciknek nem volt semmi hasonló.
14. vycyke
2013. jún. 8. 20:05
Nálunk a 4 éves fiam, az apja által kitalált járműves meséket szereti.(pl.bátor kis piros tűzoltó autóról,szeleburdi fiatal versenyautóról,vagy a gyerekeket uszodába szállító kék buszról,de még sorolhatnám.Emberi tulajdonságokkal vannak felruházva a "járművek"és mindig tanulságosak a történetek. :) )
13. egypt (válaszként erre: 11. - Panda_88)
2013. jún. 8. 20:04

Én csak azt tudom leírni, hogy az én fiamat mik érdeklik...

Ő 5 és fél éves, szereti a vonatokat (főleg tehervonatokat), érdekli nagyon az időjárás, leginkább a zivatarok, villámlás, stb., a bolygók és csillagok, aztán vulkánok, földrengések, tornádók és társaik.

Őt szerintem érdekelné valami űrutazásos dolog, másik bolygó meglátogatása (lehetne kicsit ismeretterjesztő jellegű, bele lehetne szőni háttérinfókat), ott találkozhatnának a szereplők űrlényekkel, csodalényekkel.

Tehervonatos mese is érdekelné, vagy amiben az említett katasztrófák közül szerepel valamelyik, persze semmiképp se legyen félelmetes, csak lájtosan...:)

Ja és az őslények is érdeklik, de dínós mese van egy csomó. Az szerintem jó és fontos, ha van a mesének valós háttere és tanulni is lehet belőle.


Szereti a tanmeséket is, amiket én találok ki neki pl. a rosszevő kisfiúról, vagy a kisfiúról, aki nem szeretett mosakodni meg hasonlók... Olyasmi, mint a Fognyűvő Manócska, na azt a könyvet imádja.

12. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 9. - Panda_88)
2013. jún. 8. 19:58
Ahány kisfiú annyiféle, még családon belül is, szerintem nem lehet ezt meghatározni. Minden gyerek más, ezért más is szeretnek. Lehet az éppen a TV-ben látott meséket akarja könyvben is, de lehet csak egy kép ragadja meg valahol és ahhoz költ ő mesét.
2013. jún. 8. 19:56
4-7 éveseknek, és esetleg egy kicsit idősebbeknek, kisiskolásoknak, más jellegű könyvekkel.
10. egypt (válaszként erre: 9. - Panda_88)
2013. jún. 8. 19:48
Hány éves korosztályról lenne szó?
2013. jún. 8. 19:44
Egy induló könyvkiadónál dolgozom, és kisfiúknak szóló meséket szeretnénk kiadni, ezért kérdeztem igazából. Mi is az olyan meséket látnánk szívesen, ami megmozgatja a gyerekek fantáziáját, amit együtt mesélhetnek a szülőkkel. Inkább néhány konkrét téma, ötlet, javaslat érdekelne. :)
2013. jún. 8. 19:41
Nagyfiamnak szinte kizárólag saját mesét mondtam. Nem olvastam: akkor találtam ki, és időnként őt is belevontam. Imádta! Csak azt sajnálom, hogy ezek a klassz mesék elszálltak, elfelejtődtek ... :( Meg, hogy ugyanígy csináltam a lányommal is - azokat sem őriztük meg "az utókornak".
7. egypt (válaszként erre: 4. - Móriczka)
2013. jún. 8. 19:38

Attól, hogy van egy kép, még használja a fantáziáját, hiszen nincs minden lerajzolva. Kicsiknek kifejezetten jók a képes mesekönyvek, a képekről is el lehet beszélgetni, kérdeznek, stb..


A fórumindítóhoz: mennyi idős a kisfiad? Ezt fontos lenne tudni.


Általánosságban:

a gyerekek első meséi róluk szólnak, ők maguk a főszereplők. Elmeséljük nekik a napjukat, stb... Szintén fontosak ilyenkor a mondókák, versikék.

Később lehet majd könyvből mesélni. Az is változó, kit mennyi idősen kötnek le a mesekönyvből olvasott mesék.

2-3 évesen nagyon jók az Annapeti féle könyvek, majd az állatos mesék.

Kisiskolás korban jönnek a tündérmesék, népmesék.

2013. jún. 8. 19:37
Szerintem ez nagyon gyerekfüggő.Fiam-nagy-5évesen élvezte,ha a Kelét olvastam neki,lânyom 3éves volt,ő is hallgatta esténként.Utâna olyanokat játszottak,amik a történetben voltak,de a kicsit most nem érdekli,ő azt szereti,ami magyar népmesében sárkányos,vitézes,de a három pillangós mesét is szereti,bár ahhoz együtt költünk hozzá plussz történetet.A két nagyobb jobban igényelte a meséket,a kicsi inkább beszêlni szeret,nem hallgatni:)
5. megi04 (válaszként erre: 1. - Panda_88)
2013. jún. 8. 19:20
Kicsi korukban az állatos meséket szerették,utána népmeséket,Grimmet,Benedek Eleket.
4. Móriczka (válaszként erre: 3. - Ági05)
2013. jún. 8. 19:00

nagyon osztom a véleményed majdnem tökéletes a tanácsod :-))) ugyan ezt írtam volna én is ,nem kiegészíteni szeretném hanem egy mondatot el venni :-))

nem nem nem kell a a színes kép és illusztrációó !!!

pontosan arra van szükség hogy a gyermek

A SAJÁT FANTÁZIÁJÁT VIGYE BELE !! ez kell ettől,fejlődik és okosodik .

miért kell hogy valaki be mutassa hogy milyen Pl egy hajós kapitány vagy egy bátor lovacska ??

A mesébe kell szőni ,minden el lehet mondani hasonlatokkal :-))

És a legprofibb fejből mesélni napi aktuális dolgokat és a gyermeket is beleszőni .

Itt lehet a gátlásait és a félelmeit oldani azzal hogy

Pl nagyon bátran viselkedett mikor ez és ez történt és kitartóan várt és a ecetera ecetera ............

2013. jún. 8. 18:39
Ősszel lesz 3 éves a kisfiam.Az állatos meséket,játékokat nagyon szereti.Gyakran találok ki olyan meséket,amiben ő is szerepel,beleszőve a napi eseményeket,vicces történeteket.Az autók nem nagyon érdeklik,de a vonatok annál inkább,az ezekről szóló meséket is kedveli.Fontos,hogy színes képekkel legyen illusztrálva a könyv,ezeket szívesen nézegeti.
2013. jún. 8. 18:24
Sziasztok! Minden fiús anyuka segítségét szeretném kérni egy kis közvélemény-kutatáshoz. Milyen témájú, formájú mesekönyveket olvasnátok szívesen a kisfiatoknak, és milyen korú a gyerkőcötök? Mi a fontos nálatok egy mesekönyvben? Nagyon nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2013. jún. 8. 18:22
Milyen mesét olvasnátok szívesen a kisfiatoknak?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook