Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Milyen kötelezettséggel jár a keresztszülőség? fórum

Milyen kötelezettséggel jár a keresztszülőség? (beszélgetős fórum)

2010. dec. 1. 06:26
Katolikusoknál csak az lehet keresztszülő, aki meg van keresztelve és ő is katolikus, sőt meg is van bérmálkozva. Az unokám (a legelső) is így járt, a menyem testvére lett papír szerint beírva keresztszülőnek, mert ő katolikus, de igazán a nagyobbik fiam és felesége tartották a kezükben. Ajándékot tényleg valami ezüst poharat vagy evőeszközt szoktak adni vagy arany ékszert a kicsinek. De ennél is fontosabb, hogy elvileg a keresztszülő egy pót-szülőséget vállal. Tehát: vállalja, hogy a gyereket vallásosan neveli, tanitja imádkozni, stb.
24. d'moni
2010. júl. 14. 12:47

Sziasztok! Engem és a párom most kértek fel keresztszülőnek, örömmel vállaltuk el. Pár válasszal tudok segíteni, látom sokan nem tudnak dolgokat.

Ha nem voltál elsőáldozó és bérmálkozó, akkor kereszttanu leszel.

Ha mindenen túlestél, akkor keresztszólőnek hívnak.

23. 9f84fd6bb9 (válaszként erre: 20. - 223cf40dc0)
2010. ápr. 14. 15:48
Valahol csak elméletileg, és ez szomorú. Szerintem ezzel a papok lejáratják az egyházat. Mert mit lát így az ember, ennek is csak a pénz kellett...
22. Drommo
2010. ápr. 14. 15:17
Én 11 évesen lettem keresztszülő :))Igazából baromira nem érdekel a dolog.Az unokahúgomat ettől függetlenül felneveltük az anyámmal és a mai napig is támogatom és persze imádom .) A dolog azért nem érdekel,mert nem vagyok vallásos.Inkább tekintem magam a nagynénjének (ami vagyok is ) mint a keresztanyjának.
21. 223cf40dc0 (válaszként erre: 1. - Vandy80)
2010. ápr. 14. 15:14
nálunk a keresztszülők aranyláncot vettek .... mert ők azt akarták, hogy örökre megmaradjon - szokás karkötőt is ajándékozni piciknek, vagy a ruháját megvenni, ami egyébként egyszeri alkalomra való, illik utána eltenni emlékbe (mint a menyasszonyi ruhát is illene ...)
20. 223cf40dc0 (válaszként erre: 12. - 9f84fd6bb9)
2010. ápr. 14. 15:12
elméletileg előtte felkészítik a menyasszonyt-vőlegényt, aki nincs megkeresztelve - járnia kell oktatásra és még az esküvő előtt meg is keresztelik (legalább is normális esetben ez a lényege)
2010. ápr. 14. 15:09

tudtommal a keresztszülőséghez kell a bérmálás is .... de ebben nem vagyok biztos - aki nincs megkeresztelve, az lehet névadószülő az önkormányzati hivtalnál rendezett névadón .... kb. mint a keresztség, csak éppen nem templomban :) aztán mindenki döntse el mennyire hívő, vagy mire vágyik



az én lányom keresztanyja, aki bizony templomban keresztelte, csak akkor megy a gyerek közelébe, ha én viszem el hozzá .... na most az én gyerekem nem cirkuszi majom, hogy mutogassam, ha ő nem érzi szükségét, hogy eljöjjön, én meg nem érzem szükségét, hogy elvigyem hozzá .... vagyis nem fogom kötelezni a szerepre, amit ő vállalt - szerintem egy jó keresztanyának igen is szerepet kell vállalnia és játszania a gyermek életében, jelen lenni és nem csak ajándékokkal elhalmozni, hanem megfelelő példaként állni előtte a szülő után rögtön, segíteni bármiben, ha szükséges (gondolok a nevelésre, tanácsokra, a létre, hogy a szülők mellett van még egy személy, akire bármikor számíthat a keresztgyerek - amolyan második anyuka) .....

2010. ápr. 14. 15:03
Ajaj gyerekek én nem vagyok megkeresztelve!!!! Így akkor nem is lehetek a keresztanyja a kisfiunak?
17. kifa
2010. ápr. 11. 16:42
Elsőre nem töltött le minden választ a gépem... Kár, hogy sok a "képmutatásból" rendezett puccos keresztelő, és ez igaz a templomi esküvőkre is. Szerintem, ha nem is vallálos az, aki keresztszülőnek vállalkozik, de azt meg tudja ígérni, hogy jóra, kedvességre, stb. fogja tanítani a gyereket, akkor az is tök jó. Lényeg, hogy felelősséget vállal, hogy jó ember lesz abból a gyerekből.
16. kifa
2010. ápr. 11. 16:32
Katolikusoknál a keresztszülő azt vállalja, hogy katolikus módon igyekszik nevelni a gyereket, és példát mutatni neki. Vagyis a keresztszülő példakép is. A szokások pedig szerintem is családonkét, és helyenként változók. Nálunk a keresztsz. jó esetben ott van a gyerek minden ünnepén, szüli- névnap, ballagás, stb., de nem feltétlenül a "pénzével". Viszont az esküvője fontos, ott több szerepet vállal, általában ő a tanu, és más dolgai is vannak, és hát több pénzt is illik ajándékoznia az ifjú párnak, mint a többi rokonnak. De a legfontosabb, hogy "nevelője", példaképe igyekezzen lenni a gyereknek, a többi megbeszélés kérdése.
15. 9f84fd6bb9 (válaszként erre: 13. - Kattyus)
2010. ápr. 11. 16:21
Én tudom, hogy nem erről kellene. Ateista vagyok, nem műveletlen. Én egy konkrét esetet írtam le, és azt állítom, hogy sok helyen üres sémára épül az egész hülye banzáj. Akinek nem inge, miért kéri ki magának?
14. kattyus (válaszként erre: 12. - 9f84fd6bb9)
2010. ápr. 11. 16:08
Igazat írtál. A keresztszülő legyen hívő ember. Egyéb esetben ott a névadó, amit a polgármesteri hivatalban tartanak.
13. kattyus (válaszként erre: 8. - 9f84fd6bb9)
2010. ápr. 11. 16:06
A lányom keresztapja az öcsém. Keresztanyja nincs.Volt keresztelő. Szívből nem illemből. Egyszerű fehér tipegő és rékli volt a lányomon. Nem volt sem puccos ebéd,sem másféle az alkalomra. Apuka nem nyomott be. A diákmise után egy nagyon egyszerű szertartás keretében kereszteltük meg. A keresztszülő szerepe hogy segítsen a szülőknek a hitre való nevelésben, ha szülőket éri valami átveszi a szülő szerepét. Nem KELL venni semmit a gyermeknek. Ha akarja megajándékozza, ha nem akarja nem. A lányo semmit nem kapott a keresztelőjére. Minek? Nem arról szól.
12. 9f84fd6bb9 (válaszként erre: 10. - Franc22)
2010. ápr. 11. 15:56

Ez pap függő. Tudok olyan egyházi esküvőről, ahol csak az egyik fél volt megkeresztelve. Valaki ilyet is vállal, valaki meg nem. Ha lelkiismeretes, akkor nem teszi meg, hogy lötty egy kis víz, aztán menjél Isten hírével!

Aki olyan álszent, hogy felkér egy pogányt keresztszülőnek, az viszont talán ismer olyan köpönyegforgató papot, hogy megteszi, hogy hit nélküli embereket keresztel. Persze az egyházi adót visszamenőleg ilyenkor is be kell fizetni általában.

2010. ápr. 11. 15:54

Nalunk az a szokas,h a keresztszulo veszi meg a gyereknek a ruhat, a tortat,es a papnak is ha kell ad(van ahol van keresztelesi dij...)

Ha meg futja akkor vesz valami ajandekot is a gyereknek,vagy esetleg penzt ad.

Aztan pedig szulinapra,karacsonyra ajandekok.

2010. ápr. 11. 15:51

Nálunk az unoka testvérem kért meg hogy hogy legyek a baba kereszt anyja, csak az a gond, hogy én nem vagyok megkeresztelkedve, visz9ont időm sincs arra, hogy templomba hittanra meg ilyenekre járjak. Engem csak kereszteljenek meg azt kész, de nem tudom hol vállalnak ilyet.:(

Nálunk a keresztelő ruha már meg van, a szűlők vették meg. Én is majd tortát viszek meg valami kis ajándékot. Aztán névnap, húsvét, szülinap, karácsony, mikulás, ez természetes dolog lesz számomra!

9. 9f84fd6bb9 (válaszként erre: 7. - Vandy80)
2010. ápr. 11. 15:48
Így tényleg nem változtat semmin.
8. 9f84fd6bb9 (válaszként erre: 6. - A14deb9047)
2010. ápr. 11. 15:47

...már ha egyáltalán vallásosak a szülők. De ahol azzal kezdik, hogy "te veszed a..." én rögtön kétlem a dolgot.

Én is lettem majdnem keresztszülő. Nem megkérdezték, hogy elvállalom-e, hanem mondták, hogy én leszek. Pedig tudják rólam, hogy ateista vagyok. Anyuka elvileg keresztény, apuka meg sincs keresztelve, és nem tudtak semmit a vallásról. Karácsonykor veszünk ajándékot, mert Jézuska, meg húsvétkor piros tojás és csokinyuszi, aztán náluk kifújt a tudomány. A keresztelő meg jó buli, mert az anyuka szép ruhát húzhat a kisgyerekre, lesz puccos ebéd, meg apuka benyomhat rendesen. Az ilyentől hányni tudok. Hála a jó Istennek, már nem tartjuk a kapcsolatot, és nem kell keresztszülősdiznem :P Ja, ha visszamondom náluk, hogy ácsi, én kabarénak tartom ezt az egészet, akkor oltári sértődés lett volna.

Szerintem ők a nagy átlag. Ennyit a hitre való nevelésről.

7. vandy80 (válaszként erre: 2. - 9f84fd6bb9)
2010. ápr. 11. 15:39
Én szivesen vállalom a keresztanya szereét nekem is van 2 csemetém. Ajándékot eddig is vettem neki,aqkkor ezek szerint szinte semmi nem fog változni. Köszönöm, majd beszélek a hugommal,hogy mi a szokás erre.
2010. ápr. 11. 15:37
Segít a szülőknek a hitre való nevelésben... Ők is hozzátartoznak az életünkhöz! Ha nem lennének, hiányoznának!
2010. ápr. 11. 15:37

Szia!


Én is keresztszülő vagyok, a bátyám kisfiának.

Mi úgy lettünk hogy a keresztanya én, a keresztapa meg az asszonya öccse. Hm nem tudom hogy illik-e vagy sem ruhát venni. Én anno 19 évesen lettem keresztanya, majdnemcsak gyerekfejjel. Nekem nem mondta senki sem, hogy legyek, sőt mégcsak megsem kérdezték a tesómék emlékeim szerint hogy el-e vállalom. Csak azt mondták ők ránk gondoltak.

De pl keresztelő tortát én vittem, vagyis készítettem a cukiban. Akkor volt a gyerek 8 hónapos.

Volt egy kis összeülés azt ennyi. Semmi nagy dolgot nem vettem a gyereknek.

2010. ápr. 11. 15:35
Még jó, hogy nem kezdtem el regényeket gépelni, ugyan azt írtam volna le (ezek szerint feleslegesen), mint Deaddictive.
2010. ápr. 11. 15:35
Ha meg csak=Ma meg csak...
2010. ápr. 11. 15:34
A hagyomány onnan ered, hogy régen ezzel a keresztszülő vállalta, hogy ha a szülők meghalnának, akkor a gyerek gondozását átveszi. Ha meg csak formalitás és álszentség legtöbb helyen. Sokan nem is tudják az eredetét, de azért viszik a gyereket a víz alá. Majd ajándékot kell venned a gyereknek minden születés és névnapjára, karácsonyra illemből és nem szívből. Ennyi. Amúgy meg ahány ház annyi szokás. Nálunk a szüleim vették (vagy anyám varrta) a ruhát nekem és a tesóimnak is, nem a keresztszülők. Ezt a testvéreddel, vagy a szüleiddel kéne megbeszélni, hogy nálatok mi a szokás.
2010. ápr. 11. 15:29
A hugom felkért bennünket nem-e lennénk a kisfia keresztszülei. De hivatalosan akarja,tempom... A kisfiu ruháját nekem illik megvenni ? És még?..

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook